Jump to content



Ξερει κανεις απο Βεσπα? (Optimus G Pro)


SLN

Recommended Posts

Παλουκαρια,

Αν ξερει κανεις να πει μια γνωμη γιατι ψαχνω xda αλλα δεν βγαζω ακρη.

Εχω το Optimus G Pro αλλα παντα συμφωνος με την ιδεολογια μου δεν πηρα το κανονικο αλλα το κορεατικο F240L

Παρολο που δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα και η μαμα ειναι καταπληκτικη στα ολα της (μπαταρια 2-3 μερες γρηγορη κλπ κλπ) μου μπηκε αυτο "το τετοιο", πως-το-λενε να το δαχτυλιασω.

Το θεμα ειναι οτι προφανως δεν μπορω να του βαλω τις ROM απο Ε98Χ...

ή μηπως μπορω αλλα πρεπει να περασω και κατι "modem κλπ" που λενε.

Σιγουρα απο οτι εχω καταλαβει δε μπαινουν ΟΛΕΣ γιατι σε ορισμενες λεει "E980X only" κλπ κλπ

Ξερει κανεις πως δουλευει το θεμα με το τριπτυχο "ROM-kernel-modem"

Dankeee

Link to comment
Share on other sites

Για τα samsung που ξέρω ,δε γινεται συνήθως να μπει μια ρομ απο άλλη εκδοσή του note 2 ας πούμε.

Πρεπει να ειναι το international πχ για ελλάδα αλλιώς δε δουλεύει,ας αλλάξεις και μόντεμ.

Εν ολιγης πρεπει να βρεις ρομ για το κορεάτικο.

Αντίστοιχά πρεπει ο κερνελ να ειναι για τη συγκεκριμένη ρομ,και το μόντεμ σύμφωνο με τη χώρα που μένεις

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Παλουκαρια,

Αν ξερει κανεις να πει μια γνωμη γιατι ψαχνω xda αλλα δεν βγαζω ακρη.

Εχω το Optimus G Pro αλλα παντα συμφωνος με την ιδεολογια μου δεν πηρα το κανονικο αλλα το κορεατικο F240L

Παρολο που δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα και η μαμα ειναι καταπληκτικη στα ολα της (μπαταρια 2-3 μερες γρηγορη κλπ κλπ) μου μπηκε αυτο "το τετοιο", πως-το-λενε να το δαχτυλιασω.

Το θεμα ειναι οτι προφανως δεν μπορω να του βαλω τις ROM απο Ε98Χ...

ή μηπως μπορω αλλα πρεπει να περασω και κατι "modem κλπ" που λενε.

Σιγουρα απο οτι εχω καταλαβει δε μπαινουν ΟΛΕΣ γιατι σε ορισμενες λεει "E980X only" κλπ κλπ

Ξερει κανεις πως δουλευει το θεμα με το τριπτυχο "ROM-kernel-modem"

Dankeee

Σίγουρα θα πω και κάτι που ήδη ξέρεις, αλλά ας το πάρουμε βήμα-βήμα:

Ο kernel κάνει ακριβώς ότι και στο Linux (εξάλλου είναι Linux-based). Εξασφαλίζει τις βασικές λειτουργίες του υλικού και την αλληλεπίδραση με τα υψηλότερα επίπεδα του λειτουργικού. Οι διαφορές μεταξύ kernels είναι χαμηλού επιπέδου, γι' αυτό μπορεί να έχουν διαφορές σε κατανάλωση, σταθερότητα κλπ...

