Jump to content



Αγορά Tower για επεξεργασια εικ;oνας-ήχου (low budget)


panosX

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους/ες :) , μέχρι πριν λίγο καιρό βασάνιζα εναν P4 3.0Ghz με 1Gb μνήμη χρησιμοποιώντας adobe photoshop cs5 και προσπαθούσα (μετα βασάνων μπορώ να πώ ) να μάθω και το fl studio 9.Αφού λοιπόν ο υπολογιστής λόγο ηλικίας μας άφησε χρόνους αποφάσισα να πάω στον επόμενο τώρα που κατάφερα να μαζέψω μερικά χρήματα .

Ο προβληματισμός μου είναι αν τελικά μπορώ με 500Ε max (μεσα απο τιμολόγιο ) να βγάλω ενα πύργο που να των κρατήσω και ίσως να τον αναβαθμίσω αργότερα ,

Η χρήση απο τα "βαριά" προγράμματα θα είναι κυρίως photoshop ,fl studio και κανένα παιχνιδάκι (προφανώς δεν μιλάμε για full graphics ) και γενικά μιλάμε για ερασιτεχνική χρήση των παραπάνω .

Εκει που κολλάω ποιο πολύ είναι αν τελικά μπορεί να βγεί πύργος καθώς απο την μια βλέπω να χρειάζομαι αρκετή μνήμη ram απο την άλλη καλή κάρτα γραφικών και επεξεργαστή ,και το ποσό που μπορώ να διαθέσω με σφίγγει βλέποντας τα Ευρό να αυξάνονται αλλα το πορτοφόλι να μην τα έχει ούτε κ να πρόκειται να τα διαθέσει καθώς δεν περισσεύουν (πρωτότυπο :p)

Απο βασικά που υπάρχουν είδη είναι :

οθόνη LG M2362D 1920 x 1080

ψύκτρα CPU Scythe KATANA3

φουρφούρι κουτιού :p(αναφορικά )

κάρτα ήχου Creative Sound blaster (αναφορικά)

και 2 απλά κουτιά 1 ΑΤΧ κ ενα ποιο ευρύχωρο παλιό αλλα με χώρους (δεσμεύομαι να τους πάρω και μέτρα )

2 σκληρoί IDE 80Gb k 160Gb (είναι full)

ψάχνω για τα υπόλοιπα δηλ. μητρική ,μνήμες,επεξεργαστή ,καρτα γραφικών,τροφοδοτικό και σκληρό (και 500 μου φτάνει προς το παρών )

υπολογίζω στο μέλλον να πάρω ssd ίσως και παραπάνω μνήμη καθως και κουτί αν δεν τα καταφέρω τώρα και μείνω στα υπάρχων

Εχω δει τις προτάσεις στο http://www.thelab.gr/ti-pou-poso/thes-na-agoraseis-neo-pc-rikse-mia-114857.html

αλλα δεν ξέρω κατα πόσο ισχύουν ακόμα και αν κάνουν για την περίπτωσή μου , επίσης μιας και μετα απο μια μικρή έρευνα αγοράς απο οτι βλέπω πολλές διαθεσιμότητες δεν υπάρχουν προτιμώ μαγαζιά απο Αθήνα αν έχετε να προτείνετε κάτι , συναρμ. την κάνω και μονος μου αν χρειαστεί (διαφορετικά μαγαζιά ).

Ευχαριστώ για το χρόνο σας να στε καλά

Link to comment
Share on other sites

AMD FX 8320 8-CORE 3,5Ghz , 16Mb cache (141€)

ASROCK 970 EXTREME 3 R2.0 (74€)

G. SKILL 8GB DDR3 1600Mhz (60€)

SANDISK EXTREME 128GB SSD SATA III (83€)

XFX 7770 1GB DDR5 (102€)

W.D. CAVIAR BLUE 500GB SATA III (51€)

THERMALTAKE 530WATT 80PLUS (46€)

DVD-RW SAMSUNG 22X (17€)

---------------------------------------------------------

574€ μαζί με SSD δίσκο !

Αν βάλεις 1TB CAVIAR BLUE σκληρό δίσκο και βγάλεις τον SSD πας ακριβώς στα 500€ !

