Jump to content



Sata εγκατασταση πως???


tsompanos

Recommended Posts

πήρα ένα SATA WD 200GB υποθέτωντας πως δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο για να τον εγκαταστήσω και να τον φορμαρω και να τον δει το σύστημα αλλά τελικά έπεσα έξω. Κάποιος να μου το εξιγήσει αναλυτικά. Το SATA τον θέλω σαν αποθηκευτικό χώρο και όχι για να βάλω κάποιo λειτουργικό πάνω του. Η μητρική είναι msi K7N2 Delta-ILSR . Υπάρχουν 2 δίσκοι ακόμα 40gb master με λειτουργικό και 80gb slave σαν αποθηκευτικός χώρος.

Στην διαχείρηση υλικού είναι εγκατεστημένοι drivers αφού βγάζει το παρακάτω

+ ελεγκτες SCSI και RAID

|_ WinXP Promise FastTrak 376 Controller

Κάποιος αν μπορεί να μου εξηγήσει αναλυτικά γιατί από το πρωι έχω χαζέψει. Ακόμα και από το MSN.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Aπο τα bios τον εχεις ενεργοποιησει???αλλα λογικα θα πρεπει να τον αναγνωριζει μονο του......

επειδη δεν καταλαβα ομως που εντοπιζεις το προβλημα(δηλαδη δεν στον δειχνει καθολου?τι τον εχεις κανει μεχρι τωρα?)...μηπως μπορεις να πεις λιγο καλυερα τι θες κ τι εχεις???

Link to comment
Share on other sites

παιδιά είναι όπως το είπα (''ακούτε εμένα'' που έλεγε και ο Πολωνός :D): ο συγκεκριμένος controller είναι μόνο raid (στην συγκεκριμένη μητρική) που σημαίνει ότι πρέπει να φτιάξεις array (έστω και με 1 δίσκο)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos

Τον SATA τον εχεις πανω στην μητρικη η πανω σε PCI SATA Controller ???

επάνω στη μητρική msi K7N2 Delta-ILSR που έχει Controller Promise FastTrak 376

Αρχική απάντηση από spc

πρέπει στο boot να μπεις στο bios του controller (promise) και να φτιάξεις ένα array (0-stripe) που θα περιλαμβάνει μόνο τον sata δίσκο

μετά θα τον δουν κανονικά τα win

πως????

Αρχική απάντηση από Βασιλης

Aπο τα bios τον εχεις ενεργοποιησει???αλλα λογικα θα πρεπει να τον αναγνωριζει μονο του......

επειδη δεν καταλαβα ομως που εντοπιζεις το προβλημα(δηλαδη δεν στον δειχνει καθολου?τι τον εχεις κανει μεχρι τωρα?)...μηπως μπορεις να πεις λιγο καλυερα τι θες κ τι εχεις???

οταν λες bios από Bios εννοεις? αν λες από την μητρική είναι εεγκατεστημένοι οι drivers. Τον πήρα καινούργιο αλλα νόμιζα πως δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο για να τον δω και να τον φορμάρο και εντέλη να τον χρησιμοποιήσω αλλά τελικά μάλλον είναι ποιο δύσκολο από ότι νόμιζα. και δεν τον βλέπω καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

μην ζαλίζεσαι: κάνε boot και αφού δεις το όνομα ''Promise...'' στην οθόνη σου λέει ''Press XX - δεν θυμάμαι ακριβώς - to enter bios controller''

αφού πατήσεις αυτό που λέει μπαίνεις στο bios του promise και φτιάχνεις ένα array 0 / stripe / performance

αυτό είναι όλο

Link to comment
Share on other sites

τσου δεν βγάζει τίποτα τέτοιο. Πριν αρχίσουν να φορτώνονται τα wιndows βγάζει μια μπάρα στο κάτω μέρος μιας μαυρης οθόνης που γεμίζει σε 1/2 δευτερόλεπτο και μετά αρχίζει να φορτώνονται τα windows. Μήπως πρέπει να αλλάξω κάτι στο BIOS της μητρικής για να το βγάζει αυτό που λες?

Πάντως YDinopoylos δεν βγαζει τίποτα με CTRL +S ή L

Link to comment
Share on other sites

έκανα συνεχόμενες επανακινήσεις και πάγωνα το μποταρισμα με BREAK αλλά και πάλι τίποτα δεν είδα. Μετά πάλι με επανακινήσεις πατούσα ctrl +l +s +p +f και πάλι τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Τι πρέπει να κάνω απο την αρχή. Μήπως εγώ δεν έχω κάνει κάτι σωστά. ΓΙατί κι εγώ από εχθες το απόγευμα το παλευω και κοντεύω να τον πετάξω από το μπαλκόνι. Αμα έχεις την υπομονή πες από την αρχή.

καταρχήν βγένουμε από το μαγαζι που πείραμε τον δίσκο. πάμε στο σπίτι. κλείνουμε την πόρτα της εξόδου και ανεβαίνουμε με τον ασανσερ στον σωστό όροφο για να γλυτώσουμε τους κραδασμούς. Ανοίγουμε την πόρτα του διαμερίσματος μπαίνουμε στο σπίτι και κλείνουμε την πόρτα πίσω μας. Πάμε στην τουαλέτα για να μην κατουρηθούμε από την χαρά μας που πείραμε καινούργιο μαραφέτι. μπαίνουμε στο δωμάτιο του υπολογιστή που είναι ανοιχτός...........

Link to comment
Share on other sites

απλώς κάνεις reset, αφήνεις να μετρήσει μνήμη, να δει τα cd/dvd μετά αλλάζει οθόνη και εκεί πρέπει να βγάλει το μήνυμα (1-2 γραμμές όλες κι όλες) promise κλπκλπ press τάδε (συνήθως control ή alt + πλήκτρο)

Link to comment
Share on other sites

βαλε το cd ton XP και την στιγμη που θα ζητηση αν θελεις να εγκαταστησης καποια αλλη συσκευη raid κλπ πατα F6 ...το cd της mobo θα εχει ντραιβερς για εγκατασταση SATA HD φκιαξε μια δισκετα και εισαι ετοιμος για να δουνε τα windows την συσκευη

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.