Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


Recommended Posts

Kραταω μικρο καλαθι και για Maxwell και για την νεα ΑΤΙ.Γιατι πλεον δεν ισχυει το οτι πληρωνεις περνεις.Ολα τους τα προιοντα ειναι υπερτιμημενα αποψη μου.Βλεπε π.χ crysis3 για να το παιξεις σε 1080p με ολα στο φουλ φιλτρα και τα σχετικα και να εχεις σωστα frames θελεις 2 τιτανες/780 για μεγαλυτερες αναλυσεις ξεχνας τα φιλτρα αν θες smooth κινηση.Καποτε πληρωνες αγοραζες καλη καρτα γραφικων και οτι παιχνιδι εβαζες το τρεχε νερο.

Συμφωνω μαζι σου 100% και αλλωστε αυτος ειναι ο λογος που αρνουμαι να δωσω πανω απο 400 ευρω μεχρι στιγμης για καρτα γραφικων και ας κλεισω 2 φιλτρα λιγο χαμηλοτερα, δε χαθηκε ο κοσμος, ουτε κανει τοσο μεγαλη διαφορα στο ματι μου αν το smaa απο 2x παει 4x.

Αν κατσω και τραβηξω screenshot, τις βαλω διπλα-διπλα και τις μελεταω 10 λεπτα ναι θα βρω διαφορες. Αλλα ρε παιδια καλο ειναι να μην ειμαστε και ψυχωτικοι. Την ωρα της δρασης λιγα απο αυτα τα πραγματα καταλαβαινεις(στις high end ρυθμισεις εννοω)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω μαζι σου 100% και αλλωστε αυτος ειναι ο λογος που αρνουμαι να δωσω πανω απο 400 ευρω μεχρι στιγμης για καρτα γραφικων και ας κλεισω 2 φιλτρα λιγο χαμηλοτερα, δε χαθηκε ο κοσμος, ουτε κανει τοσο μεγαλη διαφορα στο ματι μου αν το smaa απο 2x παει 4x.

Αν κατσω και τραβηξω screenshot, τις βαλω διπλα-διπλα και τις μελεταω 10 λεπτα ναι θα βρω διαφορες. Αλλα ρε παιδια καλο ειναι να μην ειμαστε και ψυχωτικοι. Την ωρα της δρασης λιγα απο αυτα τα πραγματα καταλαβαινεις(στις high end ρυθμισεις εννοω)

ΣΩΣΤΟΣ την ωρα που παιζεις δυσκολα το ματι θα δει τις λεπτομερειες που ''φτιαχνουν'' τα φιλτρα.Και πλεον τα φιλτρα μαλλον ειναι μονο για ψυχολογικους λογους.Ισως και για να σε κανουν να αλλαζεις την μια καρτα μετα την αλλη γιατι ριχνουν δραματικα τα καρε του παιχνιδιου περα απο το FXAA

Link to comment
Share on other sites

Αυτομάτως όλες οι κάρτες της σειράς 6 και κάτω θα είναι μη συμβατές με το mantle...:(.

To fudzilla ανακοινώνει πτώση τιμών!!Καταστρέφει την αγορά θα έλεγα για μεταχειρισμένα αν συμβεί κι εδώ..Tahiti prices start to tumble thanks to Hawaii

249 η 7970 DCUII!!

ολα βαινουν καλως!

Πουλησα την gtx760 μου εγκαιρως, και εκανα υπομονη και δεν πηρα 7950 που ηθελα...ακριβως για αυτο το λογο!

Απ'οτι γαινεται θα χρειαστει αλλος 1 μηνας χωρις gpu, αλλα θα ανταμειφθω με καμια 7970 ή 280 στα 200 :D

Thanks AMD ;) και σφαχτειτε εσεις για τους τιτανες και τα 650 ή 1000 ευρω, εγω θα διαβαζω το thread με pop-corn :)

Το μονο που μενει να σιγουρεψουμε (οσοι κινουμαστε VFM-ικα :p) ειναι οτι οι "παλιες" 79ΧΧ θα υποστηριζουν το mandle, και το αν τα rebrands θα εχουν τιποτα εξτρα να προσφερουν σε features περαν της (ιδιας) αποδοσης... γιατι αν δεν εχουν τοτε παμε καρφωτοι σε 7970 μεταχειρο, ενω αν εχουν συζητιεται για 280 απλη ή Χ...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3321]Blinky[/MENTION] Το θεμα ειναι το λεγομενο mandle πως θα δουλευει στην 7χχχ σειρα.....Θα δουλευει η θα κανει τις καρτες να ξινουν πατο ωστε να σε κανουν να προχωρησεις στην αγορα της νεας σειρας που αυτο εχει ως αποτελεσμα την μειωση της τιμης ακομα περισσοτερο στην σειρα 7ΧΧΧ αυτο βεβαια γινει εφοσον ο κοσμος παρει με τα μουτρα δυνατες 7970 και μετα θα βγαλουν παιχνιδια με mandle το οποιο δεν θα μπορει να το χειρηστει η 7χχχ.και η ΑΤΙ θα χει βγαλει τα χρηματα της απο οσους την πατησαν και τρεξανε να αγορασουν στην γαματη τιμη των 250Ε asus dcuii 7970

Link to comment
Share on other sites

εγώ ψήνομε και δεν ψήνομε να δούμε πως θα είναι η 7970 στο bf4. gta v . watch dogs. tom clancy division. είναι που θέλω πολύ να τα παίξω αλλα δεν πιστευω να μην είμαι super όπως γράψαν τα παιδιά πιο πάνω και φίλτρο να κόψεις δεν έγινε και κάτι.εάν δεν δείξουν επιδόσεις τις νέας σειράς δεν μπορώ να έχω ακόμα άποψη

