Jump to content


phpMyAdmin πρόβλημα κατά την εγκατάσταση


candoula

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα του TheLab.

Ελπίζω να βρίσκομαι στο σωστό forum.

Έχω ένα προβληματάκι και θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Προσπαθώ να βάλω την phpMyAdmin στον υπολογιστή μου. Έχω ακολουθήσει όλα τα απαιτούμενα βήματα και μου ανοίγει η αρχική σελίδα όπως πρέπει, ζητώντας μου username και password.

Πληκτρολογώ τα default (username: root , password: [κενό]) και το μήνυμα που παίρνω είναι " #1045 Δεν ήταν δυνατή η σύνδεση με τον διακομιστή MySQL".

Φυσικά δεν με βάζει στη σελίδα.

Οι ρυθμίσεις μου στο αρχείο config.inc.php είναι οι εξής:

$cfg['Servers'][$i]['auth_type'] = 'cookie';

$cfg['Servers'][$i]['user'] = 'root';

/* Server parameters */

$cfg['Servers'][$i]['host'] = 'localhost';

$cfg['Servers'][$i]['connect_type'] = 'tcp';

$cfg['Servers'][$i]['compress'] = false;

/* Select mysql if your server does not have mysqli */

$cfg['Servers'][$i]['extension'] = 'mysqli';

$cfg['Servers'][$i]['AllowNoPassword'] = true;

Έχω windows 8 - 64bit, IIS 8, php 5.4, mySQL Windows 5.1

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι τρέχει. Πως μπορώ να το τσεκάρω αυτό;

To port δεν το έχω αλλάξει οπότε είναι το default. Έχω κάποια κενά σχετικά με την mySQL ίσως γι' αυτό δεν μπορώ να βγάλω άκρη μόνη μου :(

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρέπει να σου έχει εγκαταστήσει μαζί με τον mysql server και το mysql workbench οπότε τρέχτο.(πρεπει να υπάρχει κάπου στο metro σαν εικονίδιο).

attachment.php?attachmentid=57340&stc=1&d=1373961839

Πρέπει να δεις κάτι ανάλογο με το παραπάνω.

Διπλό click στο επιλεγμένο instance.Θα σου ζητήσει το password του root που έβαλες κατα την εγκατάσταση του mysql server και μετά θα δεις κάτι σαν το παρακάτω αν ο mysql server σου δεν τρέχει.

attachment.php?attachmentid=57341&stc=1&d=1373962202

Αν το status είναι Stopped πας στο Task and Object browser και επιλέγεις Startup/shutdown.ΘΑ δεις κάτι σαν το παρακάτω

attachment.php?attachmentid=57342&stc=1&d=1373962429

Επιλέγεις το start server και περιμένεις να ξεκινήσει μετά ξαναπροσπάθησε από το phpmyadmin να συνδεθείς.

post-1215-1416077556,5075_thumb.jpg

post-1215-1416077556,7435_thumb.jpg

post-1215-1416077556,9674_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάτι δεν έχω εγκαταστήσει σωστά γιατί δεν το βρίσκω το workbench. Έκανα εγκατάσταση μέσω web platform installer της microsoft.

Μήπως μπορείς να με βοηθήσεις να κάνω install την mysql από την αρχή;

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν η εγκατάσταση της Mysql μέσα από τον web platform installer περιλαμβάνει το workbench.

Μπορείς να το κατεβάσεις απο εδώ το workbench (τελευταία έκδοση 5.2.47)

MySQL :: Download MySQL Workbench

ή μπορείς να κατεβάσεις ολόκληρη την mysql (μαζί με το workbench) από εδώ.

MySQL :: Download MySQL Community Server

Aν επιλέξεις να ξανακάνεις εγκατάσταση καλό θα ήταν να κάνεις uninstall την έκδοση που σου εγκατέστησε o web platform installer από το control panel.

Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει εικονίδιο στο Metro για το Work bench?

Aν πας στο control panel Programs and Features υπάρχει το MySQL Workbench 5.2 CE στην λίστα με τα εγκατεστημένα προγράμματα?

Υπάρχει ο παρακάτω φάκελος C:\Program Files (x86)\MySQL? εκεί πρέπει να είναι και το MySQL Workbench CE 5.2.47 πχ.

Ο server πρέπει να εγκαταστάθηκε στο C:\Program Files\MySQL

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν είχε γίνει σωστή εγκατάσταση της mysql. Μέσα στο c:\program files(x86)\MySQL βρήκα ένα "κρυμμένο" mySQL installer και έτρεξα εκείνο. Έγινε η σωστή εγκατάσταση. Τώρα και το workbench βλέπω, και εικονίδιο στη γραμμή εργαλείων και η phpMyAdmin ανοίγει.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Ήταν υπερπολύτιμη.

Και μια τελευταία λίγο "χαζή" ερώτηση. Τί είναι το metro; :hm: :hm: :hm:

Link to comment
Share on other sites

Αν μπω στον φάκελο administrator βλέπω το παρακάτω. Να υποθέσω ότι είναι η καινούρια έκδοση; Ή πρέπει να ξανακάνω εγκατάσταση;

Έκανα copy-paste όλα τα περιεχόμενα του φακέλου του joomla που κατέβασα

post-14532-1416077559,0895_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η απορία μου είναι ότι ενώ περίμενα να δω ένα περιβάλλον που μπορώ να φτιάξω ένα site όταν μπαίνω στο http://localhost/joomla/index.php κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει. Μήπως έχω κάνει κάτι λάθος;

Όταν μπαίνω όμως στο http://localhost/joomla/administrator/index.php βλέπω κάτι τέτοιο αλλά όχι αυτό που περίμενα.

Παραπάνω έχω επισυνάψει και τις ανάλογες φωτογραφίες.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας μια αναζήτηση στο internet κατάλαβα καλύτερα την λειτουργία του joomla. Οπότε εγώ είχα κάνει λάθος και με συγχωρείτε για αυτό. Αν θέλετε μπορείτε οι διαχειριστές να κλείσετε το θέμα. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.