Jump to content



Καλωδιο ΟΤΕ σε μονοκατοικια


johngamer

Recommended Posts

Χρειαζομαι την βοηθεια των ειδικων σε δικτυα και adsl. Προσφατα μετακομισα σε μονοκατοικια 15ετιας στην οποια ερχεται 4συρματο καλωδιο (δεν ξερω τι τυπου ειναι αυτο, δεν βλεπω μονωση, κοκκινο-μαυρο-κιτρινο-ασπρο) και καλυπτει μια αποσταση περιπου 60-70μετρα απο το κουτι του ΟΤΕ που ειναι εξω απο τον φραχτη σε μια κωλονα, μεχρι το σημειο που μπαινει στο σπιτι. Το dslam του ΟΤΕ ειναι πολυ μακρια, οταν ηρθα συγχρονιζα στα 6mbps.

Πριν μπει το καλωδιο στο σπτι εριξα παραλληλα ενα cat6 κατευθειαν στο ρουτερ. Ανεβηκα στα 10-11mbps. Θελω την γνωμη σας. Αξιζει να ριξω cat6 απο το κουτι μεχρι το σπιτι? Θα δω διαφορα σε ταχυτητα και latency?

Ειχα μια αλλη λυση να ριξω οπτικη απο κει μεχρι το σπιτι αλλα το δυσκολο ειναι να ριξω ρευμα μεχρι το κουτι για τον converter...

Link to comment
Share on other sites

60 μέτρα ειναι αρκετά και ίσως θα καλυπτες κάποιες απώλειες περνώντας καλωδιο,αλλα αν είσαι όντως τοσο μακριά από το dslam ήδη έχεις αρκετά καλη ταχύτητα,δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Για μενα δεν ειναι κοπος. Αρκει να κερδισω κατι ειδικα στο latency που με ενδιαφερει περισσοτερο. Ξερει κανεις αν παρω μετρησω το καλωδιο απο την αρχη μεχρι το τελος με γεννητρια, ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να το μετρησω? Πως να σεταρω το μοντεμ να στειλει σημα για να μετρησω?

Link to comment
Share on other sites

Σε latency δεν θα κερδίσεις τίποτα με το καλώδιο. Ίσως κερδίσεις κάτι σε συγχρονισμό αν το καλώδιο που υπάρχει ήδη είναι κακής ποιότητας ή έχει γεράσει. Ότι και να κάνεις με τα τελευταία 30-40-50 μέτρα του καλωδίου υπάρχει άλλο ένα χιλιόμετρο στην καλύτερη από καλώδια του ΟΤΕ μέχρι το αστικό κέντρο που είναι μέτριας ποιότητας αφού αρχικά είχαν περαστεί με προδιαγραφές τηλεφωνίας. Η βελτίωση που θα δεις είναι αμελητέα προς το παρόν. Σκέψου 60-70 μέτρα έναντι 1-1.5 Κm για για να μη σου πω και παραπάνω απόσταση. Νομίζω το θεωρητικό είναι 13 και κάτι db εξασθένιση ανα km στο attentuation που βλέπεις σε modem/router.

Link to comment
Share on other sites

Σε latency δεν θα κερδίσεις τίποτα με το καλώδιο. Ίσως κερδίσεις κάτι σε συγχρονισμό αν το καλώδιο που υπάρχει ήδη είναι κακής ποιότητας ή έχει γεράσει. Ότι και να κάνεις με τα τελευταία 30-40-50 μέτρα του καλωδίου υπάρχει άλλο ένα χιλιόμετρο στην καλύτερη από καλώδια του ΟΤΕ μέχρι το αστικό κέντρο που είναι μέτριας ποιότητας αφού αρχικά είχαν περαστεί με προδιαγραφές τηλεφωνίας. Η βελτίωση που θα δεις είναι αμελητέα προς το παρόν. Σκέψου 60-70 μέτρα έναντι 1-1.5 Κm για για να μη σου πω και παραπάνω απόσταση. Νομίζω το θεωρητικό είναι 13 και κάτι db εξασθένιση ανα km στο attentuation που βλέπεις σε modem/router.

:hmm:

Ας υποθεσουμε οτι το καλωδιο ειναι 100μ. Αν το παραλειψω θα πρεπει να κερδισω 1,3-1,4db. Αν κερδισω περισσοτερα τοτε το καλωδιο ειναι για πεταμα. Θα φτιαξω ενα καλωδιο και θα κουμπωσω αυριο το μοντεμ κατευθειαν στο κουτι και θα δω.

Αντε μην φερω καμια μπουλντοζα και σκαψω οπτικη μεχρι το dslam!:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν θέλεις να κατεβάσεις το latency όπως λες και αν το gamer στο τέλος του nickname σου είναι για κάποιο λόγο καλύτερα ξεκίνα καλώντας τον πάροχο σου και ζητώντας αλλαγή του profile της γραμμής σου σε fastpath. Μπορεί να χάσεις κάτι σε ταχύτητα αλλά θα κατέβει το ping αρκετά που είναι πολύ σημαντικό για online games.

