Jump to content



3800+x2 overclock


Recommended Posts

ναι ναι καταλαβα το βρηκα και το μειωσα στο 4χ. λοιπον τωρα: εχω μειωσει και το multiplier σε 9χ απο 10χ. εχω την ταση στο μεγιστο δυνατο δλδ 1,4volt και fsb 245mhz.. οταν ανεβασα το fsb sta 250mhz εκανε επανεκινηση το pc, και επισης παροτι εχω ρυθμιση την ταση στο bios sta 1.4volt, το cpuz kai to core temp μου βγαζουν οτι εχω ταση 1,3volt

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Αν τόση είναι η μέγιστη τάση που μπορείς να δώσεις τότε είσαι καταδικασμένος να μην ανέβεις πιο πάνω, τουλάχιστον όχι με αυτή την M/B...

Εμένα η τάση πάει μέχρι 1.435+ στο cpuz και γι αυτό και ο cpu πάει και 2,8... αλλά δεν μπορώ να δώσω παραπάνω!

Δεδομένο αυτού ξανά πάνε τον multi από το 9 στο 10...

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε με ίδιο, αν δεν δουλέψει κατέβασε το λίγο...(5 με 10)

Πάντως αν δεν έχει ρίξει καθόλου τη συχνότητα της ραμ καλό θα ήταν να της δόσεις λίγη παραπάνω τάση!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

Επανέρχομαι στο ποστ μου μετά από περίπου ένα χρόνο - για να μην ανοίγω καινούργιο - θέλοντας να εκφράσω τη δυσαρέσκεια μου για την M/B μου...

Αν έχετε διαβάσει το τόπικ μου θα ξέρετε πως είχα καταφέρει να πάω τη CPU μου (3800+ x2) από 2000MHz που είναι η αρχική συχνότητα του σε 2700 stable με stock cooling. Το θέμα είναι πως και τώρα που το σύστημα μου έχει υδρόψυξη σε stacker, τετραπλό ψυγείο, ισχυρή αντλία κ.λ.π πάλι δεν μπορώ να φτάσω πάνω από 2750 stable. Ακολουθεί pic από 30 rounds IntelBurnTest σε 2750MHz με μέγιστη θερμοκρασία τους 46C...

Ρε παιδιά, έχω βάλει το μέγιστο ρεύμα μου μου επιτρέπει η M/B μου (Asus M2N-Sli Deluxe) και δεν πάει παραπάνω! Ακόμα και στα 2800 δεν είμαι stable. Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να μου κάνει volt mod για τη cpu ή αν η cpu μου έχει volt limiter να το παρακάμψει;;;;

post-929-1414343333,8391_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σε κόβει κάτι άλλο??(ΗΤ,Rams κτλ)..

ΟΤ:Έχω την εντύπωσή oι ΑΜD στρεσάρονται καλύτερα με S&M.

Δεν με κόβει τίποτα... Τόσο το HT όσο και οι RAM είναι πολύ κοντά στις εργοστασιακές συχνότητες και έχουν τεσταριστεί και έχουν πολλά ακόμα να δώσουν. Με κόβει ΜΟΝΟ η CPU 100%

Το θέμα είναι να βρώ κάποιον να μου κάνει volt mod ή να παρακάμψει το volt limmiter της cpu αν υπάρχει...

Η RAM ειναι 667@1.8 default και την έχω πάει 870@2.05 max.

To HT είναι 1000@1.2 default και το έχω πάει 1450@1.3 max

Στην pic βλέπεις πως παίζουν τώρα...

post-929-1414343333,8826_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες με διαφορετικο διαιρετη?

ενδεχομενως να σε κοβει και η μητρικη σου.

Γενικα,προσπαθησε να βαλλεις οσο το δυνατον πιο χαλαρες ρυθμισεις,για να βρεις τι σε κοβει.Πολυ πιθανο να σε κοβει ο επεξεργαστης,αλλα ενδεχομενως να σε κοβει και η μητρικη σου.

Στο κατω κατω,~1.5 βολτ στο cpu δεν ειναι κ λιγο...

Τι μνημες εχεις αληθεια?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες με διαφορετικο διαιρετη?

ενδεχομενως να σε κοβει και η μητρικη σου.

Γενικα,προσπαθησε να βαλλεις οσο το δυνατον πιο χαλαρες ρυθμισεις,για να βρεις τι σε κοβει.

Τα έχω ήδη κάνει αυτά...

Κάτι παίζει μάλλον με την Μ/Β. Την cpu την έχω φτάσει στα 2700 με 10x με 9x ακόμη και με 8x διαιρέτη... Πιο πάνω όμως δεν πάει

Στο κατω κατω,~1.5 βολτ στο cpu δεν ειναι κ λιγο...

Αμφιβάλλω πολύ εάν το ρεύμα μου αντιστοιχεί με αυτό που δείχνει το cpuz... Σου θυμίζω πως σε full load(IntelBurnTest) η θερμοκρασία της CPU δεν ξεπερνά τους 45C...

Τι μνημες εχεις αληθεια?

Δεν θυμάμαι ποιο μοντέλο είναι ακριβώς και βαριέμαι να ψάχνω.

Πάντως είναι OCZ 2x1GB DDR2 PC5300(667) με χρυσές ψύκτρες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται...

Πάω στο bios βάζω 270 με x10 = 2700 και το ρεύμα στο auto και μου βγάζει στο cpuz ρεύμα 1.27 με 1.30.

