Jump to content



Where to Back up ???


Recommended Posts

Σε αλλο ποστ, αναφερω, το προβλημα του δισκου.

Εδω θα θελα να ρωτησω.

Εν τελη, ποιο ειναι το καλυτερο μεσο αποθηκευσης σημαντικων δεδομενων?

Εκτος απο δισκακια.(και αυτο με ερωτημα. DVD? Bluray?). Ακομα θυμαμαι ενα τεραστιο ογκο TDK DVD-R που πεταξα, με Φωτογραφιες, μουσικη, βιντεακια, εργα. Τα ειχα γραψει στην πιο αργη ταχυτητα, με Verify. Και που ειδα οτι μετα απο λιγο καιρο δουλευανε ολα. Ομως, η ιδια η TDK ειχε ανακοινωσει οτι υπαρχει παρτιδα με λαθος δισκακια. Ε, απλα επεσα στη περιπτωση, και μετα απο λιγο καιρο το εμπεδωσα καλα, οταν ανακαλυψα οτι και εγω ανηκα μεσα στους ατυχους,με ποσοστο 5/10 στην καλυτερη περιπτωση. :rant:

Και ρωταμε τωρα. Σε εσωτερικο σκληρο δισκο? Σε εξωτερικο?

Μικρης η μεγαλης χωρητικοτητας?

Δηλαδη, για 4 ΤΒ, εναν δισκο, να τον προτιμησω η οχι?ή 2 των 2 ΤΒ?

Εχω αρχισει και χανω το μπουσουλα, οσο βλεπω ειδικα , οτι ο δισκος μου, WD MY BOOK 3 TB, USB 3.0, ξαφνικα επαθε ζημια. Και χωρις λογο στην ουσια. :rant:

Link to comment
Share on other sites

Οχι 2 εσωτερικους αντιστοιχα ε? Γιατι καποιος πωλητης, ειπε, οτι ΑΝ, γινει κατι, μια στο μυριο, απο θεμα ρευματος, και καλα, η μητρικη, πεταξει ρευμα παραπανω στον δισκο, γιοκ, ενω αν εχει δικια του τροφοδοσια ως εξωτερικος, ειναι καλυτερα. Φυσικα και εχω UPS.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω 1 backup για τους περισσότερους απλούς χρήστες είναι αρκετό.

Το θέμα είναι να ξεχωρίσεις το backup με το storage σου.

Οι περισσότεροι λένε "Πήρα έναν εξωτερικό δίσκο για backup και αποθηκεύω εκεί όλες μου τις φωτογραφίες". ΛΑΘΟΣ. Τα αποθηκεύουμε στο PC μας και τα παίρνουμε BACKUP σε εξωτερικό δίσκο, ή το αντίθετο τέσπα.

Αν σου πάθει κάτι το storage, έχεις το backup αλλά επαναφέρεις ΑΜΕΣΑ το storage και περνάς τα δεδομένα σου πάλι στο Storage σου. Δεν χρησιμοποιείς το backup για storage και ΟΚ αδερφέ θα φτιάξουμε και το δίσκο.

Ο δίσκος BACKUP είναι μόνο για backup, τον ξεχνάμε, μένει πάνω για αυτή τη δουλειά και τίποτα άλλο.

Τώρα, αν θέλεις να έχεις και backup του backup, κατά την άποψη μου ένα Raid1 είναι super-duper safe για όλο τον κόσμο ή αυτό που λέει ο Γιάννης (αν και πιστεύω οι λύσεις που εξαρτώνται από το χρήστη θέλουν τακτικό άνθρωπο, όχι "το ξέχασα")

Link to comment
Share on other sites

Και θα κανω ακομα μια ερωτηση. Οκ. Backup. Με μια απλη επιλογη, Copy / Paste, η με καποιο προγραμμα? Και μηπως ειναι σωστο και ασφαλες, να υπαρχει συμπιεση δεδομενων? Δηλαδη καποιο Winrar, Winzip κλπ κλπ? Η οπως ειναι το αρχικο αρχειο ?

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεσαι συμπίεση. Το κόστος των δίσκων είναι τέτοιο πλέον που δεν αξίζει την βαβούρα.

