Jump to content



vga upgrade σε toshiba qosmio ?


stevedri

Recommended Posts

εχω ενα qosmio σειρα x500 με καρτα γραφικων gtx 460. ξερει κανεις εαν μπορω να κανω αναβαθμιση με καλυτερη?

ξερω οτι σε πολλα λαπτοπ η καρτα γραφικων βγαινει και βαζεις η την ιδια εαν χαλασει η και καλυτερη.

για αυτο το μοντελο ξερει κανεις κατι?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το θέμα δεν είναι αν μπορείς να αλλάξεις την gpu αλλά κατά πόσο αξίζει να μπεις στον κόπο γιατί δεν είναι και σιγουρο ότι θα δουλέψει. Αρχικά θα πρέπει να δεις αν η gpu είναι MXM ή είναι κολλημένη στη μητρική, που λογικά είναι ΜΧΜ 3.0 αλλά θα πρέπει αρχικά να ανοίξεις το laptop για να τσεκάρεις. Μετά για να είσαι σίγουρος ότι θα είναι συμβατή και θα λειτουργήσει καλό θα είναι να βρεις κάποια που να είναι φτιαγμένη για toshiba και συγκεκριμένα για τη σειρά Qosmio X500. Αλλά απ' ότι βλέπω το δικό σου είναι το τελευταίο αυτής της σειράς, επομένως δεν πρόκειται να βρεις καλύτερη κάρτα από αυτή που φοράει ήδη για αυτή το μοντέλο. Μπορείς να πειραματιστείς αν θέλεις, μιας και υπάρχουν στην αγορά κάρτες MXM καλύτερες από την 460m, αλλά είναι πολλά τα λεφτά που θα πρέπει να δώσεις χωρίς να είσαι σίγουρος για το αποτέλεσμα. Η γνώμη μου είναι ότι αν δε σε ικανοποιεί πλέον η απόδοση του συγκεκριμένου laptop, να το πουλήσεις και να κοιτάξεις για κάτι καλύτερο, που θα είναι και σίγουρο ότι θα δουλεύει ακόμα και αν κοστίζει λίγο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το θέμα δεν είναι αν μπορείς να αλλάξεις την gpu αλλά κατά πόσο αξίζει να μπεις στον κόπο γιατί δεν είναι και σιγουρο ότι θα δουλέψει. Αρχικά θα πρέπει να δεις αν η gpu είναι MXM ή είναι κολλημένη στη μητρική, που λογικά είναι ΜΧΜ 3.0 αλλά θα πρέπει αρχικά να ανοίξεις το laptop για να τσεκάρεις. Μετά για να είσαι σίγουρος ότι θα είναι συμβατή και θα λειτουργήσει καλό θα είναι να βρεις κάποια που να είναι φτιαγμένη για toshiba και συγκεκριμένα για τη σειρά Qosmio X500. Αλλά απ' ότι βλέπω το δικό σου είναι το τελευταίο αυτής της σειράς, επομένως δεν πρόκειται να βρεις καλύτερη κάρτα από αυτή που φοράει ήδη για αυτή το μοντέλο. Μπορείς να πειραματιστείς αν θέλεις, μιας και υπάρχουν στην αγορά κάρτες MXM καλύτερες από την 460m, αλλά είναι πολλά τα λεφτά που θα πρέπει να δώσεις χωρίς να είσαι σίγουρος για το αποτέλεσμα. Η γνώμη μου είναι ότι αν δε σε ικανοποιεί πλέον η απόδοση του συγκεκριμένου laptop, να το πουλήσεις και να κοιτάξεις για κάτι καλύτερο, που θα είναι και σίγουρο ότι θα δουλεύει ακόμα και αν κοστίζει λίγο παραπάνω.

ευχαριστω για την ανταποκριση. ειμαι πολυ ευχαριστημενος με το λαπτοπ , απλα θα ηθελα να ξερω εαν μπορουσα να κανω αναβαθμιση στην καρτα . αν γινεται θα κρατησω το λαπτοπ για πολυ καιρο.!

Link to comment
Share on other sites

διαβασα το λινκ. . η 460 που εχω με την 560 δεν εχουν διαφορα που να αξιζει η αναβαθμιση. (560 = 460 overclock)

αμα τωρα μπορει να μπει η 670 , τοτε μαλιστα αλλα δεν μπορω να βρω πουθενα επιβαιβεωση.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=17113]stevedri[/MENTION]

Σε καταλαβαίνω απόλυτα, κι εγώ αυτό θα ήθελα στη θέση σου, αλλά αν κάνει κάτι τέτοιο η Toshiba, ή όποιος άλλος κατασκευαστής, δηλαδή να παράσχει τη δυνατότητα τόσο μεγάλης αναβάθμισης, θα υποσκάπτει την τρέχουσα γκάμα των προϊόντων του.

Link to comment
Share on other sites

@Oric

να δουμε λοιπον. προς το παρον ψαχνω σε κανα ξενο φορουμ μπας και εχει κανει κανεις τιποτα. παντος η toshiba θα σου πει οπως και να χει και μαλλον για ολα τα μοντελα NOT SUPPORTED...:(

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.