Jump to content



Sapphire Radeon R9 280X ή Asus GeForce GTX770


makisko

Recommended Posts

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply
μια πολυ γενικη ιδεα παιρνεις απο δω

Radeon R9 280X vs GeForce GTX 770

Η ζυγαρια δειχνει μαλλον να κλεινει προς τη GTX770 τη στιγμη που μιλαμε για ιδια τιμη

compute performance μεγαλύτερο η 770 από την 280 ? :slap::slap::slap::nono::nono::nono::nono:

Σε καμιά περίπτωση ...

GTX 770 = DP = 1/24 SP ... δηλαδή τραγικά ποσοστά ...

Αν ψάχνετε για συγκριτικό ψάξτε για κάτι άλλο.

Και γενικά για να διαλέξετε ανάμεσα στις δυο , πρώτα απ` όλα δείτε ποια παιχνίδια σας ενδιαφέρουν μιας και είναι πολύ κοντά σε επιδόσεις οι οποίες παίζουν ανάλογα το game.

Link to comment
Share on other sites

εφοσον η 280χ ειναι επανεκδοση τισ 7970ghz edition σου δειχνω αυτο με καθε επιφυλαξη..

AnandTech | Bench - GPU13

Η ιστορία με την 280x είναι λίγο περίεργη.

Κάθε υλοποίηση έχει και διαφορετικούς χρονισμούς οι οποίοι απέχουν πολύ από τους default .

Πχ. μια TOXIC δεν έχει καμιά σχέση με την απλή 280x της powercolor .

AnandTech | The Sapphire R9 280X Toxic Review

To ίδιο βέβαια και στο αντίπαλο στρατόπεδο.

Οπότε ψάξτε τι γίνεται ανάλογα την υλοποίηση που σας ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

μια πολύ γενική ιδέα παίρνεις από δω

Radeon R9 280X vs GeForce GTX 770

Η ζυγαριά δείχνει μάλλον να κλείνει προς τη GTX770 τη στιγμή που μιλάμε για ίδια τιμή

Αυτές εννοώ. Sapphire Radeon R9 280X vs ASUS GeForce GTX 770

Και πάλι όμως, όπως λες η ζυγαριά κλίνει προς την GTX770. Όπως και από εδώ PassMark Software - Video Card Benchmarks - High End Video Cards Η Vapor-X όμως έχει 1GB παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές εννοώ. Sapphire Radeon R9 280X vs ASUS GeForce GTX 770

Και πάλι όμως, όπως λες η ζυγαριά κλίνει προς την GTX770. Όπως και από εδώ PassMark Software - Video Card Benchmarks - High End Video Cards Η Vapor-X όμως έχει 1GB παραπάνω.

Αυτή την ιστοσελίδα να μην την λαμβάνεις υπόψη σου... Είναι για γέλια .

Πχ. αν δεις στο anandtech το compute που προσφέρει η 280x vs 770 θα καταλάβεις πως είναι εντελώς αντίθετο από αυτό που λέει το GPUBOSS.

Γενικά αυτός είναι αλλού και στα GPU και στα CPU .

πρώτα απ`όλα εστίασε στα games που θες .

Μετά ψάξε review πάνω στις υλοποιήσεις που θες .

Link to comment
Share on other sites

Επειδη κι εγω ψαχνομαι για καρτουλα αυτη την εποχη, προσωπικα βλεπω σαν καλυτερη επιλογη την 290X και τελος, ειδικα με την τιμουλα που μπηκε στην προσφορα ...<400 ευρω για μια καρτα με 64 επεξεργαστες rendering?

Και πλασαρεται σαν game card? :hehe: αυτο ειναι επαγγελματικο εργαλειο για βαρια δουλεια, και απ ολα οσα βλεπω στα νουμερα δεν πρεπει να εχει να ζηλεψει και πολλα απο μια καλη quadro (εκτος ισως απο τους drivers αλλα και παλι εχουμε διαφορες τιμης υπερπολλαπλασιες που καλυπτουν αυτο το θεμα)

Link to comment
Share on other sites

Που εχει λιγοτερο απο 400 ευρω η 290Χ???

SAPPHIRE RADEON R9 290 4GB GDDR5 PCI-E RETAIL - -

http://www.you.gr/proionta/ypologistes-anavathmisi-perifereiaka/exartimata-desktop-pc-anavathmisis/kartes-grafikon/vga-ati-gb-r9-290-4gb-ddr5-384-bit

290 λεει, οχι Χ και απ οσο ειδα παιζει και σε 380κατι σε καποιο αλλο μαγαζι (δεν το εβαλα bookmark και τωρα το ξαναψαχνω)

Link to comment
Share on other sites

Αλλο η απλη αλλο η Χ. Το παληκαρι πριν την Χ ειπε κατω απο 400 και τρελαθηκα. Αν ειναι να παρω 2 τοτε... Γιατι και εγω κατι στα 400 ψαχνω αλλα δεν ξερω αν πρεπει να εμπιστευτω την 290. Απο τη μια λεω να παρω μια 780 και μετα λεω βλακεια θα κανεις γιατι η 290 τελος του μηνα οταν αρχισουν τα custom θα εχει γυρω στα 400. Εχω μπερδευτει αρκετα θα ελεγα!

