Jump to content



T3h Cheap-o Chinese Phone Thread


SLN

Recommended Posts

Ας κανω την αρχη για ενα (troubleshooting) thread μιας που ολοι μου το παιζετε μουρες με τις κινητουμπες των 600-700

Εγω σαν προλεταριος επηρα το Iocean X7 Premium.

Τα χαρακτηριστικα ειναι λιγο πολυ γνωστα (τα ιδια για ολα τα 1080p κινεζικα κινητα)

Στα πολυ πεταχτα....

Dual Sim (1 κανονικη και μια micro Sim)

Android 4.2.1

CPU Mediatek 6589T (4x1,5GHz)

Ram :2GB, ROM 32GB

MicroSD slot

13Mp Camera πισω και 5Mp μπροστα (για να προλαβω δεν ειναι λαθος.... 5Mp λεει αλλα ετσι κι αλλιως μουφες φωτογραφιες τραβαει οποτε ας ελεγε και 34Μp :hehe:)

και φυσικα 1920x1080 5" IPS οθονη.

Τελικη τιμη ειναι 250-κατι ευρω τελικη μαζι με 3 μπαταριες 2000mAh, μια θηκουλα, και 1 screen protector απο ChinaPadMall

Αρχικα το απαραιτητο στορυ που χρειαζεται καθε πειραματικος Ιαπωνικος (Κινεζικος) κινηματογραφος πιο πολυ σαν ιδεα για τον εν λογω Κινεζο πωλητη.

Το λοιπον το παλεψα αρχικα για το UMI X2 Advance. Ακριβως τα ιδια χαρακτηριστικα απλα ελεγε οτι θα ηταν πιο γρηγορα διαθεσιμο οποτε λεω "σκ@% απο σκ@%@, ας παρουμε αυτο που ειναι πιο γρηγορα διαθεσιμο)

Αυτα με το 1GB ram ειχαν βγει στην αγορα πολυ καιρο αλλα αυτα με τα 2GB αργησαν πανω απο μηνα.

Σε καθε περιπτωση ο κυρ-Chinapadmall πηρε τα ζεστα τα ευρω (για το UMI X2 advance που το ειχε διαθεσιμο-o πρωτος και μοναδικος που το ειχε available τελος Μαη)

Ομως πρεπει να επεσαν ακριδες ολοι πανω του δεν εμεινε κολυμπιθροξυλο για τον κακομοιρη τον SLN, οποτε στο περιμενε.

Την ψυλλιαστηκα οτι υπαρχει γενικοτερη ελλειψη οποτε δεν τον επρηξα, απλα σε καποια φαση 1-2 εβδομαδες αρχισαν να σκανε διαφορες πληροφοριες απο δω κι απο κει για τα (high) end Κινεζικα + το οτι καποια αλλα οπως το Iocean καλη ωρα φαινοταν να ειναι πιο readily available oποτε εσκασε το πρωτο mail

- Αρχηγοπουλο, εχεις καβατζωσει λεφτα και κινητο δεν βλεπω... Πως το βλεπουμε το ζητημα? Θα παραλαβουμε φετος?

- Φιλαρακι δεν παιζει σαλιο απο UMI X2, θα εχω απο βδομαδα ΣΙΓΟΥΡΑ... αν θες σου στελνω αυριο αυτο (Buy Tianhe H920+ |ChinaPadMall) και σου βαζω την διαφορα...

- Oχι φιλε νταξει θα περιμενω

Την επομενη βδομαδα παλι το ιδιο σκηνικο...

-Σημερα?

-Οχι αυριο

Και φτανουμε στο μηνα απανω και κατι ψιλα οπου παιζει μια συνεννοηση

-Θες Ιοcean Premium ?? (τα ιδια ακριβως χαρακτηριστικα με το UMI X2 απλα αλλο design)

-Θελω του λεω... στειλε...

Δεν στελνει για αλλη μια βδομαδα... Πλησιαζαμε και τις 45 μερες του paypal dispute οποτε καλα τραβηξε το παραμυθι...

