Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


Recommended Posts

Έχω και εγώ την 680 της υπογραφής ήμουν και εγώ πολλές φορές έτοιμος να πάω σε κάτι δυνατό το πρόβλημα μου όμως είναι οτι σε 1080p η oced 680 παίζει τα πάντα.... Περιμένω ή κάποιο game να μην πάει καλά ή μια κάρτα να αξίζει πραγματικά, για την ώρα περιμένω τις νέες amd με σκοπό να πάω σε used GTX980 ή αν βρώ σε καλή τιμή 290Χ. Την 970 δεν την υπολογίζω καν δεν την θεωρώ αξιόλογη για τα λεφτά της πέρα απο την καλή κατανάλωση που έχει.

Εδω κανεις λαθος.Η μονη που αξιζει στο θεμα τιμη-αποδοση στην σειρα 9χχ ειναι η 970 και εγω την εκραζα πριν την παρω μιας και ειχα μαθει να παιρνω μονο τα τοπ της καθε σειρας, αλλα απο την ωρα που την κούμπωσα πανω στο pc και ειδα τι κανει μου λύθηκαν ολα τα κομπλεξ που ειχα περι 970.Οσο για την καραμέλα 3.5 γιγα απλα να χαμε να λέγαμε. Για μενα οποιος δωσει για μια καρτα πανω απο 500 ευρω απλα πεταει τα λεφτα του εννοείτε οτι ο τιτανας χ δεν δικαιολογεί με τιποτα αυτη την τιμη του 4κ δεν θα παιξει ποτε μονος του.Οποτε οποιος εχει 290 290χ μενει με αυτη.Για 4κ αργουμε αρκετα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θεωρώ ότι πάνω από 200€ είναι πεταμένα λεφτά. Πάντα το είχα ως απόλυτο όριο και η τελευταία φορά που έδωσα παραπάνω ήταν για μια GeForce 3 Ti 200(230-250€). Μια 270Χ ή μια 280 ή μια 960 μετά από μια μικρή μείωση τιμής που κάποια στιγμή λογικά θα της κάνει η Nvidia, είναι μια χαρά για τον περισσότερο κόσμο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θεωρώ ότι πάνω από 200€ είναι πεταμένα λεφτά. Πάντα το είχα ως απόλυτο όριο και η τελευταία φορά που έδωσα παραπάνω ήταν για μια GeForce 3 Ti 200(230-250€). Μια 270Χ ή μια 280 ή μια 960 μετά από μια μικρή μείωση τιμής που κάποια στιγμή λογικά θα της κάνει η Nvidia, είναι μια χαρά για τον περισσότερο κόσμο.

Μαζι σου σε οτι λες και οποιος εχει 270Χ και πανω παιζει μια χαρα το 95% των games στα 1080p.Τα φιλτρα τα γραφω κανονικα....λες και το φιλτρο κανει την διαφορα μαθαμε και σε αυτα.Το μονο που κανουν ειναι να ριχνουν την επιδοση της καρτας.Λες και σε κινηση το ανθρωπινο ματ ξεχωρισει το ποτε ειναι enable η disable το καθε φιλτρο.Εγω προσωπικα δεν εχω βιονικο ματι να δω κατι τετοιο οταν ειμαι εν κινηση σε παιχνιδι

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι.. Οσο ανεβαινει η αναλυση, τοσο λιγοτερο απαραιτητα ειναι τα φιλτρα. Εγω που παιζω στα 1080p παρατηρω διαφορα αν δεν υπαρχει καθολου φιλτρο σε σχεση με το αν υπαρχει ενα χ4 περιπου. Οχι κατι το τραγικο φυσικα αλλα ενταξει σε καποια σημεια παρατηρειται. Στα παιχνιδια που υποστηριζουν DSR βεβαια και μπορεις να εξομοιωσεις μια αναλυση πολυ μεγαλυτερη της 1080p, εκει ειναι η μερα με τη νυχτα ακομα και χωρις φιλτρα. Πιο σημαντικες θεωρω τετοιες τεχνολογιες οπως το DSR, η φωτισμους κλπ, παρα το να εχουμε φιλτρα 32x!

 

Καλο Πασχα σε ολους BTW!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θεωρώ ότι πάνω από 200€ είναι πεταμένα λεφτά. Πάντα το είχα ως απόλυτο όριο και η τελευταία φορά που έδωσα παραπάνω ήταν για μια GeForce 3 Ti 200(230-250€). Μια 270Χ ή μια 280 ή μια 960 μετά από μια μικρή μείωση τιμής που κάποια στιγμή λογικά θα της κάνει η Nvidia, είναι μια χαρά για τον περισσότερο κόσμο.

