Jump to content



Καρτα Γραφικων - Επεξεργαστη


MaZzzZ

Recommended Posts

Ηρθε η ωρα επιτελους να παρω καινουργειο υπολογιστη.

Εχω φτιαξει ενα κομματι αλλα θελω λιγη βοηθεια.

AMD η INTEL?

Σκεφτομουνα για τον 8350.

Εχω ακουσει οτι ειναι αντιστοιχος με τον i5 ομως και οχι με τον i7.

Αλλα για παιχνιδια που τον θελω ειναι πολυ καλος.

Τι λετε οσο αφορα τον AMD? Για οικονομικη λυση αξιζει? Η θα το μετανιωσω?

Γιατι ο i7 ξεφευγει πολυ.

Και οσο αφορα την καρτα γραφικων.

Nvidia η ATI?

Θελω να δωσω περιπου στα 250 ευρω για την καρτα γραφικων.

Και σκεφτομαι τωρα.

7870 η 760?

VISION STUDIO COMPUTERS -

VGA :: nVidia GeForce GTX 760 OC Rev2.0 2GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI DP (Gigabyte) (GV-N760OC-2GD Rev2.0) - Visionstudio.gr

Link to comment
Share on other sites

Πάρε 8320 με μια ψύκτρα στα 30-35 ευρω (ούτως ή άλλως θα χρειαζόσουν aftermarket)

και σε gpu προσπάθησε να πάρεις την 760 απο EVGA στα 220 ευρω (μαζί με μεταφορικά)

απο εδώ: EVGA | Products

Aν έχεις υπομονή πάτα το Notify Me και περίμενε λίγο καιρό γιατί μόλις έρχονται κομμάτια φεύγουν κατευθείαν.

Aν δε μπορείς να περιμένεις δες κάποια benchmarks ανάμεσα στις 2 κάρτες (αν και έγιναν σήμερα μετρήσεις και σε γειτονικό forum) και κάνε την επιλογή σου!

Link to comment
Share on other sites

Ποια η διαφορα με την Gigabyte που διαλεξα εγω?

Απο οσο ξερω η Gigabyte ειναι καλυτερη απο την EVGA.

Απο 7870 και 760 ποια ειναι καλυτερη απο τις δυο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει "καλύτερη μάρκα" στους manufacturers πχ. EVGA/Gigabyte κλπ. αλλά καλύτερη υλοποίηση. Και οι δύο είναι πολύ καλές υλοποιήσεις.Τώρα ο καθένας έχει τις αγάπες του.

Με αυτά που βλέπω για την ώρα η 760 είναι λίγο καλύτερη, αλλά η ψαλίδα θα μικραίνει με μια 7870 Ghz (AnandTech | Bench - GPU13).

Πόσα θέλεις να δώσεις για επεξεργαστή? Τόσο ο 8320 όσο και ο 8350 μια χαρά θα σε ικανοποιήσουν. Τώρα άμα θες απόλυτες επιδώσεις πας σε υψηλό i5-i7 αλλά εφόσον μπορείς να δώσεις μόνο 250ε για GPU δεν μου φαίνεται ωφέλιμο να συζητούμε για επεξεργαστές των 200+ ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Αν και ρωτουσα μονο δυο πραγματα θα τα πω ολα.

Επειδη μαρεσει που υπαρχει αυτο το ενδιαφερον.

Και εννοειται πως μαρεσει να ακουω τισ γνωμες σας.

Ο υπολογιστης που θελω, ηθελα να φτασει τα 1.000 ευρω.

Και 1.100 δεν με χαλαει, τοσα λεφτα διαθετω.

Απλα θα παρω και μια μεγαλυτερη οθονη αργοτερα.

Μιας και τωρα δεν εχω τα υπολοιπα χρηματα.

Και εδω σας βαζω το τι ακριβως διαλεξα.

ryfv.png

Απλα να πω, προτιμησα τον AMD σαν τιμη.

