Jump to content



SoundBlaster Audigy...


Ilias83

Recommended Posts

Έχω εδώ και πολλά χρόνια πάνω στο μηχάνημά μου μια SoundBlaster Live! 5.1

Είχα προνοήσει τότε να δώσω αρκετά λεφτά για κάρτα γραφικών...

Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από την κάρτα μου, αλλά τώρα σκέφτομαι να την ανανεώσω...

Δεν αλλάζω μάρκα μένω στην Creative... (’λλψστε είναι η κορυφή)

Πάω για κάτι 24-bit...

Λέω να είναι 7.1 για να έχω αυτή τη δυνατότητα, αν και προς το παρόν θα έχει πάνω τα Cretive Inspire 5.1 5100

’ρα πάμε για κάποια από τις Audigy 2 ZS

Και τώρα εδώ θέλω την βοήθειά σας...

Υπαάρχουν:

Audigy 2 ZS Platinum Pro

Audigy 2 ZS Platinum

Audigy 2 ZS Gamer

Audigy 2 ZS

Επειδή τα λεφτά είναι αρκετά για μια τέτοια κάρτα και επειδή υπάρχει μια αρκετά μεγάλη διαφορά από την ZS μέχρι την ZS Platinum Pro την οποία γλυκοκοιτάω, σας παρακαλώ όσοι το έχετε ψάξει λίγο πείτε μου τη γνώμη σας...

Προς τα που να κινηθώ???

Και μερικά ακόμα πιο συγκεκριμένα ερωτήματα...

Η Platinum είναι ίδια με την Platinum Pro με τη μόνη διαφορά οτι το ένα βγάζει από το panel ενώ το άλλο από την εξωτερική μονάδα???

H ZS Gamer με την ZS τι διαφορά έχουν???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83

H ZS Gamer με την ZS τι διαφορά έχουν???

Δεν το έχω κοιτάξει αλλά, αν κρίνω από το παρελθόν, μάλλον καμμία. Η διαφορά είναι στην ονομασία (usa, europe) ή / και στο bundle

Link to comment
Share on other sites

Πάντα είχα την απορία...

Οι onboard κάρτες οι οποίες πια μόνο "απλές" δεν μπορούν να θεωρηθούν, δεν σας κάνουν? Εκτός και αν ασχολείστε επαγγελματικά με τον ήχο.

Βοηθήστε με να καταλάβω την διαφορά ρε παιδια. Σε audio δεν είδα , σε DVD δεν είδα, σε games δεν είδα, σε recording δεν είδα.

Τελικά που είναι αυτό το κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει διαφορά σε games και τα πρότυπα που υποστηρίζει το καθένα (ναι μπορεί και οι απλές να παίζουν 5.1 αλλά δεν είναι το ίδιο)

οι καλές έχουν επίσης συνήθως πολύ καλύτερα αναλογικά μέρη

Link to comment
Share on other sites

H ZS Gamer στο δίκτυο που έψαξα, περιλαμβάνει παιχνίδια σε σχέση με την απλή ZS. Σαν κάρτα είναι το ίδιο hardware. Αν θέλεις τη Platinum για ηχογραφήσεις, δε θα τη πρότεινα. Υπάρχουν πολύ καλύτερες προτάσεις τόσο σε επίπεδο hardware και οδηγών. Αν όμως βλέπεις ταινίες και παίζεις παιχνίδια κυρίως, μια ZS θα σε καλύψει.

Off topic, οι onboard λύσεις χρησιμοποιούν τον επεξεργαστή γιατί δεν υπάρχει κάποιο dsp (εξαιρώντας τη περίπτωση του APU του soundstorm) να αναλάβει τον υπολογισμών των 3D ήχων, τη μίξη των καναλιών κλπ. απλά περιορίζονται σε κάποιο codec που ακόμα και αυτό οι εταιρείες για να σώσουν ελάχιστα cent ανα μητρική, χρησιμοποιούν πολύ φθηνές υλοποιήσεις με ανάλογη επίπτωση στη ποιότητα ήχου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [Σήμερα, στις 19:15]

Πάντα είχα την απορία...

Οι onboard κάρτες οι οποίες πια μόνο "απλές" δεν μπορούν να θεωρηθούν, δεν σας κάνουν? Εκτός και αν ασχολείστε επαγγελματικά με τον ήχο.

Βοηθήστε με να καταλάβω την διαφορά ρε παιδια. Σε audio δεν είδα , σε DVD δεν είδα, σε games δεν είδα, σε recording δεν είδα.

Τελικά που είναι αυτό το κάτι άλλο?

δεσμευει πολους πορους απο το πισι η onboard οταν κανεις επεξεργασια εισαγωγη κτλ αλλα αν καποιος θελει μονο να ακουει χωρις πολλα πολλα τοτε η onboard ειναι μια χαρουλα

κοιτα και την ΝΧ ειναι usb εχει πολλα καλουδια και υποστηριζει 7.1

Link to comment
Share on other sites

Διαφορά ανάμεσα σε Platinum και Platinum Pro υπάρχει???

Και κάτι άλλο...

Ανάμεσα σε ZS Platinum Pro που είναι και η πιο ακριβή της και στην απλή ZS υπάρχει...

Ως προς τον ήχο που βγάζουν...

Δεν τρελαίνομαι με το να πάρω την πιο ακριβή...

Το σίγουρο είναι οτι θέλω να είναι 7.1 και να έχει οσο το δυνατό καλύτερο ήχο...

Δεν πρόκειτε να κάτσω να ηχογραφήσω...

Αντε το πολύ καμοια μικροεπεξεργασία, αλλά όχι τίποτα σοβαρό...

Απλά επειδή με τη μουσική και την ποιότητα ήχου έχω ένα σκάλωμα θα ήθελα να έχω τα πιο ποιοτικά και καθαρά, αποτελέσματα απο την κάρτα μου ακόμα και αν παίξει σε πλήρη ένταση... (Φυσικά θέλουμε και ένταση)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.