Jump to content



Θόρυβος σε εξωτερικό δίσκο & αξιοπιστία


deninho

Recommended Posts

Εχω έναν εξωτερικό δίσκο wd passport (2,5"), ο οποίος το πρωί δούλεψε μια χαρά και τωρα το βράδυ δεν, και έκανε ενα περιοδικό "κλικ". Να μην τα πολυλογω, τον έβγαλα από την εξωτερική θήκη του, και τον έβαλα σε μια sata της μητρικής, όπου και δούλεψε μια χαρά. Ένα κλικ έχω την αίσθηση ότι συνεχίζει να ακούγεται.

Το SMART όμως, δείχνει μια χαρά, και το Acronis Drive Monitor δείχνει disk health 100%. Ο δίσκος έχει δουλέψει 5-6 χρόνια, αρκετά έντονα, οπότε δεν τον έχω για κύρια λύση backup, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι να εμπιστευτώ; Τα διαγνωστικά που τον βγάζουν ακμαιότατο, ή το παλιό ρητό, που λέει ότι αν ακούς το δίσκο να κάνει κλικ κάνε back up, και αντικατάστησέ τον;

Link to comment
Share on other sites

Εγω με βαση το ρητο θα πηγαινα..

Εχουν λογο που βγαινουν και δε στηριζονται σε κανονες.

Βεβαια ενα δισκο seagate, οταν ανοιγει ενα χτυπο απο τη κεφαλη τον κανει τα τελευταια 2 χρονια οταν παιρνει μπρος, αλλα δε λεει να ψπφησει.

Τον εχω μονιμα στο pc αλλα δεν μου κανει τη χαρη.

Πιστευω θα ψοφησει κανα μηνα μετα που θα ληξει η εγγυηση:p

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστούμε πως δεν έχει εγγύηση ε?

ναι, αλλά δεν είναι αυτός ο σκοπός του θέματος. Το θέμα είναι αν εμπιστευόμαστε αυτά που μας λένε τα προγράμματα. 100% υγεία, και το smart άριστο. Αλλά στη θήκη δεν ξεκινούσε, και τώρα όλο ακούγεται αυτό το τσικ τσικ/κλικ κλικ. Αν δεν ήταν 5-6 ετών, αλλά μέσα στην εγγύηση, τι θα έκανα;

και να το πάω ένα βήμα παραπέρα. Πουλάει κάποιος μτχ δίσκο, με το παρακάτω screenshot (είναι του δίσκου μου):

attachment.php?attachmentid=56421&stc=1&d=1368873403

μετέφερα εν τέλει και τα αρχεία μου χθες (12gb, ~30mb έκαστο), και έπιασα 52mb/s σύμφωνα με το teracopy, άρα και από benchmark να είχα screenshot, θα ήταν πολύ καλό.

μια χαρά ο δίσκος. ή μήπως όχι;

Ελπίζω να σου έδωσα να καταλάβεις τον προβληματισμό μου.

Εγω με βαση το ρητο θα πηγαινα..

Εχουν λογο που βγαινουν και δε στηριζονται σε κανονες.

Βεβαια ενα δισκο seagate, οταν ανοιγει ενα χτυπο απο τη κεφαλη τον κανει τα τελευταια 2 χρονια οταν παιρνει μπρος, αλλα δε λεει να ψπφησει.

Τον εχω μονιμα στο pc αλλα δεν μου κανει τη χαρη.

Πιστευω θα ψοφησει κανα μηνα μετα που θα ληξει η εγγυηση:p

Κι εγώ με βάση το ρητό πάω τώρα, απλά πότε σταματάμε να εμπιστευόμαστε τους δίσκους μας, και τους αλλάζουμε;

post-4171-1416077382,6584_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες εγγύηση τον πήγαινες πίσω κλπ κλπ.

Προσωπικά smart, sentinel κλπ δεν μου λένε κάτι. Εχώ δει αρκετούς 2.5" να δείχνουν όλα οκ(σε sentinel κλπ) και για να bootαρει ή να κάνεις κάτι στα win να σε σκάει από την καθυστέρηση(σε φρέσκο install win). Άλλαζα σκληρό και μετά όλα normal.

Επίσης έναν wd 3.5" που είχα εσωτερικό, τα τίναξε μια εβδομάδα μετά την εγγυήση και μάλιστα σε ανύποπτο χρονικό διάστημα(μια μέρα 100% και την επόμενη 20%).

Ο δίσκος σου λογικά είναι στα τελευταία του. Απλά λόγω του ότι σαν εξωτερικός δεν δουλεύει και πολύ, μπορεί να κρατήσει λίγο παραπάνω. Δηλ αν τον είχες για backup τότε παίρνεις new. Αν τον είχες για μεταφορά αρχείων τότε συνεχίζεις.....το πολύ πολύ στο φινάλε του, να κάνεις ένα δρομολόγιο παραπάνω :p

.....και να το πάω ένα βήμα παραπέρα. Πουλάει κάποιος μτχ δίσκο, με το παρακάτω screenshot (είναι του δίσκου μου):

attachment.php?attachmentid=56421&stc=1&d=1368873403

Εσύ που είσαι "πράσινος" λυπάμαι αλλά μάλλον δεν θα το κάνεις. Κάποιοι άλλοι........σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.