Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


Recommended Posts

παιδια καλησπερα πηρα και γω επιτελους την ωραια μου καρτουλα r9 290 tri x μετα απο ενα μηνα απο visionstudio μια απλη ερωτηση θελω να κανω οταν βαζω τα παιχνιδια στο ultra settings δεν εχω κανενα θεμα οταν βαζω ομως ολες για ολες τις εξτρα επιλογες τρωω μερικα κοληματακια οπως επισης και στα video των παιχνιδιων ευχαριστω εκτων προτερων.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα πηρα και γω επιτελους την ωραια μου καρτουλα r9 290 tri x μετα απο ενα μηνα απο visionstudio μια απλη ερωτηση θελω να κανω οταν βαζω τα παιχνιδια στο ultra settings δεν εχω κανενα θεμα οταν βαζω ομως ολες για ολες τις εξτρα επιλογες τρωω μερικα κοληματακια οπως επισης και στα video των παιχνιδιων ευχαριστω εκτων προτερων.

Ακόμα και με αυτή τη κάρτα θα βρεις παιχνίδια που δε θα παίζουν τέλεια. Ωστόσο, άμα έχεις πρόβλημα με κάποιο συγκεκριμένο παιχνίδι, καλύτερα είναι να φτιάξεις νέο νήμα για το παιχνίδι με τα υποσυστήματα του υπολογιστή σου ώστε να σε βοηθήσουμε.

Εγώ στο κατούρι πηγάδησα τελικά - 39 μέρες η παραγγελία από'κει, την ακύρωσα χθες το βράδυ την παραγγελία. Την παράγγειλα από ένα νέο μικρομάγαζο που φαίνεται πολυ ελπιδοφόρο. Ο τύπος εκεί, χαλί να γίνει να τον πατήσω. 4 τηλέφωνα σε πάροδο 3 μερών για να μου βρει κάρτα/τιμή. Όταν/άμα έρθει η κάρτα θα σας πω από που να τον έχετε στα υπ'όψιν σας μιας και τέτοια αντιμετώπιση πρέπει να ανταμείβεται.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή!!

Όσοι είστε κάτοχοι κάρτας γραφικών Sapphire R290x tri-x oc.

Ανοίξτε το GPU-Z και πατήστε στην επιλογή sensors/log to file.

Καταγράφει τις θερμοκρασίες της κάρτας καθώς και τις στροφές του ανεμιστήρα σε idle mode/load mode.

Θα διαπιστώσετε ότι στην κάρτα, ανεξαρτήτως σε ποιο mode τρέχει (idle/load) και ανεξαρτήτως θερμοκρασίας δεν μεταβάλλονται οι στροφές του ανεμιστήρα.Παραμένουν σταθερές στις 1390 στροφές.

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να ζεσταίνεται γρήγορα η κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή!!

Όσοι είστε κάτοχοι κάρτας γραφικών Sapphire R290x tri-x oc.

Ανοίξτε το GPU-Z και πατήστε στην επιλογή sensors/log to file.

Καταγράφει τις θερμοκρασίες της κάρτας καθώς και τις στροφές του ανεμιστήρα σε idle mode/load mode.

Θα διαπιστώσετε ότι στην κάρτα, ανεξαρτήτως σε ποιο mode τρέχει (idle/load) και ανεξαρτήτως θερμοκρασίας δεν μεταβάλλονται οι στροφές του ανεμιστήρα.Παραμένουν σταθερές στις 1390 στροφές.

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να ζεσταίνεται γρήγορα η κάρτα.

ίσως έχει θέμα το δικό σου κομμάτι. Δεν νομίζω να ισχύει σε όλες, θα ήταν τραγικό. Ας το δοκιμάσει και κάνας άλλος που την έχει. Αλλιώς ψάξε για κάνα bios που διορθώνει το πρόβλημα ή στείλτην για RMA.

Link to comment
Share on other sites

και τι κάνουμε τωρα οεο ?

Προσευχόμαστε να μην πάθει κάτι η κάρτα! :bigsmile:

Η επίσημη απάντηση από την Sapphire TECH:

Dear Sir:

It is tolerance so the card fan is normal.

ίσως έχει θέμα το δικό σου κομμάτι. Δεν νομίζω να ισχύει σε όλες, θα ήταν τραγικό. Ας το δοκιμάσει και κάνας άλλος που την έχει. Αλλιώς ψάξε για κάνα bios που διορθώνει το πρόβλημα ή στείλτην για RMA.

Δυστυχώς έτσι λειτουργεί η κάρτα, δε θα αλλάξει κάτι αν την κάνω rma.

Επίσημο bios δε μου δίνει η Sapphire.

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Συγχώνευση 2 συνεχόμενων μηνυμάτων - MHN κάνεις συνεχόμενα posts με διαφορά μερικών λεπτών !!! Αντ' αυτού κάνε διόρ
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έτσι λειτουργεί η κάρτα, δε θα αλλάξει κάτι αν την κάνω rma.

Επίσημο bios δε μου δίνει η Sapphire.

Αυτου εδω ... Silly Sapphire Tri-x are for kids(some temp test for those who want to know) - Guru3D.com Forums λειτουργει λαθος ;

Link to comment
Share on other sites

Την R9 290X TRI-X OC(UEFI) έχω.

