Jump to content



FX 6350 & Τάσεις!!!!


Picard

Recommended Posts

Καλησπερα εχω τον 6350 και την sabertooth 990fx r2.0,με εχει σπασει τα νευρα η ρυθμιση του bios γιατι συνεχως κανω κατι λαθος και το συστημα παγωνει,επισης χρειαζεται χειροκινητα να περαστουν οι τασεις οπως γνωριζετε γιατι ολοι cpu ειναι ξεκλειδωτοι, ποιες τιμες πρεπει να δωσω στις δυο τασεις manual οταν δουλευει σε normal συνθηκες???(3.9 και 4.2 turbo) μπορει να δουλεψει απροβληματιστα εχοντας ενεργοποιημενο το turbo core??? γιατι μεχρι στιγμης δεν την βρηκα την ακρη,επισης ποιες επιλογες πρεπει να εχω ρυθμισει στο digi-power και στο cpu configuration????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω τον 6350 και την sabertooth 990fx r2.0,με εχει σπασει τα νευρα η ρυθμιση του bios γιατι συνεχως κανω κατι λαθος και το συστημα παγωνει,επισης χρειαζεται χειροκινητα να περαστουν οι τασεις οπως γνωριζετε γιατι ολοι cpu ειναι ξεκλειδωτοι, ποιες τιμες πρεπει να δωσω στις δυο τασεις manual οταν δουλευει σε normal συνθηκες???(3.9 και 4.2 turbo) μπορει να δουλεψει απροβληματιστα εχοντας ενεργοποιημενο το turbo core??? γιατι μεχρι στιγμης δεν την βρηκα την ακρη,επισης ποιες επιλογες πρεπει να εχω ρυθμισει στο digi-power και στο cpu configuration????

δεν χρειάζεται να βάλεις manual τιμές σε volt η σε άλλες ρυθμίσεις κανονικά με όλα στοauto η μετά από ένα load default θα πρέπει να παίζει απροβλημάτιστα, κανε και ένα clear cmos καλού κακού

η μονη διαφορα ενός κλειδωμένου με έναν ξεκλείδωτο επεξεργαστη έχει σχέση μονο με το multiplier και χρησιμεύει μονο για overclocking

αν ενεργοποίησεις το turbo core θα δουλέψει πρώτα όμως δοκίμασε χωρις turbo να δεις αν κολλάει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω τον 6350 και την sabertooth 990fx r2.0,με εχει σπασει τα νευρα η ρυθμιση του bios γιατι συνεχως κανω κατι λαθος και το συστημα παγωνει,επισης χρειαζεται χειροκινητα να περαστουν οι τασεις οπως γνωριζετε γιατι ολοι cpu ειναι ξεκλειδωτοι, ποιες τιμες πρεπει να δωσω στις δυο τασεις manual οταν δουλευει σε normal συνθηκες???(3.9 και 4.2 turbo) μπορει να δουλεψει απροβληματιστα εχοντας ενεργοποιημενο το turbo core??? γιατι μεχρι στιγμης δεν την βρηκα την ακρη,επισης ποιες επιλογες πρεπει να εχω ρυθμισει στο digi-power και στο cpu configuration????

Αν παίζεις default τα μόνα που θα κάνεις είναι

1) Να περάσεις το τελευταίο bios της μητρικής για να είμαστε σίγουροι πως αναγνωρίζεται ο επεξεργαστής!

2) Να γυρίσεις τα πάντας default με ένα CLEAR CMOS !

3) Αμέσως μετά να βάλεις τον SATA CONTROLLER σε AHCI αν τον είχες και πριν για SSD κ.λ.π.

4) Να κάνεις ρύθμιση της συχνότητα και των timings και της τάσης των μνημών σου !

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Με αυτά είναι ΟΚ για να δουλεύεις χωρίς κλοκάρισμα τον επεξεργαστή ! Όλα τα άλλα turbo core κ.λ.π. δουλεύουν αυτόματα ! Δεν πειράζεις τίποτα !

