Jump to content



Sapphire Radeon R9 280X ή Asus GeForce GTX770


makisko

Recommended Posts

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Θα περιμένω ώσπου να βγει τιμή για την Sapphire Radeon R9 280X Toxic, και αν ξεφεύγει θα πάρω αυτή Asus Radeon R9 280X 3GB DirectCU II | Skroutz.gr. Τέλος! Ελπίζω μόνο να μην είναι θορυβώδες το DirectCU II γιατί δεν το ξέρω. Για το Vapor-X ξέρω ότι δεν κάνει καθόλου θόρυβο. Έχω δει πως δουλεύει η Sapphire 7950 Vapor-X.

Link to comment
Share on other sites

Η 280x είναι ανώτερη από την 770 με διαφορά.Για μένα εννοείτε πως σε αυτά τα χρήματα τσιμπάς μία τέτοια ανάμεσα σε αυτές τις δύο ή ακόμα καλύτερα για μένα μία 7970 μεταχειρισμένη όπου είναι μία η άλλη και κλοκάρει και καλύτερα οπότε θα είσαι και καλύτερα και θα γλιτώσεις και κάνα 50€!

Link to comment
Share on other sites

Η 280x είναι ανώτερη από την 770 με διαφορά.

:hehe::hehe:

Προχθεσινό review, NVIDIA: 327.23 WHQL, AMD: Catalyst 13.9 WHQL, AMD R7/R9 Series: Catalyst 13.11 Beta

GTX 780 Ti: 331.70.

perfrel_1920.gif

EVGA GTX 780 Ti SuperClocked w/ ACX Cooler 3 GB Review | techPowerUp

Αντικειμενικότατος φαίνεσαι! Εδώ γιατί φαίνεται ~5% πάνω η 770 (5% της 280Χ - do the math)?

Tα παίρνουν χοντρά, έτσι?

Και από διπλανό νήμα:

.Η 7950 είναι μία η άλλη με μια 770gtx.

Έτσι.

Μοίρασε πόνο :victory:

btw η 780ti sc acx ΘΕΡΙΖΕΙ

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=21799]virus777[/MENTION]

Εσύ μάλλον είσαι επιφανειακός μπορώ να πω και δεν τα βλέπεις σωστά!!!:baby:

Αυτά που βλέπεις είναι έτσι επειδή η μία κάρτα είναι στα 950 και η άλλη στα 1100+.

Αυτό εσένα σου φαίνεται αντικειμενικό???Έτσι ξέρει και η γιαγιά μου να κουμπώνει νίτρο στο polo και να πατάει m3!

Το θέμα είναι και το έχουμε πει άπειρες φορές, οι συγκρίσεις να γίνονται σε αντικειμενικά ρολόγια και σε ρολόγια που φτάνουν όλες και όχι η μία στοκ και η άλλη με boost!

Οπότε με γνώμονα αυτό και σαν ρολόγια 1200 η 7970 και 1320 η 770 πίστεψέ με η 770 τρώει παντού ξύλο με διαφορά.

Θα παραθέσω και σε λίγη ώρα review ανάλογο να καταλάβεις και να δεις και μόνος σου...

Οπότε σε λίγο θα μπορείς να κάνεις και μόνος σου the math και θα καταλάβεις!

Ότι λέω δεν το λέω στον αέρα αλλά με τεσταρίσματα πολλών ωρών με όλες τις κάρτες στα χέρια μου!

Και όταν είπα μία η άλλη η 7950 με την 770, τόνισα με τον τρόπο ότι στα μισά είναι μπροστά η μία και στα άλλα μισά η άλλη!

Η υπογραφή μου δεν είναι τυχαία.;)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ βλέπω σε διάφορα bench μπροστά την 770. Εδώ όμως [ame=http://www.youtube.com/watch?v=nY8FZnNgxMk]R9 280X vs GTX770 - Battlefield 3 - YouTube[/ame] και εδώ [ame=http://www.youtube.com/watch?v=z_kRk1kPHro&feature=youtube_gdata]GTX 770 vs R9 280x (only test) - YouTube[/ame] άσχετα με τα fps νομίζω πως η εικόνα είναι πολύ καλύτερη με την R9 280X.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην επηρεάζεστε από τα bench μόνο. Γενικά το λέω, όχι για κάποιον συγκεκριμένα.

