Jump to content



Πρότασεις για ΝΑS!


Fandom

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες,

Ψάχνω ένα τρόπο να συνδέσω την τηλεόραση του σαλονιού ώστε να λαμβάνει (και αν γίνεται να αναπαράγει επίσης!) αρχεία βίντεο .mkv, .mp4, .avi κλπ. Έχω έναν δίσκο 1.5ΤΒ 3.5άρη να κάθεται που θα ήθελα να τον αξιοποιήσω επίσης αν γίνεται. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια λύση (ένα ΝΑS ίσως;), ώστε να μην τραβάω 5μετρα καλώδια HDMI; Μαζί με μένα θα σας ευγνωμωνει και το φενγκ σουι του σπιτιού μου.

Link to comment
Share on other sites

Είναι περίεργο που αναφέρεις το καλώδιο HDMI αντί του ethernet. Αν η τηλεόραση έχει υποδοχή ethernet τότε με αυτό θα τραβήξεις προέκταση όχι μόνο γιατί το HDMI είναι πανάκριβο όταν πάμε σε μεγάλα μήκη αλλά γιατί το ethernet έχει μηδαμινές απώλειες σε αποστάσεις θεωρητικά εως 100 μέτρα.

Αν λοιπόν υπάρχει υποδοχή για ethernet σε τηλεόραση τότε κοιτάς για NAS. Ένα μέτριο NAS θα κοστίσει κοντά στο 70άρι και μπορείς να βάλεις θεωρητικά δίσκους εως και 3ΤΒ. Βέβαια η αντιπρόταση αν και κομματάκι ακριβή είναι η σύνδεση του NAS με το modem/router του σπιτιού ώστε να υπάρχει πρόσβαση από όλες τις συσκεύες/υπολογιστές. Αν υπάρχει πρόβλημα με το φενγ σουι του σπιτιού τότε μπορείς να κοιτάξεις και για powerlines για σύνδεση HDTV με modem/router.

Αν η τηλεόραση δεν έχει υποδοχή ethernet τότε κοιτάς για media player και όχι NAS. Υπάρχουν αρκετοί που δέχονται εσωτερικό δίσκο.

Υ.Γ. Αν και δεν είναι τέλεια η αναπαραγωγή αρχείων από δίσκο μέσω της USB της HDTV δεν είναι τόσο άσχημη λύση. Απλά θα χρειαστείς ένα hdd case που να βγάζει USB για την σύνδεση με την τηλεόραση (για να αξιοποιήσεις και τον δίσκο σου).

Αν η τηλεόραση δεν έχει καμιά υποδοχή (USB/ethernet κτλ) πέρα απο HDMI/SCART κτλ τότε media player είναι μονόδρομος. Εκεί ανεβαίνουμε πάνω από 100άρι νομίζω αν και έχω καιρό να κοιτάξω τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Αν και δεν είναι τέλεια η αναπαραγωγή αρχείων από δίσκο μέσω της USB της HDTV δεν είναι τόσο άσχημη λύση. Απλά θα χρειαστείς ένα hdd case που να βγάζει USB για την σύνδεση με την τηλεόραση (για να αξιοποιήσεις και τον δίσκο σου).

Αν η τηλεόραση δεν έχει καμιά υποδοχή (USB/ethernet κτλ) πέρα απο HDMI/SCART κτλ τότε media player είναι μονόδρομος. Εκεί ανεβαίνουμε πάνω από 100άρι νομίζω αν και έχω καιρό να κοιτάξω τιμές.

Eυχαριστώ για την γρήγορη και εκτενή απάντηση! Με βοήθησε πολύ να καταλάβω τις επιλογές μου. Η τηλεόραση δυστυχώς δεν εχει Ethernet, αλλά έχει USB -- που όμως παίζει μόνο .avi, και όχι .mkv. .. άρα είναι άχρηστο. Αν είναι να πάω σε media player, τι θα μου λέγατε να προσέξω; Είδα ενα WD TV στο οποίο μπαίνει πάνω εξωτερικός δίσκος με USB (δηλαδή θα πρέπει να πάρω και θήκη για δίσκο), όμως δεν ξέρω αν αυτή είναι η καλύτερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεί από την έκδοση 1.4 και πάνω αν θυμάμαι καλά. Αλλά αν η τηλεόραση δεν έχει καλά καλά ethernet περιμένεις ότι υποστηρίζει την ανανεωμένη έκδοση HDMI που υποστηρίζει και ethernet;

Η τηλεόραση από την USB μπορεί να έχει πρόβλημα με την αναπαραγωγή mkv αρχείων αλλά δουλεύει σχετικά καλά με srt αρχεία. Το μόνο που μένει είναι να αποθηκεύσεις τα srt αρχεία με τους υπότιτλους στον ίδιο φάκελλο με το avi αρχείο. Στην περίπτωση των Ελληνικών υποτίτλων και στην δική μου HDTV χρειάστηκε να επιλεγεί και από το μενού της η σωστή κωδικοσελίδα για την εμφάνιση των χαρακτήρων. Επίσης μερικές φορές ήθελε αποθήκευση των srt αρχείων σε σωστό format. Δεν θυμάμαι όμως αν ήταν ANSI ή ISO μέσα από το notepad των windows που χρησιμοποιούσα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.