Τώρα για το backup εξαρτάται πάντα από το τι δουλεύεις/ τι θέλεις να κάνεις backup. Άμα είναι workfiles (texts/docs/photos/emails κτλ) εγώ τα κάνω copy/paste. Στην περίπτωση μικρού όγκου αρχείων, πάντα μπορείς να τα σώσεις σε cloud, υπάρχουν πολλές και φτηνές υπηρεσίες - μερικές δωρεάν για μικρό όγκο.

Τώρα άμα θες να κάνεις backup ολόκληρο το σύστημα / settings προγραμμάτων κτλ προφανώς πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποιο πρόγραμμα (Norton Ghost / Acronis true image κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Για τέτοια πράγματα Total Commander. Για ολόκληρη εγκατάσταση, ώστε να έχεις έτοιμο το image με OS/προγράμματα την επόμενη φορά που θα κάνεις clean install, Acronis True Image.

Για extreme κατάσταση, ένα backup στο συρτάρι και ένα backup σε κάποιο άλλο σπίτι.

Για everyday user, ένα backup στο συρτάρι και τα δεδομένα να μη σβήνουν από το pc σου.

Link to comment
Share on other sites

Κατεληξα σε 2 δισκους εξωτερικους, σαν αγορα, τυπο και μοντελο, δεν γνωριζω, οποιος θελει, ας πει. Παντως μερικοι πωλητες, θελουν να πασαρουν κατι πραγματα σαν και τουτο....

THECUS N2800 2-BAY NAS SERVER - -

Επειτα απο 20 λεπτα κουβεντας, με πωλητη, στο παραπανω καταστημα , αυτο καταλαβε οτι πρεπει να αγορασω....... και δινει εγγυηση 500% οτι δεν θα χαθει ποτε και τιποτα. :baby::baby::baby::baby:

Link to comment
Share on other sites

SEAGATE ST1000VX000 1TB 3.5'' SURVEILLANCE SV35 SATA3 - -

WESTERN DIGITAL WD5003ABYX 500GB RE4 SATA2 - -

Φανταζομαι αυτοι πρεπει να ειναι καλοι.

Παρε 2 τέτοιους για να τους εχεις σε ένα συρταρι (ή τον εναν μέσα στο πισι για μεγαλύτερη ευκολια)να κανεις μπακαπ τα αρχεία του εσωτερικου δίσκου. Ετσι θα εχεις σε 3 διαφορετικα μέρη τα αρχεια σου. Αυτη ειναι η ποιο οικονομικη λυση, αν θέλεις ομως με 5 ευρω το μηνα υπαρχουν cloud backups υπηρεσίες για τα αρχεια σου.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα η καλύτερη λύση είναι δύο ίδιας χωρητικότητας δίσκοι, ένας εσωτερικός και ένας εξωτερικός. Τους έχεις μόνο για backup και κάνεις ταυτόχρονο backup και στους δύο με συχνότητα που εσύ κρίνεις ανάλογα με τα δεδομένα σου. Ο εξωτερικός θα είναι στο ρεύμα μόνο όταν παίρνεις backup και μετά θα τον σβήνεις

Link to comment
Share on other sites

Και θα κανω ακομα μια ερωτηση. Οκ. Backup. Με μια απλη επιλογη, Copy / Paste, η με καποιο προγραμμα?

Έχω και εγώ πολύ φωτογραφικό υλικό, λόγω raw, focus stacking και όχι μόνο.

Είναι αναποτελεσματικό το απλό copy/paste (όπως και η συμπίεση δεδομένων, τουλάχιστον όσον αφορά φωτογραφίες jpeg-raw) φίλε μου γιατί αργά ή γρήγορα θα χαθείς με τους φακέλους, τις φωτογραφίες που επεξεργάζεσαι κλπ κλπ. Θες ένα πρόγραμμα να κάνει syncing φακέλων.

Εγώ χρησιμοποιώ για το backup/sync αυτό το πολύ καλό open source πρόγραμμα: freefilesync

Μία φορά το μήνα κουμπώνω τον Sammy F4 των 2ΤΒ σε εξωτερική e-sata θήκη, κάνω το sync και τον βγάζω. Μια φορά το εξάμηνο κάνω ένα backup του backup σε έναν πανομοιότυπο σκληρό που πάλι έχω εκτός συστήματος. Νομίζω είναι αρκετά φτηνή λύση για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να μην μπλέκεις με NAS κλπ που ανεβάζουν το κόστος.

