Jump to content



επιλογή κινητού


tavliban

Recommended Posts

παίδες καλημέρες,

σκέφτομαι σε 1-2 μήνες να πάρω καινούργιο κινητό. Η σκέψη μου είναι να πάω προς windows phone για τους εξής λόγους

1. έχω το nexus 7 για android, οπότε δεν θα κερδίσω τίποτα αν αποκτήσω το s4 λόγου χάρη.

2. Θέλω να πάω σε w8 ώστε ας πούμε να γίνει μια προέκταση του pc Μου Που τρέχει w8.

3. Θέλω να παω σε 4g ώστε να το κάνω wifi spot (κάπου διάβασα ότι γίνεται)

δεν έχω δει κάποιο θέμα ή review κινητού για w8, αλλά είναι καλό λειτουργικό; Έχει τα γνωστά apps στην αγορά του;

Εκεί που μάλλον θα πάω είναι στο lumia 920 καθώς ο προυπολογισμός δεν θέλω να ξεπεράσει τα 300 ευροπουλάκια...

Όποιος έχει κάτι άλλο να προτείνει ή να προσπαθήσει να μου αλλάξει την γνώμη, πολύ ευχαριστώς.

Link to comment
Share on other sites

παίδες καλημέρες,

σκέφτομαι σε 1-2 μήνες να πάρω καινούργιο κινητό. Η σκέψη μου είναι να πάω προς windows phone για τους εξής λόγους

1. έχω το nexus 7 για android, οπότε δεν θα κερδίσω τίποτα αν αποκτήσω το s4 λόγου χάρη.

2. Θέλω να πάω σε w8 ώστε ας πούμε να γίνει μια προέκταση του pc Μου Που τρέχει w8.

3. Θέλω να παω σε 4g ώστε να το κάνω wifi spot (κάπου διάβασα ότι γίνεται)

δεν έχω δει κάποιο θέμα ή review κινητού για w8, αλλά είναι καλό λειτουργικό; Έχει τα γνωστά apps στην αγορά του;

Εκεί που μάλλον θα πάω είναι στο lumia 920 καθώς ο προυπολογισμός δεν θέλω να ξεπεράσει τα 300 ευροπουλάκια...

Όποιος έχει κάτι άλλο να προτείνει ή να προσπαθήσει να μου αλλάξει την γνώμη, πολύ ευχαριστώς.

Samsung Ativ S με 230.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που μάλλον θα πάω είναι στο lumia 920 καθώς ο προυπολογισμός δεν θέλω να ξεπεράσει τα 300 ευροπουλάκια...

Όποιος έχει κάτι άλλο να προτείνει ή να προσπαθήσει να μου αλλάξει την γνώμη, πολύ ευχαριστώς.

Τo UI των wp, δε μου αρέσει καθόλου...

(δεν ξέρω τι υποστήριξη έχει σε εφαρμογές κτλ..)

Προσωπικά ψηφίζω android για OS.

Πρίν ένα μήνα έκανα έρευνα αγοράς για πάρω android smartphone σε φίλο με budget ~300€.

Κατέληξα στο LG Optimus G.

(2gb ram, 4G, etc etc..)

Έχω περάσει και CM και το κινητό πραγματικά είναι απίστευτο.

Ρίξ' του μια ματιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

τελικά οι φίλοι μου αποφάσισαν για μένα και τελικά είμαι ένας κάτοχος ενός lumia 820, οπότε ας γράψω και τις εντυπώσεις μου...

έχω να πω πως πρόκειται για ένα από τα καλύτερα τηλέφωνα που έχω πιάσει, φυσικά βέβαια έχει και μειονεκτήματα. Εξηγούμε.

1. Η κάμερα του και οι εφαρμογές για την κάμερα είναι επιεικώς φανταστικές. Έδειχνα σε φίλους κάτι φωτογραφίες και κόλπα που έκανε η SmartCam και πάθανε πλάκα. Άμεσο στην απόκριση όταν βγάζει φωτογραφία χωρίς lag.

