Jump to content



Σύστημα μέχρι 1200 Ευρώ


zavaras

Recommended Posts

Ένας φίλος μου αγοράζει υπολογιστή από βδομάδα και θα ήθελα τη βοήθεια σας για να του προτείνω κομμάτια.

Τον υπολογιστή τον θέλει για χρήση σπιτιού/γραφείου, ταινίες, ίντερνετ (θα βάλει DSL), πολύ λίγο gaming και καθόλου o/c.

Αυτό που χρειάζεται είναι κάτι δυνατό, αξιόπιστο, αθόρυβο και να αντέξει μερικά χρόνια χωρίς αναβάθμιση.

Του έχουν προτείνει στο κατάστημα που θα πάει κάτι σε P4 3.0, 512 MB, HDD 80GB και θέλει ακόμα κάρτα γραφικών, DVD-RW, ηχεία, web-cam, οθόνη CRT 17", και πολυμηχάνημα printer/scanner/copier.

Τι έχετε να προτείνετε από πλευράς χαρακτηριστικών καθώς και σε συγκεκρμένες μάρκες/μοντέλα? Τα χρήματα που διαθέτει είναι μέχρι 1200 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

σκληρος: seagate 160gb 99Ε(ξερω οτι ειπες για 80 αλλα πιστευω οτι αξιζει τα 20 ευρω παραπανω για διπλασια χωρητικοτητα)

μητρικη: gigabyte GA-8IPE1000 BULK 80.9Ε

cpu: INTEL P4 3.0 PRESCOTT 190E

μνημες: 2χ256 KINGSTON KVR400X64C3 VALUE RAM 95.8E

καρτα γραφικων: PROLINK GF FX5700 128MDD VIVO DVI RETAIL 134,88E

dvd-rw: NEC DVD+/-R/RW ND-3500Α 16X BULK DOUBLE LAYER 90E

οθονη: SAMSUNG SYNCMASTER 795DF 165,36Ε

πολυμηχανημα: HP PSC 1210 PRINTER / SCANNER / COPIER 99Ε

ηχεια: CREATIVE INSPIRE P580 56,78Ε

ποντικι/πληκτρολογιο: MS DSP WIRELESS OPTICAL DESKTOP 2.0 46,86Ε

webcam: LOGITECH QUICKCAM MESSENGER RETAIL 36.09

κουτι: ΚΟΥΤΙ INNOVATOR MIDI TOWER DLX 400W ΜΠΛΕ ΣΧΕΔΙΟ 53Ε

ψυκτρα επεξεργαστη:Zalman CNPS 7000 B CU 50Ε

ψυκτρα VGA: Coolermaster Cool Viva 27E

2 ησυχα φανακια...10-15 ευρω...

τελικη τιμη μαξ 1205,58.ησυχο και καλο

αν και αν διεθετε 100-150 ευρω παραπανω θα μπορουσε να παει σε κατι καλυτερο(καλυτερο κουτι,οθονη)

ελπιζω να βοηθησα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zavaras

Του έχουν προτείνει στο κατάστημα που θα πάει κάτι σε P4 3.0, 512 MB, HDD 80GB

Πολλά του προτείνανε.

cpu: Athlon64 3000+/3200+

mobo: Chaintec NF3 250GB

ram: 2x512MB 400DDR

vga: 9800pro (την πιο φτηνή)

DVD+/-rw: Nec 2510A

hdd: όσο θέλει ή όσο χρειάζεται

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ακριβως σε τετοια φαση ειμαι..Θελω να στησω μηχανημα για ενα φιλο..

Στα ιδια λευτα...

Συμφωνω πολυ με την πρωτη συνθεση του φιλου haris1984 με μονη διαφορα να μην παρεις

ψυκτρα επεξεργαστη:Zalman CNPS 7000 B CU 50Ε

ψυκτρα VGA: Coolermaster Cool Viva 27E

που δεν ειναι στις αμεσες προτερεοτητες καποιου ΜΗ o/cer και με αυτα τα λευτα να πας σε

AMD ATHLON 64 3000+ 2000MHz/512K S754 BOX AMD 169,34

2 Χ KINGSTON KVR400X64C3 512MB PC3200 400MHz VALUE RAM 91

που πιστευω θα κρατισει καλυτερα απο τον 32bito Ρ4 για 2-3 χρονια...