Τώρα δύο λόγια για κάποιες μάρκες. Την πρωτοκαθεδρία στα failures την έχει η Seagate. Θες να καταστρέψεις κάποιον εχθρό σου; Πάρ' του δώρο δίσκο Seagate. Για τους WD δεν έχω την καλύτερη άποψη, αλλά είναι κάπως πιο αξιόπιστοι από τους Seagate. Μιλάω για εσωτερικούς πάντα. Μybook και συναφείς εξωτερικοί είναι για τα μπάζα. Από μένα Samsung all the way!!!

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θιξω τα λογια σου AKH, απλα να σου πω, οτι τοσο καιρο, ειχα αντιθετη γνωμη για τους WD. Μπορει και σε φιλους και γνωστους να ειχανε χτυπησει 7-8/10. Και ολοι τρεχανε και εγω παρεα για Seagate. Μεχρι που πηραμε σαν τρελλοι καποτε τους 7.200 - 11-12 , και ως δια μαγειας, οι κεφαλες καρφωσανε σε ολους μας, λογω παρτιδας. Εκ τοτε WD λοιπον εγω. Οι αλλοι, τα δικα τους. Ο ενας μαλιστα πηρε Toshiba για σπασιμο :p . Θα δω αυτο που λες το προγραμμα. Με τους φακελους γινεται απλα το ελα να δεις. Προσπαθω σε EXCEL ταυτοχρονα, να εχω μια ''λιστα μαζεμενη''.

Link to comment
Share on other sites

Οχι 2 εσωτερικους αντιστοιχα ε? Γιατι καποιος πωλητης, ειπε, οτι ΑΝ, γινει κατι, μια στο μυριο, απο θεμα ρευματος, και καλα, η μητρικη, πεταξει ρευμα παραπανω στον δισκο, γιοκ, ενω αν εχει δικια του τροφοδοσια ως εξωτερικος, ειναι καλυτερα. Φυσικα και εχω UPS.

Η μεγαλύτερη **** που άκουσα ποτέ EVER...

Προφανώς ο πωλητής ή δεν ξέρει τι του γίνεται ή ξέρει πολύ καλά τι του γίνεται και προσπαθεί να σου κρύψει επιμελλώς τα αρνητικά των εξωτερικών δίσκων.

Σε διπλανό thread που άνοιξες σου πρότεινα να πας καλύτερα σε ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ και όχι εξωτερικό και σου εξήγησα το λόγο.

Παρολα αυτά πήγες σε εξωτερικό.Οκ.Ας ελπίσουμε να μην σου χτυπήσει στο μέλλον.

Όσον αφορά αυτό που σου είπε ο πωλητής για τον εσωτερικό, εαν μου το έλεγε εμένα προσωπικά θα έβαζα τα γέλια και θα του εξηγούσα οτι οι εσωτερικοί δίσκοι του υπολογιστή βρίσκονται πίσω από ένα τροφοδοτικό που πλέον στις μέρες μας ακόμα και αυτά του κιλού του 50άρικου είναι κλάσεις μα κλάσεις ανώτερα από το οποιοδήποτε πολύπριζο που θα σου τροφοδοτήσει έναν εξωτερικό.Πόσο μάλον εαν του έχεις και κανένα αξιόλογο τροφοδοτικό.

Οκ εσύ λες του έχεις UPS οπότε μια χαρά θα είσαι (λογικά) από σωστά ρεύματα και προστασίες.Αλλά αυτό που είπε ο πωλητής ήταν επιοικώς απαράδεκτο...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7583]tarantules[/MENTION]

Σε κάθε περίπτωση θεωρώ ότι το backup εντός του tower είναι επισφαλές. Όχι μόνο από αστοχία τροφοδοτικού (που μπορεί να πάρει πολλά υποσυστήματα μαζί του), αλλά και από άλλους παράγοντες, ανθρώπινο λάθος, σβήσιμο από ιό, μαμακία του λειτουργικού κτλ.