Μια ζωη ημουνα της INTEL και τωρα βλεπω οτι ο AMD εχει ξεφυγει στην τεχνολογια και εχει και πολυ καλες τιμες.

Για αυτο διαλεξα αυτον.

Και για αυτο ρωταω θα ειμαι ευχαριστημενος? Η θα το μετανιωσω?

Πολλα καταστηματα μου ειπανε για παιχνιδια θα μεινω ευχαριστημενος.

Τωρα θελω να δω τι θα πειτε και εσεις σαν χρηστες και γνωστες.

Αν εχω καποιο λαθος εννοειται θελω γνωμες.

Οχι αυτο αλλα εκεινο και γιατι.

Οπως πχ παρε Asus και οχι Asrock.

Περιμενω γνωμες και αποψεις.

Μιας και το ειπα αυτο περι motherboard.

Εγω εβαλα αυτην εδω την motherboard

http://www.visionstudio.gr/prodsmallinfo.asp?id=26299&cat=3

Μηπως ειναι καλυτερη αυτη?

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=31275&cat=3⊂=374&pmanuf=196&sort=3&step=undefined

Γιατι ειναι στα ιδια χρηματα και ειναι Asus.

Κολληματα με τις μαρκες εχω το ξερω.

Και οσο αφορα τον SSD.

Ειναι καλος?

http://www.visionstudio.gr/prodsmallinfo.asp?id=29406&cat=6

Η κοιταω κατι λαθος και υπαρχει αλλη μαρκα στην ιδια τιμη λιγο καλυτερος?

Λοιπον περιμενω γνωμες.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το λες ετσι?

Διαλεξα καποιες με Latency 9.

Που απο οσο ξερω οσο λιγοτερο τοσο καλυτερο.

Διαλεξα και μια μετρια προς μεγαλη ταχυτητα ωστε αν χρειαστει να κανω κανα OC.

Γιατι το ειπες ετσι πες μου.

Για τα 16GB? Η για κατι αλλο?

Πες γιατι ισως κανω και κανα λαθος και δεν το ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνεις λάθος.Και πολύ καλές μνήμες και καλή τιμή για 16gb.

Απλά 16gb είναι πολλά και περιττά εκτός και αν ασχολείσαι με πολύπλοκα προγράμματα+++(που από ότι έχω καταλάβει δεν ισχύει.)Οπότε πάρε 8Gb και θα είσαι μια χαρά και με το ΥΠΕΡπαραπάνω.

Ας μας πει γιατί το λέει αυτό ο ίδιος...

Γραφικών πάρε 760.

ssd samsung 840 pro 128gb

Link to comment
Share on other sites

Samsung SSD?

Απο οτι βλεπω ο Samsung εχει.

Sequential Read Speed: 530 MB/s

Sequential Write Speed: 390 MB/s

Και ο Kingston εχει.

Sequential Read: 555 MB/s

Sequential Write: 510 MB/s

Μαλλον ειναι καλυτερος ο Kingston σωστα?

Οσο μεγαλυτερα τοσο καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο Samsung SSD?

Οι ταχυτητες του Kingston ειναι πολυ καλυτερες απο οτι βλεπω.

Δεν μετράει μόνο αυτό σε έναν δίσκο. Πάνω κάτω οι δίσκοι είναι ισάξιοι, ο Samsung είναι φθηνότερος.

Link to comment
Share on other sites

Μην κοιτάς τα θεωρητικά νούμερα.Στην πράξη ο samsung αποδίδει πιο μεγάλα νούμερα και επίσης τα διατηρεί περισσότερο στη διάρκεια του χρόνου και όσο γεμίζει οι ταχύτητες του μειώνονται αρκετά λιγότερο από τον άλλον.