Προφανώς έχουν αλλάξει τα "profile settings for fan speed" στο bios της κάρτας.

Aς μας πει κάποιος που έχει την ίδια κάρτα, τις ενδείξεις που "διαβάζει".

Έγινε επεξεργασία από Geo_K
Link to comment
Share on other sites

Την R9 290X TRI-X OC(UEFI) έχω.

Προφανώς έχουν αλλάξει τα "profile settings for fan speed" στο bios της κάρτας.

Aς μας πει κάποιος που έχει την ίδια κάρτα, τις ενδείξεις που "διαβάζει".

Δωσε ενα gpuz να δουμε πιο bios φοραει.

Στο tpu εχουν ανεβασει δυο ...

VGA Bios Collection: Sapphire R9 290X 4096 MB | techPowerUp

VGA Bios Collection: Sapphire R9 290X 4096 MB | techPowerUp

Link to comment
Share on other sites

σε τι θερμοκρασία σταθεροποιείται η κάρτα στις 1390 στροφές? Αν την κάνεις o/c και ξεπεράσει αυτήν την θερμοκρασία πάλι δεν ξεπερνάει αυτές τις στροφές? Δηλαδή είναι 1390 πχ απο 75 έως 85 ? Δεν είναι φυσιολογικό αυτό ότι και να λέει η sapphire.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ πιο πολύ όταν είμαι σε Firefox κάποια μαύρα / άσπρα κουτάκια... μερικές φορές το κάνει και στο desktop.

Δεν έχω παίξει κάποιο game για ιδιαίτερα πολύ ώρα

Δοκίμασα στην αρχή τους νέους beta και τους άλλαξα στους κανονικούς

Το θέμα είναι λιγότερο ορατό αλλά υπάρχει...

Επίσης δεν ειναι μόνιμο... εξαφανίζεται και επανέρχεται σε random καταστάσεις

psu 750w corsair

windows 7

2 x 8pin connectors ολα κομπλέ

Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ πιο πολύ όταν είμαι σε Firefox κάποια μαύρα / άσπρα κουτάκια... μερικές φορές το κάνει και στο desktop.

Δεν έχω παίξει κάποιο game για ιδιαίτερα πολύ ώρα

Δοκίμασα στην αρχή τους νέους beta και τους άλλαξα στους κανονικούς

Το θέμα είναι λιγότερο ορατό αλλά υπάρχει...

Επίσης δεν ειναι μόνιμο... εξαφανίζεται και επανέρχεται σε random καταστάσεις

psu 750w corsair

windows 7

2 x 8pin connectors ολα κομπλέ

Καμιά ιδέα?

βάλτην να τρέχει λούπες κάποιο unigine και παρατήρησε αν στα βγάζει και εκεί. Αν έχει πρόβλημα με artifacts θα το καταλάβεις κατευθείαν.

Link to comment
Share on other sites

Την R9 290X TRI-X OC(UEFI) έχω.

Προφανώς έχουν αλλάξει τα "profile settings for fan speed" στο bios της κάρτας.

Aς μας πει κάποιος που έχει την ίδια κάρτα, τις ενδείξεις που "διαβάζει".

Κοιτα πως πρεπει να δουλευει η καρτουλα σου ...

hlfr.png

Radeon R9 290 And 290X Noise And Fan Speed

φρεσκαδουρα ... AMD's Radeon R9 290 and 290X - Review - Tom’s Hardware

Link to comment
Share on other sites

yeap στα 1390 είναι το default στο idle απο αυτό που πόσταρε ο zpaf, απο εκεί ξεκινάει, η δικιά σου δεν αναβαίνει καθόλου δηλαδή απο αυτά που λες. Άρα ή έχει θέμα η ίδια η κάρτα ή κάποιο απο τα προγράμματα που πέρασες φταίει με κάποια ρύθμιση που έκανες για το fan και δημιουργεί conflict ή θέλει να ξαναφλασάρεις το bios για να ξεκολλήσει. Όπως και να έχει δεν είναι φυσιολογική η συμπεριφορά της κάρτας σου εκτός και αν σε full load έχεις ίδια θερμοκρασία με idle ;)

Link to comment
Share on other sites

σε τι θερμοκρασία σταθεροποιείται η κάρτα στις 1390 στροφές? Αν την κάνεις o/c και ξεπεράσει αυτήν την θερμοκρασία πάλι δεν ξεπερνάει αυτές τις στροφές? Δηλαδή είναι 1390 πχ απο 75 έως 85 ? Δεν είναι φυσιολογικό αυτό ότι και να λέει η sapphire.

Δες την εικόνα. Load και Idle mode.

Screenshot+%252824%2529.png

Link to comment
Share on other sites

https://lh4.googleusercontent.com/-Xx2yDl53hws/Uw5lqpOjDNI/AAAAAAAABtw/bQL0CVNUhv8/w1680-h1256-no/14+-+1

https://plus.google.com/u/0/photos/107821400261791879567/albums/5984833796101490385/5984833795916428482

Μπορείτε να τα δείτε ή όχι ?

Στο Benchmark το έβγαλε μόνο σε εκείνο το σημείο...

Στο Firefox το βγάζει σε random σημεία.. και όχι απαραίτητα με την μορφή του τετραγώνου που το έκανε τώρα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.