Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


Recommended Posts

Έχω την 290 Msi 4G Gaming..

 

Με τρώει αναβάθμυση αλλά μια και οριστική γιατί πάω σε κονσόλα..

 

Είμαι σε ανάμεσα 290Χ 8GB Trix

Και ανάμεσα σε 970 G1 Gaming

 

Φυσικά η 970 είναι φθυνότερη..

Μιλάμε για 1080p Πάντα..

Link to comment
Share on other sites

αναβάθμιση δεν το λες, κυρίως πέταμα χρημάτων.. αν δεν σου αρκεί μια 290, γιατί θεωρείς πως θα αρκεί η 290x ή η 970;

Εκτός αν θες να'χεις μια α χασούρα (δεδομένου ότι θα πουλήσεις την 290), απλά για 5-10 frames.. που αυτό γίνεται και με ένα καλό o/c/.

Άσε που τα 8gb στα 1080p δεν ξέρω τι χρησιμότητα θα'χουν.

Αν θες να πετάξεις λεφτά, πάρε άλλη 290 μια να'χεις το κεφάλι σου ήσυχο. Αλλιώς περίμενε να βγει η σειρά r9 3xx και τότε αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

αναβάθμιση δεν το λες, κυρίως πέταμα χρημάτων.. αν δεν σου αρκεί μια 290, γιατί θεωρείς πως θα αρκεί η 290x ή η 970;

Εκτός αν θες να'χεις μια α χασούρα (δεδομένου ότι θα πουλήσεις την 290), απλά για 5-10 frames.. που αυτό γίνεται και με ένα καλό o/c/.

Άσε που τα 8gb στα 1080p δεν ξέρω τι χρησιμότητα θα'χουν.

Αν θες να πετάξεις λεφτά, πάρε άλλη 290 μια να'χεις το κεφάλι σου ήσυχο. Αλλιώς περίμενε να βγει η σειρά r9 3xx και τότε αποφασίζεις.

 

Μιλάμε για μια γενική αναβάθμυση η οποία θα κρατήσει..

Τώρα τα 8GB για 1080p όντως δεν ξέρω.. πάντως τα FPS είναι παραπάνω από την 970 και σίγουρα τα 8GB δείχνουν τα δόντια τους πάνω από 1440p (Να ένα παράδειγμα καινούριο Monitor)

Πρέπει να το δείς λίγο σφαιρικά το θέμα.. Το ότι έχω 1080p δεν σημαίνει ότι άμα μου κάνουν δώρο καμια 4Κ θα τους πω όχι δεν το θέλω..

Επίσης έρχονται καινούρια παιχνίδια Witcher 3 etc etc Division που πραγματικά πιστεύω τα 10 FPS έχουν διαφορά

Αλλο 45 άλλο 55..

 

Crossfire φυσικά και όχι μια μόνο κάρτα..

 

Επίσης η 290 παρόλο που είναι Custom Cooler φτάνει κλασσικά τα 90 άρια και βαράνε τα ανεμηστήρια..

Για αυτό θέλω και G1 970

 

Φυσικά πέταμα λεφτών το λες αλλά άλλο να δώσεις 500 άλλο να πουλήσεις την 290 κανα 250 και να τσοντάρεις άλλα 150 για 970 η 200 για 290Χ 8GB

Μιλάμε και για αυτά τα λεφτά πάνω κάτω..

 

Από ότι βλέπω 39Χ θα είναι κάρτα πάνω από 600 ευρώ και φεύγουμε πλέον από Budget και πάνω από 1080p δεν πιστεύω να αξίζει σαν να λέμε να βάλω μια TITAN X πάνω στον 3770Κ και να παίζω 1080p 

 

Και συν ξανα λέω ότι πάω για Κονσόλα δηλαδή το PC θα είναι μόνο για FPS παιχνίδια BF4 - 5 BattleFront BFH και ότι άλλο Multi βγεί και φυσικά Gaming στην κονσόλα..

το PS4 έχει πάρει τα πάνω του πλεόν..

