Jump to content



HD7950 Overclocking


Sitios

Recommended Posts

Επειδή έχω τους τελευταίους μήνες μια Gigabyte HD7950, θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πραγματάκια τους γνώστες του θέματος που το έχουν ψάξει λίγο παραπάνω.

Μερικές μέρες αφού την πήρα, έβαλα το 3DMark11 και έπαιξα με τα ρολόγια της κάρτας (με το MSI Afterburner) για να δω που μπορεί να μείνει 24/7. Στα 1200MHz ο πυρήνας πετούσε κάποια artifacts στο 3DMark, το ίδιο και στα 1550MHz οι RAM της κάρτας. Εν τέλει, κατέληξα στα 1150 την GPU και στα 1500 τις μνήμες της. Τόσο καιρό δεν έχει κάνει κιχ να μην τη ματιάσω, εκτός από 1 φορά που κόλλησε στο Battlefield 4. Σε οποιοδήποτε άλλο game της έχω βάλει δεν έχει απολύτως κανένα θέμα και πάει σφαίρα. Επίσης από θόρυβο και θερμοκρασίες είμαι πολύ ευχαριστημένος, καθώς ακόμα και το καλοκαίρι και κλοκαρισμένη σε αυτά τα ρολόγια δεν ξεπέρασε τους 70C σε εκτεταμένο gaming. Για να είναι σταθερή εκεί, έχω δώσει βέβαια το +20% που επιτρέπει το Afterburner.

Ήθελα να ρωτήσω λοιπόν:

1) Υπάρχει κάποιος τρόπος να πάρω το 100% του potential της κάρτας ΧΩΡΙΣ να χάσω την εγγύησή της?

2) Κάποιο άλλο μετροπρόγραμμα ή stress-tool το οποίο να σε βοηθάει να βρεις τα max stable clocks υπάρχει?

3) Υπάρχει η δυνατότητα φλασαρίσματος κάποιου BIOS από 7970GHz edition πχ? Σε αυτήν την περίπτωση θα ξεκλειδώσουν και τα extra shaders? Με την εγγύηση τι παίζει τότε αν γίνει κάτι?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω τους τελευταίους μήνες μια Gigabyte HD7950, θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πραγματάκια τους γνώστες του θέματος που το έχουν ψάξει λίγο παραπάνω.

Μερικές μέρες αφού την πήρα, έβαλα το 3DMark11 και έπαιξα με τα ρολόγια της κάρτας (με το MSI Afterburner) για να δω που μπορεί να μείνει 24/7. Στα 1200MHz ο πυρήνας πετούσε κάποια artifacts στο 3DMark, το ίδιο και στα 1550MHz οι RAM της κάρτας. Εν τέλει, κατέληξα στα 1150 την GPU και στα 1500 τις μνήμες της. Τόσο καιρό δεν έχει κάνει κιχ να μην τη ματιάσω, εκτός από 1 φορά που κόλλησε στο Battlefield 4. Σε οποιοδήποτε άλλο game της έχω βάλει δεν έχει απολύτως κανένα θέμα και πάει σφαίρα. Επίσης από θόρυβο και θερμοκρασίες είμαι πολύ ευχαριστημένος, καθώς ακόμα και το καλοκαίρι και κλοκαρισμένη σε αυτά τα ρολόγια δεν ξεπέρασε τους 70C σε εκτεταμένο gaming. Για να είναι σταθερή εκεί, έχω δώσει βέβαια το +20% που επιτρέπει το Afterburner.

Ήθελα να ρωτήσω λοιπόν:

1) Υπάρχει κάποιος τρόπος να πάρω το 100% του potential της κάρτας ΧΩΡΙΣ να χάσω την εγγύησή της?

2) Κάποιο άλλο μετροπρόγραμμα ή stress-tool το οποίο να σε βοηθάει να βρεις τα max stable clocks υπάρχει?

3) Υπάρχει η δυνατότητα φλασαρίσματος κάποιου BIOS από 7970GHz edition πχ? Σε αυτήν την περίπτωση θα ξεκλειδώσουν και τα extra shaders? Με την εγγύηση τι παίζει τότε αν γίνει κάτι?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις.

