Jump to content



πρόταση σύνθεσης με 8320


stratigos24

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα σύστημα με τον επεξεργαστή fx8320. Το ποσό πού διαθέτω είναι 450 ευρώ μαξ και δεν χρειάζομαι κουτί, σκληρούς, πληκτρολόγιο και οθόνη. Θέλω να έχει 8 GB ram, ποιοτικό τροφοδοτικά, ψήκτρα επεξεργαστή και μία απλή (ίσως και silent) κάρτα γραφικών.

ΜαγαΖιά από αθηνά και όσο λιγότερα τόσο το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

AMD FX 8320

GIGABYTE 970A UD3

KINGSTON 8GB DDR3 1600Mhz

KINGSTON V300+ SSD SATA III 120GB

SAPPHIRE 6670 1GB DDR3 SILENT

INWIN 650WATT (αν βάλεις αργότερα δυνατή κάρτα γραφικών)

ή

XFX 550Watt

SCYTHE ASHURA CPU COOLER

---------------------------------------------

450€

Αν δεν βάλεις SSD βάλε FX 8350 και GIGABYTE 990FXA-UD3

Link to comment
Share on other sites

Για xfx σκεφτομουν και εγω, αλλα στο σκρουτζ δεν υπαρχει ουτε ενα αμεσα διαθεσιμο (περαν απο αυτο). Eιναι οκ?

Ssd δεν θα βαλω, θα μπουν ενας 830 128gb και ενας 64 gb vertex.

Παω για 8320 μαζι με την μητρικη που προτινες (ή για αυτη τι λες? Διαφορες?)

Εχεις να προτινεις καποιες αλλες μνημες περαν απο μαρκα kingston?

Kαποια πιο φθηνη (~20-30 ευρω) - μικρη ψυκτρα και ενα κουτακι ~50 ευρω με αποδεδειγμενα καλο ariflow αλλα μικροτερο απο αυτο που να χωραει και ψυκτρα ομως?

Για την καρτα γραφικων, βαζεις καποιο link γιατι δεν την βρισκω σε καποιο στο σκρουτζ?

Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/2072129/Crucial-Ballistix-Elite-8GB-DDR3-1866MHz-BLE2CP4G3D1869DE1TX0CEU.html

Zalman Z5 PLUS | Skroutz.gr

Arctic Freezer A30 | Skroutz.gr νομίζω χωράει.

Κοίταξε και την ASUS SABERTOOTH R2.0 .

Αν δεν κλοκάρεις βάλε FX 8350 + 990XA UD3, αν κλοκάρεις βάλε 990FXA-UD3 + 8320 ή ακόμα καλύτερα ,sabertooth +8320

66χχ

http://www.skroutz.gr/s/364531/Sapphire-Radeon-HD6670-1GB-Ultimate.html

ή φτηνότερη αλλά χαμηλότερα χρονισμένη 65χχ

http://www.skroutz.gr/s/422685/Sapphire-Radeon-HD6570-1GB-Silent-Ultimate.html?keyphrase=6570+silent

Για δυνατότερη με DDR5

http://www.skroutz.gr/s/2162737/PowerColor-Go-Green-Radeon-HD7750-1GB-Silent.html

ή

http://www.skroutz.gr/s/1828580/Club3D-Radeon-HD-7750-RoyalQueen-1GB.html

ή

http://www.skroutz.gr/s/1565950/Sapphire-Radeon-HD7750-1GB-Ultimate.html

ή

http://www.skroutz.gr/s/2353719/Asus-Radeon-HD7750-1GB-DirectCU-Silent.html

Το τροφοδοτικό κάνει και περισσεύει αλλά σε άλλο κατάστημα έχει - 10€ (digitalmaster)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

adpanos

Για καρτα δεν θελω να ξεπερασω τα 60 ευρω, μιας και ουτε ταινιες θα βλεπω, ουτε παιχνιδια θα παιζω. Μονο κανα βιντεακι youtube σε 1080. Μια χαρα μου φαινεται η 6570 αλλα και αυτη ειναι κατοπιν παραγγελειας σε ολα τα μαγαζια.

Για το τροφοδοτικο, δεν με πειραζει το 10αρικο παραπανω, το θεμα ειναι οτι το βρισκω αμεσα και δεν θα περιμενω να μου ερθει.

Οσον αφορα το overclock, οχι δεν θα κλοκαρω, αλλα μαλλον θα παω για 8320 για τα λιγοτερα χρηματα και 990xa-ud3 ή fxa-ud3. Αποφασισα πως θελω να κοιταξω μονο σε gigabyte μητρικη.