 

EDIT: Επίσης ξέχασα να αναφέρω και για το DX 12 και επίσης αυτό εδώ με έκανε να μπω στο τρυπάκι τώρα..

http://www.overclock3d.net/reviews/software/battlefield_hardline_performance_review_amd_vs_nvidia/1

Έγινε επεξεργασία από LazyGreek
Link to comment
Share on other sites

Ποιο καλό παιδί με 270/270x θα μου δώσει σκορ από valley/unigine ή κάτι ανάλογο για να μετρήσω μια 270x να δω αν είναι "οκ";;;

Την έβαλα σε φρέσκο pc και δεν έχει παιχνίδι κ.λπ..

Ευχαριστώ για τον κόπο σας εκ των προτέρων! :T:

Link to comment
Share on other sites

Ποιο καλό παιδί με 270/270x θα μου δώσει σκορ από valley/unigine ή κάτι ανάλογο για να μετρήσω μια 270x να δω αν είναι "οκ";;;

Την έβαλα σε φρέσκο pc και δεν έχει παιχνίδι κ.λπ..

Ευχαριστώ για τον κόπο σας εκ των προτέρων! :T:

Έλα! Πέσμου settings και τα ρέστα για να τρέξω το bench. 

Το Valley θέλεις μόνον?

Btw ποιά υλοποίηση της 270Χ έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρέ, ένα valley είναι το πιο εύκολο νομίζω.. απλά επειδή την πήρα μεταχειρισμένη για ένα ανιψάκι μου, θέλω να δω ότι παίζει 100%. Είχα και κάτι θεματάκια με τους drivers και ψαχνόμουνα όλο το απόγευμα. Στο extremehd βάλε το, 1080p πάει αυτόματα νομίζω. Αν έχεις κ κάνα άλλο (που να κατεβαίνει εύκολα/γρήγορα) πες μέτρηση κ για εκείνο!

Αύριο που θα πάω από το σπίτι του, θα σου πω τι έβγαλε κι εμένα. 

Το καναρινάκι  ^_^ Ευχαριστώ πάρα πολύ!

 

b2465.jpg

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

τα βάζω αντίστοιχα για σύγκριση! Ωραίο το Toxic κομμάτι!  :D

 

1200p,High,DX11, ΑΑ off με μαμά 1150/1500

J924fsV.png

 

Extreme HD 1080p σε μαμά 1150/1500

AUaP1Us.png

 

κι ένα asic

odhcPWV.png

 

για να δούμε πόσο θ'ανεβαίνει!

Πάντως το trixx δε μου τρέχει. Όταν πάω να ανοίξω τα settings του "σκάει".

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Delijohn,

 

 

Κατεβασε την αμεσως προηγουμενη εκδοση...και σε μενα "εσκαγε" το τελευταιο

 

(αν και καλυτερα θα κανεις τη δουλεια σου με afterburner)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για μια γενική αναβάθμυση η οποία θα κρατήσει..

Τώρα τα 8GB για 1080p όντως δεν ξέρω.. πάντως τα FPS είναι παραπάνω από την 970 και σίγουρα τα 8GB δείχνουν τα δόντια τους πάνω από 1440p (Να ένα παράδειγμα καινούριο Monitor)

Πρέπει να το δείς λίγο σφαιρικά το θέμα.. Το ότι έχω 1080p δεν σημαίνει ότι άμα μου κάνουν δώρο καμια 4Κ θα τους πω όχι δεν το θέλω..

Επίσης έρχονται καινούρια παιχνίδια Witcher 3 etc etc Division που πραγματικά πιστεύω τα 10 FPS έχουν διαφορά

Αλλο 45 άλλο 55..

 

Crossfire φυσικά και όχι μια μόνο κάρτα..

 

Επίσης η 290 παρόλο που είναι Custom Cooler φτάνει κλασσικά τα 90 άρια και βαράνε τα ανεμηστήρια..

Για αυτό θέλω και G1 970

 

Φυσικά πέταμα λεφτών το λες αλλά άλλο να δώσεις 500 άλλο να πουλήσεις την 290 κανα 250 και να τσοντάρεις άλλα 150 για 970 η 200 για 290Χ 8GB

Μιλάμε και για αυτά τα λεφτά πάνω κάτω..