Υπαρχουν διαφορα stress-tool για να τσεκαρεις σε πια ρολογακια ειναι καλα.Αλλα για μενα το καλυτερο ειναι τα παιχνιδια π.χ για μενα βαρυ παιχνιδι που μπορεις να δεις αν η καρτουλα σου ειναι σταθερη στα ρολογια που εχεις ορισει ειναι crysis3-bf3-bf4-Μetro LL.Aπλα να ξερεις θελεις ρευμα για να την κανεις σταθερη στα πιο πανω ρολογια που ειπες και αυτο συνεπαγεται με θερμοκρασιες παραπανω.Τωρα για φλασαρισμα ψαξε λιγο στο google να δεις εαν το συγκεκριμενο μοντελο μπορει να ξεκλειδωσει τα shaders της 7970.Εχω διαβασει σε καποια μοντελα 7950 sapphire vaporΧ εχουν φλασαρει bios της 7970 και δουλευει μια χαρα δλδ σαν 7970 και αν οντως ισχυει αυτο θα μπορεις να παιξεις λογικα και με το Bios της 280Χ.Aλλα ψαξε το προσεχτικα προν κανεις τετοια κινηση.Κανονικα με το φλασαρισμα χανεις εγγυηση εαν κατι παει στραβα αλλα υπαρχει και τροπος σε περιπτωση που δεν σου δουλεψει η καρτα με το bios που περασες να την ξαναφλασαρεις στο εργοστασιακο bios.Βεβαια να ξερεις οτι το φλασαρισμα το κανεις με ευθυνη δικη σου

Link to comment
Share on other sites

Με το flasharisma χανεται σιγουρα η εγγυηση;

Σε περιπτωση που δεν μπορεσεις να την επαναφερεις εαν παει κατι στραβα νομιζω πως ναι ετσι εχω διαβασει.Δεν εχω αντιμετωπισει κατι τετοιο και πραγματικα δεν θελω οπως κανενας λογικα!Αλλα πλεον υπαρχουν tools για να μπορεσεις να την ξαναφλασαρεις στο εργοστασιακο bios εαν κατι στραβωσει

Link to comment
Share on other sites

Aπλα να ξερεις θελεις ρευμα για να την κανεις σταθερη στα πιο πανω ρολογια που ειπες και αυτο συνεπαγεται με θερμοκρασιες παραπανω.

Από θερμοκρασίες δεν έχω θέμα... Στο COD Ghosts, στα 1150-1500 δεν πάει πάνω από 60C η κάρτα (σύμφωνα με το MSI Afterburner). Θα βάλω και ένα Furmark να δω, αλλά θα είναι ΟΚ... Το θέμα είναι να μπορέσω να της δώσω παραπάνω ρεύμα από κάποιο software ή με κάποιο ξεκλείδωτο BIOS χωρίς να είναι πολύ ριψοκίνδυνο να χαθεί η εγγύηση.

Edit: έτρεξα FurMark αλλά παρόλο που διαβάζει και το Afterburner και το Furmark ότι τα ρολόγια είναι 1150-1500, στο Afterburner δείχνει ότι έτρεχε στα 900-1250, ξέρει κανείς γιατί? Πάντως μέχρι 59C έδειξε...

Link to comment
Share on other sites

Από θερμοκρασίες δεν έχω θέμα... Στο COD Ghosts, στα 1150-1500 δεν πάει πάνω από 60C η κάρτα (σύμφωνα με το MSI Afterburner). Θα βάλω και ένα Furmark να δω, αλλά θα είναι ΟΚ... Το θέμα είναι να μπορέσω να της δώσω παραπάνω ρεύμα από κάποιο software ή με κάποιο ξεκλείδωτο BIOS χωρίς να είναι πολύ ριψοκίνδυνο να χαθεί η εγγύηση.