Και το κουτι zalman σε οχι αμεση διαθεσιμοτητα.... Μα τι γινεται σε αυτη τη χωρα?!?!?!?! Ουτε η ψυκτρα αμεσα διαθεσιμη, ουτε οι ram.

Για ψυκτρα να παω σε αυτη που ειναι σε αποθεμα κοντα μου (msystems) ή αυτη που με βολευει παλι το μαγαζι (cosmodata)?

@ntg

Για την καρτα ειπα παραπανω.

Για τις μνημες κατι απο Αθηνα σε διαθεσιμοτητα εχουμε? Aπο οτι βλεπω δυσκολα με 70-80 ευρω σε διαθεσιμοτητα 8gb dual σε μαγαζια απο Αθηνα στο σκρουτζ περαν απο αυτες (cosmodata).

@all

Kανα κουτι λοιπον αμεσα διαθεσιμο εως 50 ευρω (που να χωραει ψυκτρα, με καλο airflow, αλλα μικροτερο απο αυτο το κουτι που ειπα στο ποστ #3), καμια καρτα παλι αμεσα διαθεσιμη εως 50-60 και μνημες?

Eνα προχειρο πλανο για τις τιμες οπως το σκεφτομαι ειναι:

cpu: 150

mb: 100

ram: 70

psu: 70

case: 50

graphics: 60

cpu cooler : 30

Συνολο 530 και αν το σουλουπωναμε στο 500αρικο (και λιγο πιο κατω) χωρις να υποβαθμιζαμε το συστημα θα ηταν σουπερ.

Ευχαριστω για τις βοηθεις σας. :bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

Για ποια χρηση το θες το μηχανημα??

Περι καρτας τζαμπα θα παει το 50-60ευρω. αν δεν της κανεις χρηση.

Δλδ σε αλλη πλατφορμα με ενσωματωμενη καρτα θα ησουν στο ιδιο budget χωρις το κοστος της καρτας.

Πχ αντι για 8320+μητρικη+καρτα

Intel Core i5-4570 Box | Skroutz.gr

+

Asrock Fatal1ty H87 Performance | Skroutz.gr

και εχεις το 50αρικο στη τσεπη.

Αν δεν κανεις γενικα oc ..δες την

Alpenfohn Civetta | Skroutz.gr

http://www.thelab.gr/heatsinks-coolers-watercooling-reviews/alpenf-hn-civetta-review-102258.html

H 212 evo στα 32€ ειναι αρκετα καλη λυση.(στα 38+ παιζουν και αλλες)

Περι μνημες..ο κανονας ειναι βρισκεις 1600αρες φθηνες.Αν με +5-10€ βρισκεις 2133 ..παιρνεις τις δευτερες.Μη ψαξω περι διαθεσιμοτητας.

mushkin ,gskill καλες λυσεις....

Link to comment
Share on other sites

Χρηση υπολογιστη καθαρα για fl studio, vst plugins, επεξεργασια ηχου.

Καλη η λυση με την 4570, αλλα κοιταω για 8πυρηνο, για αυτο το λογo δεν κοιταξα και κατι τυπου a8 5600k/6600k (δεν μου γεμιζαν και το ματι).

Ακομα για την asrock μητρικη και λοιπες, κοιταω μονο gigabyte γιατι διαβασα οτι εχουν προτερημα στο latency για μουσικη παραγωγη.

Για μνημες κοιταω κατι σε αυτες τις μαρκες που ειπες λοιπον.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης εχω καταληξει σε:

-Fx 8320

-990xa-ud3 (Αν θελησω αργοτερα να τον παω στα 4ghz ή 4.5ghz, με αυτη τη μητρικη παει, σωστα? Δεν θα εχει κανα θεμα ετσι? Αν και δεν νομιζω οτι θα μου χρειαστει). Επισης σε αλλο φορουμ διαβασα το εξης: ''αν παει σε rev.3 gigabyte θα απογοητευτει αν χρειαστει να ρυθμισει κατι σε θεμα ραμ κλπ''. Με επηρεαζει εμενα καπου αυτο? Γνωριζουμε κατι?

-Hyper evo 212

-Cooler Master Elite Knight 350 (αν χωραει την ψυκτρα και πειτε οτι ειναι και οκ σαν επιλογη)

-XFX P1-550S-XXB9 PRO SERIES 550W (πηρα στο eshop και λεει εχει 3, το ενα στο μενιδι ετοιμοπαραδοτο και τα αλλα δυο με παραγγελια). Βασικα εχω κολλησει και θελω κατι σε xfx, seasonic κλπ, μιας και σε ενα ξενο site για μουσικη που ειδα, προτιναν απο αυτα σαν αξιoπιστα. Κακως κολλησα νομιζετε με αυτη την αποψη? Βασικα και το thermaltake μου μια χαρα μου εχει βγει. Κατι enermax κλπ που κοιταω, για να φτασω σε καποιο που ειναι ετοιμοπαραδοτο, ανεβαινω σε watt και σε τιμη χωρις λογο πιστευω. Δωστε καμια βοηθεια και εδω.

