Jump to content



6600k ερώτηση ?


ARMAGEDDON

Recommended Posts

παίδες καλησπέρα έστησε ένα φιλαράκι ένα amd pcaki με τον 6600k έβαλε windows πέρασε τα drivers του dvd της mobos ASUS F2A55-M και πάει να κατεβάσει από της amd το site drivers της gpu πατάει το αυτόματο τίποτα δεν βρίσκει λέει κάρτα γραφηκών ....

α) η ερώτηση η δικιά μου είναι χρειάζεται να πειράξει τίποτα από το bios για να παίξει η κάρτα του cpu ?

β) δεν είναι plug and play ?

γ) λέτε να φταίνε τα windows που έβαλε ? (είδη του είπα να περάσει άλλα 64bita κανονικά και όχι βλακείες που έβαλε)

ευχαριστώ για τον χρόνο σας !!!!

Link to comment
Share on other sites

Αντί για αυτόματο, γιατί δεν βάζει εδώ ακριβώς ποιο apu έχει και τι windows έχει;;; Τα windows δεν παίζουν ρόλο.. όποια και να έβαλε, αυτά θα επιλέξει.

Ο 6600Κ είναι νομίζω A-xxxx series οπότε με τις παρακάτω επιλογές, κάτι θα του βγάλει να κατεβάσει...

4NCgTqX.png

Link to comment
Share on other sites

Αντί για αυτόματο, γιατί δεν βάζει εδώ ακριβώς ποιο apu έχει και τι windows έχει;;; Τα windows δεν παίζουν ρόλο.. όποια και να έβαλε, αυτά θα επιλέξει.

Ο 6600Κ είναι νομίζω A-xxxx series οπότε με τις παρακάτω επιλογές, κάτι θα του βγάλει να κατεβάσει...

4NCgTqX.png

ναι αλλά μου έκανε και εμένα εντύπωση όπου το αυτόματο δεν έβρισκε καν gpu

ενώ το gpuz την έβλεπε

προς το παρών τον έβαλα να περάσει εκ νέου άλλα windows 7 (είχε βάλει 32 bit και έβλεπαν 2,2 gb λογικά πρέπει να είχαν δεσμευτεί και τα mb από την ενσωματωμένη gpu)

Link to comment
Share on other sites

To gpuz κάνει αναγνώριση του τι έχεις στο σύστημα σαν hardware.

Το αυτόματο προσπαθεί μέσω internet να βρει τι έχεις στο σύστημά σου. Εκτός από του ότι ίσως δεν βρίσκει ότι δεν έχεις ΗΔΗ βάλει drivers... ίσως διάφορες δυσλειτουργίες, να μην το αφήνουν να δει το υποσύστημα που θες.. π.χ. java malfunction, όχι ενημερωμένη έκδοση του flash player, κάποιο add/pop blocker κλπ κλπ κλπ... τα "αυτόματα" ζητάνε πρόσβαση σε κάποια μέρη του συστήματος, που πλέον θεωρούνται "επίθεση" από κάποιες firewall+antivirus λύσεις..

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά μου έκανε και εμένα εντύπωση όπου το αυτόματο δεν έβρισκε καν gpu

ενώ το gpuz την έβλεπε

προς το παρών τον έβαλα να περάσει εκ νέου άλλα windows 7 (είχε βάλει 32 bit και έβλεπαν 2,2 gb λογικά πρέπει να είχαν δεσμευτεί και τα mb από την ενσωματωμένη gpu)

Εσυ οριζεις την ραμ στην gpu απο to bios! Raid. Frag. Dominate your games. | GAME.AMD.COM !!! εδω τα εχει ολα μεσα! Καλο θα ηταν να ειχε 64 bit windows!

Link to comment
Share on other sites

ok πήγα σήμερα απο εκεί γιατί θα τον έδερνα μέσω τηλέφώνου

μπήκα bios έκανα forced το gpu της cpu όρισα και 768mb να έχει η gpu

έβαλα o/s 7 64 bit

έβαλα drivers μητρικής και μετά έβαλα και της ATI όλα καλά μέχρι εδώ δοκιμάσαμε και το need for speed most wanted σε 1680 *1050 όλα στα low ok (για μένα που έχω συνηθίσει μέτρια πράγματα κοντά στο 25/30 fps πρέπει να τανε) του είπα να μαζέψει κανένα 100αρικο να βάλει και μια κάρτα να γίνει άνθρωπος !

οκ παίδες ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

ok πήγα σήμερα απο εκεί γιατί θα τον έδερνα μέσω τηλέφώνου

μπήκα bios έκανα forced το gpu της cpu όρισα και 768mb να έχει η gpu

έβαλα o/s 7 64 bit

έβαλα drivers μητρικής και μετά έβαλα και της ATI όλα καλά μέχρι εδώ δοκιμάσαμε και το need for speed most wanted σε 1680 *1050 όλα στα low ok (για μένα που έχω συνηθίσει μέτρια πράγματα κοντά στο 25/30 fps πρέπει να τανε) του είπα να μαζέψει κανένα 100αρικο να βάλει και μια κάρτα να γίνει άνθρωπος !

οκ παίδες ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Να βρει μια που να κανει cross και μια ram παραπανω! τι ταχυτητα εχουν οι ραμ?

Link to comment
Share on other sites

Να βρει μια που να κανει cross και μια ram παραπανω! τι ταχυτητα εχουν οι ραμ?

1600 αρα είναι τούτη εδώ είναι KINGSTON KVR16N11S8/4 4GB DDR3 1600MHZ PC3-12800 - RAM -

τέλος πάντων για σίγουρα πράγματα του είπα για να γίνεις άνθρωπός

PowerColor R7 250 OC ( AXR7 250 1GBD5-HE/OC ), AMD R7 250, AMD, Κάρτες Γραφικών, HardWare, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας

μια ερώτηση στο gpuz τι πρέπει να βλέπω ?

Link to comment
Share on other sites

Δεκτη η αποψη σου!!! Απλα σου λεω τι εχω δει με τα ματια μ, μιας και ασχολουμε με amd μονο! Αν εχεις να του δανισεις για λιγα τεστ πιστευω θα σου αλλαξει γνωμη!Μια 7750-70 κανει για cross!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Να σας πω παίδες για να μην ανοίγω άλλο ποστ το pc freezari και ακούγετε ο κλασικός ήχος του κολλήματος overvcloded δεν έχει γίνει και το gpuz είναι το παραπάνω (λέτε να επειδή και καλά η gpuz είναι κατα 100hz παραπάνω

να κολλάει- freezarei )

επίσης το κάνει όποτε του έρθει μπορεί να παίζει μια βδομάδα σωστά και την 8 μέρα να freezarei

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.