 

Και εγω σε αυτη την κατηγορία ειμαι .ίσως βέβαια και να φταίει το γεγονός οτι ήμουν σχεδόν παντα κονσολακιας οποτε δεν δίνω και μεγάλη σημασία στα γραφικα .

Παιχνίδι που τρέχει σε 1080p και εχει ικανοποιητικο framerate ακομα και σε medium τα γραφικά ,μου αρκεί.

Και εγω δεν βλεπω ιδιαίτερη διαφορά απο high σε ultra ουτε και με ΑΑ ενεργοποιημενο.

Έγινε επεξεργασία από Hillmaster
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θεωρώ ότι πάνω από 200€ είναι πεταμένα λεφτά. Πάντα το είχα ως απόλυτο όριο και η τελευταία φορά που έδωσα παραπάνω ήταν για μια GeForce 3 Ti 200(230-250€). Μια 270Χ ή μια 280 ή μια 960 μετά από μια μικρή μείωση τιμής που κάποια στιγμή λογικά θα της κάνει η Nvidia, είναι μια χαρά για τον περισσότερο κόσμο.

 

Aυτο ειναι ακρως σχετικο με τις απαιτησεις που εχει ο καθενας(αν του αρκει να παιζει medium settings κτλ).

Και καποιος που δεν θελει  να παιζει κατι παραπανω απο  pac man και πασεντζα ας πουμε, οτιδηποτε περα απο τα onboard γραφικα, πεταμα χρηματων ειναι.

Αυτη την στιγμη το να αγορασει καποιος μια καρτα ανω των 200 ευρω, δεν ειναι καθολου πεταμα χρηματων, για παραδειγμα η 270χ που αναφερεις μπορει να ειναι σημαντικα φθηνοτερη (μιση τιμη) απο μια 970, αλλα στην περιπτωση της 970 για παραδειγμα δεν πληρωνεις ¨φυκια για μεταξωτες κορδελες", μπορει να πληρωνεις διπλασια χρηματα αλλα παιρνεις και διπλασεις επιδοσεις, οποτε πεταμενα χρηματα σιγουρα δεν ειναι, ολα με τις απαιτησεις που εχει ο καθενας μας εχει να κανουν.

Σε εμενα για παραδειγμα, αν ειχα  270χ θα ηταν ακρως ανεπαρκεσταστη, καθως οριακα μου φτανει η 290χ που εχω(για την ακριβεια κανω σε πολλες περιπτωσεις περικοπες για να ειναι τα fps>60).

 

λες και το φιλτρο κανει την διαφορα μαθαμε και σε αυτα.Το μονο που κανουν ειναι να ριχνουν την επιδοση της καρτας.Λες και σε κινηση το ανθρωπινο ματ ξεχωρισει το ποτε ειναι enable η disable το καθε φιλτρο.Εγω προσωπικα δεν εχω βιονικο ματι να δω κατι τετοιο οταν ειμαι εν κινηση σε παιχνιδι

 

 

Oυτε εγω εχω βιονικο ματι Νικο, αλλα στα 1080p που ειμαι,  αν συγκρινω την ποιοτητα απεικονησεις μεταξυ καθολου φιλτρου VS 4XMSAA ας πουμε, στην δευτερη περιπτωση η διαφορα στην ποιοτητα απεικονησεις που βλεπω ειναι παραπανω απο εμφανης.

Οποτε οχι, αυτο που κανουν τα φιλτρα δεν ειναι να ριχνουν απλα τις επιδοσεις της καρτας, αλλα βελτιωνουν και εμφανεστατα την ποιοτητα της εικονας,

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

To aa βελτιώνει τη εικόνα αλλά δεν είναι απαραίτητο να είναι τέρμα. Τα υπόλοιπα φίλτρα είναι θέμα γούστου τις πιο πολλές φορές.

 

Όσον αφορά το θέμα τιμής συμφωνώ με τον 9000+rpm, και επιπλέον αν πάρει κάποιος ακριβή κάρτα (μέχρι ενός σημείου ε?) είναι και πιο futureproof. Περί ορέξεως... το βάθος της τσέπης μετρά!

Link to comment
Share on other sites

Α χρονια μας πολλα σε ολους με υγεια να χουμε.Πανο πραγματικα φιλε οταν παιζω κανα bf4 η cod η κατι που γινεται χαμός δεν παρατηρω τις λεπτομέρειες που θα ειχα με η χωρις φιλτρο.Ετσι και αλλιως εχω βολευτει το dsr

