Jump to content



Υπάρχει σχέση μεταξύ παγκόσμιας οικονομίας και προφητειών της θρησκείας μας;


theoamd

Recommended Posts

Αναμφισβήτητα, ζούμε σε μια εποχή που καλώς ή κακώς, άλλοι επηρεασμένοι από την κρίση και αναζητώντας τα βαθύτερα αίτιά της και άλλοι απλώς όντας ανήσυχα μυαλά, ψάχνουμε.

Ψάχνουμε καθημερινά, ο καθένας για δικούς τους λόγους - άλλοι ψάχνουν στο διαδίκτυο για το σεξ, άλλοι για μεταπτυχιακά, άλλοι για εύρεση τρόπων επίλυσης ενός bug του κώδικά τους, άλλοι τρόπους για να πλουτίσουν... Το σίγουρο, όμως, είναι ότι όλοι μας, κάποια στιγμή στη ζωή μας(ανάλογα και με τα ερεθίσματα που έχουμε βιώσει, ίσως και προκαλέσει θα έλεγα), έχουμε ψάξει λίγο - πολύ το θέμα της θρησκείας.

Βοηθός αυτής της αναζήτησης, για πολλούς ήταν ο Λιακόπουλος, καθώς τα όσα λεγόταν στις αρχικές εκπομπές του, κάθε άλλο παρά απαρατήρητα περνούσαν από τα, απλώς αδιάφορα και απασχολημένα με τα προβλήματα της καθημερινότητας, μυαλά μας.

Ίσως τότε, γεννήθηκε σε πολλούς η αφορμή για περαιτέρω αναζήτηση επί των θεμάτων. Άλλοι πάλι, αγόρασαν όντως αρκετές από τις σειρές βιβλίων του, ενώ άλλοι ίσως να έψαξαν μόνοι τους κατά πόσο τα όσα λεγόντουσαν αντιστοιχούσαν στην αλήθεια.

Αλήθεια; Τι είναι όμως η αλήθεια;

Ως αλήθεια, μπορούσε να ορίσουμε, κάτι το οποίο είναι γενικά αποδεκτό από τους περισσότερους(αν όχι όλους).

Πάρα ταύτα, θα αρκεστώ σ' αυτή τη μικρή εισαγωγή, καθώς ξεκινώντας να γράφω, δεν ξέρω αν και πότε θα τελειώσω(ήδη, ίσως κούρασα). Νομίζω όποιος ήταν να λάβει τα απαραίτητα μηνύματα περί σχέσης θρησκείας, κρίσης και επιφανών ατόμων ανά τον κόσμο, τα έλαβε, οπότε θα ήθελα στο σημείο αυτό, να μοιραστώ μαζί σας ορισμένα βίντεο στα οποία κατέληξα τυχαία, ως επί το πλείστον, με σκοπό τον προβληματισμό σας και το feedback μεταξύ μας, καθώς καλό είναι, που και που να το δουλεύουμε(και δεν εννοώ το χέρι).

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όποιος ήταν να λάβει τα απαραίτητα μηνύματα, τα έλαβε

Νομίζω έγινα σαφής και λέγοντας feedback, αναφερόμουν σε όσους πραγματικά ενδιαφέρονται.

Τώρα, αν θέλετε να ξεκινήσω να απαντάω στα σχόλιά σας και να συνεχίσω την όλη φάση για δικά σας μετέπειτα post που θα φαίνονται σε εμένα αστεία, κανένα πρόβλημα :fun:

Link to comment
Share on other sites

Μία αλήθεια που δεν μπορεί να αμφισβητήσει κανείς:

Με το κατάλληλο τσιγάρο, ο άνθρωπος βρίσκει συσχέτιση στα πάντα

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε, ανοίγει ένα θέμα για συζήτηση. Αν δεν σας αρέσει, προσπεράστε. Αν θέλετε να πείτε κάτι που πιστεύετε ότι θα βοηθήσει στη συζήτηση κάντε το. Αν διαφωνείτε, κάντε το με επιχειρήματα. Βοηθήστε το διάλογο. Και κόσμια.

