Jump to content



Αναζήτηση νέας οθόνης


Trooper

Recommended Posts

Μετα απο μερικά χρόνια με τις 3 οθόνες, ήρθε η ώρα για αναβάθμιση σε μια μεγαλύτερη.

Πιθανόν να μπει ως 4η οθόνη, ή μπορει να μπει και μόνη της. Θα δουμε αναλόγως πως χωράει το γραφειο μου.

Τα παιχνίδια που παίζω είναι FPS (BF4 τώρα), WoW, dota2, starcraft 2, diablo 3, και το περιστασιακό παιχνίδι τύπου Tomb Raider, Splinter cell κλπ.

Πολλά από αυτά τα παιχνίδια, είτε δε παίζουν καλά στις 3 οθόνες, είτε θέλουν πολύ δυνατότερο μηχάνημα/κάρτα γραφικών, είτε απλά δεν υποστηρίζουν 3 οθόνες.

Οι επιλογές που έχω βρει είναι οι εξής:

27αρα benq XL2720T ή Ζ (όταν βγει) 1920χ1080 120hz ~ 400 euro

27άρα qnix qx2710 evolution 2 2560x1440 ~300 euro (Perfect Pixel New 27" QX2710 Evolution ll 2560x1440 QHD PLS Monitor Matt Screen | eBay)

27άρα yamakasi q270 catleap 2B 2560x1440 ~500-600 euro

30άρα yamakasi 2560x1600 ~500 euro (New Perfect Pixel Slim 30" Yamakasi 300 Sparta LED 2560x1600 HDMI DVI D Monitor | eBay)

Η 27αρα benq εχει το 2 σημαντικά πλεονεκτήματα: είναι 120hz, είναι γρήγορη (1ms) και παίζει 1080p, που σημαίνει ότι η ανάλυση είναι εύκολο να πιάσεις πολλά fps χωρίς τρελά συστήματα κλπ. Από την άλλη είναι ΤΝ, με τα χρώματα ψιλομάπα, και ότι αν και 1080p, σε παιχνίδια που θα δείχνουν πιο ωραία σε μεγαλύτερη ανάλυση αυτή παραμένει «μόνο» 1080p.

Οι άλλες οθόνες τώρα. Μεγαλύτερη ανάλυση, καλύτερα χρώματα. Η yamakasi catleap έχει και oc που πάει στα 120Hz. Η qnix 27ara, ανεβαίνει κι αυτή κάμποσο αλλά άγνωστό που και πόσο. Για να παίξεις όμως BF4 στα 2560χ1440 στα 100fps θέλεις πιθανότατα 2 κάρτες.

Η 30άρα είναι ακόμα πιο μεγάλη, δε ξέρω από panel κλπ. τι λέει, σίγουρα θα είναι εντυπωσιακή αλλά από κει και πέρα δεν έχω άλλες πληροφορίες.

Αν βγάλουμε το κόστος έξω από τους υπολογισμούς,καμιά ιδέα/συμβουλή?

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα σου πάντως με κάποιες παραχωρήσεις στα φίλτρα παίζει στα 1440. Τα 100 frames τι τα θέλεις; και 60 να πιάνεις είσαι πολύ καλά.

Όσο για την οθόνη η 27άρα Yamakasi μου φαίνεται η καλύτερη από τις 3

η 30άρα δεν θα σε βολέψει σε παιχνίδια , είναι μεγάλη και η ανάλυσή της είναι απλησίαστη για την κάρτα σου.

Η Qnix σε πολύ καλή τιμή, αλλά δεν κατάλαβα αν είναι 120ΗΖ.

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα σου πάντως με κάποιες παραχωρήσεις στα φίλτρα παίζει στα 1440. Τα 100 frames τι τα θέλεις; και 60 να πιάνεις είσαι πολύ καλά.

Όσο για την οθόνη η 27άρα Yamakasi μου φαίνεται η καλύτερη από τις 3

η 30άρα δεν θα σε βολέψει σε παιχνίδια , είναι μεγάλη και η ανάλυσή της είναι απλησίαστη για την κάρτα σου.

Η Qnix σε πολύ καλή τιμή, αλλά δεν κατάλαβα αν είναι 120ΗΖ.

Κοιτα σε 1080p παιζει μια χαρα η 7970, την εχω και στα 1200mhz οποτε δεν έχω θέμα. Τωρα για μεγαλυτερη ανάλυση ειδικά σε BF4 δε το συζητάμε, πρεπει να παει normal quality για να πεις οτι παιζεις γρήγορα.

H qnix δεν ειναι 120Hz, απλα γινεται overclock μέχρι κάποια mhz...

Όπως σου έγραψα και στο ΠΜ, θα περίμενα να δω και την 27αρα Eizo Foris.

Θεωρώ οτι μέχρι τα Χριστούγεννα θα την ανακοινώσουν.

Δεν ειδα κάτι στο site της, και φαντάζομαι και την τιμή της άν βγει, εδω εχει 600 ευρώ η 24άρα..

Αμα ειναι να δώσω 800 ευρώ για 27αρα , τοτε παιρνω μια benq 27άρα και μια qnix 27αρα και αναλόγως το παιχνίδι αλλάζω και οθόνη :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.