Jump to content



Οικιακο Δικτυο και Powerline


MrCrowley83

Recommended Posts

Αγαπητοι συμφορουμιτες,

Συντομα μετακομιζω σε νεο σπιτι και αντιμετοπιζω ενα προβλημα σχετικα με την εγκατασταση των υπολογιστων μου.

Στο σπιτι θα υπαρχουν 3 σταθεροι υπολογιστες (desktop). Οι δυο θα ειναι στο γραφειο και ο τριτος στο σαλονι (συνδεδεμενος με την τηλεοραση). Θελω λοιπον οι τρεις τους να συνδεθουν μεταξυ τους και να εχουν ολοι τους internet.

Λογω διαρυθμισης του σπιτιου ο υπολογιστης του σαλονιου δεν μπορει να συνδεθει με καλωδιο μεχρι το γραφειο.

Σκεφτηκα λοιπον το παρακατω σεναριο:

Στο γραφειο τοποθετω το modem του παροχου το οποιο το συνδεω με αυτο το switch (το οποιο ηδη εχω) LinkSys SE2800 | Skroutz.gr

Πανω στο switch συνδεω και τους δυο υπολογιστες του γραφειου.

Στο σαλονι βαζω ενα το ενα Powerline απο αυτο το σετ Devolo dLAN 500 AVtriple+ Starter Kit | Skroutz.gr (το οποιο θα αγορασω) και το αλλο Powerline στο γραφειο.

Συνδεω τον υπολογιστη του σαλονιου με το Powerline του σαλονιου και το Powerline του γραφειου με το switch.

Και βουαλα!!

Θα δουλεψει ετσι το κολπο???

Θα εχουν τελικα ολοι οι υπολογιστες internet? Θα κανουν και οι τρεις μεταξυ τους δικτυο?

Δεν εχω ξαναδοκιμασει κατι τετοιο. Θα πετυχει?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων και περιμενω τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Θα δουλέψει κανονικά. Η άλλη περίπτωση ήταν η ασύρματη σύνδεση του υπολογιστή στο σαλόνι. Μια usb wifi θα σου βγει αρκετά φθηνότερα. Το powerline βέβαια λογικά θα έχει πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες μεταφοράς ανάμεσα στους υπολογιστές του δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Θα δουλέψει κανονικά. Η άλλη περίπτωση ήταν η ασύρματη σύνδεση του υπολογιστή στο σαλόνι. Μια usb wifi θα σου βγει αρκετά φθηνότερα. Το powerline βέβαια λογικά θα έχει πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες μεταφοράς ανάμεσα στους υπολογιστές του δικτύου.

σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση αλλα θα παω στο powerline γιατι το pc του σαλονιου θα μοιραζει αρχεια (μεγαλα) και στα αλλα 2 του γραφειου

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύουν και σε τριφασικά. Σε περίπτωση που το βαλεις σε πολυμπριζο, βαλτο στην πρωτη πριζα(πιο κοντα στο καλώδιο) για την αποφυγή δημιουργίας θόρυβου = ελάττωση ταχύτητας

Sent from my Galaxy S4, using Tapatalk...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα ένα τέτοιο σετ για το σπίτι στο χωριό, από τον πάνω όροφο στον κάτω πιάνουν κανονικότατα. Δεν έχω τσεκάρει αν είναι σε κοινή φάση ή οτιδήποτε άλλο, όμως, με το που τα συνέδεσα ανάψανε αμέσως τα λαμπάκια ότι δημιούργησαν το δίκτυο. Και είναι και passthrough (τα βάζεις στην πρίζα στον τοίχο, και πάνω τους βάζεις ότι συσκευή θες)

Με βόλεψαν τόσο, που τώρα σκέφτομαι να πάρω τα 500άρια για το σπίτι στην Αθήνα, που έχω απλωμένο στο πάτωμα ένα καλώδιο ethernet

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστω ολους πραγματικα με βοηθησατε!!

ερωτηση: αυτα ειναι τα ιδια με αυτα που λεω εγω? τι διαφορα εχουν? αυτο που με ενδιαφερει ειναι να εχουν οσο γινεται μεγαλυτερη ταχυτητα και σταθεροτητα

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστω ολους πραγματικα με βοηθησατε!!

ερωτηση: αυτα ειναι τα ιδια με αυτα που λεω εγω? τι διαφορα εχουν? αυτο που με ενδιαφερει ειναι να εχουν οσο γινεται μεγαλυτερη ταχυτητα και σταθεροτητα

σχετικα ειναι αυτα που ζητας.. εξαρταται σε μεγαλο βαθμο και απο τις καλωδιωσεις ρευματος του σπιτιου

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.