Jump to content



Αγορά Μνήμες DD3


Element79

Recommended Posts

Καλησπέρα θέλω μια γνώμη για μνήμες DDR3 στα 1600MHz Σετ Τριών,εγώ λέω για Corsair και είμαι ανάμεσα σε αυτές!

https://www.skroutz.gr/s/300456/Corsair-Vengeance-12GB-DDR3-1600-Kit-3x4GB-PC3-12800-9-9-9-24.html?from=account_favorites

https://www.skroutz.gr/s/294434/Corsair-Dominator-12GB-XMS3-DDR3-1600MHz.html?from=account_favorites

Βασικά τι διαφορά έχουν η Corsair Vengeance με της Corsair Dominator

Link to comment
Share on other sites

Οι Dominator θέλουν λίιιγο παραπάνω τάση (1,65V).

Πάντως από προσωπική πείρα, αν δεν πρόκειται να κάνεις O/C (για το οποίο πρέπει αφενός να βοηθάει και η μητρική σου, αφετέρου γιατί να κάνεις; ) να προτιμήσεις low profile που είναι πιό εύχρηστες,

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα να παρεις 2 ζευγαρια 4ρες.

Ιδια λεφτα θα σου βγει.

Δε θα εχεις μια ζωη σοκετ 1366.

Ναι η μητρική μου έχει 6 slot δλδ παίρνει Triple Channel, μπορώ να βάλω 2 ζευγάρια δλδ 2+2 4 Ram ?

Τώρα έχω 3 Ram από 2GB και είμαι στα 6GB αν βγάλω την μια δουλεύει κανονικά το pc?

Η μήπως δεν κατάλαβα αυτό που λες... :whistling

Link to comment
Share on other sites

Οι Dominator θέλουν λίιιγο παραπάνω τάση (1,65V).

Πάντως από προσωπική πείρα, αν δεν πρόκειται να κάνεις O/C (για το οποίο πρέπει αφενός να βοηθάει και η μητρική σου, αφετέρου γιατί να κάνεις; ) να προτιμήσεις low profile που είναι πιό εύχρηστες,

Και τις Kingston HyperX στα 1600MHz δεν τις έχω στο BIOS στο Profile 1 να πάνε στα 1600MHz τις έχω low profile..

Link to comment
Share on other sites

Και τις Kingston HyperX στα 1600MHz δεν τις έχω στο BIOS στο Profile 1 να πάνε στα 1600MHz τις έχω low profile..

Όχι, άλλο εννοώ. Λέγοντας low profile εννοώ τις μνήμες με τις χαμηλές ψύκτρες. Τις μνήμες σου άνετα μέσα από το bios μπορείς και πρέπει να τις βάλεις να δουλεύουν στα 1600 εφόσον η μητρική το επιτρέπει , το πιθανότερο.

Οι ψηλές ψύκτρες (high profile) τώρα ή μελλοντικά μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα με την ψύκτρα του επεξεργαστή, αν είναι μεγάλη. Οπότε προτιμότερο να έχεις μια μεγάλη καλή ψύκτρα και να κλοκάρεις την CPU παρά τις μνήμες.

Για το 4 Χ 4 που ανέφερε το παιδί παραπάνω, (2 ζευγάρια των 4GB) ναι θα χάσεις το triple channel , αλλά to socket 1366 είναι πρακτικά "νεκρό" και σε μελλοντική αναβάθμιση θα έχεις 16GB που θα τις χρησιμοποιήσεις σε dual channel σε σόκετ σύγχρονο. Τώρα τα τέσσερα κομμάτια μνημών πως θα τοποθετηθούνε σ ε1366 σόκετ να μην πώ καμμιά βλακεία , αλλά μάλλον θα μπουν 2 στιν μια τριάδα των υποδοχών και 2 στην άλλη. Ίσως κάνω λάθος , ας πεί κάποιος πιό έμπειρος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω δεν θα δουλέψουν έτσι όπως είπε ο φίλος ποιο πάνω..

Παίρνω τις Dominator για τώρα και μετά βλέπουμε, οι τις δουλεύω σε 2x2 αν αλλάξω από 1366 σε 2011 οι τις πουλάω!

Εσύ τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, όπως είπα και για να μην σε πάρω στον λαιμό μου , όντως δεν είμαι σίγουρος αν θα δουλέψουν σωστά στο σόκετ σου. Αν δεν σκέφτεσαι αναβάθμιση στο άμεσο μέλλον και δεν σε ενοχλούν οι ψηλές ψύκτρες , τότε Οκ .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω δεν θα δουλέψουν έτσι όπως είπε ο φίλος ποιο πάνω..

Παίρνω τις Dominator για τώρα και μετά βλέπουμε, οι τις δουλεύω σε 2x2 αν αλλάξω από 1366 σε 2011 οι τις πουλάω!

Εσύ τι λες?

Ο Narzul εννοεί πως με τα ίδια λεφτά θα πάρεις 2 ζευγάρια 2x4GB (=16GB).

Βάζεις τα 3 κομμάτια από τα 4, δηλαδή 3x4GB. Όταν αλλάξεις το 1366 το πιο πιθανό είναι να καταλήξεις σε dual channel ή και quad channel και χρησιμοποιείς και το τέταρτο κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

TopCLR μετά έχω ψώρα με τις Corsair αυτές.. :jump:

https://www.skroutz.gr/s/2166315/Corsair-Dominator-Platinum-16GB-DDR3-1600MHz-C9-Dual-Channel-Kit.html

Και με βάζετε σε πολλές σκέψεις!!!:hmm:

Too much ρε φίλε. Σε λίγο θα λιγουρεύουμε τις DDR4

Link to comment
Share on other sites

παρε τις dominator που λες παρολο που ειναι υπερβολη.αν σε ενδιαφερει η εμφανιση και να λες παιζω με 2+ghz στις ραμ αξιζουν.

Και εγώ φίλος αυτό λέω να πάρω τις Dominator αλλά με έχουν βάλει σε σκέψεις τα παιδιά

Link to comment
Share on other sites

εγω θα πηγαινα σου ξαναλεω μονο και μονο επειδη ειναι dominator.δλδ εμφανιση,ονομα,μεταπωλιτικη αξια.

διαφορες καθαρες δεν θα δεις ισως σε κανα benchmarking test

εγω σου προτεινω dominator as long as δεν εχεις θεμα με τα οικονομικα σου!:jester:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.