Link to comment
Share on other sites

Στη σύνθεση του @adpanos βάλε για επεξεργαστή τον FX 6300 και για κάρτα γραφικών

την 650ti boost. Αποφασίζεις τι θα κάνεις και με τον ssd, καθώς μπορείς να τον

προσθέσεις μετά αν δεν ανεβαίνει με τίποτα το μπάτζετ. Μητρική δες την gigabyte 970 ud3 κυρίως για τη μεγαλύτερη εγγύηση.

http://www.skroutz.gr/s/2524846/AMD-FX-6300-Box.html

http://www.skroutz.gr/s/3293320/Gainward-GeForce-GTX650-Ti-Boost-1GB-Golden-Sample.html

http://www.skroutz.gr/s/350978/Gigabyte-GA-970A-UD3.html?from=autocomplete&keyphrase=gigabyte+970a-ud3

Ο 8320 σε σχέση με τον 6300 δεν θα σου κάνει διαφορά, αντίθετα με την 650ti boost θα δεις αρκετή σε σχέση με την 7770.

Είναι πολύ πιθανό να χρειαστείς και ένα aftermarket cpu cooler με κανα 30αρι ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Για flstudio νομίζω πως ο 8320 κάνει την διαφορά. Οπότε δεν θα τον άλλαζα !

Αν θέλει μπορεί να κοιτάξει και την 650 την απλή για φτηνότερη κάρτα ! Θα δω μήπως γίνεται να μπει η 650ti με κάποια απλή αλλαγή.

Η GIGABYTE 970 UD3 έχει ανέβει στα 90€ κοντά .

Αν θελει παραπάνω εγγύηση 3 χρόνια ας κοιτάξει την ASUS M5A97 R2.0 με +4€ από την asrock .

Aftermarket ψύκτρα έχει την KATANA 3 ! Είναι αρκετά καλή και θα τον βολέψει !

Link to comment
Share on other sites

Σε ερασιτεχνική χρήση που αναφέρει ο φίλος δεν νομίζω να κάνει καμια διαφορά. Με p4 και 1gb ram το δούλευε μέχρι τώρα. :)

Αντίθετα με την 650ti boost θα δει αρκετή στα games.

Ωραία πρόταση η asus +1

Μου ξέφυγε αυτό με το cooler, σωστός.

Link to comment
Share on other sites

Η μουσική και το βίντεο θέλουν πολύ και γρήγορη μνήμη,τα 8 gb τα βλέπω οριακά.

Θέλουν και τα δυο πυρήνες γενικά,οπότε οσο περισσότεροι καλύτερα.

Για την επεξεργασία σε εικόνα θα θες και μια κάρτα nvidia ,κατά προτίμηση ti...

Όπως βλέπεις,δυστυχώς το(τα) χόμπι που διάλεξες θέλουν σχεδόν τούμπανο κομπιουτεράκι..

Αν αφήσεις έξω την κάρτα γραφικών και την παλέψεις κάπως με τη gpu ,της cpu,κάτι κάνεις...

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Η μουσική και το βίντεο θέλουν πολύ και γρήγορη μνήμη,τα 8 gb τα βλέπω οριακά.

Θέλουν και τα δυο πυρήνες γενικά,οπότε οσο περισσότεροι καλύτερα.

Για την επεξεργασία σε εικόνα θα θες και μια κάρτα nvidia ,κατά προτίμηση ti...

Όπως βλέπεις,δυστυχώς το(τα) χόμπι που διάλεξες θέλουν σχεδόν τούμπανο κομπιουτεράκι..

Αν αφήσεις έξω την κάρτα γραφικών και την παλέψεις κάπως με τη gpu ,της cpu,κάτι κάνεις...

sent from mobile

To τελευταίο φωτοσόπι παίζει με opencl και όχι με cuda .. Για το cs6 μιλάω ... Για αυτό του έριξα και το πιο φτηνό της κατηγορίας !

Μνήμη είδα πως δεν βγαίνει 16gb, χρειάζονται 105€ για το σετάκι ... Βάζει αργότερα .

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχάς ευχαριστώ για την ανταπόκριση , γενικά για αυτά που προσπαθώ να κάνω (αλλο τι θέλουμε :)) χρειάζομαι καλό σύνολο και το ξέρω , αφού λοιπόν παραπάνω χρήματα δεν υπάρχουν μπήκα στη λογική να δω τι μπορώ να κάνω με αυτά (500max) , εδώ ζήτησα και τι βοήθεια σας καθώς μονο εύκολα δεν το έβλεπα τα πράγματα .

