Jump to content



Προβλημα με MSI 7970 Ltg Full Cover Waterblock


fontanero

Recommended Posts

Κατ'αρχην ν'αναφερω πως το προβλημα δεν αφορα θερμοκρασιες κλπ. αλλα οτι ΔΕΝ μπορω να βρω καποιο full cover waterblock διαθεσιμο για αγορα γι'αυτην την καρτα MSI 7970 Lightning. :weep:

Απ'οτι εχω διαπιστωσει(χωρις να ειμαι 100% σιγουρος) η καρτα εχει custom PCB (μαλλον κακο οσων αφορα το WB).

Θα'θελα αν γνωριζει καποιος να μου πει απο που μπορω να αγορασω ενα που να ταιριαζει στην καρτα ή αν ξερει να μου πει αν ταιριαζει καποιο W/B απο αλλη καρτα. (διαβασα καποιες αναφορες για συμβατοτητες 7970 / R9 280 αλλα ψιλοχαθηκα)

Καθε βοηθεια δεκτη,ευχαριστω.:thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

Το κακο ειναι οτι μονο αυτο εχω βρει σαν εικονα,αλλα δεν ειναι πουθενα διαθεσιμο για αγορα.Mονο στο Amazon, αλλα δεν στελνουν Ελλαδα.

email ε; δεν το σκεφτηκα καθολου...θα κανω μια προσπαθεια,thanx!!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και η λυση να παρεις μονο για τον πυρηνα block και να παιξεις με αεροψυξη στα VRM. Αλλωστε με το καλης ποιοτητας custom PCB με 17 phases που εχει, θα εχει και λιγοτερες αναγκες...

Περιμενω και εγω να μου ερθει μια 7970 lightning και ετσι θα παιξω...

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 2-3 μερες ψαξιμο,νομιζω ειναι μονοδρομος.....δεν ειναι μονο οι θερμοκρασιες(εξαλλου δεν εχω σκοπο να τη ζορισω) αλλα και οτι αλλιως δειχνει με full cover...

Link to comment
Share on other sites

κι επειτα απο email στην ek σχετικα με το παραπανω wb η απαντηση ηταν:

''Thank you for contacting EK Support

We are sorry to tell you that EK-FC7970 Lightning waterblock is being EOL (end of life- out of stock and we won't make it any more).

However you may check stock availability at your local retailer.

http://www.ekwb.com/partners/''

Link to comment
Share on other sites

ρεσυ...καλα τα fullcover αλλα ειδικα αυτο, 135 ευρω (160 με nickel) και χωρις μεταφορικα ειναι φαρμακειο η τιμη...

Μερικες φορες δεν καταλαβαινω το concept "πληρωνω οσο οσο για να κανω αυτο που μου εχει κολλησει στο κεφαλι" οταν στο αποτελεσμα θα καταληξεις σε χειροτερη κατασταση για τα λεφτα που εδωσες...

Δηλαδη αν ειναι να σκασεις τοσα, ειλικρινα πουλα τη Lightning 250 ευρω και ριξε ενα 100ρικο να παρεις μια R9 290 και με τα υπολοιπα παρε ενα Universal block για αυτην ή μπες μεσα κανα 40αρι για να πας σε απλο reference fullcover για τη 290 και να εισαι σε αλλο επιπεδο...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο [MENTION=3321]Blinky[/MENTION]. Έχω εδώ και χρόνια ένα block για τον πυρήνα και έχω αλλάξει 4 κάρτες, όλες με το ίδιο. Φέτος άλλαξα block, γιατί είχε μια διαφοροποίηση η 7970 στον πυρήνα, αλλά εσύ αν πάρεις, θα πάρεις απευθείας το μοντέλο που παίζει σωστά.

Στις μνήμες βάζω πάντα μικρές ψύκτρες με thermal pad διπλής όψης και αν χρειάζεται στα vrm.