Από εκεί και πέρα αν θες να κλοκάρεις τότε το συζητάμε αλλιώς το πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν παίζεις default τα μόνα που θα κάνεις είναι

1) Να περάσεις το τελευταίο bios της μητρικής για να είμαστε σίγουροι πως αναγνωρίζεται ο επεξεργαστής!

2) Να γυρίσεις τα πάντας default με ένα CLEAR CMOS !

3) Αμέσως μετά να βάλεις τον SATA CONTROLLER σε AHCI αν τον είχες και πριν για SSD κ.λ.π.

4) Να κάνεις ρύθμιση της συχνότητα και των timings και της τάσης των μνημών σου !

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Με αυτά είναι ΟΚ για να δουλεύεις χωρίς κλοκάρισμα τον επεξεργαστή ! Όλα τα άλλα turbo core κ.λ.π. δουλεύουν αυτόματα ! Δεν πειράζεις τίποτα !

Από εκεί και πέρα αν θες να κλοκάρεις τότε το συζητάμε αλλιώς το πράγμα.

Λοιπον να τα παρουμε με τη σειρα,αλλαξα δισκο,αλλαξα καρτα γραφικων,αλλαξα τροφοδοτικο,δοκιμασα αλλες μνημες,εγκατεστησα το τελευταιο bios 2005,εκανα ενα εκατομμυριο clear cmos βγαζοντας το τζαπερακι,μεσα στο εγχειριδιο λεει οτι το τοποθετεις στην υποδοχη 2-3 για 10sec,εγω το αφησα 2 λεπτα,προσπαθησα να αλλαξω ρυθμισεις bios τασεις,βαζοντας d.o.c.p τις μνημες,κατεβασα συχνοτητα μνημης,ανεβασα timings κι αλλο,ανεβασα το bus,κατεβασα ratio,κατεβασα το cpu/nb,πειραξα ολες τις επιλογες στο digi power του cpu για capability,πειραξα τις επιλογες του cpu configuration,εβαλα σε λειτουργια full phases την επιλογη extreme η manual adjustment,τιποτα ενα μπαχαλο,μεχρι και τα windows 8.1 αγορασα γνησια retail,δεν το περιμενα αυτο απο τη sabertooth,τελικα και η asus εχει αδυναμιες,δεν ειναι τελεια και μιλαμε για tuf series ετσι,με πιστοποιηση test reliability,τελικα αγανακτησα τοσο,εκνευριστηκα τοσο που την εβγαλα απο το κουτι,την εβαλα στο πακετο της και θα τη δωσω για αντικατασταση η επιλογη αλλου μοντελου,ειμαι σιγουρος 100% οτι η μητρικη ειναι ελλατωματικη,δε μπορει να τα χεις default ολα στο auto και να σου κολλαει στο loading των windows........

Ξεχασα το AHCI ειναι ενεργοποιημενο απο τη default κατασταση,ο επεξεργαστης αναγνωριζεται και με παλιοτερες εκδοσεις bios,να ειναι θεμα cpu δινω ελαχιστες πιθανοτητες,επισης εχω βγαλει αρκετες φορες τη ψυκτρα,εχω τοποθετησει 3 διαφορετικες παστες AS5, MX4, X5 νομιζω και μια zalman,ψυκτρα εχω της noctua την NH-c12p SE14....σε ολες τις δοκιμες που εκανα με bus,ratio ειχα disable το turbo core.

Link to comment
Share on other sites

d.o.c.p τις μνημες
Αν θυμάμαι καλά με το που παίξεις με αυτό αυξάνεται και το base clock στο cpu !

Μήπως έχεις από εκεί θέμα ?

Θα σου πω κάτι άλλο να κάνεις !

Βαλε τα πάντα default και κλείσε τα C1E και C6 STATES !

Δες αν δουλεύει κομπλέ ! Αν ναι τότε κάποια ασυμβατότητα μνημών με τα power states έχεις !

Και μια άλλη ερώτηση. Πάντα κολλάει στην εκκίνηση των WINDOWS?

Εκανες format όταν άλλαξες μητρική ?

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά με το που παίξεις με αυτό αυξάνεται και το base clock στο cpu !