Link to comment
Share on other sites

Αλλο η απλη αλλο η Χ. Το παληκαρι πριν την Χ ειπε κατω απο 400 και τρελαθηκα. Αν ειναι να παρω 2 τοτε... Γιατι και εγω κατι στα 400 ψαχνω αλλα δεν ξερω αν πρεπει να εμπιστευτω την 290. Απο τη μια λεω να παρω μια 780 και μετα λεω βλακεια θα κανεις γιατι η 290 τελος του μηνα οταν αρχισουν τα custom θα εχει γυρω στα 400. Εχω μπερδευτει αρκετα θα ελεγα!

ναι απο λαθος κεκτημενη ταχυτητα (επειδη το 290Χ το εχω γραψει απειρες φορες στο search bar του google) πεταξα κι ενα Χ στο τελος...

Βεβαια η non X νομιζω συμφερει μια χαρα για καποιον που ποιανουν τα χερια του, κι επειδη μια ζωη κοιταω την ουσια κι οχι τα ρεστα βλεπω το τσιπακι και το λιγουρευομαι, και επειδη καρτα μαλλον θα παρω στις αρχες του επομενου μηνα παιζει να εχει βγει και καμια ακομα καλυτερη προσφορα

Link to comment
Share on other sites

Μαριε εφοσων δεν εχουμε ακομα ολοκληρωμενη εικονα απο τις καρτες (custom λυσεις ) θα σου προτεινα να περιμενεις λιγο μεχρι να ξεδιαλυνει το τοπιο.

επισης τοτε θα ξερεις αν θα παρεις πρασινη η οχι.

Link to comment
Share on other sites

Μαριε εφοσων δεν εχουμε ακομα ολοκληρωμενη εικονα απο τις καρτες (custom λυσεις ) θα σου προτεινα να περιμενεις λιγο μεχρι να ξεδιαλυνει το τοπιο.

επισης τοτε θα ξερεις αν θα παρεις πρασινη η οχι.

Βεβαια το εχουμε σκισει λιγο το τοπικ του παληκαριου, ναι και εγω θελω να περιμενω αλλα ως γνωστον εχω παντα μια κωλοπιλαλα οταν ειναι να παρω νεα vga...Απλα θα κανω λιγο υπομονη να παιξω bf4 και ghosts το Δεκεμβρη οπως το βλεπω...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα ομορφα θεματα ομορφα διαμελυζονται :dirol:

Εγω προσωπικα δεν ξερω τι να κανω, θελω 290 και τη θελω με 300 γιουρια :hehe::hehe::hehe::hehe: (αντε να δωσω 400 κι αν σε ενα μηνα πεσει στα 300 θα νοιωθω μαλ...ας) κι οχι τιποτε αλλο αλλα εχω δωσει τον παλιο μου πακετο οπως ηταν στη γυναικα μου (ηταν ο μονος τροπος να την πεισω πως εχω αναγγη να χτισω νεο pc:haha: ) και ειμαι με μια αθλια gt630 που ειχα στο εργαστηριο (εκει εβαλα μια ακομα πιο παναθλια που ειχα στο ντουλαπι, απ αυτες που παιρνω με το κιλο για υλοποιησεις που δε χρειαζονται γραφικα... στη δουλεια μου συνηθως δε χρειαζονται γραφικα αλλα επεξεργαστικη ισχυς, δικτυα και αλλα θεματακια)...

Η αληθεια ειναι πως οταν το εστηνα δεν ειχα υπ οψη μου ουτε κατα διανοια να παρω την 290 και σκεφτομουν για gtx 660 ti αλλα με το μπαχαλο τιμων που παιχτηκε και διαβαζοντας γι αυτο το τσιπακι τελικα το θελωωωωω

Link to comment
Share on other sites

Μην νιωθεις ασχημα εγω ειμαι με onboard VGA :p Και εγω ελεγα ενταξει θα παω σε καμμια 770 και θα τελειωνουμε αλλα ετσι οπως εγινε και εγω γλυκαθηκα πρωτα με την 780 που επεσε και μετα με την 290 που ειναι ακομα πιο κατω και εφαμιλη/καλυτερη σε πολλα παιχνιδια με την 780. Το θεμα ειναι οτι βαριεμαι οσο τιποτα αλλο να παρω μια reference 290 και να της βαλω εγω ενα arctic cooling system πανω, και αυτες με τα ετοιμα συστηματα ψυξης αργουν. Δεν γινεται να βγουν σε 1-2 βδομαδες να τελειωνουμε να δουμε τι θα παρουμε?

Link to comment
Share on other sites

αυτά τα 2 βίντεο ίσως σε βοηθήσουν

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=nY8FZnNgxMk]R9 280X vs GTX770 - Battlefield 3 - YouTube[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=E51XQ-bIu-g]Radeon R9 280X 1080p vs. HD 7970/GTX 770/GTX 760 Benchmarks - YouTube[/ame]

αν σε μπερδέψουν κι άλλο... σόρρυ :o

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.