Jump to content



Wifi από θύρα ethernet.


zampONakiaskiou

Recommended Posts

Περίεργος τίτλος ( ; ) αλλά να πως έχει το πράμα.

Φίλος μετακόμισε πρόσφατα σε καινούριο σπίτι στο οποίο υπάρχει πρίζα ethernet από την οποία μπαίνει στο ίντερνετ.Όπως γίνεται στις φοιτητικές εστίες έχω την εντύπωση..

Αυτό που θέλουμε είναι να υπάρξει τρόπος το pc να είναι συνδεδεμένο μέσω ethernet αλλά να υπάρξει κι άλλη συσκευή ( ; ) που να στέλνει wifi στο υπόλοιπο σπίτι.

Στα χέρια μου έχω ένα TP-LINK TL-WA701ND κι ένα ethernet splitter..

Τι χρειάζεται να κάνω για να φέρω εις πέρας τα παραπάνω; (Αναλυτικά αν γίνεται γιατί δεν το 'χω και πολύ :p )

Δηλαδή επαναλαμβάνω, pc συνδεδεμένο μέσω ethernet και wifi για το υπόλοιπο σπίτι (κινητά κτλ κτλ..)

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Βρες ένα μικρό παλιό switch με 4 πόρτες (ποιό μικρό δεν έχει νομίζω), βάλε το πάνω στην μπρίζα και μετά πάνω του σύνδεσε το tplink και το πισί και καθάρισες...

Αν με τον όρο ethernet splitter εννοείς ένα hub/switch τότε κάνε το παραπάνω και δεν χρειάζεται απολύτως τίποτα άλλα εκτός μόνο από τις όποιες ρυθμίσεις θες να κάνεις για το ασύρματο.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=416]dpolal[/MENTION] Nαι switch/hub φαντάζομαι ότι είναι... :p

Κοίτα βάζω το hub στην πρίζα και συνδέω:

Καλώδιο Ethernet στο pc

Καλώδιο Ethernet στο AP

Το πρόβλημα είναι ότι με το που βάζω το AP και το ανοίγω αυτόματα πέφτει και το internet...

Δεν μπορώ να μπω ουτε καν στη webpage του να δω τις ρυθμίσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δε μας λες και πολλά από που παίρνει δίκτυο και υπάρχουν άγνωστες παράμετροι.

Να υποθέσουμε ότι το PC παίρνει δυναμικά IP μέσω DHCP και ότι δεν έχει στατική IP?

Υπάρχει περίπτωση στην θύρα Ethernet να υπάρχει access control (πχ με την MAC address του PC?).

Κατά τα άλλα, η πιο κατάλληλη συσκευή είναι ένας router που στη WAN θύρα του θα συνδέσεις την πρίζα με το δίκτυο (και θά πάρει και μοναδική IP στο "έξω" δίκτυο) και στο εσωτερικό δίκτυο κάνεις ότι θέλεις - ενσύρματα ή ασύρματα.

Έπίσης πρέπει να μας εξηγήσεις τι εννοείς "Ethernet splitter" γιατί μπορεί εκεί να είναι το πρόβλημά σου...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.