Jump to content



ocz 3700 eb τέρμα!!


crmaris

Recommended Posts

Τελικά μάλλον είναι αλήθεια.Πήρα χτες τηλ την overboost για να παραγείλλω ένα κιτ 2*512 3700 eb και ο πωλητής μου λέει ότι αυτές οι μνήμες δεν υπάρχουνε στον καινούριο τιμοκατάλογο που τους έστειλε η ocz οπότε μου λέει τις απέσυρε!!

και σήμερα καθώς έψαχνα κάτι βλέπω αυτό

https://www.ramstore.ca/showproduct.php?id=180

http://forums.extremeoverclocking.com/showthread.php?t=129228

τελικά για την ιστορία παράγγειλα 2*512 ocz 3200 platinum rev 2!

Link to comment
Share on other sites

Πριν κανα μηνα ειχα διαβασει στο xtreme που ρωτουσανε τον bigtoe αν η OCZ σταματησε τις 3700ΕΒ γιατι δεν εβρισκε κανεις αν αγορασει στην Αμερικη. Αυτος απαντησε οτι η OCZ ειχε προβληματα να βρει τα σωστα preforming chips και υπηρχε μια προσωρινη ελλειψη μεχρι να εβρισκε παλι καλα τσιπακια. Mετα απο καμμια βδομαδα ακουστηκε οιτ εληξε το shortage. Λογικα με μια καθυστερηση και η Ευρωπη θα περασει τα ιδια.

Αν βρεις παρε 3500ΕΒ. Ειναι τα ιδια ακριβως memory modules απλα οι 3700 εχουν περασει ενα quality control παραπανω. Ταδε εφη bigtoe...

Link to comment
Share on other sites

τώρα δεν μπορώ να βρω πια τίποτα μόνο eb3200 γιαυτό και παράγγειλα τις πλατιινουμ ver 2 για τις οποιες εχω διαβασει καλά σχόλια.Γκαντεμιά είπα και εγώ να πάρω eb και τις αποσύρρανε!!!

πάντος ο λόγος που διάβασα εγώ ήτανε ότι επειδή η crucial εβγαλε τις ballistic με τα micron chips πανω και έχει κάποια συνεργασία με την micron γιαυτό αναγκάστηκε η ocz να διακόψει την παραγωγή των eb.Τώρα δεν ξέρω αν αληθεύει το παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jdrogas

Παντως εγω πριν απο 15 μερες τις πηρα απο αγγλια απο pc-memory-upgrade απλα ειδα οτι εχει αλλαξει η συσκευασια.

τώρα είναι out of stock και με τέτοια τιμή που τις δίνανε άσε !!!!360 και κάτι ευρό !!Το συγκεκριμένο μαγαζί έχει καταντήσει φαρμακείο.Εδώ στην Ελλάδα είχα πάρει τιμή για το κιτ 1024 pc 3700 eb 285 + φπα λιανική και 296 τελική!!! χοντρική!!.Πριν από μια εβδομάδα..(τότε τις είχε ο τιμοκατάλογος της ocz για backorder αλλά όχι ο καινούριος)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τις βρήκα 180, καινούριες. σε κίτ του ενός γίγα. Αξίζουν να τις χτυπήσω για χρήση σε Α64 με MSI K8n Neo2?

γράφω εδώ μιας και υπήρχε ήδη το θέμα για τις συγκεκριμένες μνήμες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kinetik

Τις βρήκα 180, καινούριες. σε κίτ του ενός γίγα. Αξίζουν να τις χτυπήσω για χρήση σε Α64 με MSI K8n Neo2?

γράφω εδώ μιας και υπήρχε ήδη το θέμα για τις συγκεκριμένες μνήμες...

Xαλαρα νομιζω οτι αξιζει... Εδω τοσο εχουν οι ''απλες'' μνημες...

Link to comment
Share on other sites

βασικα η σελιδα που εδωσες εχει απλος ολα τα μοντελα της ocz και οχι καποιο συγκεκριμενο. Η eb εχε υποψην σου οτι δεν δουλευουνε καλα στο msi neo . Δεν τις πολυπάει η συγκεκριμένη μητρική. Τωρα με τα πιο καινουρια bios δεν ξερω τι γινεται αλλά δεν νομιζω να αλλαξε κατι

Link to comment
Share on other sites

@ea6gka η overboost φερνει ocz στην Ελλάδα αλλά πουλάει μόνο χοντρικής.

@kinetik αν έχεις φίλο στην Αμερική τότε πάρε καμιά φτηνή μνήμη με Tccd πάνω και άσε τις Eb. Είναι κοινό μυστικό ότι η Μsi δεν συμπαθεί τις ΕΒ αλλά τα πάει πολύ καλά με tccd. Και υπόψην για να δουλέψεις τις Eb ικανοποιητικά θες από 3 και πάνω vdimm. Από ότι διάβαζα σε Xs αλλά και από πριβε συνομιλίες με άλλους χρήστες του Lab μέχρι 225 πηγαίνανε σε αυτό(Msi) οι 3700 eb. Τα tccd(ocz platinum rev 2) τα έχω πάει μέχρι και 288(2.5 3 3 7 1t) στο Msi memtest error free.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris

@kinetik αν έχεις φίλο στην Αμερική τότε πάρε καμιά φτηνή μνήμη με Tccd πάνω και άσε τις Eb. Είναι κοινό μυστικό ότι η Μsi δεν συμπαθεί τις ΕΒ αλλά τα πάει πολύ καλά με tccd. Και υπόψην για να δουλέψεις τις Eb ικανοποιητικά θες από 3 και πάνω vdimm. Από ότι διάβαζα σε Xs αλλά και από πριβε συνομιλίες με άλλους χρήστες του Lab μέχρι 225 πηγαίνανε σε αυτό(Msi) οι 3700 eb. Τα tccd(ocz platinum rev 2) τα έχω πάει μέχρι και 288(2.5 3 3 7 1t) στο Msi memtest error free.

Δηλαδή καλύτερα να μήν τις πάρω ε? Γιατί στα 180 ευρώ δεν μπορώ να βρώ tccd μνήμες σαν και αυτές που μου λές. Για την ιστορία, τις OCZ Platinum rev 2 το ένα γίγα dual channel το βρίσκω 220 ευρώ περίπου...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.