Επιμένω ότι η καλύτερη λύση για backup είναι ένα δίσκος ΜΟΝΟ για backup εντός του pc (αν τρέχει linux, ακόμα καλύτερα) και ένας δίσκος ΜΟΝΟ για backup εκτός του pc, ο οποίος θα βρίσκεται εκτός τάσης δικτύου ΔΕΗ και θα λειτουργεί μόνο κατά την ώρα του backup.

Με αυτό τον τρόπο θα έχεις τα δεδομένα σου σε τρία σημεία ( α.δίσκος συστήματος, β.δίσκος backup εντός του pc και γ.δίσκος backup εκτός του pc), μηδενίζοντας τις πιθανότητες να πάθεις κάτι και να χάσεις τα δεδομένα σου από παντού. Απομένει μόνο η πιθανότητα φυσικής καταστροφής του χώρου σου (π.χ. πυρκαγιά), αλλά τότε μιλάμε για extreme καταστάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό τον τρόπο θα έχεις τα δεδομένα σου σε τρία σημεία ( α.δίσκος συστήματος, β.δίσκος backup εντός του pc και γ.δίσκος backup εκτός του pc), μηδενίζοντας τις πιθανότητες να πάθεις κάτι και να χάσεις τα δεδομένα σου από παντού. Απομένει μόνο η πιθανότητα φυσικής καταστροφής του χώρου σου (π.χ. πυρκαγιά), αλλά τότε μιλάμε για extreme καταστάσεις...

Αυτο ακριβώς εννοούσα πιο πανω, ετσι το εχω και εγω.

Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλύτερη **** που άκουσα ποτέ EVER...

Προφανώς ο πωλητής ή δεν ξέρει τι του γίνεται ή ξέρει πολύ καλά τι του γίνεται και προσπαθεί να σου κρύψει επιμελλώς τα αρνητικά των εξωτερικών δίσκων.

Σε διπλανό thread που άνοιξες σου πρότεινα να πας καλύτερα σε ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ και όχι εξωτερικό και σου εξήγησα το λόγο.

Παρολα αυτά πήγες σε εξωτερικό.Οκ.Ας ελπίσουμε να μην σου χτυπήσει στο μέλλον.

Όσον αφορά αυτό που σου είπε ο πωλητής για τον εσωτερικό, εαν μου το έλεγε εμένα προσωπικά θα έβαζα τα γέλια και θα του εξηγούσα οτι οι εσωτερικοί δίσκοι του υπολογιστή βρίσκονται πίσω από ένα τροφοδοτικό που πλέον στις μέρες μας ακόμα και αυτά του κιλού του 50άρικου είναι κλάσεις μα κλάσεις ανώτερα από το οποιοδήποτε πολύπριζο που θα σου τροφοδοτήσει έναν εξωτερικό.Πόσο μάλον εαν του έχεις και κανένα αξιόλογο τροφοδοτικό.

Οκ εσύ λες του έχεις UPS οπότε μια χαρά θα είσαι (λογικά) από σωστά ρεύματα και προστασίες.Αλλά αυτό που είπε ο πωλητής ήταν επιοικώς απαράδεκτο...

Για ριξε μια αναλυση στα αρνητικα τον εξωτερικων δισκων ετσι να χουμε προχειρη στο μελλον.:wall:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εξωτερικό έτοιμο δεν έχω αγοράσει ποτέ. Παίρνω πάντα δίσκο της επιλογής μου με μια εξωτερική θήκη. Οπότε σε ενδεχόμενο πρόβλημα, ανοίγω τη θήκη και παίρνω το σκληρό, οπότε δεν έχω πρόβλημα και με την εγγύηση.

Sent from my Migato GT-N7100 using Tapatalk2

Link to comment
Share on other sites

2 δισκοι τυπου "εσωτερικος", σε ξεχωριστο ubuntu μηχανημα (raid 1 απο bios) με clonezilla και drbl

το φτιαχνεις μια φορα, κανεις backup για παντα, μεσω δικτυου (boot from lan), με συμπιεση (δισκος 146gb used αποθηκευεται στα 97gb).

επαγκελματικες δουλειες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.