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δούεμ reviews παίδες,τώρα για το mandle πραγματικά δεν ξέρω πως θα λειτουργεί στην σειρά 7χχχ.Πιστεύω πώς αφού η αρχιτεκτονική είναι ίδια δεν θα υπαρχει πρόβλημα σε επίπεδο hardware τουλάχιστον!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ ψήνομε και δεν ψήνομε να δούμε πως θα είναι η 7970 στο bf4. gta v . watch dogs. tom clancy division. είναι που θέλω πολύ να τα παίξω αλλα δεν πιστευω να μην είμαι super όπως γράψαν τα παιδιά πιο πάνω και φίλτρο να κόψεις δεν έγινε και κάτι.εάν δεν δείξουν επιδόσεις τις νέας σειράς δεν μπορώ να έχω ακόμα άποψη

Κοψε φιλτρα σιγα την διαφορα που θα δεις ειδικα εν κνηση οχι στατικη εικονα που και παλι θελει ψαξιμο στα διαφορα objects.H μονη διαφορα θα ειναι κατ εμε πιο smooth κινηση.

Link to comment
Share on other sites

azazil1190 είσαι το ίδιο άτομο που έγραφε και παλιά στο φόρουμ ; δυσκολεύομαι να καταλάβω :eek:

βρε πώς αλλάζει ο άνθρωπος !

Γιατι ο λες αυτο ρε συ οκ κανουμε πλακα ωρες ωρες αλλα οκ υπαρχει και η στιγμη της λογικης.Ποτε δεν ημουν πορωμενος με πρασινη κοκκινη.Οτι μου κανει την δουλεια πιο σωστα σε αυτα που θελω εκει θα παω

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω παιδιά που είναι σε ομάδες του BF3 με κάρτες 660 και 670 και πάλι παίζουν στα medium για να κερδίσουν fps...Κομμένα τα φίλτρα και όλα τα φρουφρου!!!Όταν γίνει πάθος το παιχνίδι οι λεπτομέρειες περνάνε σε 2η φάση!!Αυτό που θέλεις είναι να δεις τον εχθρό πριν προλάβει να σε δει εκείνος!!

Link to comment
Share on other sites

τώρα για το mandle πραγματικά δεν ξέρω πως θα λειτουργεί στην σειρά 7χχχ.Πιστεύω πώς αφού η αρχιτεκτονική είναι ίδια δεν θα υπαρχει πρόβλημα σε επίπεδο hardware τουλάχιστον!!

Συμβατό με όποια έχει GCN είναι.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3321]Blinky[/MENTION] Το θεμα ειναι το λεγομενο mandle πως θα δουλευει στην 7χχχ σειρα.....Θα δουλευει η θα κανει τις καρτες να ξινουν πατο ωστε να σε κανουν να προχωρησεις στην αγορα της νεας σειρας που αυτο εχει ως αποτελεσμα την μειωση της τιμης ακομα περισσοτερο στην σειρα 7ΧΧΧ αυτο βεβαια γινει εφοσον ο κοσμος παρει με τα μουτρα δυνατες 7970 και μετα θα βγαλουν παιχνιδια με mandle το οποιο δεν θα μπορει να το χειρηστει η 7χχχ.και η ΑΤΙ θα χει βγαλει τα χρηματα της απο οσους την πατησαν και τρεξανε να αγορασουν στην γαματη τιμη των 250Ε asus dcuii 7970

δε μομιζω οτι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να γινει αυτο, γιατι αν οντως οι 280(Χ) ειναι 100% rebrands τοτε δε μπορει να γινει hardware-ικα τετοια διαφοροποιηση, και θα ηταν τρελη απατη να γινει softwar-ικα (aka drivers που να εντοπιζουν σειρα 7 και να "κοβουν"). Δε λεω ολα τα εχουμε δει σε αυτον τον χωρο, αλλα δε το θεωρω πολυ πιθανο. Ασε που και ετσι να γινει θα βγουν hacked drivers με σωστη αποδοση, θα γινει σουσουρο, ε eventually θα βγουν και official "σωστοι".

Επισης, αποτι φαινεται, περα απο τα rebrands, και οι καινουριοι πυρηνες (hawaii) ειναι ιδιας αρχιτεκτονικης GCN απλα με με πιο πολλα shaders rops κλπ. Σαν την Titan πχ για τη σειρα 6-7, ιδια αρχιτεκτονικη απλα με πιο "πολλα" σε καθε τομεα, αρα δεν ειναι οτι πχ βγηκε GCN2 με specs που να βοηθουν πιο πολυ στο mandle και ΟΚ θα το ενεργοποιησουμε και στο παλιο GCN αλλα δε θα μπορει να τσουλησει...

Τελος, εφοσον και οι κονσολες εχουν ουσιαστικα σειρα 7 μεσα και θα παιξουν με mandle λογικα ειναι πληρως εφικτο να αποδωσει παντου απο 7 και πανω...

Το ζητημα ειναι αν τα rebrands εχουν τιποτα αλλο ενδιαφερον να παρεχουν....πχ TrueAudio δεν εχουν...αλλα DX 11.2 ή κατι αλλο ενδιαφερον? Ή ισως πιο ωριμους πυρηνες και καλυτερα OC? αυτο θελω να δω.... οποτε αλλες 15 μερες υπομονη για reviews και αποφαση και μετα 15 μερες να βγουνε στην αγορα και τοτε ή 7970 ή 280/280Χ αναλογα τις τιμες...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.