Jump to content



ASUS Z87 Gryphon - EFI BIOS τιναυταρε; (απορία για volt)


deninho

Recommended Posts

Έχω την μητρική του τίτλου. Χαζεύω το EFI, ωραίο ότι μπορώ να κινηθώ με το mouse, και πέφτω στο menu για την τάση του επεξεργαστή. Επιλογές: Auto, Manual, Offset, Adaptive.

Auto, προφανές

Manual, πως δουλεύει; ορίζω μια τιμή και μένει μονίμως καρφωμένη εκεί η τάση, ανεξάρτητα από το load;

offset, επίσης προφανές.

Adaptive πως δουλεύει; Δε γράφει τπτ και το manual για να πάρω μια ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

παίζω nba2k14 και ανοιχτό στο background το aida64 απλώς να καταγράφει θερμοκρασίες Load κλπ. Spikes με έως 25% (!!!) thermal throttling. Και θερμοκρασίες πυρήνων 97 βαθμούς Κελσίου. Με στοκ ψύκτρα.

Αυτά βλέπω, αυτά λέω. Ακόμα ψάχνομαι με την καινούρια πλατφόρμα.

Link to comment
Share on other sites

εδώ δεν κάνει για τώρα, για το καλοκαίρι θα κάνει; :hehe:

Εμένα, όμως άλλη είναι η απορία μου εδώ. Πως ρυθμίζουμε την τάση στο adaptive mode; Βάζω μια τιμή στο adaptive και φτάνει ως εκεί -υπό φυσιολογικές συνθήκες-; Το offset που εμφανίζει και με την επιλογή adaptive το πειράζω; αυτά νομίζω προς το παρόν.

ΥΓ

"Αφού ρε μπούφο είσαι με stock cooler, τι θες να πειράξεις και τα ρεύματα;"

"Προς το παρόν -μέχρι να δω τι θα πάρω για ψύξη- λέω να κάνω undervolting :p"

Link to comment
Share on other sites

εδώ δεν κάνει για τώρα, για το καλοκαίρι θα κάνει; :hehe:

Εμένα, όμως άλλη είναι η απορία μου εδώ. Πως ρυθμίζουμε την τάση στο adaptive mode; Βάζω μια τιμή στο adaptive και φτάνει ως εκεί -υπό φυσιολογικές συνθήκες-; Το offset που εμφανίζει και με την επιλογή adaptive το πειράζω; αυτά νομίζω προς το παρόν.

ΥΓ

"Αφού ρε μπούφο είσαι με stock cooler, τι θες να πειράξεις και τα ρεύματα;"

"Προς το παρόν -μέχρι να δω τι θα πάρω για ψύξη- λέω να κάνω undervolting :p"

παιδια δεν παιζει. Κατι αλλο συμβαίνει.

Με την Shuriken B στα 4,2ghz ΗΤ ON με 1,22v σε gaming δεν παει πανω απο 60 βαθμους. Ακομα και BF IV.

Eχω την ASUS Z87 Gryphon. Motherboardαρα ακομα και στα auto δινει σωστα ρεύματα...

πάντα καρφωμένος στα 4,2ghz

image.jpg

σε LYNX AVX ειτε εχω Thermalright ειτε την Shuriken B διαφορά καμία ( χειμωνας καλοκαιρι δεν καταλαβαινει ανεβαινει σε full stress 85-95 βαθμους)... θελει ξεβράκωμα για σωστη απαγωγη θερμοτητα!

Η ψηκτρα στον Haswell ειναι διακοσμητική...

Link to comment
Share on other sites

To αυτο..

Κατι κανεις λαθος ή κατι σου ξεφευγει.

Eχοντας αφησει σε συστηματα τη μαμα ψυκτρα..για default καταστασεις ειναι παραπανω απο μια χαρα αν μπορεις να "ξεφυγεις" απο το τρυπακι των χαμηλων θερμοκρασιων.(να αντεξει ψυχολογικα ο χρηστης στους 40λιγο αντι 30παρα τετοια εποχη).

Mε τυχαιες δοκιμες δε προκειτε να βγαλεις ακρη..:p

Αν εχεις ορεξη και ενα πρωινο διαθεσιμο μπες σκυπε.

Link to comment
Share on other sites

μιας και το έχω που το έχω το θέμα :p να ρωτήσω, αν και ξεφεύγει από το αρχικό θέμα: Αν μπει κάρτα γραφικών στο 2ο slot θα παίζει με 8 lanes ή με 16; Μιλάω για μία κάρτα γραφικών, όχι sli/crossfire, απλώς αν πάρω τη u14s δε θα μπορεί να μπει στο πρώτο slot. δε γράφει τπτ σχετικό το manual αν και λογικά σε x16 θα παίζει.

