Jump to content



Ποιες μνημες για i7 4770k


Trooper

Recommended Posts

Καλημερα σας,

Ψαχνω για μνημες για ενα νεο συστημα που θα εχει εναν 4770Κ.

Εχω καταληξει σε 16 γιγα και ειμαι μεταξυ g.skill trident x 2400 cl10 και των corsair vengeance pro 2400 cl 10.

Εκτος της διαφορας τιμης ~30 ευρω, υπαρχει κατι που θα επρεπε να κοιταξω. Παλια με gskill ειχα θεματα συμβατοτητας αλλα φανταζομαι δε παιζει κατι τετοιο τωρα.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

και οι δυο εχουν times 10-12-12-31 οποτε θεωρητικα μιλαμε για το ιδιο πραγμα...

2400 / cl10 ειναι τουμπανακια (νομιζω η high end dominator που ειναι ταβανι για τις μνημες που κυκλοφορουν εχει 2400/9 με τρελη διαφορα κοστους)

Τωρα οσον αφορα μαρκα, ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ειμαι λιγο all time classic κολλημενος στην corsair, αλλα αν εξαιρεσουμε κατι μαρκες μεκαψες, ολες οι υπολοιπες γνωστες -φυσικα μεταξυ αυτων και οι gskill- παιζουν σε παρα πολλα συστηματα χωρις προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Ειδα στο qualified vendors list για τη μητρικη που κοιταω (asus maximus vi formula) και εχει τις corsair σε 2 χ 8, αλλά τις gskill τις έχει μόνο σε 4χ4gb, και οχι σε 2 χ 8. Παιζει κανένα ρόλο ? Δε μπορω να βρω και τις corsair πουθενα ετοιμοπαράδοτες...

Link to comment
Share on other sites

Η g. Skill βγάζει λίστα με τις tested μητρικές στην σελίδα του προϊόντος.

Στην maximus και σκ*** να βάλεις θα παίξει.

Αλλά τσιπάκια στις 4*4 και άλλα στα 2*8 άρα διαφορετικές μνημες.

Αν για οποιοδήποτε λόγο δεν πιάνουν τα rated specs στις αλλάζουν.

Imo ότι πιθανότητες έχουν να μην παίζουν οι corsair έχουν και οι gskill, δεν έχω αντιμετωπησει θέμα ούτε με τις perfect storm ούτε με τις sniper ούτε με τις tridentx το ίδιο θα σου πει και κάποιος άλλος για τις corsair.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η g. Skill βγάζει λίστα με τις tested μητρικές στην σελίδα του προϊόντος.

Στην maximus και σκ*** να βάλεις θα παίξει.

Αλλά τσιπάκια στις 4*4 και άλλα στα 2*8 άρα διαφορετικές μνημες.

Αν για οποιοδήποτε λόγο δεν πιάνουν τα rated specs στις αλλάζουν.

Imo ότι πιθανότητες έχουν να μην παίζουν οι corsair έχουν και οι gskill, δεν έχω αντιμετωπησει θέμα ούτε με τις perfect storm ούτε με τις sniper ούτε με τις tridentx το ίδιο θα σου πει και κάποιος άλλος για τις corsair.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

Στο qvl της gskill δεν εχει την formula, ενω έχει τις αλλες 3 μαξιμους. Αρα ας ειμαι λιγο επιφυλακτικός και θα την αποφύγω. Θα κοιτάξω κατι στο qvl της asus, να γινουν τα πραγματα πιο ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Ουφ εχω μπαφιασει, δε μπορω να βρω κατι να ταιριάζει. Στο qvl της μητρικής οι μνήμες που προτείνει δεν υπάρχουν πια. Στα qvl των μνημών, στις μεν corsair μου βγάζει μονο τις platinum (500 euro) και στις gskill δεν εχει 16 γιγα.

Ξέρει κανεις να μου προτείνει καποιο μαγαζι εκτός απο amazon/ebay/skroutz γιατι μονο εκει ψάχνω προς το παρόν.

Εχει σημασία αν ειναι 4χ4 ή 2χ8 ? Βρηκα [ame]http://www.amazon.co.uk/G-Skill-Ripjaws-X-Main-Memory-240-Pin/dp/B00572K3NA/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1385903081&sr=8-1&keywords=F3-17000CL11Q-16GBXL[/ame] αλλά ειναι "μόνο" 2133 με CL11.

Link to comment
Share on other sites

Στο qvl της gskill δεν εχει την formula, ενω έχει τις αλλες 3 μαξιμους. Αρα ας ειμαι λιγο επιφυλακτικός και θα την αποφύγω. Θα κοιτάξω κατι στο qvl της asus, να γινουν τα πραγματα πιο ευκολα.

Trooper το ότι δεν τις έχει δεν σημαίνει οτι ειναι και ασύμβατες.

Κι εγώ formula εχω (Ζ77 βέβαια) κι εχω αλλάξει τρεις διαφορετικές g.skill τους 6 τελευταίους μήνες,χωρίς να κοιτάξω ποτέ το σαιτ της Asus για συμβατότητες κλπ,μιας και ήμουν σίγουρος ότι δεν θα είχα προβλήματα.

Για την δική σου Formula προφανώς δεν την έχει γιατί βγήκε αργότερα από τις Maximus.

Η γνώμη μου ειναι οτι οι TridentX είναι καλύτερες απο τις vengeance pro.Αν μιλάγαμε για Dominator τότε το συζητάγαμε διαφορετικά.Βέβαια όλα παίζουν και το γιατί εφαρμογές τις θέλεις.Και αν αξίζει να δώσεις τόσα χρήματα τα οποία δεν θα αξιοποιήσεις ίσως ποτέ.

Οι 2Χ8 είναι καλύτερες.Φορτώνουν λιγότερο το σύστημά σου.

Link to comment
Share on other sites

Πάνε στα forums της gskill-corsair και ρώτα αν αυτές που σε ενδιαφέρουν παίζουν στην formula με τα rated specs, κατά 99.99% θα παίζουν, και αν όχι τι υπάρχει σε αυτή την κατηγορία επιδόσεων/τιμής.

Αν και το θεωρό αυτονόητο ότι θα παίζουν, ε δεν γίνεται να παίζουν σε όλες τις άλλες maximus και όχι στην formula, στο πηγάδι κατούρησε αυτή;

Και όπως σου είπα παραπάνω αν ΔΕΝ παίξουν θα στις αλλάξουν γιατί τα rated είναι τα specs του προϊόντος, οπότε αν δεν παίζουν εκεί δεν τα πληρούν άρα ελαττωματικά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.