Jump to content



Radeon 7970 crossflash R9 280X


chroma

Recommended Posts

ένα update για την δικιά μου περίπτωση,

τελικά παρουσίασε προβλήματα και κόλλαγε ο υπολογιστής κατά την διάρκεια του gaming και από την version αυτή

VGA Bios Collection: Gigabyte R9 280X 3072 MB | techPowerUp

δοκιμάζω προς το παρών αυτή

VGA Bios Collection: Gigabyte R9 280X 3072 MB | techPowerUp

θα ενημερώσω αν έχω προβλήματα...

Μήπως δεν είχε τα ρολόγια σε αυτές τις τάσεις; Δοκίμασε αν ανεβαίνει εκεί με τις ίδιες τάσεις του 280X bios αλλά με το μαμα bios.

Η δικιά μου δεν έχει παρουσιάσει τίποτα μέχρι τώρα σαν 280Χ matrix πάντως. :magic:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν είχε τα ρολόγια σε αυτές τις τάσεις; Δοκίμασε αν ανεβαίνει εκεί με τις ίδιες τάσεις του 280X bios αλλά με το μαμα bios.

Η δικιά μου δεν έχει παρουσιάσει τίποτα μέχρι τώρα σαν 280Χ matrix πάντως. :magic:

βασικά η δικιά μου υλοποίηση έχει κλειδωμένες τις τάσεις από το bios...δεν μπορώ να τις αλλάξω με το afterburner π.χ....Τις συχνότητες τις έχει σίγουρα (καθώς πριν τις είχα βάλει το bios της 7970ΤΟ της gigabyte, το οποίο είναι 1100/1500 και δούλευε απροβλημάτιστα).. Πρέπει να ψάξω όμως με τι τάσεις παίζει το συγκεκριμένο και αυτό που πάω να βάλω

Υπάρχει βέβαια και μια άλλη λύση, να κάνω μαιμουδιές και να φτιάξω δικό μου bios, αλλά εγώ δεν το φτιάχνω καθώς δεν ξέρω... Μόνο άμα μου πει ο atiman (αυτός και μόνο αυτός ;) ) να το ορίστε, κότσαρε το... και φυσικά υπάρχει και το rollback :p

Πάντως δεν έχω βρει χρόνο να το δοκιμάσω ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...Εχω και εγω την ιδια καρτα και σκεφτομαι να κανω δεδομενου οτι λογικα θα βγουν καποια στιγμη Driver που θα αξιοποιουν καλυτερα τις 280Χ και αφου γινεται γιατι οχι...Το θεμα μου ειναι ποσο ασφαλες ειναι και αν ειναι σταθερο...Μεχρι στιγμης σε Afterburner και Gpu tweak εχει ορια και οι πυρηνας-μνημες φτανουν μεχρι 1125/1575 στα οποια εχω δοκιμασει 1100/1500 με power +20% και ειμαι σταθερος...Η καρτα εχει Asic 76.2%...Αν μπορει καποιος να μου πει ακριβως τα βηματα μην κανω καμια πατατα γιατι η καρτα δεν εχει εγγυηση...Ας πει και ο Atiman αν ενδεικνυται μια τετοια μετατροπη..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξέρουμε ποιο είναι το πιο γρήγορο bios για 7970/280Χ; Γιατί το 1100/1650 της matrix μαθαίνω ότι είναι πιο αργό στα ίδια ρολόγια από μιας Ghz 1000/1400, λόγω timings της μνήμης. Αν γνωρίζει κάτι παραπάνω κάποιος ας μας διαφωτίσει!

Link to comment
Share on other sites

Αν σου είναι εύκολο μπορείς να μου δώσεις ενα Unigine 4.0 με DX11, Ultra quality, Extreme tess, 8xAA, 1080p @ 1200/1750; Βγάζω 41.9fps (7970 matrix flashed to 280X matrix) και θέλω να δω αν είναι σωστό το σκορ.

Σωστά είσαι. 41,6 εγώ με ref κάρτα , μαμά bios.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μέχρι στιγμής οι δοκιμές μου βγάζουν ότι το 280Χ matrix bios (1100/1600) είναι κατά 1,1fps γρηγορότερο από το 7970 matrix platinum bios (1100/1650) στο Unigine 4.0, both @ 1200/1750. Οπότε εξακολουθώ να πιστεύω ότι κάτι παίζει με τις μνήμες!

Θα ήθελα να δω ενα run σε αυτά τα ρολόγια από κάποιον που φοράει οποιοδήποτε από τα 1000/1400 bios.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.