Jump to content



Αλλαγή χαλασμένων DDR2


PainkiLer

Recommended Posts

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Η 1) μοιάζει με την δική σου και μάλλον έχει πολλές πιθανότητες να μπορούν να κάνουν ζευγάρι.

Οι 2), 3), 4) είναι kit (2x1GB) και δεν θα κάνουν ζευγάρι με την δική σου (τρίο ίσως! :p ).

Πάντως για τις Κingston γράφει:

3) KHX6400D2K2/2G

Each module pair has been tested to run at DDR2 800MHz at low latency timing of 5-5-5-15 at 2.0V. The

SPD is programmed to JEDEC standard latency 667Mhz

timing of 5-5-5-15 at 1.8V

4) KHX6400D2LLK2/2G

Each module pair has been tested to run at DDR2 800MHz at low latency timing of 4-4-4-12 at

2.0V. The SPD is programmed to JEDEC standard latency

667Mhz timing of 5-5-5-15 at 1.8V

Οι G.SKILL F2-6400CL5D-2GBNQ (2)

Tested Speed 800MHz

Tested Latency 5-5-5-15-2N

Tested Voltage 1.80v~2.0v

SPD Speed 800MHz

SPD Voltage 1.80v

Link to comment
Share on other sites

Η 1) μοιάζει με την δική σου και μάλλον έχει πολλές πιθανότητες να μπορούν να κάνουν ζευγάρι.

Οι 2), 3), 4) είναι kit (2x1GB) και δεν θα κάνουν ζευγάρι με την δική σου (τρίο ίσως! :p ).

Πάντως για τις Κingston γράφει:

3) KHX6400D2K2/2G

4) KHX6400D2LLK2/2G

Οι G.SKILL F2-6400CL5D-2GBNQ (2)

αν τις κανω τριο!!!! αξιζει τον κοπο;;;:pleasantry::clap:

Link to comment
Share on other sites

Αν πιστεύεις:

α) Πως αξίζει να δώσεις 38€ (οι G. Skill μοιάζουν καλύτερη λύση) για το σύστημά σου, δεδομένου οτι είναι κάποιας ηλικίας. Στα ίδια λεφτά σε μεταχειρισμένες πας και σε 2x2GB.

β) ανάλογα με το τι κάνεις με το PC σου είναι καλύτερο πλεονέκτημα η ποσότητα (3GB) αλλά με μικρότερη ταχύτητα (single και όχι dual channel).

Τα 3GB είναι στα όρια των 32bit λειτουργικών και σε πολλά (φθηνά) λάπτοπ την προτιμάνε σαν ποσότητα μνήμης με 32bit λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Αν πιστεύεις:

α) Πως αξίζει να δώσεις 38€ (οι G. Skill μοιάζουν καλύτερη λύση) για το σύστημά σου, δεδομένου οτι είναι κάποιας ηλικίας. Στα ίδια λεφτά σε μεταχειρισμένες πας και σε 2x2GB.

β) ανάλογα με το τι κάνεις με το PC σου είναι καλύτερο πλεονέκτημα η ποσότητα (3GB) αλλά με μικρότερη ταχύτητα (single και όχι dual channel).

Τα 3GB είναι στα όρια των 32bit λειτουργικών και σε πολλά (φθηνά) λάπτοπ την προτιμάνε σαν ποσότητα μνήμης με 32bit λειτουργικό.

το pc ειναι intel core 2cpu 6600 2.4GHZ με λειτουργικο windos 7 greek 32bit

να παω σε λυση με 2 muskin + τη δικη του (3GB) ή 2χ1 G.SKILL + τη δικη του (3GB)

:help1::help1:

Link to comment
Share on other sites

Αν και μπορείς να πάρεις μια mushkin και να έχεις 2GB όπως πριν. Αν ισχύουν τα παραπάνω (α και β) δοκίμασε με 2 mushkin πρώτα και μετά βάλε και την δική σου για να δεις την διαφορά.

Πρόσεξε όμως αν η χρήση του PC σου δεν έχει απαιτήσεις από μνήμη, ίσως δεν δεις καν διαφορά από 2 σε 3GB.

Edit: Βασική προϋπόθεση είναι να έχει η μητρική σου 4 θέσεις για μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

εχει 4 θυρες

εσυ προτινεις mushkin 2 καινουργιες και μια την παλια;;

ή μια καινουργια και μια την παλια;;

οι θυρες ειναι 2 κιτρινες και 2 μαυρες,οι υπαρχουσες ειναι στις κιτρινες

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πω τι προτείνω γιατί δεν ξέρω τι χρειάζεσαι και τι θέλεις!

Να τα πω πιο απλά.

Αν το μόνο που κάνεις με το PC είναι σερφάρισμα, download, ταινίες άντε και κάποιο παιχνίδι, τότε πάρε μια mushkin να κάνεις πάλι το 2x1GB και καθαρίζεις με ~17€.

Αν κάνεις κάτι που θα χρειαζόταν παραπάνω μνήμη ή δεν σε ενοχλεί να πληρώσεις κάτι (+17€) που ίσως δεν θα σου δώσει σχεδόν τίποτα, πάρε 2 mushkin και κάνε 3x1GB.