Link to comment
Share on other sites

Motherboard Asus P5GD1

CPU P4 D530@3,0 Ghz

RAM DDRAM 512MB 400MHz KINGSTON

Κάρτα Γραφικών Asus ATI X600XT-128 MB

Πληκτρολόγιο Microsoft Basic Keyboard

Ποντίκι Logitech MX-1000

Σκληρός Δίσκος SEAGATE 160GB-SATA

TEAC DVD-Recorder W58D

TEAC DVD-DV516E

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ας κάνουμε μια ανακεφαλαίωση σύμφωνα με αυτά που προτείνατε.

1. Επεξεργαστής: Έχουμε δύο επιλογές P4 3.0 ή Athlon 64 3000. Ποιός από τους δύο είναι καλύτερος σε συνδιασμό με μία όχι πολύ ακριβή μητρική?

2. Μητρική: Κατ' αρχάς δεν ξέρω αν είναι σημαντικά πιο ακριβές αυτές που υποστηρίζουν SATA από αυτές που δεν υποστηρίζουν. Αν δεν είναι, καλύτερα να πάμε σε SATA.

Μου έχετε προτείνει τις εξής: Asus P5GD1, gigabyte A-8IPE1000 για P4, και MSI Κ8Ν(NF3), Chaintec NF3 250GB για AMD 64. Eπειδή σαν ονόματα προτιμώ την ASUS και τη Gigabyte, ποιά είναι τα αντίστοιχα μοντέλα για AMD64?

3. Μνήμη: Ξεκάθαρα τα πράγματα. 512MB ή 1GB Kingston ανάλογα την τελική τιμή του συστήματος.

4. Κάρτα γραφικών: Βλέπω πολλές προτάσεις. Δε χρειάζεται να έχει TV-out και άλλα extra, ούτε τις φοβερές επιδόσεις. Απλά να τρέχει τα καινούρια παιχνίδια με αξιοπρεπή FPS.

5. Σκληρός δίσκος: Seagate 7200.7 160GB SATA.

6. DVD-RW: Μου έχετε προτείνει τρία, Nec 2510A, NEC D-3500Α, TEAC W58D. Είναι και τα τρία dual layer? Σε σχέση με τα PLEXTOR είναι καλύτερα?

Θα χρειαστεί δεύτερο DVD-ROM drive?

7. Πολυμηχάνημα: HP PSC 1210. Επίσης έχουν προτείνει του φίλου μου το HP PSC 2175, που κάνει τα διπλά λεφτά. Αξίζει?

8. Ηχεία: CREATIVE INSPIRE P580

9. Webcam: LOGITECH QUICKCAM MESSENGER

10. Οθόνη: Sony E250, Mitsubishi Diamondtron, SAMSUNG SYNCMASTER. Ο φίλος μου κάθεται πολλές ώρες μπροστά στον υπολογιστή και είναι σημαντικό η οθόνη να είναι ξεκούραστη. Θα άξιζε τα παραπάνω λεφτά μία EIZO (CRT 17")?

Σε ότι απ' αυτά γνωρίζετε και έχετε όρεξη απαντάτε. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

1. Οτι και να παρει ειναι υπεραρκετο γι'αυτο που το θελει... Προσωπικα θα προτιμουσα Α64

2. Μ/Β Α64-Asus K8V Deluxe, M/B Pentium- Asus P4P800 Dlx

3. 1 Gb για να "αντεξει" στον χρονο...

4. Οτι βρεις απο Fx5900Xt, Sp, Se ή 9800Pro (Αναλογα με διαθεσιμοτητα & τιμη)

5. Seagate, Maxtor, Wd πανω κατω οι ιδιοι ειναι...

6. Nec 3500A (DL)

7. To πολυμηχανημα εξαρταται απο τον κυκλο εργασιας του... Το 2175 αξιζει αν το χρειαζεται...

8. Τα ηχεια καλουτσικα ειναι. Παρε ομως και μια Audigy Es...