Με ΑΒ μπορεις να δωσεις ρευμα για να παει παραπανω η καρτουλα.Οσο για το bios ψαξε να δεις αυτο που σου ειπα εαν μπορεις να το κανεις και να ξεκλειδωσεις τα shaders γιατι μετα θα δουλευεις τα παραπανω ρολογια που εχεις και τωρα και λογικα θα πηγαινουν καλυτερα τα παιχνιδια χωρις να χρειαζεται να κανεις oc την καρτα σου.Στις nvidia υπαρχει τροπος να ξεκλειδωσεις μεσο ΑΒ παραπανω ρευμα.Στις AMD δεν ξερω πως γινεται αλλα σιγουρα θα υπαρχει τροπος παλι με ΑΒ.Παντα προσοχη ομως με το ρευμα

Link to comment
Share on other sites

Με ΑΒ μπορεις να δωσεις ρευμα για να παει παραπανω η καρτουλα.Οσο για το bios ψαξε να δεις αυτο που σου ειπα εαν μπορεις να το κανεις και να ξεκλειδωσεις τα shaders γιατι μετα θα δουλευεις τα παραπανω ρολογια που εχεις και τωρα και λογικα θα πηγαινουν καλυτερα τα παιχνιδια χωρις να χρειαζεται να κανεις oc την καρτα σου.Στις nvidia υπαρχει τροπος να ξεκλειδωσεις μεσο ΑΒ παραπανω ρευμα.Στις AMD δεν ξερω πως γινεται αλλα σιγουρα θα υπαρχει τροπος παλι με ΑΒ.Παντα προσοχη ομως με το ρευμα

AB εννοείς το AfterBurner? Αν ναι, έχω δώσει ήδη το +20% ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ... Τέσπα, επειδή από ένα γρήγορο search και λίγο διάβασμα είδα ότι αρκετοί έχουν θέματα και κάποιος έλεγε ότι δεν ξεκλειδώνουν έξτρα shaders γιατί είναι laser cut το pcb, το μόνο που κρεδίζεις είναι τα extra clocks που μένουν μόνιμα ρυθμισμένα... μου φαίνεται θα αρκεστώ σε αυτά που μου δίνει μέχρι τώρα...

Μπορεί κάποιος να ποστάρει κανένα 3dmark11 score για να συγκρίνω επιδόσεις? Εδώ κάτι βρήκα, αλλά είναι με Phenom...

Edit: panosc είσαι 24/7 στα 1250/1550 με την VTX3D 7950? Αν ναι, έχεις δώσει απλά το +20% του Afterburner? Μπορείς να τρέξεις ένα 3dmark11 και να ποστάρεις το result?

Link to comment
Share on other sites

ξεκλειδωνουν οι shaders σε 7950 ?

Eτσι ειχα διαβασει καπου δεν ξερω εαν πραγματικα γινεται και κατα ποσο μπορει να γινει για διαβαστε το μια αυτο αλλα απο οτι διαβασα στα γρηγορα δεν ξεκλειδωνουν shaders αλλα η καρτα δουλευει πιο καλα αλλα ψαχτε το μηπως και...

Radeon HD 7950 Flashed to Radeon HD 7970 Ghz Edition.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και κάτι άλλο πέρα από το Overclocking... Ανάμεσα στην GV-R795WF3-3GD και στην GV-N670OC-2GD, ποια θα διαλέγατε για gaming σε 1080p?

Aν για μενα πας σε 670 με ενα καλο oc φτανεις και ξεπερνας σε καποια παιχνιδια την ref 680.Που αυτο σημενει πανω κατω εισαι στα ιδια με μια 7970.Αλλα μας βαζεις δυσκολα γιατι και η 7950 ειναι μια χαρα καρτουλα στα 1080p.Δες κανα review αναμεσα σε αυτες τις δυο.

http://www.bit-tech.net/hardware/graphics/2012/11/12/gigabyte-geforce-gtx-670-2gb-review/

Link to comment
Share on other sites

έχω δει reviews και επειδή δεν έχω καταλάβει αν υπάρχει "ξεκάθαρος" νικητής, είπα μήπως ξέρετε εσείς... anyway, μάλλον μία ή άλλη θα είναι...

Iσως η πρασινη να ειναι λιγο καλυτερη.Αλλα αυτο διαφερει απο παιχνιδι σε παιχνιδι.Δες το παραπανω λινκ που σου εβαλα σημειωσε νουμερα για την πρασινη στο καθε παιχνιδι εαν δεν βαριεσε και μετα κανε το ιδιο για την κοκκινουλα και ετσι θα βγαλεις ακρη

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.