Jump to content



πληροφοριες για την εργασια του γιου μου


rayman144

Recommended Posts

οποιος ξερει τον ορισμο του τι ειναι ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ και τι ΔΕΔΟΜΕΝΑ ας βοηθησει

εγω δεν ξερω αν αυτο που του ειπα ειναι σωστο

π.χ για το προγραμμα οτι ειναι μια σειρα απο ενεργειες που εκτελει το

κομπιουτερ προκειμενου να εχει καποιο αποτελεσμα

οσο για τα δεδομενα δεν μπορω να το διατυπωσω

Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα οτι προγραμμα ειναι μια σειρα αυτοματοποιημενων διεργασιων που εκτελουνται απο μια "μηχανη επεξεργασιας δεδομενων" η οποια χρησιμοποιει στοιχεια που εισαγουμε προκειμενου να μας δωσει το αποτελεσμα για το οποιο εχει γραφτει.Δεδομενα ειναι τα στοιχεια που χρησιμοποιει το προγραμμα προκειμενου να λειτουργησει πανω σε αυτα και να μας δωσει νεα.

Τα λεω καλα ή τα μπουρδουκλωσα λιγο?:bye:

Link to comment
Share on other sites

Ορισμοί από το βιβλίο Πληροφορικής του γυμνασίου (ύλη A' τάξης):

Πρόγραμμα: Σύνολο εντολών που περιγράφουν πως θα εκτελεστεί μια συγκεκριμένη εργασία από τον υπολογιστή. Διατυπώνεται σε κάποια γλώσσα προγραμματισμού.

Δεδομένα: όρος που χρησιμοποιείται για οποιαδήποτε πληροφορία (υπό μορφή αριθμού, χαρακτήρα, συμβόλου, γεγονότος κ.τ.λ.), η οποία εισάγεται στον υπολογιστή για αν υποστεί επεξεργασία.

Να μαντέψω οτι πάει στην A' γυμνασίου;

Link to comment
Share on other sites

δευτερο γυμνασιο νεας σμυρνης παει ο μικρος για τον ΒΑΣΙΛΗ που ρωτησε

και απο οτι βλεπω εγω εχω στραβομαρα αλλα διαβαζαμε το τετραδιο

της πληροφορικης

παντως ευχαριστω για ολα

Βασιλη εισαι Νεα Σμυρνη?

Link to comment
Share on other sites

Ναι.....στο 5ο λυκειο ομως.....ελεγα μηπως ηταν στο 5ο γυμνασιο κ ελεγα σε κανεναν καθηγητη να μου δωσει καμια ετοιμη εργασια να στην εδινα....αλλα που τετοια τυχη......χι!χι!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.