Jump to content



φωτογράφιση προιόντων (βοήθεια σε άσχετο)


Recommended Posts

καλησπέρα στην κοινότητα.

έχω μια ψηφιακή της πλάκας και θα ήθελα να τραβήξω τα προιόντα μου για να τα ανεβάσω στον ιστότοπο μου.

η πρώτη προσπάθεια είναι για τομάτες όπως μπορείτε να δείτε και στο

viokets - Αρχική

έχω μια cannon ixus 60 6 megapixel.

αν αγοράσω μια καλύτερη ψηφιακή μηχανή θα υπάρξει διαφορά στην δουλειά μου?

μπορείτε να μου προτείνετε πως θα κάνω το στήσιμο όσον αφορά τον φωτισμό και το φόντο για να έχω καλύτερα παοτελέσματα?

τα προίόντα που θέλω να πάρω φώτο είναι κιλίμια, χαλάκια εξώπορτας κτλπ.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο το τι εχεις στο μυαλο σου να κανεις.

Αν εχεις φωτα..τοτε δεν θες μηχανη.

Θα δεις περισσοτερη λεπτομερεια ..αλλα μονο εσυ κανενας αλλος.Εκτος αν σκοπευεις να αλλαξεις το site και να δειχνεις με καποιο τροπο μεγεθυνση της.Και παλι παιζεται δλδ.

Θεωρω 6 μπx ειναι αρκετα για παρουσιαση σε web..

(σκεψου οτι δειχνεις καπου στα 300pixels...)

Περι στησιματος κλπ εχεις κατι στο μυαλο σου και δε σου βγαινει ?

Εχεις δει κατι αλλο καλυτερο (σαν αποτελεσμα) και θα ηθελες να κινηθεις προς τα εκει?

Link to comment
Share on other sites

ελα ρε συ..

οπως σου ειχα πει , η καλυτερη μηχανη δε θα σου προσφερει και πολλα..Γιατι μιλαμε για πολυ μικρες αναλυσεις..(στο τελικο αποτελεσμα) οποτε μονο το διαφορετικο στησιμο σε καποια χαλιά με ιδιο background που εχεις η αν κανεις τπτ κοντινα πλανα αν εχει καποιο χαλακι με καμμια επιγραφη / στολιδι / σχεδιο κλπ...

σιγουρα ο απευθειας φωτισμος δε σε βοηθαει αν εχεις πλακακι για background γτ δινει μια γυαλαδα στην μεση...

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου ελεγα να τα πας στο photoshop κ να αυξησεις λιγο το britnes contrast k επιδη τυχαινει να ειμαι κ γραφιστας θα σου πω να αποφευγεις απλα τα ιδια χρωματα σε φοντο κ θεμα οπως αυτο Ποδόμακτρα BLZ 51x84 - viokets αυτο κανονικα ειναι λαθακι γιατι δε ξεχωριζει το φοντο απο το θεμα

για παραδειγμα κοιτα τη διαφορα που εχει αυτη η εικονα http://viokets.gr/%CE%B2%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%84%CE%AD-%CE%BB%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%87%CE%BF-p-33.html απο αυτη την εικονα http://viokets.gr/%CF%80%CE%BF%CE%B4%CF%8C%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B1-51x84-p-1.html στη πρωτη το χαλι φαινετε ξεκαθαρα ενω στη δευτερη εχει εξαφανιστει μεσα στο καφε φοντο κ μια φιλικη συμβουλη φρασεις οπως στο καλαθι η οτιδηποτε αλλο θελουμε να τονισουμε σε μια επιγραφη την βαζουμε με εντονα χροματα για να ξεχωριζει... επισης ειναι νομος της χρωματων οτι οταν βαλεις σε ενα χρωμα το αντιθετο του χρωμα αμεσως φοτιζονται και τα δυο χρωματα ενω οταν βαλεις σε ενα χρωμα διπλα του το ιδιο χρωμα φαινονται θαμπα κ τα δυο χρωματα.

Link to comment
Share on other sites

off-topic - Επίσης αλλάξτε developer. Μόνο και μόνο να δεις το site των developers καταλαβαίνεις ότι έχουν μείνει κάτι δεκαετίες πίσω :p - off-topic

'εχεις δίκιο. έχεις να προτείνεις κάποιον άλλο? οικονομικό και σωστό... θέλω καιρό να φύγω και τους έχω κράξει επανελειμένα για τα τσάμπα λεφτά που μου φάγανε....

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο το τι εχεις στο μυαλο σου να κανεις.

Αν εχεις φωτα..τοτε δεν θες μηχανη.

Θα δεις περισσοτερη λεπτομερεια ..αλλα μονο εσυ κανενας αλλος.Εκτος αν σκοπευεις να αλλαξεις το site και να δειχνεις με καποιο τροπο μεγεθυνση της.Και παλι παιζεται δλδ.

Θεωρω 6 μπx ειναι αρκετα για παρουσιαση σε web..

(σκεψου οτι δειχνεις καπου στα 300pixels...)

Περι στησιματος κλπ εχεις κατι στο μυαλο σου και δε σου βγαινει ?

Εχεις δει κατι αλλο καλυτερο (σαν αποτελεσμα) και θα ηθελες να κινηθεις προς τα εκει?

φαντάζομαι κάτι διαφορετικό για background και σε παρόμοια site δεν έχω δει κάτι αξιόλογο.

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον:snap:

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι κάτι διαφορετικό για background και σε παρόμοια site δεν έχω δει κάτι αξιόλογο.

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον:snap:

Blue Carpet Isolated On White Stock Photo 128304152 : Shutterstock

Δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο. Μπορείς απλά να βάλεις κόλλες Α4 (για εντελώς τσάμπα) ή άσπρο πανί και επαρκή φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι κάτι διαφορετικό για background και σε παρόμοια site δεν έχω δει κάτι αξιόλογο.

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον:snap:

Το κατι διαφορετικο ..θα πρεπει να το σκεφτεις.

Αν θες ασπρο ..μπορεις να παρεις ασπρο πολυεστερα και να το φωτισεις απο πισω (κατω βασικα ..σαν τραπεζι σκεψου).

Με 2 sοφτ box δεξια και αριστερα της καμερας κοντα στο τραπεζκι και αφου ελεγξεις φωτισμο-αποστασεις για να "ισοροπησεις" το φως απο πισω κλπ το μονο που εχεις να κανεις ειναι να καθαριζεις το "τραπεζακι" και να τοποθετεις το επομενο προιον.

Υπαρχουν και αλλες λυσεις περαν του πλεξιγκλας..τα παντα εξαρτωνται απο σενα.

Βασικα λυσεις υπαρχουν για ολα..απλα ή θα πρεπει να σκεφτεις προς τα που θα κινηθεις ή απλα θα πληρωσεις αλλον για να σε παει οπου θελησει-σκεφτει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.