Από τη στιγμή που και η αλλαγή στο τηλεφωνικό καλώδιο δεν σου είναι δύσκολη όπως λες κάντην και αυτήν. Να ξέρεις στον κατανεμητή του ΟΤΕ που ξεκινάει αυτό το καλώδιο θα βρεις μόνο ένα ζεύγος καλωδίων. Όχι τέσσερα που έχει το καλώδιο σου.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν θέλεις να κατεβάσεις το latency όπως λες και αν το gamer στο τέλος του nickname σου είναι για κάποιο λόγο καλύτερα ξεκίνα καλώντας τον πάροχο σου και ζητώντας αλλαγή του profile της γραμμής σου σε fastpath. Μπορεί να χάσεις κάτι σε ταχύτητα αλλά θα κατέβει το ping αρκετά που είναι πολύ σημαντικό για online games.

Από τη στιγμή που και η αλλαγή στο τηλεφωνικό καλώδιο δεν σου είναι δύσκολη όπως λες κάντην και αυτήν. Να ξέρεις στον κατανεμητή του ΟΤΕ που ξεκινάει αυτό το καλώδιο θα βρεις μόνο ένα ζεύγος καλωδίων. Όχι τέσσερα που έχει το καλώδιο σου.

Εχει γινει ηδη fastpath. Στην αρχη ειχα 50ms latency σε server απο αθηνα, τωρα εχω 15ms. Στο κουτι του οτε βγαινει μια 10αδα ζευγαρια σε krone. Σε ενα απο αυτα τρεχει η γραμμη μου. εκει θα κουμπωσω κατευθειαν το μοντεμ να δω τι κερδιζω ( και αρα τι χανω).

Για εξωτερικό καλώδιο βαλε κάποιο αρκετά καλο. Πχ Ubiquiti toughcable.

Sent from my Galaxy S4, using Tapatalk...

Συμπαγες ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου κλασσικό ethernet, αλλα πολυ καλα μονωμενο, αγωγος γειωσης αλλα και με κορδωνακι απορρόφησης υγρασίας. Ειναι ιδανικο για εξωτερικη χρηση. Και θα κρατήσει χρονια!!!

Sent from my Galaxy S4, using Tapatalk...

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου κλασσικό ethernet, αλλα πολυ καλα μονωμενο, αγωγος γειωσης αλλα και με κορδωνακι απορρόφησης υγρασίας. Ειναι ιδανικο για εξωτερικη χρηση. Και θα κρατήσει χρονια!!!

Sent from my Galaxy S4, using Tapatalk...

Ετσι ειναι και τα cat6 patch cord που εχω αλλα αμα δεις μεσα στα καλωδιακια δεν ειναι συμπαγη. Για εξωτερικες και μεσα σε τοιχους εφαρμογες, χρησιμοποιουν καλωδια με συμπαγη ζευγαρια. Θα το ψαξω ομως ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Απλά να υπενθυμίσω οτι οποιαδήποτε παρέμβαση εκτός του box ΣΟΥ είναι παράνομη. Ακόμα και το εσκαλίτ στο υπόγειό μας είναι του ΟΤΕ. Εξουσιοδοτημένος είναι μόνο ο ΟΤΕ. Αν σε δούν μπορεί να σε τρέχουν. Just keep it in mind. Δεν λέω οτι θα γίνει κιόλας.

Απο την άλλη κοίτα μην ξηλώσεις κάνα "γείτονα" παίζοντας με το ζεύγος σου.

Link to comment
Share on other sites

Απλά να υπενθυμίσω οτι οποιαδήποτε παρέμβαση εκτός του box ΣΟΥ είναι παράνομη. Ακόμα και το εσκαλίτ στο υπόγειό μας είναι του ΟΤΕ. Εξουσιοδοτημένος είναι μόνο ο ΟΤΕ. Αν σε δούν μπορεί να σε τρέχουν. Just keep it in mind. Δεν λέω οτι θα γίνει κιόλας.

Απο την άλλη κοίτα μην ξηλώσεις κάνα "γείτονα" παίζοντας με το ζεύγος σου.

Οχι ενταξει παντα με προσοχη. Προβληματα με τον οτε δεν παιζει ομως να υπαρχει ετσι και αλλιως, ενταξει αμα του χαλασω την εσκαλιτ εχω κατι δεκαδες απο αυτες να του δωσω και για περισσεμα :smoke:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια η μετρηση εδειξε μια απωλεια των ~2db, αρα η αλλαγη καλωδιου σιγουρα δεν αξιζει τον κοπο, μιλαμε για μια διαφορα 0,5-1mbps...Ευχαριστω για την βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

Πως?

Τη μια συγχρονιζες στα 6 και την αλλη στα 10-11. Ειναι αρκετα μεγαλη διαφορά.

Οχι, καταλαβες λαθος. Αυτην την "αναβαθμιση" την εχω κανει ηδη. Παρακαμπτοντας τις μπριζες του σπιτιου, τωρα ελεγα να αλλαξω το καλωδιο που ερχεται απο το κουτι του οτε μεχρι στο σημειο που μπαινει στο σπιτι με αλλο καλυτερης ποιοτητας. Εκει η διαφορα ειναι μικρη συγχρονιζα στα 11+ οταν εβαλα το ρουτερ κατευθειαν πανω στο κουτι του οτι σε αντιθεση με το σπιτι που συγχρονιζα στα 10+. Αρα με το παλιο καλωδιο αναμεσα εχω μια απωλεια στα ~2db και 0,5-1mbps. Το να αλλαξω καλωδιο θα εχω απωλεια ~1,8db και 0,4-0,8mbps...Αρα για τοσο μικρη διαφορα δεν αξιζει νεο καλωδιο...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.