9. Creative Nx Pro

10. Mitsubishi, Eizo θα ελεγα...

Link to comment
Share on other sites

athlon barton 2500 είναι ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις απο άποψη απόδοσης τιμής. Μητρική θα έπερνα μια abit ή msi με nforce και sata. Δεν είναι ανάγκη να πας σε athlon 64 ακόμα. Για μνήμη όπως τα λές είναι. Κάρτα γραφικών μια 9600xt λέω εγώ ή κάπια άλλη μόνο ΑΤΙ όμως. Για σκληρό θα σου προτείνω 2 digital ή 2 maxtror σε raid αν γράφει dvd στον σκληρό κυρίως. Απο dvd - rec θα σου προτείνω το Teac και ένα dvd-rom toshiba . Για το πολύμηχάνημα να ξέρεις πως όσο πιο φτηνό είναι τόσο μεγαλύτερο κόστος ανα σελίδα έχει. Με τίποτα τα creative τα ηχεία και γενικά σε συμβουλεύω να αποφεύγεις αυτη την μάρκα παντού και πάντα. Απο τις οθόνες λέω μια sony χωρίς να με εντυπωσιάζει κιόλας. Δες για μια TFT 15" είναι πολυ πιο ξεκούραστες. Αυτή είναι η δικιά μου γνώμη

Link to comment
Share on other sites

γιατι να μην παει σε αθλον 64?ειναι πολυ καλυτεροι απο barton...και εφοσον τον παιρνει οικονομικα...τοτε γιατι να παει σε κατι μικροτερο?

επισης...2χ σκληρους σε raid διπλασιαζει το κοστος και δεν εχει σχεδον καμια διαφορα σε windows utilities...αν ψαξεις στο forum στους σκληρους θα βρεις το αρθρο...αρα περιτα λεφτα...για μενα τουλαχιστον...dvdrw το nec που του προτειναμε ειναι αρκετα γρηγορο και επισης ειναι περιπου στα ιδια λεφτα...αα και μην ξεχναμε οτι εχουμε ελαχιστους χρηστες που να εχουν μεινει παραπονεμενοι απο τον προκατοχο του 2510Α..σε αυτο που λες για το πολυμηχανημα εχεις δικιο...αλλα αν δεν εκτυπωνει τις τρελες σελιδες και χρησιμοποιει τον εκτυπωτη μια στο τοσο(οπως πολυ κοσμος) τοτε μια χαρα ειναι το hp και κανει και τη δουλεια του με refills...οθονη...για tft ανεβαινει πολυ το κοστος...με αυτα τα λεφτα παει σε μια 19αρα crt απο τις παρα πολυ καλες...για να ειμαι ειλικρινης οι καινουριες crt δεν με κουραζουν ιδιαιτερα...στην παλια μου στο τεταρτο ειχα πονοκεφαλο..μετα πηρα tft17" λογω χωρου...αλλα πριν μερικες μερες που εφτιαχνα ενα pc φιλου και καθησα γυρω στις 6-7 ωρες δεν με πειραξε καθολου κι ας εχω συνηθησει στην τφτ..η οθονη ειναι μια lg f700b ή p νομιζω...θα σας γελασω τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει οικονομικό πρόβλημα ας πάρει athlon. Αλλά εγώ θα του έλεγα να πάρει barton και να επενδίσει τα χρήματα σε οθόνη πχ. Το raid έχει μια αυξηση επιδώσεων γενικά αλλά όχι μεγάλη σύγουρα σε καθημερηνές εφαρμογές. Αν όμως γράφει ταινίες στον δίσκο αξίζει να δώσει αυτά τα χρήματα και να τους πάρει. Nec είχα και εγώ 1300a και 2510a πολύ τίμιες προτάσεις ωστόσο το teac χωρίς να είναι ταχύτατο είναι συνολικά καλύτερο κατά την γνώμη μου. Για το πολυμηχάνημα ας αποφασίσει ο ίδιος. Ενα lexmark που είδα με κόστος γύρω στα 100euro μου φάνηκε καλήτερο (χωρίς να είμαι και σύγουρος) ας πούνε και άλλοι που τα έχουν δοκιμάσει και τα 2. Ούτε εμένα με κουράζουν οι crt αλλά μετα 3 ώρες αρχίζει η κόπωση. Εγώ εχω φορητό και την εργασία μου την κάνω εκεί απροβλημάτιστα μέχρι και 7 ώρες (παραπάνω δεν δοκίμασα) επίσης η 14 που έχω στον φορητό είναι περίπου μια 15,5 crt σε αναλογία. Δηλαδή λίγο πιο μεγάλη απο μια κανονική 15 crt. Δεν ξέρω την lg που μου λές γιαυτό και δεν μπορώ να πω τίποτα πάντως. Αυτό που λες στην αρχή του ποστ σου είναι λάθος. Δεν σημαίνει ότι επιδί μπορεί να πάρει εναν athlon 64 πρέπει να τον πάρει κιόλας. Εγω σου λέω πως διαφορά δεν θα δεί σχεδόν πουθενά αν δεν πρόκειτε για λίγο εμπειρο χρήστη. Εγω δουλεύω στον φορητό με P3 850. Γνώμη μου είναι πως στις μέρες μας ότι cpu και αν πάρεις είναι πολύ καλή και καλό θα ήταν να αποφευγουμε τις υπερβολές (εκτος απο celeron πάντα) Και μένα μου αρέσει ο athlon 64 με 1 mb cache αλλά δεν τον χρειάζωμαι γιατί bartonakos είναι απλά τέλειος

