Jump to content



Αγορά νέου router!


Eldal

Recommended Posts

Καλημέρα στην κοινότητα του Λάμπη. Επειδή με τα router του ΟΤΕ δεν έχουμε εμβέλεια έχουμε διακοπές (όχι απ' αυτές που δεν πήγαμε το καλοκαίρι) και λοιπά πλείστα προβλήματα, ήρθε η ώρα για αγορά νέου router. Και μαζί μ' αυτό ήρθε και στιγμή να ζητήσω την βοήθεια του Λάμπη.

Είμαι (μάλλον) ανάμεσα σε 2 router, τα:

NETGEAR DGN 2200

και

TL-WDR3600

Τώρα το πρόβλημα είναι το κάτω (και ακριβότερο) θα μπορέσει να περάσει 2 τοίχους (εσωτερικούς) σε απόσταση περίπου 7-8 μέτρων για να δώσει σήμα στο extender που έχω στο σαλόνι ή δεν θα έχει διαφορά στην ποιότητα σήματος με το πάνω (φθηνότερο);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αν έχετε βέβαια κάποια άλλη (δοκιμασμένη) πρόταση για αγορά βεβαίως ευπρόσδεκτη...

Link to comment
Share on other sites

το ένα dgn2200 είναι modem-router, το άλλο router μόνο (χρειάζεται modem με ppoe pass through).

Το wdr3600 θα σου δουλέψει μια χαρά και από 3 τοίχους (στα 2.4ghz). Στα 5ghz θα έχεις ένα θεματάκι μιας και 5GHz και τοίχοι δεν είναι καλός συνδυασμός, αλλά φαντάζομαι ότι μόνο τα 2.4ghz σε νοιάζουν και ο extender σου πρέπει να είναι 2.4GHz.

Το wdr3600 παίρνει και dd-wrt αν σε ενδιαφέρει όπου μπορείς να κάνεις και boost το wifi signal.

Αν υπάρχει ήδη modem τότε μην το σκέφτεσαι wdr3600 με κλειστά μάτια. Μοιράζει και FAT/NTFS usb δίσκο με 12-14ΜΒ/s !!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση αν και τώρα κατάλαβα τη διαφορά router με modem-router. Η αλήθεια είναι ότι θέλω να είναι και modem γιατί αυτό του ΟΤΕ κλειδώνει πολύ χαμηλά (στις 24αρα που το παλιό που κάηκε κλείδωνε στα 16-17 Mbs τώρα κλειδώνει στα 10).

Οπότε πάω μάλλον για το 1ο; Ή έχεις να μου προτείνεις κάτι καλύτερο (μέχρι 60 - 70 ευρώ);

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.