Με την 7970 GHz που πήρα, έκανε ο [MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION] ειδική πατέντα και βάλαμε blocκ για vrm μητρικής πάνω στην κάρτα κι έτσι τώρα πετάει. Το βασικότερο είναι ότι στην επόμενη κάρτα ΑΤΙ, αλλά και πολλές nVidia, δε χρειάζεται άλλη αγορά. Μπαίνουν όλα συνήθως χωρίς πρόβλημα. Δες εδώ λεπτομέρειες: http://www.thelab.gr/water-cooling/7970-se-nero-118146.html

Καλά τα fcb, αλλά ακριβά, χάνεις στη μεταπώληση και σαν απόδοση δεν έχει τρελή διαφορά ειδικά αν παίζεις μαμά.

Link to comment
Share on other sites

@Blinky

καταλαβαινω τι θελεις να πεις αλλα την καρτα την εχω ηδη(αγορασμενη πριν λιγες μερες απο μελος). Οσο για την τιμη,σιγουρα ειναι ενα ποσο,αλλα δεν εχει μεγαλη διαφορα απο αλλα waterblock π.χ. της ek.

Αυτο βγαινει 150€ μαζι με μεταφορικα ενω αν παρεις καποιο απο ek θα βγει 115€-125€

Οπως και να'χει,οποια καρτα και να εχεις αν θελεις full cover πρεπει να δωσεις καποιο ποσο.

@WizarD

δυστυχως δεν εχω τη δυνατοτητα να βρεθω με τον Γιωργο για να κανει κατι αντιστοιχο και για την δικη μου καρτα.

Σιγουρα νιωθεις πιο ασφαλης με ενα full cover wb παρα με ενα universal με οτι xtra χρειαζεται για την σωστη ψυξη.(+ οτι πρεπει να ξερεις πως και που να τα τοποθετησεις)

Απ'οτι διαβασα στο νημα κι εσυ full cover θα επαιρνες αν μπορουσες να βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι άτυχος.. Γενικά και εγώ πάντως της fullcover άποψης είμαι. Αν δεν ακολουθήσεις την άποψη του blinky (που είναι και η καλύτερη αλλά καταλαβαίνω να μην τοι θες αυτό γιατί η κάρτα είναι καινούρια) έχεις 2 επιλογές.

1) Να ψάξεις κανα μεταχειρισμένο με αγγελίες στο εξωτερικό.

2) Να μην κάνεις τίποτα. Πότε σκοπεύεις να την αλλάξεις την κάρτα? Αν δεν είναι μεγάλο διάστημα περίμενε και όταν είναι να αγοράσεις καινούρια κάρτα αγόρασε μια με ref pcb.

Noμίζω οτι και οι 2 και ειδκά η δεύτερη λύση είναι καλές.

Link to comment
Share on other sites

Σκοπευω να την κρατησω τουλαχιστον ενα χρονο ακομα ή αν δε βγαλω ακρη μπορει να την βαλω αγγελια πολυ συντομα....

Υ.Γ. Η καρτα δεν ειναι καινουρια,αγοραστηκε πριν λιγες μερες μεταχειρισμενη αλλα σε αψογη κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι διαβασα στο νημα κι εσυ full cover θα επαιρνες αν μπορουσες να βρεις.

Nope. Ποτέ δεν ήθελα fcb για τους παραπάνω λόγους. Απλά επειδή παιδεύτηκα μέχρι να βρω τι φταίει, το σκέφτηκα σα λύση, τελικά ευτυχώς που δεν το έκανα.

Link to comment
Share on other sites

@Blinky

καταλαβαινω τι θελεις να πεις αλλα την καρτα την εχω ηδη(αγορασμενη πριν λιγες μερες απο μελος). Οσο για την τιμη,σιγουρα ειναι ενα ποσο,αλλα δεν εχει μεγαλη διαφορα απο αλλα waterblock π.χ. της ek.

Αυτο βγαινει 150€ μαζι με μεταφορικα ενω αν παρεις καποιο απο ek θα βγει 115€-125€

Οπως και να'χει,οποια καρτα και να εχεις αν θελεις full cover πρεπει να δωσεις καποιο ποσο.

