Jump to content



Ενοχλητικά κολλήματα


Legend1416003172

Recommended Posts

Hello! :hi:

Μετά από ένα φρέσκο format στο σύστημα και μια επισκεψούλα στο πανεπιστήμιο εγκατέστησα ότι πιο καινούργιο βρήκα μπροστά μου σχετικά με drivers, patches κτλ. Τότε άρχισαν τα προβλήματα :slap: ! Από τη στιγμή που θα ανοίξω τον υπολογιστή μέσα σε 2 ώρες το πολύ το σύστημα παγώνει και δεν ανταποκρίνεται σε τίποτα. Τα χοντρά κολλήματα τα έτρωγε όταν άνοιγα το Security Center ή όταν έμπαινα στο Internet. Τελικά αφού σιγουρεύτηκα ότι δεν ήταν θέμα επεξεργαστή (prime stable) ούτε κάποιων driver, προσπάθησα να τρέξω ένα memtest το οποίο κολλάει (!) περίπου στο 10% του 5 τέστ συνέχεια. Καμιά ιδέα για το τι φταίει;

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα..........δωσε μας πληρη περιγραφη του συστηματος σου.......τι λειτουργικο εχεις........ποια βασικα προγραμματα εχεις εγκαταστησει κ οτι αλλο εχεις αλλξει απο την τελευταια φορα που θυμασαι να μην εχεις κολληματα

Link to comment
Share on other sites

Σοόρρυ παιδιά ξεχάστηκα... :tw:

Έχω ένα dimmακι Elixir PC2700 256 Mbs στα SPD timings (:tomato: ) ! ’λλαξα κάρτα γραφικών από 9000 pro σε Ti 4200 ( :tomato: x 2) πριν το φορμάτ και δεν είχα προβλήματα. Τέλος, ένας mobile barton στα default του πάνω σε μια Abit AN7.

Από λειτουργικό έχω τα Win XP Pro SP2. Η μόνη αλλαγή που έκανα στο λειτουργικό πριν το φορμάτ είναι το Sp2. Από drivers σας είπα, έβαλα ότι τελευταίο υπήρχε. Προγράμματα έβαλα πολλά που δεν τα είχα πριν: Kaspersky antivirus, blackice, partition magic 8, windvd 6, system mechanic 4, alcohol και κάτι άλλα ψιλά. Να σημειώσω πως με το partition magic έκανα μετατροπή του cluster size από 4 σε 32.

Το memtest δεν βρίσκει λάθη στις μνήμες επειδή δεν μπορεί να ολοκληρώσει τα τεστ. Στο 10% - 14% θα freezάρει όλο το σύστημα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Legend

Εχμ, παιδιά καμιά ιδέα; :giveup: :hi:

Καμιά πληροφορία παραπάνω? ?? ??? ?????

Κάνε δοκιμές και ανταλλαγές hardware αν έχεις τη δυνατότητα. Αλλαξε θέσεις στις μνημες, δανείσου απο κάποιον φίλο τις δικές του και δοκίμασε. Ψάξε πολυ καλά το BIOS σου μήπως και έχεις ξεχάσει κάτι. Τι να πω? Δεν ξέρω, need more info!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να δανειστώ. παράγγειλα τις OCZ Premier Series από το e-shop και θα δω αν θα αλλάξει κάτι με αυτές. Το bios είναι modded, απ' ότι θυμάμαι είναι του enduracell και βασίζεται πάνω στο official 17. Παιδιά δεν ξέρω τι άλλες πληροφορίες να βρω, ακόμη και στο event viewer δεν μπορώ να βρω κάτι αξιόλογο εκτός από κάποια άσχετα λάθη στο nview.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Legend

Δεν χρειάζεται να δανειστώ. παράγγειλα τις OCZ Premier Series από το e-shop και θα δω αν θα αλλάξει κάτι με αυτές. Το bios είναι modded, απ' ότι θυμάμαι είναι του enduracell και βασίζεται πάνω στο official 17. Παιδιά δεν ξέρω τι άλλες πληροφορίες να βρω, ακόμη και στο event viewer δεν μπορώ να βρω κάτι αξιόλογο εκτός από κάποια άσχετα λάθη στο nview.

Είσαι σίγουρος ότι οι τελευταίοι drivers της κάρτας γραφικών δεν έχουν πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις βάλει το 17DE8 και freezάρει τότε είναι θέμα BIOS και μόνο. Aν έχεις Interface enable δοκίμασε να το απενεργοποιήσεις ή αν το έχεις Disable να το ενεργοποιήσεις. Το DE8 το table που έχει για CPU interface enable είναι για 217 και πάνω... αν δουλεύεις στα 200 δηλαδή δε σε εξυπηρετεί σε τίποτα, ενώ προκαλεί και Freezάρισμα. Αν παίζεις στα 200 flashαρε το Official της Abit (ΑΝ7_17) και δε θα έχεις πρόβλημα... Σε τι multi δουλεύεις?

Link to comment
Share on other sites

Ποια 200 μέχρι 185 FSB είχα πάει (Βλέπε μνήμες...)! Το cpu interface το έχω πάντα ενεργοποιημένο, απ' ότι ξέρω έχει σημαντικά αυξημένες επιδόσεις. Το bios θα το κρατήσω γιατί με τις μνήμες που θα μου έρθουν την δευτέρα λογικά θα περάσω τα 230 Mhz FSB. Προς το παρόν ο mobile barton είναι σχεδόν στα default όπως και οι μνήμες.

Πάντως μέχρι να μου έρθουν οι μνήμες θα απενεργοποιήσω το interface μπας και φτιάξει η κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Legend

Hello! :hi:

Μετά από ένα φρέσκο format στο σύστημα και μια επισκεψούλα στο πανεπιστήμιο εγκατέστησα ότι πιο καινούργιο βρήκα μπροστά μου σχετικά με drivers, patches κτλ. Τότε άρχισαν τα προβλήματα :slap: ! Από τη στιγμή που θα ανοίξω τον υπολογιστή μέσα σε 2 ώρες το πολύ το σύστημα παγώνει και δεν ανταποκρίνεται σε τίποτα. Τα χοντρά κολλήματα τα έτρωγε όταν άνοιγα το Security Center ή όταν έμπαινα στο Internet. Τελικά αφού σιγουρεύτηκα ότι δεν ήταν θέμα επεξεργαστή (prime stable) ούτε κάποιων driver, προσπάθησα να τρέξω ένα memtest το οποίο κολλάει (!) περίπου στο 10% του 5 τέστ συνέχεια. Καμιά ιδέα για το τι φταίει;

Βάψτον μπλε και πέτα τον στην θάλασσα

:D :D :D :D :D:innocent: :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.