Jump to content



Δημιουργία ιστοσελίδας


YDinopoulos

Recommended Posts

Καλησπέρα

Θέλω να φτίαξω μια ιστοσελίδα. Η δομή στο περίπου θα είναι Intro --> κεντρική με 4 / 5 υποσελίδες.

Θα είναι κάτι απλο με φωτογραφίες και κέιμενο, σαν αυτό: a w m n - 2 1 2 5 *** D i M i T R i S^^^ [dgi] .

Τι πρόγραμμα μπορεί να με βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Το WordPress θα σε διευκολύνει περισσότερο πιστεύω κ εγώ.

Αν κ εγώ δουλεύω joomla γιατί έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες κ έχω κ μεγαλύτερη εμπειρία από εποχή mambo.

*GNex*

Link to comment
Share on other sites

Το joomla έχει ίσως μεγαλύτερες δυνατότητες, αλλά το 5-minute install του Wordpress δεν παίζεται.

Μετά κατ'ευθείαν pages > new βάζεις κείμενα και τα μενού και στήσιμο είναι όλα έτοιμα, πιο απλό δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα αν είναι πιο ασφαλές το joomla, καθώς είχα 4 joomla hacked και κανένα Wordpress το τελευταίο έτος..

Το wordpress κάνει update πιο εύκολα κι από τα windows, το joomla τώρα ξεκινάει να στρώνει σε θέμα updating.

Γενικά αν θέλει κανείς κάτι απλό, τότε wordpress. Αν θέλει το κάτι παραπάνω, joomla. Κι αν θέλει πολλά παραπάνω drupal :p

Link to comment
Share on other sites

Ενα παραπάνω να πας σε WordPress.

Η διαδικασία είναι δημιουργείς τη βάση, βάζεις τα αρχεία στον ftp, μπαίνεις στο url και ακολουθείς τα βήματα που είναι πανεύκολα. Δες κάνα βίντεο για WordPress install να καταλάβεις, είναι παιχνιδάκι.

Κι αν χρειαστείς κάτι εδώ είμαστε.

Στάλθηκε από το GT-I9070

Link to comment
Share on other sites

Yup και έχει πάρα πολλά themes και plugins, ειδικά φτιαγμένα για ανθρώπους που δεν θέλουν να αγγίξουν καν κώδικα.

Γιαννη εχεις ασχοληθει με tweaking?Δεν αναφερομαι σε W3 Total Cache ή SEO.

Κατι σαν αυτο ας πουμε

How to Leverage Browser Caching in WordPress via .htaccess

(σορρυ για το hjack)

Link to comment
Share on other sites

Πως εξαφανιζω το replies? Θελω μονο εγω να ποσταρω.

Επισης τα "Posted 11/10/2013 by admin & filed under Uncategorized." εξαφανιζονται ?

Βάλε το theme Graphene, έχει ένα σκασμό επιλογές. Μια από αυτές κλείνει τελείως τα comments. Επίσης πολλά θέματα είναι για commercial sites και όχι για blogs οπότε δεν έχουν κατηγορίες, σχόλια και ετικέτες.

Αλλιώς ανοίγεις το αντίστοιχο php file και εξαφανίζεις το αντίστοιχο σημείο από τον κώδικα.

Γιαννη εχεις ασχοληθει με tweaking?Δεν αναφερομαι σε W3 Total Cache ή SEO.

Κατι σαν αυτο ας πουμε

How to Leverage Browser Caching in WordPress via .htaccess

(σορρυ για το hjack)

Header.php του theme ή μέσω .htaccess. αν θέλεις άνοιξε ένα θεματάκι και σου λέω ότι θες.

Παραμένει php, και το κάτι παραπάνω να θέλεις θα το κάνεις αν ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη εχεις ασχοληθει με tweaking?Δεν αναφερομαι σε W3 Total Cache ή SEO.

Κατι σαν αυτο ας πουμε

How to Leverage Browser Caching in WordPress via .htaccess

(σορρυ για το hjack)

Να ενημερωσω οτι ειμαι εντελως ασχετος με HTML κλπ και ολα θα γινουν με οδηγους και googling :hehe:

[MENTION=1347]jpavly[/MENTION] Γιαννο θα το δοκιμασω αργοτερα ;)

Link to comment
Share on other sites

Μην πειράζεις το theme!

Όταν θα βγει update του theme θα πρέπει να τα ξανα αλλάζεις. Δεν είναι καλή ιδέα. Μπoρείς να κόψεις τα replies σε posts/pages από τις ρυθμίσιες του WP στη διαχείριση (Settings > Discussion). Περιστασιακά, αν δε κάπιο page/post θες replies, μπορείς από τη σελίδα επεξεργασίας του post/page καθώς ρυθμίζεται και από εκεί ξεχωριστά για κάθε page/post.

Αν παρόλα αυτά αποφασίσεις να πειράξεις το theme, βάζε κάτι (comment) διπλα σε κάθε τι που πειράζεις για να θυμιθείς να το ξαναπειράξεις μετά από theme update. Το ίδιο το WP εννοείται δεν το πειράζεις.

Link to comment
Share on other sites

Μην πειράζεις το theme!

Όταν θα βγει update του theme θα πρέπει να τα ξανα αλλάζεις. Δεν είναι καλή ιδέα. Μπoρείς να κόψεις τα replies σε posts/pages από τις ρυθμίσιες του WP στη διαχείριση (Settings > Discussion). Περιστασιακά, αν δε κάπιο page/post θες replies, μπορείς από τη σελίδα επεξεργασίας του post/page καθώς ρυθμίζεται και από εκεί ξεχωριστά για κάθε page/post.

Αν παρόλα αυτά αποφασίσεις να πειράξεις το theme, βάζε κάτι (comment) διπλα σε κάθε τι που πειράζεις για να θυμιθείς να το ξαναπειράξεις μετά από theme update. Το ίδιο το WP εννοείται δεν το πειράζεις.

Έτσι τα κάνεις disable, αλλά το theme τα δείχνει, απλά θα υπάρχουν πάντα.

Με themes όπως το Graphene όλα γίνονται με configuration, οπότε όσα updates και να γίνουν δεν έχει θέμα.

Για τους προχωρημένους, πάντα child-themes.

Link to comment
Share on other sites

Δικό μου λάθος. Όντως εξακολουθεί να τα δείχνει. Το πείραγμα του theme είναι εύκολο και ΟΚ εφόσον σε καλύπτει και δεν θα το αλλάζεις. Διαφορετικά όντως πας με child theme αλλά εκεί αρχίζει και περιπλέκει το πράγμα - θέλει λίγο RTFM.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.