Link to comment
Share on other sites

Και γω νομίζω ότι το raid είναι περιττα λεφτά

Για το Dvd-rw τώρα το Nec είναι πολυ πιο γρήγορο, ενω το το Teac διαβάζει τα πάντα. Εγω θα πρότεινα LG πάντως που κάπου στην μέση. Φυσικα και χρειάζεται και άλλο drive 1ο) για να αντιγράφει απευθείας απο drive σε drive 2ο) Είναι θέμα ευχρηστίας.

Για πολυμηχάνημα αν το χρησιμοποιεί πολύ το 2175 αν λιγότερο το άλλο

Κάρτα γραφικών κάτι σε FX5900 είναι αρκετό

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, με την πραγματικά πολύτιμη βοήθεια σας κατάφερα να καταλήξω για τα περισσότερα κομμάτια, ενώ είμαι ακόμα σε δίλλημα για μερικά.

Συγκεκριμένα, κατέληξα για τα ακόλουθα κομμάτια:

3. Μνήμη: 1X512MB PC3200 KINGSTON 95E

5. Δίσκος: Seagate 7200.7 160GB SATA 105E

6. DVD_RW: NEC ND-3500Α, TEAC W58D (όποιο βρει) 90E

7. Πολυμηχάνημα: HP PSC 1210 100E

9. Webcam: LOGITECH Messenger 36E

10. Οθόνη: 17" CRT EIZO/ MITSUBISHI Diamondtron/ SAMSUNG Syncmaster/ SONY E250 (όποια βρει από τις 4εις) 150-200E

11. DVD-ROM: Nec/Teac/Asus (όποιο βρει) 25Ε

Δεν είμαι ακόμα σίγουρος τι ακριβώς να διαλέξω σχετικά με τα εξής:

8? Ηχεία: Μιας και δεν έχει στερεοφωνικό, θα χρησιμοποιεί το pc για να ακούει CD οπότε θα χρειαστεί κάτι λίγο καλύτερο, γύρω στα 100Ε. Θέλει να είναι 2/2.1 για να μη μπερδευτεί με βάσεις και καλώδια. Δεν τον εδιαφέρει να ακούει μουσική δυνατά αλλά να έχει αξιοπρεπή ήχο.

4? Κάρτα γραφικών: Μεταξύ των Nvidia 5700, ATI 9600XT, Nvidia 5900, και 9800PRO. Μάλλον θα του προτείνω δύο λύσεις, μια φτηνή και μια μεσαία, από 80Ε ως 180Ε.

1+2? CPU+Μ/Β: Για Intel, ένας συνδυασμός P4 3.0 + Asus P4P800/Gigabyte GA-8IPE1000

Για AMD, ένας συνδυασμός A643000/3200 + Asus K8V Lan/GIGABYTE K8VT800 PRO/Chaintec VNF3 250/MSI Κ8Ν

Κλίνω περισσότερο προς τη λύση AMD64, αλλά με έχει μπερδέψει η επιλογή μητρικής.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.