Jump to content



Where to Back up ???


Recommended Posts

Η πιο ολοκληρωμενη λυση στο θεμα του backup (αλλα ταυτοχρονα κ η πιο πολυπλοκη) ειναι να ακολουθησεις τον κανονα 3-2-1

3 συνολικα αντιγραφα

σε

2 διαφορετικους σκληρους

και το

1 να ειναι off site (σπιτι φιλου, cloud κτλπ)

Αν προκειται για φωτο (και οχι για ευαισθητα αρχεια οικονομικης φυσεως κτλπ) το καλυτερο κ πολυ απλο που εχεις να κανεις ειναι να αγορασεις εναν εξωτερικο σκληρο, να αντιγραψεις οτι θες κ να βρεις ενα φιλο σου να του το δωσεις να το κρατησει σπιτι του. Μια φορα το μηνα/διμηνο ή οτι σε βολευει, στον φερνει κ κανεις παλι τα ιδια.

Για μικρα μεγεθη (<5 γιγα) δες online λυσεις τυπου dropbox, google drive, skydrive κτλπ. Παντως προταση μου ειναι μην ασχοληθεις με backup ταινιων, τηλεοπτικων σειρων κτλπ, εκτος αν εχεις κατι φοβερα σπανιο.. χασιμο χρονου κ χωρου. Ασχολεισου με τις φωτογραφιες σου (κ που κ που ετσι για να εισαι σιγουρος τυπωνε κ μερικες) κ με τη μουσικη σου.

Κατι ακομα, να ξερεις γενικα οτι τα raid arrays (ειδικα τα raid 1), ΔΕΝ αποτελουν λυση backup, απλα σε προστατευουν απο αστοχια του ενος σκληρου. Αν τυχει κ καει ο controller θα τρεχεις κ δεν θα φτανεις. Υπαρχουν ανθρωποι που οταν εστησαν τα raid πηραν κ 2ο controller να τον εχουν καβαντζα αν παθει κατι ο πρωτος!

Σπιτι μου εχω ενα nas, το οποιο καθε βραδυ αντιγραφει τις φωτο μου σε εναν εξωτερικο σκληρο. Εχω εναν δευτερο εξωτερικο σκληρο (αντιγραφο του 1ο) που τον εχω δωσει για φυλαξη στον κολλητο μου.

Αν θες μια ποιο αυτοματοποιημενη λυση δες το crashplan. Το τρεχεις εσυ κ ενας φιλος σου κ μπορειτε να χρησιμοποιησετε ο ενας του pc του αλλου για backup. Συγχρονιζει μια φορα τη μερα τους φακελους που εχεις επιλεξει μεσω ιντερνετ. Ειναι δωρεαν κ τα αρχεια τα κρυπτογραφει (οποτε δεν μπορει να δει ο φιλος σου τα αρχεια που του εχεις "στειλει" στο pc του).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.