Edit: Όταν λες

οι θυρες ειναι 2 κιτρινες και 2 μαυρες,οι υπαρχουσες ειναι στις κιτρινες

μάλλον εννοείς η μια που έμεινε είναι σε κίτρινη. Αν είχες και την "καμμένη" πάνω λογικά θα είχες προβλήματα, ΑΝ δούλευε το PC.

Link to comment
Share on other sites

ειχα και μου εβγαζε blue screen!!

ετρεξα ενα διαγνωστικο και μου εδωσε προβλημα στη μνημη

απλα το pc το εχω για internet, μουσικη, ταινιες...

το παιχνιδι που πηγα να παιξω και μου εκαψε το τροφοδοτικο (και ισως και τη μνημη) ηταν το assassins creed 3

που νομιζω οτι θελει 4gb ram

ευχαριστω παντως για το χρονο που αφιερωσες:beer:

Link to comment
Share on other sites

Αν κοιτάξεις τις μινιμουμ απαιτήσεις του Assasins Creed 3

ο επεξεργαστής σου είναι οριακά στο μινιμουμ.

το pc ειναι intel core 2cpu 6600 2.4GHZ με λειτουργικο windos 7 greek 32bit

Επίσης τα 2GB είναι στα μινιμουμ.

Δεν ξέρω για την κάρτα γραφικών που έχεις.

Αν η μνήμη "έφυγε" από καμένο τροφοδοτικό μήπως έχει γίνει και πουθενά αλλού ζημιά;

Αν η μητρική σου μπορεί να δουλέψει με μια μνήμη σε οποιαδήποτε θέση, κάνε ένα κόπο και δοκίμασε με την μια μνήμη που έχεις όλες τις θέσεις μια-μια (ειδικά την θέση της καμένης μνήμης).

Σημείωση: Αν το τροφοδοτικό σου είχε την ηλικία του επεξεργαστή σου, είναι κάπως λογικό να σε άφηνε σε κάποιο μεγάλο ζόρι.

Link to comment
Share on other sites

Αν κοιτάξεις τις μινιμουμ απαιτήσεις του Assasins Creed 3

ο επεξεργαστής σου είναι οριακά στο μινιμουμ.

Επίσης τα 2GB είναι στα μινιμουμ.

Δεν ξέρω για την κάρτα γραφικών που έχεις.

Αν η μνήμη "έφυγε" από καμένο τροφοδοτικό μήπως έχει γίνει και πουθενά αλλού ζημιά;

Αν η μητρική σου μπορεί να δουλέψει με μια μνήμη σε οποιαδήποτε θέση, κάνε ένα κόπο και δοκίμασε με την μια μνήμη που έχεις όλες τις θέσεις μια-μια (ειδικά την θέση της καμένης μνήμης).

Σημείωση: Αν το τροφοδοτικό σου είχε την ηλικία του επεξεργαστή σου, είναι κάπως λογικό να σε άφηνε σε κάποιο μεγάλο ζόρι.

Το τροφοδοτικο μαλλον ειχε την ιδια ηλικια, τη μηνημη την ειχα δοκιμασει και στις 2 κιτρινες υποδοχες μονο η μια δουλευε και ανοιγε το pc.

Τελικα παρηγειλα τη μια τη mushkin σε 2-3 μερες θα την εχω,μολις τη βαλω θα ενημερωσω.:banging:

Link to comment
Share on other sites

την πηρα τη μνημη αλλα μου κανει νουμερα!!

τη βαζω μονη τη βλεπει παει να ανοιξει το pc αλλα κολαει

τις βαζω και τις δυο μαζι και δεν ανοιγει καθολου...

μηπως δεν ειναι συμβατη;;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μπεις στο BIOS ή κολλάει στο post (όταν φορτώνει το BIOS);

Αν μπορείς να μπεις κάνε στο BIOS ένα "load setup defaults".

και στο bios κολουσε,δεν ανοιγε και την εστειλα πισω να τη "δουν"

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μπεις στο BIOS ή κολλάει στο post (όταν φορτώνει το BIOS);

Αν μπορείς να μπεις κάνε στο BIOS ένα "load setup defaults".

και στο bios κολουσε,δεν ανοιγε και την εστειλα πισω να τη "δουν"

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

τελικα αγορασα μια G.SKILL, δουλευει προς το παρον και με τις δυο μαζι,

αλλα εχω να ρωτησω κατι ακομα: προσπαθω να κανω εγκατεασταση ενα παλιοτερο παιχνιδι απο το δισκο που το εχω κρατημενο με (magic iso) αλλα αργει πολυ η εγκατασταση του!!!

φταει κατι αλλο;;:help1:

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά τώρα είσαι με 2GB μνήμη (1GB G.SKILL + 1GB την παλιά σου).

Απο μνήμη ίσως δεν είναι η καθυστέρηση. Από μεγάλο φόρτο στον δίσκο (ανάγνωση/εγγραφή) ίσως.

Μήπως έχει κι αυτός τα χρονάκια του;

Link to comment
Share on other sites

ναι!!!

τελικα φταιει ο δισκος που αργει τοσο πολυ;;

το παιχνιδι που προσπαθησα να εγκαταστησω ειναι το virtua tennis 2009 εκανε 3 ωρες και δεν ειχε φτασει στη μεση της εγκαταστασης!!:hm:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.