Οπότε όπως και να το πάρεις ο samsung είναι καλύτερος.

edit

Επίσης, αν και το θέμα κουτιού είναι σχεδόν θέμα γούστου, εγώ θα πρότεινα είτε corsair 600t είτε nzxt 630.

Link to comment
Share on other sites

Η 760 αν και είναι λίγο ακριβότερη από την 7870 είναι καλύτερο vfm και σίγουρα θετικό είναι το ότι πρόκειται για νεότερη γενιά.

Και βασικά μιας και λες ότι διαθέτεις μέχρι 1100€ νομίζω πως σε παίρνει να πας και σε 770, ειδικά αν κόψεις από τις μνήμες και πας σε 8gb, γιατί στην τελική τα 16gb είναι ψιλο-overkill αν δεν τρέχεις πράγματα που ζητάνε πολύ ram.

Τώρα ανάμεσα σε i5 και 8350, στα games είναι κάπως καλύτερος ο i5. Νομίζω ότι βασικό γνώμονα αποτελεί το αν θα ασχοληθείς με OC. Γιατί αν ασχοληθείς και μάλιστα ασχοληθείς αρκετά, τότε ο 8350 θα σου βγει ανώτερος. Αν πάλι δεν ασχοληθείς, τότε ένας i5 non-k είναι η καλύτερη λύση. Ψάξε για reviews και benchmarks για να το διαπιστώσεις και μόνος σου αυτό που λέω.

SSD όποιον επώνυμο και να πάρεις το ίδιο είναι, απλά ο samsung είναι καλύτερο vfm και έχει τη φήμη πως σε βάθος χρόνου είναι πιο "σκυλί". Όσο για τις ταχύτητες αυτό που σε ενδιαφέρει κυρίως είναι το read στο οποίο είναι ισάξιοι. Anywayz, η άποψή μου είναι να πάρεις τον samsung λόγω vfm, αλλά αν θες να νιώθεις πως πήρες τον "καλύτερο", τότε πάρε τον kingston.

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να πας σε κάτι τέτοιο για να σώσεις λεφτά για δυνατότερη gpu.

https://www.skroutz.gr/s/2615071/CoolerMaster-K380.html Κουτί (+100 στο budget)

https://www.skroutz.gr/s/2524847/AMD-FX-8320.html?keyphrase=amd+8320 CPU (+40)

https://www.skroutz.gr/s/418744/CoolerMaster-Hyper-212-EVO.html?from=autocomplete&keyphrase=hyper+212+evo Ψύκτρα (+10)

https://www.skroutz.gr/s/2853427/XFX-ProSeries-550W-Core-Edition-Full-Wired-Bronze.html Τροφοδοτικό (+15)

https://www.skroutz.gr/s/3428714/Geil-Evo-Leggera-8GB-DDR3-1866MHz-GEL38GB1866C9DC.html RAM (+80)

Samsung 840 Series 120GB 2.5-inch SSD | Skroutz.gr SSD (+15)

Όλα αυτά σε τιμές skroutz βγαίνουν κοντά στα 260 ευρω + αυτά που θα έδινες για κάρτα γραφικών.

Δηλαδή πας άνετα για μια Gigabyte GeForce GTX770 2GB WindForce 3X OC | Skroutz.gr και σου περισσεύουν και λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

550 τροφοδοτικο δεν νομιζω να ειναι αρκετο, μιας και η καρτα γραφικων μονη της θελει 500.

Και αν παω στην 770 θελει 600 τροφοδοτικο απο μονη της.

Οσο για τον SSD οκ παμε στον Samsung.

Οσο για τις RAM αφου ολοι λετε οτι τα 16GB θα ειναι αρκετα οκ θα παω στα 8GB και στα μισα χρηματα δηλαδη.

Μικροτερο AMD δεν θα διαλεγα με τιποτα.

Οσο αφορα για I5 η και I7 θα το προτιμουσα αλλα τα χρηματα θα ανεβουνε κατα πολυ.

