Jump to content



Camera εως ~300€?


Recommended Posts

Προς το παρον ειμαι αναμεσα σε Lumix TZ-40 και PowerShot SX280IS (ειχα την 200IS και ημουν ικανοποιημενος). Αλλα εσεις που ασχολειστε παραπανω με το αθλημα, παιζει κατι καλυτερο σε super zoom cameras?

Θα ηθελα να εχει HDR και κανα σοβαρο χρονο στο shutter priority, που η ΤΖ-40 υστερει αρκετα :(

Link to comment
Share on other sites

Το θεωρω κριμα να πεταξεις τοσα λεφτα για 1/2.33 αισθητηρα.

Πριν αντιπροτεινω ..τι χρονο κλειστρου θεωρεις σημαντικο?

(μου κινησε την περιεργεια)

Καποιος που δινει 300€ για μια μηχανη ειναι κριμα να μην αγοραζει την

Sony NEX-3N Kit 16-50mm | Skroutz.gr

(παιρνεις και ενα ζουμ φακο στη πρωτη ευκαιρια).

Στο πιο φθηνο χωρις βεβαια να αξιζει η διαφορα στα χρηματα ειναι οι

- http://www.skroutz.gr/s/2346626/Samsung-NX1000-Kit.html

- http://www.skroutz.gr/s/385710/Olympus-Pen-E-PM1-kit.html

Αν για καποιο λογο θες ντε και καλα compact ultra zoom μη δωσεις παραπανω λεφτα και παρε

Nikon Coolpix S6500 | Skroutz.gr

Παιζει και αυτη κοντα λεφτα σου...αλλα μιας και ειναι πιο ακριβη απο τις 3 πρωτες ..απλα δεν εχει θεση αναμεσα τους..(αν και ειναι απο τις καλυτερες "compact".Απλα ειναι πιο ακριβη απο την "παραπανω" κατηγορια.

Nikon Coolpix P7100 :: GUARANTY - Εγγύηση ποιότητας... εγγύηση τιμής!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου. Χρονο κλειστρου, πχ στην SX200IS χρησιμοποιουσα 5"+ αρκετα συχνα για βραδυνες φωτογραφιες. Ξερω οτι η TZ-40 εχει χρονο μεχρι 4" και μετα παει στα 15" κατευθειαν.

Οι αλλες που μου προτεινεις, δεν λεω, πολυ καλες, αλλα πχ δεν εχουν φλας, και μετα ειναι εξτρα εξοδα! ασε που τοσο προχωρημενος δεν ειμαι για να εχω τετοια μηχανη :Ρ

Απο την αλλη, η Nikkon 6500 για τα λεφτα της ειναι αριστη. Αλλα θα ειναι αναβαθμιση απο την SX200IS που ειχα?

Ο λογος που θελω την SX280 - TZ40 ειναι το οτι ειναι οι "top" super zoom cameras με αρκετα τεχνολογικα χαρακτηριστικα. Αυτο που με νοιαζει κι ολας επισης ειναι το GPS το οποιο επειδη η μνημη μου δεν δουλευει και τοσο καλα (μου εχει τελειωσει και η εγγυηση :Ρ) με βοηθαει αρκετα.

Για να καταλαβεις με λιγα λογια, θελω μια "απλη" φωτογραφικη, απλα θελω να ειναι λιγο πιο προχωρημενη χωρις να μπω στα λημερια των DSLR - Interchangable lenses - εξτρα φλας κατηγορια.

Για να παρω βεβαια μια απο της 2, πουλησα μια βινετοκαμερα που δεν χρησιμοποιουσα ποτε και την SX200. Γι αυτο ειμαι ανετος μεχρι τα 300 :Ρ

Σε ευχαριστώ και παλι για τον χρονο σου!

Link to comment
Share on other sites

H nex εχει φλας, κανονικο pop-up.

H olympus επισης εχει..αλλα οχι pop-up..Ειναι φλασακι το οποιο κουμπωνει και το αγοραζεις στην αρχικη συσκευασια-τιμη(περιεχεται).

Τιποτα με 1/2.33 αισθητηρα δεν ειναι αναβαθμιση.

Απλα πεταμα χρηματων ειναι :p

(για αυτο και οτιδηποτε πανω απο s6500 που στα δινει ολα (τα features) δεν αξιζει)

Παρε το lumia 808 αν τα θες ολα συν αυτονομια που δυσκολα θα βρεις στα μοντελα που κοιτας.:p

υ.γ

Παρε την nex-3n..δοκιμασε την πρωτα..

Πραγματικα ειναι κριμα να την απορριψεις ετσι απλα με τοσο λιγα που ζηταει..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.