Οι ROMS είναι όλα τα υπόλοιπα στοιχεία του λειτουργικού: binaries για το κινητό σου (μεταξύ άλλων βιβλιοθήκες, αρχεία συστήματος, ή άλλες εφαρμογές). Με μια πρώτη σκέψη θα έλεγες ότι δεν επηρεάζονται από τον kernel, αλλά δεν είναι ασυνήθιστο να προσπαθούν να χρησιμοποιήσουν λειτουργίες του συστήματος που κάποιος συγκεκριμένος kernel δεν υποστηρίζει. Κοινώς: θέλεις καλό πάντρεμα kernel-ROM.

modem φαντάζομαι εννοείς αυτό που συνήθως αποκαλείται radio. Αναφέρεται στον low-level driver που ελέγχει την ασύρματη επικοινωνία του κινητού. Μια άλλη έκδοση μπορεί να βελτιώνει την ποιότητα σήματος, την κατανάλωση μπαταρίας, πιθανές αποσυνδέσεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μεχρι εκει το ειχα καταλαβει...

Εκεινο το οποιο δεν εχω πιασει ακομα ειναι το εξης.

Πλεον (πρεπει να) διαλεγεις τριπλεττα? Δηλαδη κατεβαζω εγω μια ROM και μετα αυτη μπαινει πανω στα modem/kernel που εχω ηδη στο F240? Και αργοτερα αν εγω θελω να αλλαξω kernel/moedm το κανω ή ειναι ολο απο την αρχη σαν νεο πακετο τα ξαναπερναω ολα?

Συγκεκριμενα βλεπω πολλους π.χ. οτι τον kernel του oblikas τον εχουνε "στον αφρο". Αντε τον βαλαμε... Θεωρω οτι αν παω να τον βαλω πρεπει να περασω και νεα ROM... (ή τελος παντων την ιδια γιατι θα αλλαξει ο πυρηνας του λειτουργικου) Πρεπει να περασω και νεο modem?

Γενικα δεν ειναι τοσο το οτι δεν καταλαβαινω τι κανει το καθενα... Απλα δεν καταλαβαινω ποσο... interchangeable ειναι αυτα μεταξυ τους και πως επηρεαζεται το ενα με την αλλαγη του αλλου. ;)

edit: Απλα μεχρι τωρα σε ολα τα προηγουμενα android, κατεβαζα 1 αρχειο το flashara και ημουν ετοιμος. Πλεον το εχουνε σπασει σε τμηματα και καπου εχασα την μπαλα

Link to comment
Share on other sites

Ναι μεχρι εκει το ειχα καταλαβει...

Εκεινο το οποιο δεν εχω πιασει ακομα ειναι το εξης.

Πλεον (πρεπει να) διαλεγεις τριπλεττα? Δηλαδη κατεβαζω εγω μια ROM και μετα αυτη μπαινει πανω στα modem/kernel που εχω ηδη στο F240? Και αργοτερα αν εγω θελω να αλλαξω kernel/moedm το κανω ή ειναι ολο απο την αρχη σαν νεο πακετο τα ξαναπερναω ολα?

Συγκεκριμενα βλεπω πολλους π.χ. οτι τον kernel του oblikas τον εχουνε "στον αφρο". Αντε τον βαλαμε... Θεωρω οτι αν παω να τον βαλω πρεπει να περασω και νεα ROM... (ή τελος παντων την ιδια γιατι θα αλλαξει ο πυρηνας του λειτουργικου) Πρεπει να περασω και νεο modem?

Γενικα δεν ειναι τοσο το οτι δεν καταλαβαινω τι κανει το καθενα... Απλα δεν καταλαβαινω ποσο... interchangeable ειναι αυτα μεταξυ τους και πως επηρεαζεται το ενα με την αλλαγη του αλλου. ;)

edit: Απλα μεχρι τωρα σε ολα τα προηγουμενα android, κατεβαζα 1 αρχειο το flashara και ημουν ετοιμος. Πλεον το εχουνε σπασει σε τμηματα και καπου εχασα την μπαλα

Στη θεωρία είναι επαρκώς ανεξάρτητα για να μην έχεις θέματα. Στην πράξη, καλό είναι να χρησιμοποιείς δοκιμασμένους συνδυασμούς kernel-ROM, διαφορετικά αυξάνονται ελαφρώς οι πιθανότητες να ανακαλύψεις κάτι που δεν λειτουργεί όπως περίμενες. Το radio παίζει μπάλα και μόνο του - κατά κανόνα νεότερο=καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.