Link to comment
Share on other sites

Με το κατάλληλο τσιγάρο, ο άνθρωπος βρίσκει συσχέτιση στα πάντα

Η αλήθεια είναι ότι ο τίτλος σου κάτι αφήνει να πλανάται στον αέρα, αλλά χαίρομαι που το διευκρίνισες.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια; Τι είναι όμως η αλήθεια;

Ως αλήθεια, μπορούσε να ορίσουμε, κάτι το οποίο είναι γενικά αποδεκτό από τους περισσότερους(αν όχι όλους).

Όπως παλιότερα ήταν αλήθεια ότι η γή είναι επίπεδη.. λεω γω τώρα ένα παράδειγμα.

Θα προσπαθήσω να απαντησω σοβαρά, γιατι με τις θεωρίες Λιακόπουλου έχω ξενερώσει με άτομα που εκτιμούσα. Είναι κρίμα να ασχολείσαι και να γεμίζεις το μύαλό σου με πράγματα που δεν βασίζονται πουθενά. Αυτό που παρατηρώ στα όσα θέματα έχω ακούσει απο τον Λιακόπουλο είναι οτι μπλέκει λιγη αλήθεια με ΠΟΛΥ φαντασία με αποτέλεσμα να επιβεβαιώνεται ο κανόνας οτι η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας. Ακούς μια ιστορία με πράγματα που δεν έχεις ξανα ακούσει, κάθε τόσο θα πεί και κάτι το οποίο είναι αλήθεια και θα το γνωρίζεις με αποτέλεσμα να λες "να καλα τα λέει αυτό που είπε τώρα είναι αλήθεια" άρα κατσε να ακουσουμε τι είναι αυτα τα αλλα που λέει..

και καπως ετσι ξεκινάει να μιλάει για μυστικές αδελφότητες (που παρότι είναι μυστικές και πανίσχυρες ο Λιακόπουλος τις ξερει μεσα κι εξω και εχει εκδόσει και βιβλία για αυτές), μιλάει για τελευταία ηλεκτρόνια και συμφωνίες που έκανε ο θεός με το διάβολο ( ήταν και εκεί ο λιακόπουλος όταν γίνοταν το deal) μιλάει για νεφελιμ και ελοχιμ και παιδια θεών και ημιθεούς και εκεί ξεφεύγει το πράγμα πέρα απο κάθε ιχνος λογικής....

Επειδή για να διαβάζεις και να παρακολουθείς πράγματα προφανώς είσαι ανήσυχο πνεύμα αλλα τελικά πάει χαμένο με τις φαντασίες που προωθεί ο "σηκωθειτε απο ντιβανια καρεκλες πολυθρόνες" για να τα κονομάει με τα βιβλία του, εγώ θα σου πρότεινα να την κατευθύνεις αυτή την ανησυχία σε κάτι πιό τεκμηριομένο που πιθανώς σε ενδιαφέρει..

Link to comment
Share on other sites

Όπως παλιότερα ήταν αλήθεια ότι η γή είναι επίπεδη.. λεω γω τώρα ένα παράδειγμα.

Μάλλον δεν κατάλαβες το point. Ουσιαστικά παρέθεσα αυτό το απόφθεγμα για να αναρωτηθούμε όλοι μας αν όσα γνωρίζουμε-θεωρούμε δεδομένα είναι αλήθεια ή όντως κρύβεται κάτι από πίσω.

Ακόμη, μάλλον δεν κατάλαβες το γενικότερο λόγο ύπαρξης του νήματος. Το έκανα με σκοπό να αναρωτηθούμε και κυρίως αυτοί οι οποίοι δεν έχουν ασχοληθεί με το θέμα. Τα συγκεκριμένα βίντεο παρατέθηκαν όχι γιατί ασπάζομαι τα όσα λέγονται, αλλά προκειμένου να δημιουργηθεί το ερέθισμα στον αναγνώστη. Ο έχων σώας τα φρένας θα ψάξει μόνος του, δεν θα περιμένει από κάποιο Λιακόπουλο ή Χαρδαβέλα να του μάθει την αλήθεια.

Γι' αυτό θεωρούμαστε νοήμονα όντα. Γιατί -υποτίθεται- ότι δεν δεχόμαστε άκριτα ότι μας σερβίρεται(από τα ΜΜΕ πχ), αλλά το φιλτράρουμε έπειτα από κρίση και αναζήτηση.