 

Από ότι βλέπω 39Χ θα είναι κάρτα πάνω από 600 ευρώ και φεύγουμε πλέον από Budget και πάνω από 1080p δεν πιστεύω να αξίζει σαν να λέμε να βάλω μια TITAN X πάνω στον 3770Κ και να παίζω 1080p 

 

Και συν ξανα λέω ότι πάω για Κονσόλα δηλαδή το PC θα είναι μόνο για FPS παιχνίδια BF4 - 5 BattleFront BFH και ότι άλλο Multi βγεί και φυσικά Gaming στην κονσόλα..

το PS4 έχει πάρει τα πάνω του πλεόν..

 

EDIT: Επίσης ξέχασα να αναφέρω και για το DX 12 και επίσης αυτό εδώ με έκανε να μπω στο τρυπάκι τώρα..

http://www.overclock3d.net/reviews/software/battlefield_hardline_performance_review_amd_vs_nvidia/1

 

Σε 4Κ ακομα και με ΤΙΤΑΝ Χ ειναι πολυ δυσκολο ή σχεδον αδυνατο να βγαζεις 60αρια fps σταθερα σε τελευταια games με full γραφικα, εκτος και αν παιζεις κανενα fifa 15 ή κανενα nba 2k15 ξερω γω... 

 

Το προβλημα δεν ειναι στη μνημη αλλα στο οτι ο πυρηνας εχει ψοφησει. Και 290Χ με 16gb vram να υπηρχε παλι δεν θα εκανε καμια διαφορα στο 4Κ. 

 

Για μενα επειδη βλεπω οτι παιζεις bf μεινε σε amd στο οποιο οι κοκκινες παιζουν καλυτερα και επειδη εχεις ψηθει για την αλλαγη χτυπα μια 290Χ με καλο συστημα ψυξης τυπου sapphire tri-x oc. Οι εκδοσεις με τα 8gb οπως σου ειπα αχρηστες ειναι. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Delijohn

Είναι λογικό να είσαι ελάχιστα ποιό πάνω και ξέρεις γιατί! Εγώ την κάρτα μονάχα stock ΔΕΝ την "παίζω"!

Απο κεί και πέρα ΑΝ θέλεις να παίζει σταθερά το TriXX θα κατεβάσεις την έκδοση 4.8.2 και θα ορίσεις το .exe με compatibility για Win7 αν δεν θέλεις στις 10 φορές που θα το ανοίξεις να κρασάρει την 1! Αυτά πρός ώρας! BTW η κάρτα σου μια χαρά την βλέπω! Τι θερμοκρασίες έχεις με stock fan profile?? Και πέσμου και μέχρι πόσο ρεύμα σε αφήνει να δώσεις στο TriXX.

 

EDIT: Τα minimum fps σου είναι χώμα! Για κοίταξε το λίγο!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Το Trixx έπαιξε στην έκδοση 4.8.2. Απλά δεν ξέρω κι αν θα το αφήσω στο σύστημα, γιατί μόνο για παραπάνω volt αξίζει νομίζω. Ε;

Για θερμοκρασίες θα σε γελάσω γιατί ποτέ δεν το αφήνω στοκ. Όσο δοκίμασα πάντως και με λίγα κλόκια, πάνω από 55C δεν πήγε ποτέ. Σε idle μένει ~27C.

Στο Trixx πού κοιτάω για τα volt; Ούτε αυτό το'χω πειράξει ποτέ. Η κάρτα δεν είναι σπίτι μου, οπότε ό,τι μου λες θα το τσεκάρω κ θα σου λέω.  :D

Link to comment
Share on other sites

Έχω την 290 Msi 4G Gaming..

 

Με τρώει αναβάθμυση αλλά μια και οριστική γιατί πάω σε κονσόλα..

 

Είμαι σε ανάμεσα 290Χ 8GB Trix

Και ανάμεσα σε 970 G1 Gaming

 

Φυσικά η 970 είναι φθυνότερη..

Μιλάμε για 1080p Πάντα..