[MENTION=478]sebastian[/MENTION] μιας και έχεις την ίδια μητρική, ξέρεις κάτι επ'αυτού;

Link to comment
Share on other sites

μιας και το έχω που το έχω το θέμα :p να ρωτήσω, αν και ξεφεύγει από το αρχικό θέμα: Αν μπει κάρτα γραφικών στο 2ο slot θα παίζει με 8 lanes ή με 16; Μιλάω για μία κάρτα γραφικών, όχι sli/crossfire, απλώς αν πάρω τη u14s δε θα μπορεί να μπει στο πρώτο slot. δε γράφει τπτ σχετικό το manual αν και λογικά σε x16 θα παίζει.

[MENTION=478]sebastian[/MENTION] μιας και έχεις την ίδια μητρική, ξέρεις κάτι επ'αυτού;

Χρησιμοποιώ την πρώτη (μπεζ) για την VGA και την τελευταια (μαυρη) για την καρτα ηχου.

Ετσι, σε μενα παιζει κανονικα pci-e 3.0 x16.

Λογικα τα 16 lanes/channels μοιράζονται μεταξύ της πρώτης με τις 2 επόμενες που είναι ίδιου χρώματος.

Βέβαια μπορείς να το δοκιμάσεις και να βάλεις έτσι όπως θες και ύστερα ανοίγεις το GPU Z και κανεις το RENDER TEST (που ειναι στο Bus Interface) να δεις τι σου βγαζει.

Link to comment
Share on other sites

στο manual λεει πως οι 2 πρωτες pci ειναι στα x16 , και κλασσικα x8 σε περιπτωση SLI/CF .

εγω παντος με την ιδια μητρικη , με την asus 7870 DCUV2 σε οποιο slot και να την βαλω , μια χρα την βλεπει .

ισως με μερικα μπες-βγες να φτιαξει ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να φτιάξει, αλλά πλέον δεν έχω κάρτα :p αφού το επιβεβαιώνει κι εσύ ότι παίζει σε x16 στο δεύτερο slot μια χαρά, πάω για την 14αρα noctua :)

Sent from my Find 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να φτιάξει, αλλά πλέον δεν έχω κάρτα :p αφού το επιβεβαιώνει κι εσύ ότι παίζει σε x16 στο δεύτερο slot μια χαρά, πάω για την 14αρα noctua :)

Sent from my Find 5 using Tapatalk

εγω επιβεβαιωνω οτι παιζουν και τα 2 slots , για x16 το λεει το manual!

υποψην πως η μητρικη εχει 3 slots για PCIe x16 , ομως ΜΟΝΟ τα 2 επανω μπορουν να δουλεψουν με καρτες γραφικων , το κατω κατω , το 3ο , ειναι για τα υπολοιπα εξτρα

(η τουλαχιστον ετσι ειχα διαβασει )

επισης στην μητρικη αξιζει και μονο για αισθητικη ( ισως και για 2-3 βαθμους λιγοτερο) να παρεις το armor kit

ισως η silver arrow sb-e να τεριαζει καλυτερα χρωματικα σε σχεση με το σκατουλι noctua!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να φτιάξει, αλλά πλέον δεν έχω κάρτα :p αφού το επιβεβαιώνει κι εσύ ότι παίζει σε x16 στο δεύτερο slot μια χαρά, πάω για την 14αρα noctua :)

Sent from my Find 5 using Tapatalk

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να φτιάξει, αλλά πλέον δεν έχω κάρτα :p αφού το επιβεβαιώνει κι εσύ ότι παίζει σε x16 στο δεύτερο slot μια χαρά, πάω για την 14αρα noctua :)

Sent from my Find 5 using Tapatalk

Παιδιά δεν είναι το δεύτερο Χ16

Δείτε το δευτερο σλοτ,Εχει τα μισα πινακια στη θυρα πραγμα που συμαινει οτι ειναι Χ8 σε αντιθεση με το μπεζ που τα εχει ολα.

http://i1162.photobucket.com/albums/q531/venex58/r.png

http://i1162.photobucket.com/albums/q531/venex58/r1.png

Και αν βαλεις την κάρτα στο δεύτερο στο gpuz εκεί που λέει χ16 τώρα θα λέει Χ8

http://prntscr.com/29kv0c

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν είναι το δεύτερο Χ16

Δείτε το δευτερο σλοτ,Εχει τα μισα πινακια στη θυρα πραγμα που συμαινει οτι ειναι Χ8 σε αντιθεση με το μπεζ που τα εχει ολα.

http://i1162.photobucket.com/albums/q531/venex58/r.png

http://i1162.photobucket.com/albums/q531/venex58/r1.png

Και αν βαλεις την κάρτα στο δεύτερο στο gpuz εκεί που λέει χ16 τώρα θα λέει Χ8

Screenshot by Lightshot

αυτες τις θυρες εχει πανω

2 x PCIe 3.0/2.0 x16 (x16 or dual x8)

1 x PCIe 2.0 x16 (x4 mode, black)

1 x PCIe 2.0 x1

Tα εχω πει αναλυτικα νομιζω για το τι κανει το mobo.... μην μπερδεύεστε!

Το screen που σας εφτιαξα τα λεει ολα....

Πειτε μου τι συνδυασμο θελετε να σας πω...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.