2. ΔΩΡΕΑΝ προγραμμα GPS (HERE από ΝΟΚΙΑ) με το οποίο κατεβάζεις όποιον χάρτη επιθυμείς. Φυσικά η Ελλάδα ΥΠΑΡΧΕΙ στις επιλογές. Το δοκίμασα σε μια διαδρομή και μπορώ να πω πως ήταν πολύ καλό.

3. Micro SD και δυνατότητα αλλαγής μπαταρίας που το lumia 920 δεν έχει όυτε το ένα ούτε το άλλο. (αλλά έχει 32gb βεβαίως βεβαίως)

4. Το desktop είναι πανεύκολο και διαχειρίσιμο και απόλυτα κατανοητό.

5. Πολύ καλό πρόγραμμα μουσικής (by nokia), με πολύ καλό ήχο, equalilzer κλπ.

6. Με 200 περίπου ευρό έχει κανείς ένα γρήγορο τηλέφωνο με 4G δυνατότητες, καλή οθόνη, apps (δόξα τον θεό υπάρχουν αρκετές εφαρμογές, τα περίμενα χειρότερα), και nokia ποιότητα κατασκευής. Μπορεί το κινητό να είναι λίγο βαρύ, αλλά το νιώθεις στο χέρι σου ότι είναι αρκετά καλοφτιαγμένο.

7. Backup application list και settings στο cloud. Έτσι λογικά στο επόμενο κινητό κατεβαίνουν αυτόματα οι εφαρμογές που είχες, ή αν κάνεις reset.

Ας πω και τι πρόβλημα έχει.

1. Δεν μου αρέσει το notification tab. Καλό θα ήταν να "αντιγράψουν" ιδέες από του android που είναι μπροστά.

2. Έλλειψη power buttons. Μπορεί κανείς να κατεβάσει διάφορα προγράμματα, αλλά έχουν την λειτουργία shortcut και όχι διακόπτη.

3. Για έναν "μαγικό" λόγο δεν μπορώ να το συνδέσω στον υπολογιστή μου που τρέχει windows 8 Pro, ενώ μπορώ στα windows 7 με ευκολία. Έτσι μεταφέρω τα αρχεία με shared φακέλους. Η λύση είναι από ότι διαβάζω σε φόρουμ το format. Φυσικά δεν πρόκειται να το κάνω. Πρέπει να βάλουν διαθέσιμους τους οδηγούς των lumia να τελειώνει αυτή η ιστορία, καθώς τα forum είναι γεμάτα με "i cant connect my lumia to windows 8 64x".

4. Ψάχνω file explorer και δεν βρίσκω. Ίσως είναι το μοναδικό app που δεν έχω βρει ακόμα, αλλά ακόμα το ψάχνω.

5. Το battery drain είναι πολύ μεγάλο, αλλά είναι καινούργιο το κινητό και θα σταθεροποιηθεί λογικά μετά από 5-10 φορτίσεις. Είχα 80% μπαταρία άφησα το wifi ανοικτό το βράδυ (6 ώρες περίπου) και έπεσε η μπαταρία στο 40% περίπου. Μετά από 4 ώρες έσβησε. Θα το δω λεπτομερέστερα αργότερα.

Αυτά προς το παρών.

Link to comment
Share on other sites

Καλή τιμή αλλά δεν έχει 4g έχει 16giga μνήμη και δεν έχει την κάμερα και την οθόνη του 920 και πολύ λίγες ώρες stand by.

Έχει 4G + 32GB μνήμη + κάμερα 13ΜΡ + 450h stand by ( Μπαταρία 2100mAh)

Καθόλου άσχημα. Μάλλον θα είναι το επόμενο κινητό μου.

LG Optimus G E975 | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

update

Το battery drain μειώθηκε με το δεύτερο φόρτισμα. Ηδη το έχω 1,5 μέρα ανοικτό και μου μένει 40% μπαταρία. Τηλέφωνα δεν κάνω, παρά μόνο browsing, music player και viber messages.

To συνέδεσα στο pc όπως είπα και στο ΠΟΘ, μετά κόπων και βασάνων.

Ακόμα ψάχνω file explorer, Αλλά δεν ασχολήθηκα και πολύ :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.