Ούτε το ίδιο σύστημα έχετε με αυτό των bench, ούτε τους ίδιους drivers (βγαίνουν συνεχώς άλλοι) με τότε που έγινε το bench, ούτε ίσως τα ίδια settings. Διαλέγετε τι θα κοστίσει στην τσέπη σας λιγότερο κι όχι τι δίνει 3 fps περισσότερο.

γνώμη μου πάντα :turn:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην επηρεάζεστε από τα bench μόνο. Γενικά το λέω, όχι για κάποιον συγκεκριμένα.

Ούτε το ίδιο σύστημα έχετε με αυτό των bench, ούτε τους ίδιους drivers (βγαίνουν συνεχώς άλλοι) με τότε που έγινε το bench, ούτε ίσως τα ίδια settings. Διαλέγετε τι θα κοστίσει στην τσέπη σας λιγότερο κι όχι τι δίνει 3 fps περισσότερο.

γνώμη μου πάντα :turn:

I7 3770k, noctua NH-D14, Corsair Vengeance Pro 16GB 2400MHz. ocz vertex 3 max iops 120GB, LGM2394D 1920x1080.

Έχεις δίκιο σ αυτά που λες, στην προκειμένη περίπτωση όμως και οι δύο κάρτες κοστίζουν σχεδόν το ίδιο, οπότε γιατί να μην πάρω αυτή που θα μου δώσει έστω και 3 fps παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Αν σε νοιάζει το συγκεκριμένο παιχνίδι μόνο, πάσο.

Μα μεθαύριο που ξέρεις τι θα γίνει με έναν νέο driver; Ή αν αρχίσει και υποστηρίζεται όλο κ περισσότερο το mantle στα παιχνίδια;

Απλά ερωτήματα κάνω.. κι εγώ δεν ξέρω τι θα έπαιρνα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρει μόνο το συγκεκριμένο παιχνίδι. Ούτε ξέρω τι παιχνίδια θα μου αρέσουν στο μέλλον. Θέλω απλά να κάνω την καλύτερη επιλογή! Και να με βγάλει για αρκετό καιρό γιατί δεν κάνω και πολύ συχνά αναβαθμίσεις (ως τώρα τουλάχιστον). Και ένα συν που έχει κατά την γνώμη μου η Nvidia είναι το ότι αναβαθμίζει πολύ ποιο συχνά τους Drivers της σε σχέση με την AMD.

Link to comment
Share on other sites

Για την amd θα σου πω πως βγάζει κάθε μήνα. Η nvidia δεν θυμάμαι. Ίσως και πιο συχνά.

Όσο για το αν θα σε βγάλει καιρό μια τέτοια κάρτα μη φοβάσαι.. όλα πάνε προς το 4K gaming, οπότε θα γραφικά στα 1080p θα είναι πλέον πιο "εύκολα".. είναι σαν να παίζει κάποιος με κάρτα 1-2 γενιές πίσω για 17άρι μόνιτορ 1280*1024.

Link to comment
Share on other sites

Και ξανά λέω για μία ακόμη φορά ότι ο λόγος που υπάρχει σε αυτό που βλέπετε διαφορά υπέρ της 770 είναι επειδή είναι περίπου 150 mhz μπορεί και λίγο παραπάνω πάνω!

Όταν η διαφορά πάει στα 100 τότε η 280x παίρνει κεφάλι...

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που βλέπεις είναι έτσι επειδή η μία κάρτα είναι στα 950 και η άλλη στα 1100+.

Αυτό εσένα σου φαίνεται αντικειμενικό???Έτσι ξέρει και η γιαγιά μου να κουμπώνει νίτρο στο polo και να πατάει m3!

Το θέμα είναι και το έχουμε πει άπειρες φορές, οι συγκρίσεις να γίνονται σε αντικειμενικά ρολόγια και σε ρολόγια που φτάνουν όλες και όχι η μία στοκ και η άλλη με boost!

Aυτό που δεν θέλεις να καταλάβεις είναι οτί οι κάρτες παίζουν έτσι out of the box.

Stock vs stock δηλαδή.

Μήπως να απενεργοποιήσουμε το stock boost στις 770 για να σε βολεύουν περισσότερο τα νούμερα?

