Jump to content



Sabertooth 990fx R2 και 100% RPM


Volrath

Recommended Posts

Για δώστε τα φώτα σας. Έχω sabertooth 990fx R2 και Η60. Qfan και Cool n Quiet ENABLED. O ανεμιστήρας της Η60 παίζει όλη την ώρα στο full (~2000rpm). Αντλία και ανεμιστήρας έχω δοκιμάσει συνδεδεμένα στο CPU_FAN και CPU_OPT και αντίστροφα - δε κάνει διαφορά.

Δοκίμασα και με το thermal Monitor αλλά δε βγάζω άκρη.

Πώς μπορώ να φτιάξω να παίζει τα RPM του ανεμιστηριου ανάλογα με τις θερμοκρασίες; Έβαλα και manual control στο BIOS δεν έκανε διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

αν αφησεις μονο το fan στο cpu_fan και το opt κενο και την αντλια απευθειας στο τροφοδοτικο (εστω με adaptor) ή σε αλλο 3πινο της μητρικης?

Λεω μηπως η αντλια δεν ειναι ρυθμισιμη και δεν αφηνει το qfan να δουλεψει οποτε δεσμευεται και ο ανεμιστηρας μαζι οταν τα εχεις στα cpu 3pin...

Link to comment
Share on other sites

αν αφησεις μονο το fan στο cpu_fan και το opt κενο και την αντλια απευθειας στο τροφοδοτικο (εστω με adaptor) ή σε αλλο 3πινο της μητρικης?

Λεω μηπως η αντλια δεν ειναι ρυθμισιμη και δεν αφηνει το qfan να δουλεψει οποτε δεσμευεται και ο ανεμιστηρας μαζι οταν τα εχεις στα cpu 3pin...

Θα το ελέγξω, ευχαριστώ για την ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Για δώστε τα φώτα σας. Έχω sabertooth 990fx R2 και Η60. Qfan και Cool n Quiet ENABLED. O ανεμιστήρας της Η60 παίζει όλη την ώρα στο full (~2000rpm). Αντλία και ανεμιστήρας έχω δοκιμάσει συνδεδεμένα στο CPU_FAN και CPU_OPT και αντίστροφα - δε κάνει διαφορά.

Δοκίμασα και με το thermal Monitor αλλά δε βγάζω άκρη.

Πώς μπορώ να φτιάξω να παίζει τα RPM του ανεμιστηριου ανάλογα με τις θερμοκρασίες; Έβαλα και manual control στο BIOS δεν έκανε διαφορά.

Πέρα από qfan δεν σου δίνει την δυνατότητα να ρυθμίσεις την 100% μείωση της ταχύτητας όταν δεν χρειάζεται να παίζει στο full ή κάτι σε επιλογή για silent, normal ή perf. κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.