Τον ssd λέω να τον αποφύγω τώρα λόγο χρημάτων καθώς και λόγο χωρητικότητας(ενώ αν πάρω μετά θα είναι καθαρά για τα προγράμματα ) , την ταχύτητα που θα μου δώσει θεωρώ οτι δεν θα κάνει την διαφορά στην αρχή , για μνήμες μέχρι 8 μια χαρά είναι για αρχή απο οτι βλέπω (αργοτερα βλέπουμε ) ετσι και αλλιώς οι απαιτήσεις μου δεν είναι απόλυτες (και χειρότερα απο το 1gb δεν παίζει να είναι :))

το βράδυ που θα έχω χρόνο θα δω απο μαγαζιά Αθήνα τι βρίσκω απο αυτά που προτείνετε, τα χανιά μου πέφτουν μακριά και θέλω να έχω επαφή με το μαγαζί , Τελικά για το καρτούδι θα έχει διαφορά cuba με openGl ?

ολίγον άσχετο αλλα το photoshop είναι έρωτας το flstudio είναι περιέργεια

και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχάς ευχαριστώ για την ανταπόκριση , γενικά για αυτά που προσπαθώ να κάνω (αλλο τι θέλουμε :)) χρειάζομαι καλό σύνολο και το ξέρω , αφού λοιπόν παραπάνω χρήματα δεν υπάρχουν μπήκα στη λογική να δω τι μπορώ να κάνω με αυτά (500max) , εδώ ζήτησα και τι βοήθεια σας καθώς μονο εύκολα δεν το έβλεπα τα πράγματα .

-%CE%B1%CF%80%CF%8C-2013-06-26-21%3A59%3A13.png

CUDA δεν παίζει στο photoshop CS6. Σου λέω τι αναφέρει η adobe. Στα παλαιότερα παίζει και δεν παίζει το opencl. Και οι δυο κάρτες μέσω opencl θα δουλέψουν στο καινούριο.

Από εκεί και πέρα δες μια σύνθεση από το e-shop ! που θα υπάρχει σίγουρα στην περιοχή σου ! Τώρα τελευταία έχει φτιάξει τις τιμές του και είναι σχετικά φτηνό κατάστημα.

Αν θελήσεις την 650TI boost πρέπει να την πάρεις από το DIGITALMASTER γιατί πολύ απλά αυτό έχει normal τιμή που θα σου επιτρέψει να την βάλεις στο budget σου !

Από e-shop αυτή που είδα σε ψιλονορμάλ τιμή είναι η 7790 για κάτι καλύτερο από 7770.

Αυτά από εμένα, μια χαρά σύστημα παίρνεις ! Πυραυλάκι είναι, φτηνό και πάνω απ`όλα αναβαθμίσιμο και σε μελλοντική γενιά επεξεργαστών της AMD .

Για ssd στα 500€ δεν βγαίνει , αν πας σε FX 6300 και πεις πως αγοράζεις έναν KINGSTON V300+ 120GB θα πας στο σύνολο στα 580€ περίπου , ενώ θα έχεις χάσει σε επεξεργαστική ισχύ. Να πας σε SSD κάποια στιγμή και να κοιτάξεις να είναι μεγαλύτερος και απο 120gb ... Κάτι σε 240gb, 256gb είναι το καλύτερο και το κόστος δεν είναι ιδιαίτερα υψηλό.

Τέλος το THERMALTAKE 530Watt είναι πιο δυνατό και από το LEPA 500watt ! Το lepa δίνει 34Α στην 12v .. αλλά και πάλι μια χαρά κάνει για το σύστημά σου αφού αυτής της κατηγορίας οι κάρτες γραφικών δεν τραβάνε πολύ ρεύμα!

Αν θες thermaltake κοιτα στο computerbeast .

Αυτά από εμένα καλές αγορές !

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ και πάλι , γενικά απο οτι είδα και σε αλλα μαγαζιά οι διαθεσιμότητες πάνε περίπατο ,τελικά

περιμένω να σιγουρέψω αύριο για κάλυψη τιμολογίου όπου απο το e-shop πέφτω αυτόματα στα 436 (με WD10EZRX CAVIAR GREEN 1TB ). Οσότου με όριο το μοβ 500 μπορεί να ταΐσουμε κ'άλλο την σύνθεση αν κάτι με πχ 10Ε παραπάνω είναι καλύτερο για το σύνολο(πχ βλέπω GIGABYTE GTX650 TI 2GB DDR5 ), δεν βλέπω να έχω πρόβλημα με αυτά που προτείνετε φυσικά αλλα το λέω . Υπάρχει γενικά πρόβλημα με το χώρο (GB) αν πάρω ssd θα μου γεμίσει γρήγορα ενώ αργότερα προστίθεται για να φιλοξενήσει μονο λειτουργικά κλπ οταν υπάρξουν χρήματα διαθέσιμα .