Επίσης θα έπρεπε να ξέρεις οτί δεν υπάρχει αυτό που λες "αντικειμενικά ρολόγια".

Είναι πολύ απλά θέμα τύχης σε τι κομμάτι θα πέσεις στην εκάστοτε κάρτα και το πόσο θα κλοκάρει αυτή.

Γι αυτό και όλα τα επαγγελματικά review, ξεκινάνε την σύγκριση ακριβώς με αυτό: Stock vs stock.

Οπότε με γνώμονα αυτό και σαν ρολόγια 1200 η 7970 και 1320 η 770 πίστεψέ με η 770 τρώει παντού ξύλο με διαφορά.

Θα παραθέσω και σε λίγη ώρα review ανάλογο να καταλάβεις και να δεις και μόνος σου...

Οπότε σε λίγο θα μπορείς να κάνεις και μόνος σου the math και θα καταλάβεις!

Μόνο αυτό δεν φαίνεται ακόμα και από τα περιορισμένα benches που έτρεξες, στα ρολόγια που ήθελες.

Ο παραπάνω πίνακας που παρέθεσα, δείχνει το μέσο όρο απόδοσης από 18 παιχνίδια.

Και ποιο συγκεκριμένα τα Assassin's Creed III, Battlefield 3, Bioshock: Infinite, Call of Duty: Black Ops 2, Call of Juarez: Gunslinger , Crysis, Crysis 3, Diablo 3, Far Cry 3, GRID 2, Hitman: Absolution, Metro: Last Light, Sleeping Dogs, Splinter Cell: Blacklist, StarCraft II, TES: Skyrim, Tomb Raider και World of Warcraft.

Οπότε μπορείς να καταλάβεις οτί το εξετάζει το θέμα λίιιιγο πιο σφαιρικά από σενα, που έτρεξες 2 παιχνίδια και 5 μετροπρογράμματα, έτσι?

Ότι λέω δεν το λέω στον αέρα αλλά με τεσταρίσματα πολλών ωρών με όλες τις κάρτες στα χέρια μου!

Απ'ότι κατάλαβα, μόνο οι 7950 και 7850 περάσαν από τα χέρια σου,

μιας και οι 7970 ήταν στο μηχάνημα του wacko gr, και οι 770 στο pc του Doc135.

Mετρήσεις σε 3 διαφορετικά μηχανήματα δηλαδή. Έτσι δεν είναι?

Και όταν είπα μία η άλλη η 7950 με την 770, τόνισα με τον τρόπο ότι στα μισά είναι μπροστά η μία και στα άλλα μισά η άλλη!

Η υπογραφή μου δεν είναι τυχαία.;)

Για την πρώτη πρόταση απλά :giveup:

Για τη δεύτερη ξέρουμε με πόσο παθος υπερασπίζεσαι κάθε φορά τις εκάστοτε κάρτες σου.

Απλά λίγη παραπάνω αντικειμενικότητα δεν έβλαψε ποτέ κανέναν ;)

Kαι δυο άλλες παρατηρήσεις που έκανα στο άρθρο σου.

Πρώτον, δεν αναφέρεις πουθενά τους nvidia drivers που χρησιμοποίησες.

Να σε ενημερώσω οτί έχουμε φτάσει αισίως στους 331.65 WHQL, με τις αντοίστιχες βελτιώσεις στην απόδοση που αυτοί συνεπάγονται.

Δεύτερον, οι 770 δεν έχουν 380€, όπως λανθασμένα αναφέρεις, αλλά πλέον τις βρίσκεις με 295€, ακόμα και από Ελλάδα.

gtx 770 - Κάρτες Γραφικών | Skroutz.gr

Και κάτι ουρανοκατέβατες δηλώσεις του στύλ

Συγκεντρωτικά, είδαμε ότι στο 90% των περιπτώσεων, η 7970 είτε ως μία είτε ως δύο, αποδίδουν καλύτερα από μία ή δύο 770,

δεν θα μπω στον κόπο να τις σχολιάσω καν.

Καλό απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι κατάλαβα, μόνο οι 7950 και 7850 περάσαν από τα χέρια σου,

μιας και οι 7970 ήταν στο μηχάνημα του wacko gr, και οι 770 στο pc του Doc135.

Mετρήσεις σε 3 διαφορετικά μηχανήματα δηλαδή. Έτσι δεν είναι?

