Jump to content



MUSHKIN SSD απογοητευτικο benchmarking


stereotype

Recommended Posts

Γεια χαρα!

Εχω τον SSD της υπογραφης (Mushkin.com) εδω και 6 μηνες με τα Windows 7+καποια βασικα programms εγκατεστημενα, SATA II συνδεση

και ACHI mode.

Εκανα σημερα ενα benchmark με το AS και τα νουμερα ηταν απογοητευτικα, ακομα και για SATA II.

Ωστοσο, να τονισω οτι η γενικη εμπειρια χρησης ειναι πολυ ικανοποιητικη (boot OS σε 10'' κλπ).

Ξερετε τι μπορει να φταιει?

post-29665-1416077690,4651_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Οι ssds επικράτησαν αρχικά όχι για την ταχύτητα αλλά για το μικρό seek time ένατι των μηχανικών δίσκων για αυτό έχεις και τόσο καλή εμπειρία όσο αφορά το λειτουργικό. Καταρχάς τα νούμερα που δίνει ο SF controller είναι φουσκωμένα αφού αναφέρονται σε δεδομένα που μπορούν να συμπιεστούν. Τρομερό marketing trick αλλά τότε που βγήκε ο SF δεν υπήρχε κάτι αντίστοιχο σε ταχύτητα. Σήμερα υπάρχει και σε ασυμπίεστα δεδομένα των αφήνουν αρκετά πίσω τον SF οι υπόλοιποι controllers. Τα δεδομένα για SATA II που τον έχεις συνδέσει δεν είναι και τόσο τραγικά. Είναι κοντά στα επίπεδα που έβλεπα και εγώ για SATA II και OCZ Agility 3. Δοκίμασε να περάσεις πιο πρόσφατους drivers για την μητρική μήπως και αλλάξει ελαφρώς η κατάσταση.

Από όλα αυτά εντύπωση μου προκαλεί το κάπως χαμηλό sequential write. τα υπόλοιπα μου φαίνονται λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας σε ευχαριστω πολυ για την κατατοπιστικη απαντηση.

Εδω βρισκονται οι drivers της μητρικης μου Λήψη Δεδομένων - GA-H61M-S2PV (Rev. 2.1) - H61 - Chipset Socket 1155 - Μητρικές - GIGABYTE

Ειχα εγκατεστημενο το Intel® RST για SATA RAID/AHCI οταν εκανα το τεστ, αλλα δεν ξερω μηπως χρειαζεται να κατεβασω και τον 2ο που εχει απο κατω: Intel SATA Preinstall driver (For AHCI / RAID Mode)?

Anyway, μαλλον η καθημερινη εμπειρια χρησης εχει μεγαλυτερη σημασια απο τα διαφορων τυπων benchmarking (για το μεσο χρηστη παντα)...

Δεν θα σκασουμε κιολας ! :beer:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.