 

Το να πας να δωσεις την 290 και να πας να παρεις την 290χ ειναι το λιγοτερο αστειο.

Τα 8gb vram μην τα κοιτας καν δεν προκυτε να κερδισεις το παραμικρο απο εκει, ειδικα σε 1080p που εισαι ουτε καν(οχι οτι αν επαιζες σε παραπανω αναλυση θα βοηθουσε ιδιαιτερα, καθως πρωτα θα "ψοφαγε" ο πυρηνας της 290χ και μετα τα 4gb vram, αλλα anyway).

Επειδη ειχα και 290 και 290χ, οι διαφορες των καρτων clock to clock ειναι γελοιες, τις ταξης του 3-5% πιο πανω η Χ.

 

Η μενεις οπως εισαι με την 290, η αν θελεις να αλλαξεις δινεις την 290 και παιρνεις  970.

Η οποια 970 και καλυτερο optimize εχει στα νεα (gameworks) παιχνιδια , και πολυ πιο κρυα ειναι συγκριση με 290/290χ που σημαινει οτι θα σου διατηρει το case δροσερο και δεν θα σου ανεβαζει την θερμοκρασια των υπολοιπων υποσυστηματων και τελος  κλοκαρει και καλυτερα(αν ασχολησε με OC).Eιδικα αν την βρισκεις και φθηνοτερη που μας λες, υπερτερει της 290χ hands down.

 

Το να πας να δωσεις την 290 και να πας να τα σκασεις για την 290χ 8gb καινουργια, το θεωρω στην κυριολεξια πεταμα χρηματων.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το να πας να δωσεις την 290 και να πας να παρεις την 290χ ειναι το λιγοτερο αστειο.

Τα 8gb vram μην τα κοιτας καν δεν προκυτε να κερδισεις το παραμικρο απο εκει, ειδικα σε 1080p που εισαι ουτε καν(οχι οτι αν επαιζες σε παραπανω αναλυση θα βοηθουσε ιδιαιτερα, καθως πρωτα θα "ψοφαγε" ο πυρηνας της 290χ και μετα τα 4gb vram, αλλα anyway).

Επειδη ειχα και 290 και 290χ, οι διαφορες των καρτων clock to clock ειναι γελοιες, τις ταξης του 3-5% πιο πανω η Χ.

 

Η μενεις οπως εισαι με την 290, η αν θελεις να αλλαξεις δινεις την 290 και παιρνεις  970.

Η οποια 970 και καλυτερο optimize εχει στα νεα (gameworks) παιχνιδια , και πολυ πιο κρυα ειναι συγκριση με 290/290χ που σημαινει οτι θα σου διατηρει το case δροσερο και δεν θα σου ανεβαζει την θερμοκρασια των υπολοιπων υποσυστηματων και τελος  κλοκαρει και καλυτερα(αν ασχολησε με OC).

 

Το να πας να δωσεις την 290 και να πας να τα σκασεις για την 290χ 8gb καινουργια, το θεωρω στην κυριολεξια πεταμα χρηματων.

Το αυτο. Εκανα την ιδια μεταβαση απο gigabyte 290 wf3 σε 290x tri-x αλλα για τελειως διαφορετικους λογους. Θερμοκρασιες 93+ και βαρυ throttle εως και 50% κατω τα ρολογια για να κρατηθει κατω απο αυτους τους βαθμους, με υπερβολικο θορυβο. Η msi gaming 290 εχει ικανοποιητικο cooler. Δεν την ειδα να περναει τους 84c oced και προσωπικα την βρηκα αθορυβη. Οι διαφορες clock to clock και με μια tri-x θα ειναι μαξ 5%. Αν σωνει και καλα θες αναβαθμιση περιμενε τις νεες καρτες.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος ΘΕΛΕΙ πραγματικά να ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΤΕΙ κάνει υπομονή. Εξάλου αυτήν την στιγμή εάν ΔΕΝ παίζει κάποιος 4Κ (και με τα παιχνίδια που έχουμε) δεν υπάρχει κάρτα που να ΜΗΝ τον εξυπηρετεί!