θα περάσω και μια βόλτα να δω την διαθεσιμότητα απο το μαγαζί μην αρχίσουμε τα "ελα σε μια εβδομάδα γιατί απήγαγαν οι εξωγήινοι το φορτηγό που θα τα έφερνε"

Link to comment
Share on other sites

****Αλλο 650ΤΙ και άλλο 650TI BOOST !!! H boost είναι που αξίζει αλλά με 170€ (τιμή e-shop) όχι δεν αξίζει ... Υπάρχει άλλο καλύτερο σε αυτά τα χρήματα.

Δεν θα βάλεις Green δίσκο στο pc από την στιγμή που θα φορτώσεις λειτουργικό επάνω ... Και γενικά απέφυγε τους green δίσκους ...

Θα σέρνεται το σύστημα και δεν θα ξέρεις γιατί ....

CAVIAR BLUE ή CAVIAR BLACK θα βάλεις αν θες W.D. !

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.303039

Ο black ξεφεύγει σε τιμή οπότε άφησέ τον

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.303636

Αν μπορείς να δώσεις λίγα χρήματα παραπάνω θα σου έλεγα να κοιτάξεις για λίγο καλύτερο τροφοδοτικό που να σε καλύψει σε τυχόν αναβάθμιση σε μεγάλη κάρτα γραφικών !

Πχ. XFX 550 PRO με 43Α στην 12v

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.640669

THERMALTAKE BERLIN 630Watt με 44Α στην 12v

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.525220

650TI BOOST μπορείς να βρεις στην Αθήνα εδώ :

http://www.computerbeast.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=190834&category_id=245&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&vmcchk=1&Itemid=29

Στα χρήματα αυτά αρχίζουν να παίζουν και αλλες δυνατές κάρτες όπως

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?from=catspan&keyphrase=7850

http://www.bestprice.gr/item/2153037727/xfx-radeon-hd7850-core-edition-fx-785a-znfc

Επίσης υπάρχει και το ενδεχόμενο με +45€ να πάρεις 16GB RAM 1600Mhz από PC1 και να αφήσεις τα παραπάνω ίδια με 1TB δίσκο (+10€)

Link to comment
Share on other sites

μπορούμε να παίξουμε λίγο παραπάνω αν χρειαστεί , δεν υπάρχει λογος να φύγουν και τα 500 , απλά το τόνισα γιατί πχ με λίγα παραπάνω μπορεί να μπει ποιο πολύ μνήμη μια κ έξω . Η επιστροφή γίνετε στο τέλος του χρόνου .

θα δώ να για e-shop και τον άλλον στο κέντρο computerbeast για την κάρτα ,

Link to comment
Share on other sites

τελικά παρήγγειλα την σύνθεση απο το e-shop με τον blue , θα δώ πως θα πάει και με βλέπω με την πρώτη ευκαιρία να του βάζω ssd και παραπάνω μνήμη αν χρειαστεί

ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

τελικά παρήγγειλα την σύνθεση απο το e-shop με τον blue , θα δώ πως θα πάει και με βλέπω με την πρώτη ευκαιρία να του βάζω ssd και παραπάνω μνήμη αν χρειαστεί

ευχαριστώ και πάλι

Κάρτα γραφικών ποιά έβαλες ?

Τροφοδοτικό ποιο ?

Link to comment
Share on other sites

έμεινα στα αρχικά που έβαλες , έκανα μια απόπειρα με το μαγαζί στο κέντρο αλλα δεν τα κατάφερα να συνεννοηθούμε , μπορεί να περάσω αύριο μια βόλτα μπας και (ποιο πολύ για την κάρτα )

τώρα περιμένω να με πούν αν όλα είναι οκ καθώς το "διαθέσιμα σε 2-3 μέρες " δεν είναι κ αισιόδοξο

Link to comment
Share on other sites

σκέπτομαι να ακυρώσω την κάρτα γραφικών και να πάω στην ti (15Ε+ είναι ) αλλα το τηλ δεν το σηκώνουν και λέει οτι είναι κλειστό σήμερα, απο το μαγαζί αυτό έχει ψωνίσει κάνεις ?Απο οτι βλέπω παίζει παντού "κατόπιν παραγγελίας 2-3 μέρες "

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.