Ειλικρινά, ευχαριστώ για τη μοναδική σοβαρή απάντηση, ακόμη κι αν είναι τελείως αντιτιθέμενη με το όλο θέμα.

Δυστυχώς, όμως, οι περισσότεροι έσπευσαν να λιθοβολήσουν, βυθισμένοι στην πλάνη πως όσα συμβαίνουν καθημερινά είναι λογικά.

Ξυπνάτε ρε!!! Το χάραγμα έρχεται.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν κατάλαβες το point. [...]

Ακόμη, μάλλον δεν κατάλαβες το γενικότερο λόγο ύπαρξης του νήματος. [...]

Ξυπνάτε ρε!!! Το χάραγμα έρχεται.

Νομίζω ότι κανένας δεν κατάλαβε το λόγο ύπαρξης του νήματος... Για αυτό "σπεύσανε όλοι να λιθοβολήσουν".

Στον μοναδικό άτομο που σου μίλησε σοβαρά και για συγκεκριμένα πράγματα, του απαντάς με γενικότητες και σε στυλ "όποιος είναι νοήμων καταλαβαίνει". Δεν είναι τρόπος να ξεκινήσεις σοβαρή κουβέντα αυτός. :boxed:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν κοντά στο Λιακό τα τελευταία λόγια, αλλά κοντά στη θρησκεία.

Μα ο Λιακο ειναι σχεδον θρησκεία τελικα..τα ατομα που τον ακουνε:

  • είναι κολλημενα σε πραγματα που δεν μπορουν να επιβεβαιωθουν με κανένα τρόπο
  • δεν μιλάνε με επιχειρήματα παρα μόνο γνωρίζουν την αλήθεια και όποιος δε συμφωνει πρέπει να ξυπνήσει
  • ειναι διατεθημενα να εκτεθουν για να διαδωσουν τα πιστευω τους στους απιστους
  • επίσης υπάρχουν οντα πανισχυρα στις θεωριες του και καθοριζουν τι θα γινει στον κοσμο και εμεις δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα
  • απ οτι φαινεται υπαρχει και ωρα της κρίσης.. "ερχεται το χαραγμα"

... τεσπα δεν ξαναποσταρω εγω...:hi:

Link to comment
Share on other sites

Μα ο Λιακο ειναι σχεδον θρησκεία τελικα..

Αυτό κατάλαβες από όσα είπα; Εύγε, λοιπόν.

Αν όχι, δεν υπήρχε λόγος να γίνει καν το τελευταίο σου ποστ

  • απ οτι φαινεται υπαρχει και ωρα της κρίσης.. "ερχεται το χαραγμα"

Υπάρχει, διάβασε λίγο καινή διαθήκη.

Φιλικά, πάντα.

Νομίζω ότι κανένας δεν κατάλαβε το λόγο ύπαρξης του νήματος... Για αυτό "σπεύσανε όλοι να λιθοβολήσουν".

Διέγραψέ το τότε. Σκοπός για μένα, ήταν όσοι το διαβάσουν να ρίξουν μια ματιά στην καινή διαθήκη, καθώς και όσα αναφέρω στο προηγούμενό μου ποστ, δεν θα γράφω 10 φορές τα ίδια πράγματα επειδή κάθε φορά κάποιος βρίσκει κάτι που δεν του αρέσει, πιάνεται από εκεί και κοροϊδεύει.

Βαρέθηκα να ασχολούμαι, πείτε ότι θέλετε από εδώ και πέρα.

Link to comment
Share on other sites

Διέγραψέ το τότε.

Βλέπεις να γράφω με πράσινα bold γράμματα? Σαν απλός χρήστης, έδωσα μια συμβουλή. Μπερδεύεσαι...

Σκοπός για μένα, ήταν όσοι το διαβάσουν να ρίξουν μια ματιά στην καινή διαθήκη, καθώς και όσα αναφέρω στο προηγούμενό μου ποστ, δεν θα γράφω 10 φορές τα ίδια πράγματα επειδή κάθε φορά κάποιος βρίσκει κάτι που δεν του αρέσει, πιάνεται από εκεί και κοροϊδεύει.

