Jump to content



Θέμα με raid σε x79 socket


paris_rx8

Recommended Posts

Δέν μπορώ να βγάλω καμιά άκρη,έχω κάνει 3 φορές format κ πάλι δέν μπορώ να καταλαβω γιατι γίνεται αυτό...

Ενώ κάνω το format στον ssd κ έχω τους 2 x 640 Gb πάνω στην μητρική sata2_0/sata2_1 κ στο πρωτο bootarisma μου βλέπει κ τους 2 σαν έναν χωρίς όμως να τον ανοίγει καθώς δέν υπάρχουν τα driver για το raid.Με το που περάσω τον rst driver της intel οπως έκανα κ στο x58,εξαφανίζεται τελείως ο δίσκος μέσα στο computer.

Ενώ στο disk management τον βλέπει κ με ρωτάει να κάνω initialize disk μόλις επιλέγω mbr (master boot record),μέντολες.....

Θα παρακαλούσα για μιά βοήθεια καθώς ήμουν στο x58 για πάνω απο 5 χρόνια κ δέν έχω ιδέα τί γίνεται στο x79...

gb6u.png

5eoc.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς για μένα έχει πολύ υλικό μέσα το raid...

Μητρική asrock x79 extreme4 έχω κ οι θύρες που είναι πάνω το raid είναι οι sata2_0 κ sata2_1...

Τον 840 pro κ το dvd-r τα έχω σε sata3....

Σε κινήσεις απελπισίας (βάλε/βγάλε sata - απο ahci/raid κ απο raid/ahci στο bios),το raid δούλεψε κανονικά με αποτέλεσμα όμως να μήν ξέρω τί θα κάνω άν το ξανακάνει κ πως φτιάχνεται σε μελλοντικό format.

Δέν έχω ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχω ήδη χάσει μια φορά πολλά data στο raid0 καθώς είχε γίνει ο δισκος corrupted (raw)...

Αλλα μετά απο αυτό που έπαθα κ χθές μάλλον ήρθε η ώρα για έναν μεγάλο sata3 μηχανικό για τα δεδομένα μου...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.