Κοιτα, αν καταλαβα καλα την καρτα μεταχειρο την πηρες...με το να την ξαναδωσεις μεταχειρο δε νομιζω να μπεις μεσα απο καθολου εως 10-20 ευρω...

Αποκει και περα το κατανοω οτι μπορει να τη γουσταρεις τη lightning και να μη θες να πας σε αλλη (σε καταλαβαινω, και εγω περιμενω απο μερα σε μερα μια ιδια με τη δικια σου και προβλεπεται πανηγυρι). Σε αυτην την περιπτωση ομως και παλι στη θεση σου (στην οποια και θα βρεθω σε λιγο) αυτο που πας να κανεις το κρινω σαν αυτοκτονια. Δεδομενου οτι τα fullcover σε γενικες γραμμες τα παντρευεσαι και δε παιζει να βρεις ατομο σε 1 χρομο με 7970 lightning να το πουλησεις (εκτος αν σου το παρω εγω τοτε :p ) το θεωρω εντελως ασυμφορο για να κανεις αυτο που θες να εχεις δωσει για καρτα+block γυρω στα 400 ευρω! Οταν θα σκεφτομουνα οτι με αυτα τα λεφτα θα ειχα παει σε 780 ή σε 290 με ρεστα ή στην τελικη σε 2χ7970 πιο απλες εκδοσεις δε θα μπορουσα με τιποτα να το δικαιολογησω σαν κινηση.

Ειμαι γενικα κατα των fullcover λογω παντρειας, αλλα εν πασει περιπτωσει ενα reference fullcover μπορει να το παρεις γυρω στο 90αρι και να το ξαναπουλησεις γυρω στα 50 καθαρα επειδη υπαρχουν απειρες καρτες εκει εξω στις οποιες να ταιριαζει. Το να μπεις λοιπον σε τετοια περιπτωση 40 ευρω μεσα για να κανεις την κ@υλα σου οπως ακριβως θες ειναι σεβαστο για μενα. Αλλα το να πληρωσεις για το block το 60% της αξιας της καρτας σου εξτρα και με εγγυηση γαμου, ε αυτο δε μπορω να το χωνεψω...

Αν θες οπωσδηποτε να κρατησεις τη Lightning και δε γουσταρεις καθολου τα core blocks, τοτε θα ελεγα ακολουθα τη λυση του [MENTION=21050]ppkstat[/MENTION] ...δηλαδη μεινε με αερα για λιγο καιρο και κοιτα τακτικα τα 3 μεγαλα ebay μεχρι να βαλει καποιος το EK και να το παρεις κανα 80αρι με μεταφορικα (επειδη ειναι αρκετα πιθανο να το βαλει καποιος μαζι με την καρτα αλλα σε πολυ δελεαστικη τιμη, σε τετοια περιπτωση χτυπα το, κανε δοκιμες κρατα την καλυτερη καρτα απο τις 2 και πουλα την αλλη και θα σου βγει πολυ φτηνα)

Αν και προσωπικα σου εχω πει τι θα κανω....gpu core block και ψυκτρακια στα VRM (αν και ελπιζω η Lightning να εχει ηδη κανενα μεγαλο λαμακι εκει και να μη χρειαστουν) με εναν ανεμιστηρα στο διπλανο σλοτ σε πολυ χαμηλες στροφες να τα φυσαει

Link to comment
Share on other sites

@Blinky

Μηπως να επαιρνες τη δικια μου;;:yu:....πλακα κανω...

Δεν εχω καποιο κολλημα με την lιghtning συγκεκριμενα,απλα ετυχε να παρω αυτην...ισως δοκιμασω με τον τροπο που λες απο περιεργεια και βλεπουμε...γιατι κακα τα ψεμματα το σκεπτικο σου ειναι σωστο οσων αφορα αναλογιες τιμης κλπ.:weep:

Μπορεις να μου βαλεις καμμια εικονα με το τι ακριβως χρειαζεται (εκτος απ'το wb) και πως ακριβως τοποθετουνται για να παρω μια ιδεα;;

Ευχαριστω για την προσπαθεια-βοηθεια.:T:

Link to comment
Share on other sites

@Blinky

Μηπως να επαιρνες τη δικια μου;;:yu:....πλακα κανω...