- Φερε πισω ρε αλητη τα λεφτα...

- Ελα ρε που θα μου το παιξεις αγριος... Δεν θες UMI X2 ?? Φτανει σημερα...

- Καλα αντε στειλε να δουμε

Τελικα μετα απο 2-3 μερες που δεν εχει αλλαξει κατι του λεω... "Οριστικο φερε τα γκαφρα..."

και παιρνω απαντηση "το tracking No ειναι αυτο... "

Ομορφα λεω κατι εστειλε" :p

Με τα πολλα... φτανει μετα απο ~1 βδομαδα (καλος χρονος, χωρις τελωνειο κλπ κλπ) το εν λογω Iocean Premium

Συνεννοηση κορδελακια, οτι ναναι ξερω γω νταξει....αφου...

Οποιος καταλαβε, καταλαβε.

Υπαρχουνε πολλα unboxing στο youtube και καλυτερες εικονες εγω απλα στο ποστ θα γραψω μερικα πραγματακια τα οποια εγω ασχοληθηκα και οποιοσδηποτε παει σε τετοια φαση κινητο μαλλον θα τα βρει μπροστα του.

Αρχικα σαν αισθηση ειναι παρα πολυ θετικη.

Το μαμα android που ερχεται παρολο που ειναι φορτωμενο με κινεζικες αηδιες, παει παρα πολυ καλα. ΔΕΝ του εχω αλλαξει ακομα rom (δεν νομιζω να εχει βγει κατι σταθερο για το 2GB/32GB) και δεν εχω κανενα παραπονο.

Προφανως δεν θα κατσω να ασχοληθω με σχολια "παει νερακι?" Νταξει και τα κολληματακια του τα τρωει αλλα το ιδιο τρωει και το moto Droid RAZR μου με την κ$%@λοπειραγμενη παναλαφρη ROM απο τα XDA. Το κινεζικο με το μαμα μου φαινεται καλυτερο σε καθημερινα.

Η οθονη σαν αναλυση ειναι οτι ακριβως περιμενα. Αλλωστε 95% γιαυτο τον λογο το πηρα. Μην μπλεξουμε σε "μα-μου-τι να την κανεις"

Πλεονεκτηματα δεν με ενδιαφερει να πω αλλωστε οποιοσδηποτε παει σε τετοια φαση τον ενδιαφερουν τα ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ οποτε και θα εστιασω εκει. Αρκει το οτι εδω και 1+ μηνα ειναι μια χαρα το κινητο μου και οι 2 SIM δουλευουν απροβληματιστα και ολα καλα ολα ανθηρα.

-Καμερα... κανενα προβλημα, αλλα μου φαινεται ψιλο-ΓΤΠΚ... Καλυτερες φωτογραφιες βγαζει το droid RAZR με την 8αρα. Αρκετα grainy και φυσικα για βραδυ... μονο ως αστειο ή προχωρημενη καλλιτεχνικη εμπνευση εκλαμβανεται η οποια σκεψη να βγαλεις "σωστη" φωτο :p

Having said that... την δουλεια της την κανει... εστω και σαν καμερα χαμηλοτερων προδιαγραφων. Απλα μην την παρει κανεις σαν 13αρα και περιμενει να τυπωσει ποστερ :p

-Μπαταρια ... Οχι ακριβως αρνητικο.... αλλα θα μπορουσε να λεγεται "οθονη".Αυτη τρωει ολο το ζουμι.

Με μετρια χρηση, 1 ωρα παιχνιδακι κλπ κλπ βγαζει ανετα ημερα.

π.χ. ΣΚ που δεν ασχοληθηκα καθολου μαζι του, με WIFI ανοικτο, αλλα μιλησα κανα 2-3ωρο τηλεφωνο (σβηστη οθονη προφανως) εβγαλε απο ολο το διημερο ΑΝΕΤΑ. Συμπερασαμα, οθονη και παλι οθονη.