Οπως ειπα πιο πολυ για games το θελω τον υπολογιστη οποτε πιστευω πως και ο AMD να μου κανει φοβερη δουλεια, ετσι πιστευω και ετσι μου ειπανε και αρκετα καταστηματα που ρωτησα.

Και τελος για το κουτι, ξερω οτι εβαλα πολλα χρηματα για το κουτι, θα το κοιταξω και αυτο.

Και η 770 που λετε ειναι καλυτερη αλλα κοστιζει και 120 ευρω παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, για games ο amd που κοιτάς σε ένα δυο χρονια θα είναι καλύτερος (μιας και οι παιχνιδομηχανές, ps4 - xbox one έχουν πλέον amd και ati) δηλαδή τα παιχνίδια όλα θα είναι opt για αυτό το hardware, απλή λογική. για vga δες αν σε παίρνει για 7950 – 7970.

Link to comment
Share on other sites

550 τροφοδοτικο δεν νομιζω να ειναι αρκετο, μιας και η καρτα γραφικων μονη της θελει 500.

Και αν παω στην 770 θελει 600 τροφοδοτικο απο μονη της.

Οσο για τον SSD οκ παμε στον Samsung.

Οσο για τις RAM αφου ολοι λετε οτι τα 16GB θα ειναι αρκετα οκ θα παω στα 8GB και στα μισα χρηματα δηλαδη.

Μικροτερο AMD δεν θα διαλεγα με τιποτα.

Οσο αφορα για I5 η και I7 θα το προτιμουσα αλλα τα χρηματα θα ανεβουνε κατα πολυ.

Οπως ειπα πιο πολυ για games το θελω τον υπολογιστη οποτε πιστευω πως και ο AMD να μου κανει φοβερη δουλεια, ετσι πιστευω και ετσι μου ειπανε και αρκετα καταστηματα που ρωτησα.

Και τελος για το κουτι, ξερω οτι εβαλα πολλα χρηματα για το κουτι, θα το κοιταξω και αυτο.

Και η 770 που λετε ειναι καλυτερη αλλα κοστιζει και 120 ευρω παραπανω.

Το 550αρι τροφοδοτικό θα σου κάνει μια χαρά.

GeForce GTX 770 review - Hardware setup | Power consumption

HARDOCP - Power and Temp - ASUS GeForce GTX 770 DirectCU II Video Card Review

Αν βέβαια φοβάσαι και θέλεις οπωσδήποτε κάτι παραπάνω κοίτα αυτό

https://www.skroutz.gr/s/2591540/Corsair-Builder-Series-CX600-80Plus-Bronze.html

Όσο για τον CPU σου έδωσα τον 8320 γιατί με ενα μικρό overclock που θα κάνεις με την aftermarket ψύκτρα φτάνεις τις επιδόσεις του 8350 με 40 ευρω λιγότερα, οπότε γιατί οχι?

Άσε που και με εναν AMD 6300 θα ήσουν μια χαρά για games αλλά οk!

Απλά προσπαθώ να σου πω πως όταν ενα σύστημα το προορίζεις για gaming κόβεις απο ΟΛΑ τα άλλα όσο γίνεται ώστε να χωρέσεις την καλύτερη gpu που μπορείς στο budget σου και ταυτόχρονα να μην έχεις bottleneck, κάτι που δε θα συμβαίνει στο σύστημά σου είτε πας σε 8320/8350 είτε πας σε 16gb/8 RAM.

Ορίστε και μια ολοκληρωμένη σύνθεση με λίγο καλύτερο κουτί απο το προηγούμενο + 600αρι τροφοδικό.

n6djzn.png

Για δεύτερο σκληρό δε μας είπες όμως, έχεις ή θα χρειαστείς? Γιατί αν σκοπεύεις στον SSD να περάσεις windows, παιχνίδια και όλα τα προγράμματα δε θα μπορέσεις διότι θα γεμίσει πολύ γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.