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Από ένα σημείο και μετά δεν αντιλαμβάνεσαι διαφορές, πχ από high σε ultra αλλά το θέμα είναι για πόσα χρόνια θα χεις την δυνατότητα να τα παίζεις σε υψηλές αναλύσεις και high settings και αυτό εξαρτάται από το πόσα χρήματα θα δώσεις μαζεμένα εξα ρχής. Εγώ πάντως έχω καταβολευτεί με την 290 και σίγουρα μια 4ετια θα μου τη βγάλει. Στα 250€ που την πήρα δε μιλάω καθόλου. B)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Α χρονια μας πολλα σε ολους με υγεια να χουμε.Πανο πραγματικα φιλε οταν παιζω κανα bf4 η cod η κατι που γινεται χαμός δεν παρατηρω τις λεπτομέρειες που θα ειχα με η χωρις φιλτρο.Ετσι και αλλιως εχω βολευτει το dsr

Nικο, το οτι στις σκηνες που γινεται χαμος κτλ, εννοειτε οτι δεν καθεσαι να δεις τις λεπτομεριες τις εικονας αλλα κοιτας να παιξεις το game ισχυει, αυτο ομως δεν αναιρει το γεγονος, οτι τουλαχιστον σε 1080p η διαφορα στην ποιοτητα της εικονας με φιλτρα off vs 4X msaa ειναι αισθητη, οποτε κατι προσφερουν τα φιλτρα, δεν κοβουν απλα αποδοση.

Εννοειται οτι αν εχεις την δυναμη απο πλευρας hardware θα παιξεις με φιλτρα στο on, αν δεν εχεις το καταλληλο hardware παιζεις στο off μιας και δεν μπορεις να κανεις και διαφορετικα :p

Και το dsr που λες, επισης χρειαζεσαι δυνατη καρτα για να παιξεις με δαυτο...

Στην τελικη η λεπτομερια στην ποιοτητα απεικονησεις, ειναι που κανει  ενα gaming pc να ξεχωριζει απο μια κονσολα, αν ειναι να αρχισουμε να κοβουμε απο δω και απο κει, τοτε ας το γυρισουμε στην κονσολα καλυτερα :p

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ΝΟ! η κονσόλα δεν έχει θείο! :p

 

Ναι αλλα κοστιζει ουτε τα μισα χρηματα σε σχεση με το pc, οσο κοστιζει μονο η 970 σου, κοστιζει ολοκληρη η κονσολα :p

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Delijohn

Την "άκουσε" και η δικιά μου ASUS DCUII TOP edition αλλά μονάχα με το TriXX το οποίο ξεκινάει by default στα 1.2V και με αφήνει να ανεβάσω μέχρι 1.3V στον πυρήνα. Το έχω τσεκάρει στο GPU-Z και όντως ακούει στο ρεύμα με το Trixx με ένα ελάχιστο Vdrop. Η δικιά σου παίζει 1150/1500 λίγο παραπάνω απο την δικιά μου 1120/1400. Εγώ πλέον την έχω ανεβάσει 1200/1500 μιάς και έχω elpida μνήμες και δεν ανεβαίνει άλλο. Ο πυρήνας άντε να πάει μέχρι τα 1225 σταθερά μετά δεν γνωρίζω αν πάει άλλο και πόσο με σταθερότητα. Πάντως με μία ελαφριά παρέμβαση στο fan profile της κάρτας δεν ξεπερνάει τους 60 βαθμούς σε OCed mode και φυσικά είναι και αθόρυβη.

 

 

 

1) Αν θυμάσαι, επειδή είχα τη windforce, μόνο αυτή ακούει τα volt. Καμία άλλη. Από όσο θυμάμαι.

2) 1219 λέει κι είναι ήδη εκεί. Δεν πάει παραπάνω. Δεν το'χω πειράξει. 

gtZYkMi.png

 

 
 
ε φυσικά.. εκτός αν παίζεις παιχνίδια που δεν αξίζουν τέτοια "δύναμη".. 

 

 

Επειδη ειχα την 270Χ Asus DCII ενα φεγγαρι, το μεγιστο 24/7 stable oc που επιασε ηταν 1250/1450 με 1.268v. Ο πυρηνας δηλαδη ακουγε πολυ καλα, αλλα οι elpida δεν ειχαν........ελπιδα να ανεβουν :D

 

Το προβλημα της καρτας ηταν οτι χωρις αλλαγη ψυξης δεν μπορουσε να ανταποκριθει στις θερμοκρασιες οταν εδινες πανω απο 1.25 ταση, και αυτο γιατι οσο αξιοπρεπες και να ηταν το DCII cooler, οι ανεμιστηρες δε μπορουσαν να στροφαρουν πολυ, ακομα και στο 100% ηταν σχετικως αθορυβοι. Αυτο ηταν πολυ εκνευριστικο, γιατι βρε αδερφε ηθελα να καλυτερη αποδοση ψυξης και ας ειχε θορυβο, εστω και μονο για τις δοκιμες... Βαζοντας 2 12αρηδες 1 slot διπλα απο την καρτα βελτιωθηκε η κατασταση αισθητα...