-Ηχειο. Ισχυουν τα ιδια με την καμερα... Απλα υπαρχει και κανει την δουλεια του. Και παλι χειροτερο απο το Motorola droid RAZR μου.

-Και παμε στο θεμα GPS που οσο ναναι ειναι ενα ευαισθητο ζητημα καθως δεν το χρησιμοποιεις, αλλα οταν το ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ... θες να το εχεις.

ΟΛΑ τα κινεζικα με τον Mediatek εχουν το ιδιο θεμα.

ΔΕΝ κλειδωνει με την καμμια οσες ωρες και να το εχεις, ειτε με AGPS ειτε με αρτοκλασια στον Αγ Φανουρη μεγαλη η Χαρη του να μας εχει καλα...

Το ζητημα ειναι διπλο. ΚΑΙ software ΚΑΙ hardware

Να ξεκινησουμε απο τα απλα... To hardware ειναι απλα προβλημα οτι η κεραια του ειναι μικρη. Υπαρχουν αρκετα tutorials στο youtube απο απλα που σε 5-10 λεπτακια κολλας ενα αλουμινοχαρτο και καθαρισες μεχρι φασεις που το ξεντεριαζεις και με κολλητηρακι κολλας μεγαλυτερο κομματι χαλκο. Σε καθε περιπτωση δεν το εχω κανει αλλα με ψηνει στο μελλον να το δαχτυλιασω. Πλακα θα εχει. Γιαυτο το πηραμε.

Το software τωρα. Φανταζομαι οτι οσο περναει ο καιρος καποιος θα βγαλει μια ROM που θα το αντιμετωπιζει. Σε πρωτη φαση το θεμα λυνεται αποδοτικα με τα εξης 2 βηματα τροπο.

1) Αν εχω καταλαβει σωστα το γνωστο ανοιγμα του GPS σε καθε android ΔΕΝ πιανει (ολοκληρωτικα) σε αυτο... Το GPS του "βλεπει" δορυφορους αλλα δεν κλειδωνει ΠΟΤΕ... Οποτε ΑΦΟΥ ανοιξεις το GPS κατα τον γνωστο τροπο.... μπαινεις στο κρυφο service menu

dial : *#*#3646633#*#*

Location----> Location Based Services -----> GPS ----> και εκει που λεει GPS (OFF) πατας για (ΟΝ)...

Αυτο τωρα φανταζομαι οτι θα λυθει με το πρωτο ROM απο καποιον που εχει βγαλει 1ετος σε πληροφορικη...

Αυτο ειναι για να ενεργοποιησουμε το GPS κανονικα... Ελα ομως που δεν βλεπει και ευρωπη καθως ειναι κινεζος... οποτε