Μήπως έχεις από εκεί θέμα ?

Θα σου πω κάτι άλλο να κάνεις !

Βαλε τα πάντα default και κλείσε τα C1E και C6 STATES !

Δες αν δουλεύει κομπλέ ! Αν ναι τότε κάποια ασυμβατότητα μνημών με τα power states έχεις !

Και μια άλλη ερώτηση. Πάντα κολλάει στην εκκίνηση των WINDOWS?

Εκανες format όταν άλλαξες μητρική ?

C1E και C6 ηταν disable παντοτε και το cool n quiet το ειχα τις περισσοτερες φορες "disable by cpu"

μπορει να το κανει στην αρχη στο loading που εμφανιζεται ενα κυκλακι στα win8 εκει σε μια φαση κολλαει σταματαει το loading περιμενα μιση ωρα τιποτα,μπορει να παιξεις ενα παιχνιδι και να κολλησει μετα,μπορει να κολλησει στην αξιολογηση των win,οποτε θελει,οποτε γουσταρει,ασχολουμαι εδω και δυο μηνες με αυτο,ειλικρινα περιμενα κι απο την asus να βγαλει νεα εκδοση bios,την εβγαλε προσφατα,δυο φορες εκανα flash καμια 10αρια φορες Clear cmos,τιποτα τιποτα τιποτα,μου σπασε τα νευρα.....οσο για το format μονο τα τελευταια 24ωρα εκανα 4 φορες εγκατασταση τα win8 αλλαζα επιλογες μηπως κανω κατι λαθος,εχω εξαντλησει ολες τις πιθανες περιπτωσεις.......οποτε παιρνω amd κατι πηγαινει στραβα,το ιδιο πραγμα και το 2000 κι εχω sabertooth 55i με 760 πανω 3 χρονια μηχανημα πεταει,οτι και να κανω,να το ζορισω δε θα μου κολλησει ποτε.....

Link to comment
Share on other sites

Προσεχε μην ειναι το CPU. Εμενα ενας 8320 εβλεπε μεχρι 4GB RAM και μετα απο καποιους μηνες δεν εβλεπε RAM.

τι εννοεις δεν εβλεπε ραμ??? εγω δεν ειχα τετοιο προβλημα,δε ξεκιναει εαν ο επεξεργαστης δε μπορει να συνεργαστει με τη ραμ,εαν βλεπει λιγοτερη ram ειναι προβλημα bios καποιων λανθασμενων ρυθμισεων η bug της εκδοσης bios.....

Link to comment
Share on other sites

το memOk κουμπακι το ειχες πατησει καθολου κατα την ωρα του ποσταρισματος?

ρωταω εγω τωρα...

κι αυτο το εκανα χωρις αποτελεσμα δε παιζει ομως γιατι και με αλλες μνημες εχω παγωματα........ τωρα που πηγα να την παραδωσω για service ο πωλητης μου ειπε οτι πανω στην πλακετα λειπει το χαρτακι με το serial number,αναγραφεται μονο στο κουτι,το εγραψε και στο δελτιο service,υπαρχει περιπτωση να μου ακυρωσουν την εγγυηση γι αυτο το λογο????

Link to comment
Share on other sites

το εχεις το κουτι?γιατι εκει οντως το γραφει επανω.αλλα στην μητρικη,εμενα τουλαχιστον που ειναι η rev 1,το εχει πανω αριστερα ακρη ακρη διπλα απο το memOk κουμπακι.

αρκετες sabertooth παντως απο οτι διαβαζω,τα ειχαν τα θεματακια τους.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις δεν εβλεπε ραμ??? εγω δεν ειχα τετοιο προβλημα,δε ξεκιναει εαν ο επεξεργαστης δε μπορει να συνεργαστει με τη ραμ,εαν βλεπει λιγοτερη ram ειναι προβλημα bios καποιων λανθασμενων ρυθμισεων η bug της εκδοσης bios.....

Εμενα εκεινος ο 8320 αρχικα εβλεπε 4GB και μετα απο καιρο δεν εβλεπε RAM.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.