Γενικα η καρτα ακομα και 1300mhz εφτανε με 1.3v στο 90% stable, ισως με λιγο καλυτερη ψυξη να τα αντεχε... αλλα λογω μονο 1280 shaders, εως ενος σημειου ηταν "κουφια mhz" μπροστα σε 7950/7970... και αυτες οι elpida, τρελη απατη...

Έγινε επεξεργασία από Blinky
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειχα την 270Χ Asus DCII ενα φεγγαρι, το μεγιστο 24/7 stable oc που επιασε ηταν 1250/1450 με 1.268v. Ο πυρηνας δηλαδη ακουγε πολυ καλα, αλλα οι elpida δεν ειχαν........ελπιδα να ανεβουν :D

 

Το προβλημα της καρτας ηταν οτι χωρις αλλαγη ψυξης δεν μπορουσε να ανταποκριθει στις θερμοκρασιες οταν εδινες πανω απο 1.25 ταση, και αυτο γιατι οσο αξιοπρεπες και να ηταν το DCII cooler, οι ανεμιστηρες δε μπορουσαν να στροφαρουν πολυ, ακομα και στο 100% ηταν σχετικως αθορυβοι. Αυτο ηταν πολυ εκνευριστικο, γιατι βρε αδερφε ηθελα να καλυτερη αποδοση ψυξης και ας ειχε θορυβο, εστω και μονο για τις δοκιμες... Βαζοντας 2 12αρηδες 1 slot διπλα απο την καρτα βελτιωθηκε η κατασταση αισθητα...

Γενικα η καρτα ακομα και 1300mhz εφτανε με 1.3v στο 90% stable, ισως με λιγο καλυτερη ψυξη να τα αντεχε... αλλα λογω μονο 1280 shaders, εως ενος σημειου ηταν "κουφια mhz" μπροστα σε 7950/7970... και αυτες οι elpida, τρελη απατη...

Η καρτούλα ακόμα παίζει και θα παίζει games για αρκετό καιρό ακόμα, ακόμα και εάν έχω πάρει 390Χ. (σε 1080p/1200p με κάποιες παραχωρήσεις σε ορισμένα games δεν έχει κανένα πρόβλημα/ στα περισσότερα σπάει πλάκα.)

Δεν έχει πρόβλημα το DCUII cooler απλά κάνανε την πατάτα και βάλανε elpida μνήμες οι υποίες είναι 6GHz rated σύμφωνα με το serial number του κατασκευαστή και αυτό δεν δίνει περιθώρια για πολλά πολλά. Ο πυρήνας πάει καλά εάν σκεφτούμε οτι κανονικά θα έπρεπε να έρχεται κλοκαρισμένος στα 1050MHz... έρχεται preOCed στα 1120 και πάει μέχρι 1225/1250 ανάλογα το κομμάτι. Όσο για τους SPs το pitcairn τόσους έχει (1280) τι να κάνουμε :p!

Για μένα μονάχα οι low end κάρτες θα πρέπει να έχουν elpida, mid-range και High end κάρτες θα πρέπει να έχουν ΠΑΝΤΑ hynix/samsung να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο!

Link to comment
Share on other sites

Η καρτα ειναι αξιοπρεπεστατη για 1080p gaming και στις τιμες που επαιζε πριν λιγους μηνες (γιατι τωρα εχουν ξεφυγει λιγο).

Απλα λεω οτι επρεπε να εχουν μεγαλυτερο ευρος στροφων οι ανεμιστηρες της, και οτι απο την αλλη δεν εχει νοημα να κυνηγησεις και τα τελευταια 20-30mhz αν ειναι να σου κοστισπυν σε θερμοκρασιες θορυβο κλπ γιατι δεν κανουν και τρελη διαφορα λογω λιγων Shaders. Αντην ειχα ακομα, θα εψαχνα απλα ποση ταση θελει για 1200mhz που ειναι ωραιο στρογγυλο νουμερακι και θα την αφηνα εκει, και οι elpida οσο πανε...

Απλα εμενα μου κακοφανηκε λιγο τοτε γιατι πριν απο αυτην ειχα μια 7970 με hynix που πηγαιναν 1850 οι μνημες για 24/7 και με το 384 bus γινοταν πανηγυρι, ενω και ο πυρηνας πηγαινε 1200 ευκολα ενω και στο δρομο προς τα 1250 (για τα οποια ομως ηθελε νερο για 100% stable) με καθε 10mhz εβλεπες διαφορα λογω 2048 shaders...

Ανομοια πραγματα βεβαια...αξιοπρεπεστατη οπως ειπαμε η 270x...απλα εω γιατι μου κακοφανηκε λιγο το κλοκαρισμα της!

Έγινε επεξεργασία από Blinky
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.