 

Το Trixx έπαιξε στην έκδοση 4.8.2. Απλά δεν ξέρω κι αν θα το αφήσω στο σύστημα, γιατί μόνο για παραπάνω volt αξίζει νομίζω. Ε;

Για θερμοκρασίες θα σε γελάσω γιατί ποτέ δεν το αφήνω στοκ. Όσο δοκίμασα πάντως και με λίγα κλόκια, πάνω από 55C δεν πήγε ποτέ. Σε idle μένει ~27C.

Στο Trixx πού κοιτάω για τα volt; Ούτε αυτό το'χω πειράξει ποτέ. Η κάρτα δεν είναι σπίτι μου, οπότε ό,τι μου λες θα το τσεκάρω κ θα σου λέω.  :D

 

1) Σε αυτό έχεις δίκιο. Δεν είναι κάτι το τρελό σαν app αλλά ΟΚ! Σε μένα είναι το μοναδικό OC app στο οποίο "ακούει" η 270Χ μου στο θέμα overvoltage! Τα υπόλοιπα δεν λειτουργούν.

 

2) Στην καρτέλα Overclocking στην μπάρα VDDC.

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

1) Αν θυμάσαι, επειδή είχα τη windforce, μόνο αυτή ακούει τα volt. Καμία άλλη. Από όσο θυμάμαι.

2) 1219 λέει κι είναι ήδη εκεί. Δεν πάει παραπάνω. Δεν το'χω πειράξει. 

gtZYkMi.png

 

 

να ρωτησω και εγω κατι?απο 680 αξιζει να παω σε 290χ?

 
ε φυσικά.. εκτός αν παίζεις παιχνίδια που δεν αξίζουν τέτοια "δύναμη".. 
Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

 

1) Αν θυμάσαι, επειδή είχα τη windforce, μόνο αυτή ακούει τα volt. Καμία άλλη. Από όσο θυμάμαι.

2) 1219 λέει κι είναι ήδη εκεί. Δεν πάει παραπάνω. Δεν το'χω πειράξει. 

gtZYkMi.png

 

 
 
ε φυσικά.. εκτός αν παίζεις παιχνίδια που δεν αξίζουν τέτοια "δύναμη".. 

 

μονο βφ4 και red orchestra2 ειχα δει και την 970 αλλα μετα την λαλακια με το θεμα της μνημης δεν θελω να τους τα δωσω....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Delijohn

Την "άκουσε" και η δικιά μου ASUS DCUII TOP edition αλλά μονάχα με το TriXX το οποίο ξεκινάει by default στα 1.2V και με αφήνει να ανεβάσω μέχρι 1.3V στον πυρήνα. Το έχω τσεκάρει στο GPU-Z και όντως ακούει στο ρεύμα με το Trixx με ένα ελάχιστο Vdrop. Η δικιά σου παίζει 1150/1500 λίγο παραπάνω απο την δικιά μου 1120/1400. Εγώ πλέον την έχω ανεβάσει 1200/1500 μιάς και έχω elpida μνήμες και δεν ανεβαίνει άλλο. Ο πυρήνας άντε να πάει μέχρι τα 1225 σταθερά μετά δεν γνωρίζω αν πάει άλλο και πόσο με σταθερότητα. Πάντως με μία ελαφριά παρέμβαση στο fan profile της κάρτας δεν ξεπερνάει τους 60 βαθμούς σε OCed mode και φυσικά είναι και αθόρυβη.

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω κατι?απο 680 αξιζει να παω σε 290χ?

Έχω και εγώ την 680 της υπογραφής ήμουν και εγώ πολλές φορές έτοιμος να πάω σε κάτι δυνατό το πρόβλημα μου όμως είναι οτι σε 1080p η oced 680 παίζει τα πάντα.... Περιμένω ή κάποιο game να μην πάει καλά ή μια κάρτα να αξίζει πραγματικά, για την ώρα περιμένω τις νέες amd με σκοπό να πάω σε used GTX980 ή αν βρώ σε καλή τιμή 290Χ. Την 970 δεν την υπολογίζω καν δεν την θεωρώ αξιόλογη για τα λεφτά της πέρα απο την καλή κατανάλωση που έχει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.