Πάω στο bios βάζω 280 με x10 = 2800 και ρεύμα στο auto και δεν ανοίγει... Αλλάζω το ρεύμα στο 1.5650(το max που δίνει η M/B και ανοίγει δείχνοντας στο cpuz ρεύμα 1.46!!!!

Κάτι με κόβει και πολύ απότομα μάλιστα... και δεν είναι ούτε το ΗΤ ούτε οι μνήμες....

Γνωρίζει κάποιος αν κυκλοφορούν modded bios που να δίνουν παραπάνω ρεύμα.... Να του δώσω 1.7 - 1.8 να δω τι θα γίνει... Στο νετ έχουνε πάει τον 3800+ x2 ως και 4000MHz με νερό.... γιατί όχι και γω;;;;

Αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει... 2 χρόνια τώρα το ίδιο πρόβλημα... Είχα μαμά ψήκτρα πήγαινα 2800 με νερό πάλι 2800....

Επειδή έχω προσπαθήσει και με Multi 9 και 8 και πάλι δεν πήγα πάνω 2700-2750, ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΠΑ Η CPU ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ;;;

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα κατι φτανει στο οριο του, το μονο που μπορεις να κανεις ειναι η να χαλαρώσεις τις μνημες απο timings και συχνοτητα και να ριξεις και αλλο το HTT παντο κατο απο 1000, ουτος η αλλος δε κερδιζεις και τπτ απο το ΗΤΤ. Δλδ δωκημασε το μεγαλυτερο δυνaτο multi, ριξε το HTT link και χαλαρωσε τις μνημες πρωτα απο timings και μετα απο συχνωτητα. Επισης δωκημασε να ριξεις και λιγο ακομα ρευμα στις μνημες...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απαραιτητα μπανανα

Μην ξεχνατε πως ειναι Winsdor core (90nm) και οχι Brsisbane (60nm)

Οι Brisbane ανεβαιναν καλυτερα

@Midkin

Η μητρικη σου εχει παρα πολυ μεγαλο Vdrop,οποτε δεν παιρνεις ποτε το ρευμα που δινεις μεσα απο το bios.

Μεχρι ποσο Vcore σου επιτρεπει να δωσεις (μεγιστη τιμη)?

Γενικα μιλώντας παντως,για καθε μερα να του δωσεις μεχρι 1.55v.Μετα ειναι λιγο too much

Ενδεχομενως να πρεπει να κοιταξεις για καποιο volt mod,αλλα και παλι,μην περιμενεις να κερδισεις και παρα πολλα.

Δεν ειναι οι θερμοκρασιες που σε κοβουν.Οι συγκεκριμενοι επεξεργαστες ενβαινουν μεν πολυ,αλλα δεν κλοκαρουν και σαν τους Ιντελ (δυστυχως).

Εξαλλου με συχνοτητα 2800mhz,εισαι κατα 40% πανω απο την εργοστασιακη συχνοτητα.

Οπως εχουν πει και αλλοι στο παρελθον,δεν ειναι στραγαλια τα Mhz

Link to comment
Share on other sites

Μην μου λέτε για το HT και τις μνήμες είναι και τα δύο πολύ κάτω από το πόσο αντέχουν. Δουλεύουν σχεδόν με εργοστασιακές συχνότητες....

40% OC ακούγεται καλό αλλά στον νετ έχουν κάνει και 100% με νερό. Έχω πολύ ισχυρή υδρόψυξη ώστε να κάνω τουλάχιστον 3500 MHz....

Από μητρική 1.5625 max ρεύμα το οποίο μεταφράζεται σε 1.42 με 1.45 σύμφωνα με το cpuz και πάντα δουλεύοντας με +100mV offset στο CPU Vcore offset voltage (από bios).

Κατα καιρούς έχω κάνει πολλά bios update στη μητρική. Αυτή τη στιγμή έχω το latest 1701.

Volt mod ποιος μπορεί να μου κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην,το τι βλεπεις στο νετ δεν εχει απολυτα σχεση και με το δικο σου setup...

Δεν τραβανε ολα τα cpu/ram/mobo το ιδιο,οποτε οι συγκρησεις ειναι περιττες.

Καταρχην τα νουμερα που αναφερεις,ειναι για Winsdor?Γιατι απο οσο θυμαμαι (γιατι πουσαρα πριν κανα 1.5 χρονο τον Brisbane του αδερφου μου),οι Winsdor δεν ανεβαιναν οσο λες.Εγω για παραδειγμα εχω winsdor στο κατεβαστηρι μου,αλλα δεν εχω καθολου επιλογες απο την μητρικη μου για να κλοκαρω,οποτε δεν μπορω να δοκιμασω για να σου πω τι ψαρια πιανει ο δικος μου.

Με αυτα που λες,φαινεται πως εχεις πολυ μεγαλο vdrop.Ισως αν volt-modαρεις να μπορεσεις να κερδισεις καποια mhz,ισως και οχι.

Καταρχην,εχεις βρει καποιο volt-mod για την μητρικη σου στο net?

Link to comment
Share on other sites

Windsor στα 3993 με νερό

Windsor στα 3800 με αέρα

http://hwbot.org/hardware/processor/athlon_64_3800_x2_windsor?tab=hall%20of%20fame

Κάποτε είχα βρει volt mod με pencil για τη μητρική μου αλλά τώρα το μόνο που βρήκαν είναι αυτό: http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=104083. Πάντως ήταν στο ίδιο site.

Ναι έχω Windsor. Πρέπει όντως να έχω πολύ vdrop! Θέλω volt mod να δω αν θα βοηθήσει...

post-929-1414343334,6335_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.