παμε στο βημα 2 ) Κατεβαζουμε το ROOT Browser απο play store

Ανοιγουμε ενα notepad.... και κανουμε paste το παρακατω

NTP_SERVER=gr.pool.ntp.org

server_0.gr.pool.ntp.org

SERVER_1.europe.pool.ntp.org

SERVER_3.europe.pool.ntp.org

# DEBUG LEVELS: 0 - none, 1 - Error, 2 - Warning, 3 - Info

# 4 - Debug, 5 - Verbose

DEBUG_LEVEL =0

# Intermediate position report, 1=enable, 0=disable

INTERMEDIATE_POS=0

# Accuracy threshold for intermediate positions

# less accurate positions are ignored, 0 for passing all positions

ACCURACY_THRES=0

# Report supl ref location as position, 1=enable, 0=disable

REPORT_POSITION_USE_SUPL_REFLOC=1

# Wiper (wifi positioning), 1=enable, 0=disable

ENABLE_WIPER=1

################################

##### AGPS server settings #####

################################

# FOR SUPL SUPPORT, set the following

SUPL_HOST=supl.google.com

SUPL_PORT=7275

SUPL_NO_SECURE_PORT=7275

SUPL_SECURE_PORT=7275

# FOR C2K PDE SUPPORT, set the following

# C2K_HOST=c2k.pde.com or IP

# C2K_PORT=1234

#################################

##### AGPS Carrier settings #####

#################################

CURRENT_CARRIER=common

DEFAULT_AGPS_ENABLE=TRUE

DEFAULT_SSL_ENABLE=FALSE

# TRUE for "User Plane", FALSE for "Control Plane"

DEFAULT_USER_PLANE=TRUE

Σωζουμε το txt σαν GPS.conf.txt

με τον Root Browser στο αρχικο level... (top... πιο πανω δεν εχεις μεγαλε... βγαινεις απο το προγραμμα :p) το πεταμε χυμα στον φακελο "etc"

Αν υπαρχει τον αντικαθιστας... εμενα δεν ειχε αρχικα τετοιο αρχειο, οποτε το δημιουργησα.

Εννοειται οτι το βημα 2 το κανεις μια φορα και τελος, ενω το βημα 1 πρεπει να το κανει καθε φορα αφου ειναι εφαμιλλο του "ενεργοποιησε το GPS"

Μετα απο αυτα τα 2 βηματακια το κινητο κλειδωνει σε ανοιχτο χωρο σε λιγοτερο απο 10-15 sec (πρωτη φορα... οχι αφου κλειδωσει πας να ξανακλειδωσεις)

Βεβαια παραμενει το hw θεμα οτι την εχει μικρη (την κεραια) οποτε.... δεν το λες και sssssssuuuuper accurate και απο το GPS Test βλεπεις ξεκαθαρα οτι σε καμμια περιπτωση δεν "πρασινιζουν" οι δορυφοροι αλλα ειναι παντα "κιτρινοι" και πολλες φορες θα σε δειξει οτι εισαι στον παραλληλο δρομο απο αυτον που κινησαι.... αλλα στην αναγκη που εχεις χαθει και θες να πας καπου... την δουλεια του θα την κανει. Καποια στιγμη πρεπει να του κολλησω το αλουμινοχαρτο :p

Και τελος οι φωτο σε συγκριση με το πιστο Motorola DROID RAZR μου (AMOLED) αντιθετα με καποιους ειμαι τρελλος φαν της OLED τεχνολογιας και φυσικα δεν περιμενα καμμια οθονη να κοντραρει OLED. Και στις 2 περιπτωσεις οι οθονες ειναι ρυθμισμενες στο maximum της φωτεινοτητας.

Διπλα διπλα ... (Το wallpaper δεν ειναι το ιδιο οποτε μην ψαχνετε για χρωματικες αλλοιωσεις :p )

2hg8zfm.jpg

σε συγκριση με το λεπτο RAZR

34g51fc.jpg

H διαφορα στην αναλυση ειναι εμφανης.... (Το RAZR εχει μια αξιοπρεπεστατη για της ιντσες του 900-κατι X 500-κατι αναλυση :p)

2j4xe7k.jpg

διπυρηνος Arm A7 @1.2GHz (RAZR) vs quad core A7 @1.5GHz για τον Κινεζο.

2qlbt3s.jpg

Κι ενα quadrant...

16m003.jpg

Αρκετα καλουλι throttling.... αριστερα με 2-3 παιχνιδια και 5-6 εφαρμογες ανοικτες στο background... δεξια μολις τις κλεισεις

2rfsu8o.jpg

Κι ενα cpu-z ετσι για τον χαβαλε....

51pz0x.jpg

Αυτα τα ολιγα...

Αν θελει κανεις τιποτε παραπανω εδω ειμαστε. :hi:

Link to comment
Share on other sites

Σόλωνα και εμένα πήγαν να μου κάνουν το ίδιο με ένα tablet που προσπάθησα να πάρω από Merimobiles, αλλά στη δεύτερη εβδομάδα τους έριξα άκυρο. Τι στο καλό, σύστημα το έχουν οι κινέζοι;

Κατά τα άλλα, καλοδούλευτο :D(και καλό χειμώνα)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.