Jump to content



ARCTIC F PWM


teobot

Recommended Posts

Επειδη μπερδευτηκα λιγακι...

Συμφωνα με αυτο: ARCTIC F PWM · Case fans · Cooling · ARCTIC

μπορεις να συνδεσεις πολλους ανεμιστηρες μεταξυ τους κ ο πρωτος πχ να συνδεθει με την μητρικη απο οπου θα περνουν ολοι την ιδια ρυθμιση;

Το ειδα κ εδω [ame=http://www.youtube.com/watch?v=23YweMEnEAc]Artic Cooling F12 PWM 120mm Fan unboxing - YouTube[/ame] (3:45 κ μετα)

Με αυτο το τροπο δεν χρειαζεται fan controller, εκτος κ αν για καποιο λογο θελουμε διαφορετικες στροφες για τον καθε ανεμιστηρα ξεχωριστα. Καταλαβα καλα;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να συνδέσεις τους ανεμιστήρες σε σειρά και να ρυθμίζονται μόνο από μια pwm θύρα της μητρικής σου.

Ο μόνος περιορισμός είναι νομίζω ότι μπορείς να συνδέσεις μέχρι 4 ανεμηστηρες μαζί. Το σύστημα pst είναι ενσωματωμένο σε όλους τους pwm ανεμιστήρες της εταιρείας και δεν χρειάζεσαι επιπλέον καλώδιο αν πρόκειται να συνδέσεις μόνο ανεμιστήρες Arctic cooling.

Στάλθηκε μέσω tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να συνδέσεις τους ανεμιστήρες σε σειρά και να ρυθμίζονται μόνο από μια pwm θύρα της μητρικής σου.

Ο μόνος περιορισμός είναι νομίζω ότι μπορείς να συνδέσεις μέχρι 4 ανεμηστηρες μαζί. Το σύστημα pst είναι ενσωματωμένο σε όλους τους pwm ανεμιστήρες της εταιρείας και δεν χρειάζεσαι επιπλέον καλώδιο αν πρόκειται να συνδέσεις μόνο ανεμιστήρες Arctic cooling.

Στάλθηκε μέσω tapatalk

Ε μαλλον ενσωματομενο πρεπει να ειναι αλλιως δεν εξηγειται η μεγαλη διαφορα στην τιμη απο τους απλους. Τριπλη τιμη εχουν αλλα γλιτωνεις το fan controller

Link to comment
Share on other sites

Ότι καλύτερο έχω συναντήσει σε pwm ανεμιστήρα καθώς είμαι κάτοχος εδώ και 6 χρόνια (τώρα που το σκέφτομαι έληξε και η εξαετής εγγύηση), από τελείως αθόρυβος μέχρι ικανοποιητικά αποδοτικός στις μέγιστες στροφές , τηρουμένων των αναλογιών βέβαια και συνάμα όχι πολύ θορυβώδης.

Δεν θα χρειαστείς άλλο καλώδιο καθώς πάνω στο καλώδιο έχει και δεύτερο header για τον επόμενο ανεμιστήρα καθώς και ξεχωριστό rpm καλώδιο για αυτόν. Ο κατασκευαστής προτείνει μέχρι 5 σε σειρά λόγω περιορισμού της 12V γραμμής από το header της μητρικής. Βέβαια , με πατέντα μπορείς να βάλεις σε σειρά όσους θέλεις καθώς κάθε ανεμιστήρας έχει ενσωματωμένο ενισχυτή του pwm σήματος ώστε αυτό μετά από πολλούς εν σειρά ανεμιστήρες να μην φθίνει. Προσωπικά χρησιμοποιώ 6 σε σειρά .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.