Λάθος.Πέρασαν και από τα χέρια μου και μπήκαν και στο pc μου φίλε μου.Απλά μετά στα δικά τους έγιναν τα τεστ γιατί ήταν δικές τους και επίσης για θέμα χρόνου.Επίσης ήταν 7870 και όχι 7850 που λες.Όπως πέρασε η 770 του paris_rx8 και από εμένα.

Για τη δεύτερη ξέρουμε με πόσο παθος υπερασπίζεσαι κάθε φορά τις εκάστοτε κάρτες σου.

Απλά λίγη παραπάνω αντικειμενικότητα δεν έβλαψε ποτέ κανέναν ;)

Αν δεν ήμουν και αντικειμενικός δε θα έκανα και review και ούτε θα άλλαζα εταιρία αλλά θα ήμουν καρφωτός σε μία!

Kαι δυο άλλες παρατηρήσεις που έκανα στο άρθρο σου.

Πρώτον, δεν αναφέρεις πουθενά τους nvidia drivers που χρησιμοποίησες.

Να σε ενημερώσω οτί έχουμε φτάσει αισίως στους 331.65 WHQL, με τις αντοίστιχες βελτιώσεις στην απόδοση που αυτοί συνεπάγονται.

Οι drivers νομίζω φαίνονται στα screenshots.Αλλά και πάλι και αν δε φαίνονται, μη κολλάς μπορώ να αναφέρω ποιοι είναι και πίστεψε με δεν είναι παλιοί.

Δεύτερον, οι 770 δεν έχουν 380€, όπως λανθασμένα αναφέρεις, αλλά πλέον τις βρίσκεις με 295€, ακόμα και από Ελλάδα.

gtx 770 - Κάρτες Γραφικών | Skroutz.gr

Διάβασε λίγο καλύτερα και θα δεις ότι γράφουμε ότι οι τιμές που αναφέρουμε είναι τη χρονική περίοδο που έγινε το review και όχι τωρινές τιμές.Το γράφουμε ξεκάθαρα...

Η τιμή των καρτών τη στιγμή που γράφτηκε το review διαμορφώνεται στα 210€ για την 7870 Tahiti LE, 250€ για την 7950, 350€ για την 7970 και 380€ για την 770.
Link to comment
Share on other sites

:hang3:

Αυτές τις δύο συγκρίνω πλέον:

https://www.asus.com/Graphics_Cards/R9280XDC2T3GD5/#specifications

https://www.asus.com/Graphics_Cards/GTX770DC2OC2GD5/#specifications

Και όπως είπα κλείνω περισσότερο προς την πρώτη επιλογή.

Τα χαρακτηριστικά τους είναι:

R9 280X: Core Clock 970/1070 MHz, Memory 3GB, Memory Clock 6400 MHz (1600 MHz GDDR5), Memory Bus 384-bit, 2048 Stream Processors,

GTX 770: Core Clock 1058/1110 MHz, Memory 2GB, Memory Clock 7010 MHz ( ? MHz GDDR5), Memory Bus 256-bit, 1536 Cuda cores,

Η διαφορά του ρολογιού υπέρ της 770 όπως είπες ποιο πάνω venom7, δεν είναι "περίπου 150 ΜΗz", αλλά 88 MHz Stock και 40 MHz Boost.

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε η γνωμη μου ειναι οτι δε χρειαζεται να "τρως" το κεφαλι σου για το ποια ειναι καλυτερη.

Εχεις σταμπαρει μια 280Χ και μια 770. Οποια και να παρεις, θα εισαι κομπλε και θα την καταευχαριστηθεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την δεδομένη χρονική στιγμή για νέα κάρτα θα έπαιρνα 280x.

Αλλά θα συμφωνήσω με τους από πάνω!

Χτύπα όποια σου κάνει περισσότερο κλίκ και κάνε μου την χάρη..λιώσε στο gaming και μην μπεις στον κόπο να μετράς νούμερα από benchmarks!

Όχι για πάνω από 1-2 μέρες τουλάχιστον :p

EDIT: σχετικά με τους drivers στο review του Γιάννη που λέτε παραπάνω,όλα τα benchmarks τα έχω τρέξει με 331.40 εκτός του AvP (Single-SLI) και του Valley σε SLI που είναι με 331.65

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.