-Ram οτι βρω με βαση τα λεγομενα του NTG πιο πανω σε τιμη ~70 ευρω.

-Καρτα γραφικων μια του 50αρικου (amd μαλλον). (Μηπως μπορω και πιο κατω χρηματα χωρις ομως να κανει τιποτα κολληματα σε απλες δουλειες, να χανει σε ποιοτητα κλπ?)

Το budget εχει παει στα 500 μαζι με κουτι, απο 450 που ελεγα στο πρωτο ποστ χωρις κουτι.

Εdit:

Και καποιο απο αυτα τα κουτια αξιζει?

1, 2, 3, 4.

Για αυτες τις ram τι λετε? Οι μονες που βρισκω απο gskill και mushkin εως 80 ευρω ετοιμοπαραδοτες.

Link to comment
Share on other sites

Msystems.gr - Προϊόντα - Cooler Master Elite Knight 350 Black

G.SKILL Ares 8GB (2x4GB) DDR3 2133Mhz 11 11-11-31 (F3-2133C11D-8

XFX P1-550S-XXB9 PRO SERIES 550W PSU - -

Msystems.gr - Προϊόντα - Cooler Master CPU Cooler Hyper T4

Msystems.gr - Προϊόντα - AMD FX-8320 x8 Core Black Edition

Msystems.gr - Προϊόντα - Gigabyte 990XA-UD3

όλα Οκ μέχρι εδώ;; η ψήκτρα χωράει στο κουτί από ότι κατάλαβα. Δώστε και μία κάρτα έως 40 και ετοιμοπαράδοτη σε ένα από τα τρία παραπάνω μαγαζιά.

Link to comment
Share on other sites

Το συστημα αγοραστηκε σημερα. Ευχαριστω για τις βοηθειες σας.

Κουτι: Coolermaster k380

Τροφοδοτικο: Xfx 550

Επεξεργαστης: Fx 8350 (πηρα τον πιο γρηγορο τελικα)

Ψυκτρα: Coolermaster hyper t4 (θα επαιρνα την hyper 212 evo, αλλα δεν θα χωραγε στο κουτι)

Kαρτα γραφικων: Αsus gt610 2gb silent

Mητρικη: Gigabyte 990xa-ud3

Ανεμιστηρα για το πισω μερος του κουτιου: Εnermax ucma12 Magma

Λειπουν οι μνημες (τελικα πηρα τις gskill ares 1866) αλλα επειδη δεν τις ειχαν ετοιμοπαραδοτες στο okcomputer, μου εδωσαν (μεχρι να ερθουν οι gskill) 2x4gb mushkin @ 1600. Μπραβο στα παιδια. Πολυ σωστοι και εξυπηρετικοι.

Link to comment
Share on other sites

δλδ ..180 για cpu ..ενα 40αρι απλα να δειχνει κατι σε οθονη..και 100€ μητρικη?

Ολα αυτα επειδη σου γυαλισε το ματι o "8απυρηνος"?

Eτσι...γιατι ποτε ενας 4670K και ζ87 δεν ειναι αρκετα!!

anyway...καλοριζικος.

Link to comment
Share on other sites

186 cpu

98 μητρικη

41 καρτα γραφικων

Ηθελα να παω σε 8πυρηνο και απο 2-3 πραγματα που διαβασα, ειναι προτιμοτερος ο 8350 για multitask, multithread, audio-video editing σε σχεση με τον 4670k. Σε single thread με διαφορα καλυτερος ο 4670k και εχει και το θετικο οπως λες τις καρτας γραφικων μαζι. Καπου διαβασα οτι ειναι προτιμοτερος ο 4670k και για παιχνιδια.

Και οι 2 επιλογες πιστευω σωστες ειναι και οποιο και να διαλεγα για τη χρηση που θα κανω, δεν θα με χαλαγε καπου.

Σε ευχαριστω. Ελπιζω ολα να ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Λειπουν οι μνημες (τελικα πηρα τις gskill ares 1866) αλλα επειδη δεν τις ειχαν ετοιμοπαραδοτες στο okcomputer, μου εδωσαν (μεχρι να ερθουν οι gskill) 2x4gb mushkin @ 1600. Μπραβο στα παιδια. Πολυ σωστοι και εξυπηρετικοι.

Δουλευουν και στα 1866 αν τις ψαξεις και εχεις ορεξη!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.