Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


Recommended Posts

να ρωτήσω κάτι χαζό εγώ. Έχω την 270Χ της gigabyte windforce x3 .Μόλις ανεβάσω λίγο τα ρολόγια και τρέξω κανένα παιχνίδι κατευθίαν BSOD.Αν πάω default είμαι κομπλέ τι φάση ;

 

την είχα, δεν γίνεται να δώσεις ρεύμα... ανέβασε όσο πάει και δεν πετάει Bsod.. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω οτι η 390Χ θα έχει το bermuda XT και οχι το Fiji ΧΤ το οποίο ακούγεται οτι θα βρίσκεται στην καρδιά της 380Χ και η οποία θα σπάει πλάκα με την 980GTX σε όλους τους τομείς. Τώρα τι θα γίνει τελικά κανείς δεν ξέρει με βεβαιότητα. Προσωπικά πιστεύω ΑΝ οχι για την 380Χ σίγουρα η 390Χ θα είναι στα 20nm αν όχι στα 16nm FinFET.

Link to comment
Share on other sites

Από το Nvidia/Intel certified hardware site μετρήσεις σαν και αυτές έχουν μεγαλύτερη αξία

 

1440p-med_r_600x450.png

 

1440p-ultra_r_600x450.png

 

4K-ultra_r_600x450.png

 

CPU_r_600x450.png

 

Αν δεν φαίνονται οι εικόνες, απλά οι AMD είναι πάνω από τις αντίστοιχες Nvidia και οι AMD παρεούλα με τον οβερκλοκαρισμένο 4690 και τον 5930.

Shadow Of Mordor Performance Results At 720p And 1080p

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Υanni σημερα ανοιξε μια θεση στην A-M-D, αλλα φτουου δεν ειναι στο τμημα marketing της!

Το 2015 η A-M-D θα αλλαξει χερια...

Εσένα σε πήραν στην Nvidia ή ακόμα το παλεύεις; Μην ξεχάσεις να βάλεις και αυτό το post στο σημερινό σου report

 "01-13-2015: Supporting Nvidia online. Day 3671"

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από το Nvidia/Intel certified hardware site μετρήσεις σαν και αυτές έχουν μεγαλύτερη αξία

 

Αν δεν φαίνονται οι εικόνες, απλά οι AMD είναι πάνω από τις αντίστοιχες Nvidia και οι AMD παρεούλα με τον οβερκλοκαρισμένο 4690 και τον 5930.

Shadow Of Mordor Performance Results At 720p And 1080p

 

Και τον φτου-κακά διπύρηνο i3 προηγούμενης γενιάς (που πας σήμερα με διπύρηνο κτλ κτλ). Έτσι νομίζω ότι θα ήταν πιο ολοκληρωμένο και αντικειμενικό το σχόλιο. Ή μάλλον θα αρκούσε μια αναφορά ότι ο cpu δεν παίζει κάποιο ιδιαίτερο ρόλο στο συγκεκριμένο game.

Link to comment
Share on other sites

@yanni,

Εγώ δεν θα ασχοληθώ με τις κάρτες αυτήν την φορά... γνωστά τα αποτελέσματα!

Απλά χαίρομαι ιδιαιτέρως που έπεσα μέσα για ακόμη μια φορά με τους επεξεργαστές και το gaming segment!

Επιβεβαιώνεται αυτό που έλεγα οτι ένας 4670Κ/4690Κ OC είναι υπέραρκετος και όπως είχα πεί σε άλλο thread ξεπερνάει όχι μόνον τον 5930Κ αλλά δεν έχει τπτ να ζηλέψει και απο τον μεγάλο 5960Χ στην πλειοψηφία των παιχνίδιών μέχρι 4 threads!

Τέλος να επισημάνω ένα λάθος που είδα στο 3 γράφημα! Δεν υπάρχει R9 290X με 6GB VRAM αλλά με 8GB. 

Link to comment
Share on other sites

@yanni,

Επιβεβαιώνεται αυτό που έλεγα οτι ένας 4670Κ/4690Κ OC είναι υπέραρκετος και όπως είχα πεί σε άλλο thread ξεπερνάει όχι μόνον τον 5930Κ αλλά δεν έχει τπτ να ζηλέψει και απο τον μεγάλο 5960Χ στην πλειοψηφία των παιχνίδιών μέχρι 4 threads!

 

Πόσο μάλλον τώρα, που με το mante και το dx12 θα φύγει βάρος από τους επεξεργαστές.

Έγινε επεξεργασία από syban
Link to comment
Share on other sites

Πόσο μάλλον τώρα, που με το mante και το dx12 θα φύγει βάρος από τους επεξεργαστές.

 

Το πόσο smooth παίζεις πλέον με mantle και σε λίγο και με DX12 (Συνεργασία MS & AMD) δεν περιγράφεται φίλε μου! Καιρός ήταν να αξιοποιηθούν οι GPUs όπως πρέπει και οχι να χάνονται πολύτιμα fps απο δώ και απο κεί! Βέβαια μόλις ωριμάσει για τα καλά αυτό με τα νέα APIs θα ανοικτεί και ο δρόμος για καλύτερα/βαρύτερα graphical engines! Οχι τπτ άλλο μην χάσουν και την δουλεία τους οι εταιρείες παιχνιδιών/καρτών γραφικών! Όλα είναι αλληλένδετα. Καλό για μάς όμως να δούμε το HW μας να λειτουργεί optimally!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.