Θα μυρίσουμε τα νύχια μας για το ποιος είναι ο απώτερος σκοπός σου? Έχεις κάνει 6 ποστ, και μόνο στο τελευταίο αναφέρεις την καινή διαθήκη.

Αποφάσισε ποιες είναι οι απόψεις σου και ποιος ο σκοπός σου. Σε κάθε ποστ δίνεις διαφορετική κατεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Όπως παλιότερα ήταν αλήθεια ότι η γή είναι επίπεδη.. λεω γω τώρα ένα παράδειγμα.

Θα προσπαθήσω να απαντησω σοβαρά, γιατι με τις θεωρίες Λιακόπουλου έχω ξενερώσει με άτομα που εκτιμούσα. Είναι κρίμα να ασχολείσαι και να γεμίζεις το μύαλό σου με πράγματα που δεν βασίζονται πουθενά. Αυτό που παρατηρώ στα όσα θέματα έχω ακούσει απο τον Λιακόπουλο είναι οτι μπλέκει λιγη αλήθεια με ΠΟΛΥ φαντασία με αποτέλεσμα να επιβεβαιώνεται ο κανόνας οτι η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας. Ακούς μια ιστορία με πράγματα που δεν έχεις ξανα ακούσει, κάθε τόσο θα πεί και κάτι το οποίο είναι αλήθεια και θα το γνωρίζεις με αποτέλεσμα να λες "να καλα τα λέει αυτό που είπε τώρα είναι αλήθεια" άρα κατσε να ακουσουμε τι είναι αυτα τα αλλα που λέει..

και καπως ετσι ξεκινάει να μιλάει για μυστικές αδελφότητες (που παρότι είναι μυστικές και πανίσχυρες ο Λιακόπουλος τις ξερει μεσα κι εξω και εχει εκδόσει και βιβλία για αυτές), μιλάει για τελευταία ηλεκτρόνια και συμφωνίες που έκανε ο θεός με το διάβολο ( ήταν και εκεί ο λιακόπουλος όταν γίνοταν το deal) μιλάει για νεφελιμ και ελοχιμ και παιδια θεών και ημιθεούς και εκεί ξεφεύγει το πράγμα πέρα απο κάθε ιχνος λογικής....

Να προσθέσω επίσης ότι υπάρχει το φαινόμενο confirmation bias.

Για παράδειγμα, θέλω να μάθω αν ο Μάριος είναι εξωστρεφής ή εσωστρεφής οπότε τον ρωτάω (1) αν πηγαίνει συχνά σε παρτυ, (2) αν του αρέσει να είναι το επίκεντρο της παρέας. Με αυτές τις δυο ερωτήσεις, θα μπορούσα να πειστώ ότι ο Μάριος είναι όντως εξωστρεφής ως χαρακτήρας. Το πρόβλημα που προκύπτει όμως είναι ότι δεν ρώτησα τίποτα ώστε να απορρίψω (όσο γίνεται) την περίπτωση β, δηλαδή το βαθμό εσωστρέφειας του.

Το confirmation bias μπορεί να συμβεί παντού, από επιστημονικές έρευνες, πολιτική, μνήμη, μέχρι και την θρησκεία. Όπως γράφει και στο wiki, η επίδραση γίνεται εντονότερη όταν πρόκειται για συναισθηματικά φορτισμένα θέματα ή βαθιά ριζομένες πεποιθήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω πως τέτοια θέματα είναι άμεση επίθεση και προσβολή νοημοσύνης
Κοιτάξτε, ανοίγει ένα θέμα για συζήτηση. Αν δεν σας αρέσει, προσπεράστε. Αν θέλετε να πείτε κάτι που πιστεύετε ότι θα βοηθήσει στη συζήτηση κάντε το. Αν διαφωνείτε, κάντε το με επιχειρήματα. Βοηθήστε το διάλογο. Και κόσμια.

Αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό.

δεν ήξερα πως είναι πηγαδάκι για ομιοσκεπτικα άτομα.

κάποιος εξέφρασε μια ιδέα και εκφράζω την άποψη μου πάνω της

και ταυτόχρονα πιστεύω πως το comment μου είναι πολύτως ontopic και εκφράζει απόλυτος την άποψη μου πάνω σε τέτοια θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.