Δεν εχω καποιο κολλημα με την lιghtning συγκεκριμενα,απλα ετυχε να παρω αυτην...ισως δοκιμασω με τον τροπο που λες απο περιεργεια και βλεπουμε...γιατι κακα τα ψεμματα το σκεπτικο σου ειναι σωστο οσων αφορα αναλογιες τιμης κλπ.:weep:

Μπορεις να μου βαλεις καμμια εικονα με το τι ακριβως χρειαζεται (εκτος απ'το wb) και πως ακριβως τοποθετουνται για να παρω μια ιδεα;;

Ευχαριστω για την προσπαθεια-βοηθεια.:T:

Περιμενω τη Lightning μου μεσα στην εβδομαδα για να δω στην πραξη πως ειναι και να κανω μετρησεις, αλλα με μια προχειρη ματια Online βλεπω οτι ευτυχως για εμας οταν αφαιρεσεις την ψυκτρα εχει ηδη ενα μεγαλο ενιαιο μεταλικο heatsink που καλυπτει ολα τα σημεια που ζεστενονται με εξαιρεση ενα μονο ram chip κατω απο τον πυρηνα :

18-big-amd-radeon-hd7970-msi-lightning.jpg

Επισης ειναι αρκετα επιπεδο οποτε πιστευω με εναν 8αρη/9αρη ανεμιστηρα σε χαμηλες στροφες στα δεξια του gpu block ειμαστε καλυμενοι 500% σε βαθμο που θα ψυχεται ακομα και η μνημη κατι που δεν θα με ενδιεφερε ιδιαιτερα και δε νομιζω οτι εχει και αποτελεσμα.

Επισης οι 14 φασεις αντι 5 της stock 7970 και η πολυ καλυτερη ποιοτητα ολων των εξαρτηματων, πιστευω πως θα εχει και μικροτερες απαιτησεις σε ψυξη τους...Αν δεις και σε αυτο το review πχ στα VRM temps εχει μακραν τα χαμηλοτερα (ακομα και απο την Matrix) :

Review: MSI Radeon HD 7970 Lightning - Graphics cards - Reviews : ocaholic

οποτε χωρις ξεσκισμα θα μπορουσες να μη βαλεις καν τον ανεμιστηρα ενδεχομενως...αλλα επειδη θα φαει και το 1.35v της απο μενα (εαν εχει αποτελεσμα) θα τον βαλω για να ειμαι πιο ησυχος....

Το καλο ειναι οτι το afterburner μετραει τη θερμοκρασια των VRM οποτε μπορουμε και να δουμε στην πραξη ποσο χρησιμος ειναι ο ανεμιστηρας αλλα και κατα ποσο χρειαζεται, γιατι ενταξει ειναι βεβαιο οτι θα εχουν 20 βαθμους κατω ξερωγω με τον ανεμιστηρα, αλλα αν και σκετα δεν ξεπερνανε τους 80 βαθμους πχ ειναι ακομα και ετσι αρκετα μακρια απο τα ορια ασταθειας (100-125) των αρκετα χειροτερων stock vrm οποτε μπορει και να ειναι αχρειαστος!

Στο πως θα τον βαλεις πανω, θελει φαντασια...απο γυφτικο αλλα τσαμπα τροπο με zip ties εως αγορα ολοκληρης pci slot fan assembly για τη διπλανη θεση... και εγω σε πρωτη φαση θα εκτιμησω τη χρησιμοτητα του και μετα αν κριθει απαραιτητος, θα ψαξω να βρω ποιος ειναι ο πιο κομψος τροπος να στηριχτει και χωρις πολυ κοστος!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.