Jump to content



Bitfenix Prodigy Triple Plexi mod.


Jason

Recommended Posts

Καλησπέρα μετά από πάρα πολύ καιρό με κάτι καινούριο ;)

Το φιλαράκι μου ο Ντίνος (που τυχαίνει να γραφει και εδώ μέσα με nickname [MENTION=9563]ProPitsiriko$[/MENTION] ) αποφάσισε να αγοράσει ένα BitFenix Prodigy άσπρο και να μου το δώσει να moddάρω μερικά πράγματάκια που ήθελε, δεν του άρεσαν και θα το έκαναν αισθητικά πιο όμορφο κατά την γνώμη του !!

Ξεκινάμε με το κουτί όπως μου ήρθε , να έχουμε μια γενική άποψη, παραθέτω 2-3 φωτογραφίες και προχωράμε !

eeROOi8.jpg

cdPut9A.jpg

IUamIKE.jpg

Μετράμε και σημαδεύουμε τα πλαϊνά μας για τα κόψουμε !

sZOF7rl.jpg

xfozT31.jpg

JSy2ls2.jpg

JomX6Sf.jpg

t5dN9BE.jpg

CQbZooY.jpg

Τέλος με τα κοψίματα στα πλαϊνά του case και συνεχίζουμε με plexiglass στα 3mm που θα τοποθετηθεί στο πίσω μέρος και θα βιδωθεί με alen βίδες και παξιμάδια (προνόησε να φέρει τα δικά του ο Propitsirikos όπως και το plexi ! )

FXz5t1A.jpg

Md1P0Ny.jpg

r1NHfTu.jpg

HkecIg9.jpg

Aντικαταστούμε στην οροφή την σήτα με ένα κομμάτι plexi

ZOapHUj.jpg

Το πρώτο κομμάτι κόβετε και τοποθετείται δοκιμαστικά πάνω στο κουτί για να σιγουρευτούμε ότι όλα βαίνουν καλώς..

osKrqke.jpg

Αlen βίδες 4άρες μαζί με τα παξιμάδια τους

xEQJgJb.jpg

YTW74qh.jpg

Τελειώσαμε με το πάνω μέρος και συνεχίζουμε με το HDD bay.

Tο αποσπώμενο που είχε στη μέση του κουτιού και χωράει 3 δίσκους αντί για 2 που χωρούσε το προηγούμενο.

Μπήκε ταινία armaflex για να απορροφάει κραδασμούς, και βιδώθηκε στο κάτω μέρος !

nAal5DD.jpg

AL4SZ4N.jpg

Qb5Rfw9.jpg

K06IsLj.jpg

Οι βίδες που είχα ήταν αρκετά μεγάλες οπότε κόπηκαν για αισθητικούς λόγους και μόνο !!

GDKW1yv.jpg

BGRBWVG.jpg

Τελειώσαμε και ελπίζω να σας άρεσε !!

Είχα καιρό να ασχοληθώ με το modding και γενικά με εργαλεία, δεν το ευχαριστήθηκα, ήθελα και άλλο :wassat: !

[MENTION=9563]ProPitsiriko$[/MENTION] μεγιές ρεεεεε !

7cmR4Gw.jpg

TrI2uoX.jpg

GnprIzh.jpg

BeQDDVv.jpg

0hH4BTD.jpg

XEGiwcx.jpg

o9GyEVe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο λίγο άδειο αλλά ωραίο.

Ελπίζω να είσαι έτοιμος και για sleeving των καλωδίων επειδή σίγουρα θα παίξει σαν παρατήρηση :p

Η ολη ιδεα του mod ειναι Clean 'n Simple. γιαυτο και ειναι αδειο. Βγηκαν πραγματα απο μεσα που δεν χρειαζοντουσαν ( π.χ το 5.25'' bay )

Οσο για το sleeving, θελω να γινει αλλα δεν θα sleev-αρω το παρων psu γιατι ειναι ''παλιο'' και μικρο 525w. Αλλα σκευτομαι σαν αγορα ενα 100% modular 80+ Gold/Platinum το οποιο θα καθομουν να sleev-αρω.

Link to comment
Share on other sites

μπραβο πραγματικα , ομορφο και λιτο , χωρις υπερβολες και χαζομαρες

ρε μαστορα , για πες λιγο ( ακυρο μεν) , αυτη η επιφανεια softtouch σε ασπρο χρωμα

λερωνει ευκολα η κιτρινιαζει με τον χρονο ?

Link to comment
Share on other sites

ρε μαστορα , για πες λιγο ( ακυρο μεν) , αυτη η επιφανεια softtouch σε ασπρο χρωμα

λερωνει ευκολα η κιτρινιαζει με τον χρονο ?

Λερωνει σχετικα ευκολα αλλα καθαριζει και ευκολα, οσο για το κιτρινισμα δεν το εχω και πολυ καιρο για να σου δωσω μια σαφης απαντηση. :hm:

Link to comment
Share on other sites

Λερωνει σχετικα ευκολα αλλα καθαριζει και ευκολα, οσο για το κιτρινισμα δεν το εχω και πολυ καιρο για να σου δωσω μια σαφης απαντηση. :hm:

φτου , και θελω το phenom το ασπρο γαμοτο , αλλα ειμαι σε διλημα βρομας XD

τοπ γιατι εβαλες πλεξι ? το μαυρο καπακι που εχει απο μαμα νομιζω κανει πολυ ομορφη αντιθεση με το ασπρο

Link to comment
Share on other sites

φτου , και θελω το phenom το ασπρο γαμοτο , αλλα ειμαι σε διλημα βρομας XD

τοπ γιατι εβαλες πλεξι ? το μαυρο καπακι που εχει απο μαμα νομιζω κανει πολυ ομορφη αντιθεση με το ασπρο

Ομορφο το μαυρο καπακι δεν λεω, αλλα εχει τρυπες που σημαινει σκονη. Οποτε επειδη δεν ειχα σκοπο να βαλω ανεμιστηρα στην οροφη, βγαλαμε και το 5.25'' bay και εχεις ενα καλο view απο επανω+δεν μπαινει σκονη. :T:

Link to comment
Share on other sites

Άψογη η εκτέλεση, αλλά όπως όλοι ας πω και 'γω το "μακρύ και το κοντό μου".:p

Εκτός από άλλη ψύκτρα και sleeve θα πρότεινα κάτι άλλο: φιμέ plexi με λευκό λογότυπο και περιμετρικά στο κάθε παράθυρο μία λεπτή λευκή αυτοκόλλητη γραμμή. Γούστα είναι αυτά βέβαια.:)

Link to comment
Share on other sites

Για να σας λυσω ολες τις αποριες.

Ολο αυτο το build πραγματοποιηθηκε μεσα σε 6 ωρες, οποτε καταλαβαινετε πως δεν υπηρχε χρονος για παρα πολλες λεπτομεριες.

[MENTION=5598]manos_ir[/MENTION] Στο πισω μερος πλεον εχει τοποθετηθει ενας 120mm με λευκα Led. Το κουτακι αυτο ειναι αρκετα μικρο και το flow απο 2 ανεμιστηρες ειναι πραγματικα αρκετο. Αλλωστε δεν ειναι κατι high end ( 4770k ) ουτε εχει καποια καρτα γραφικων για να βγαζει μεγαλη θερμοτητα.

[MENTION=12156]Lakisss[/MENTION] H ψυκτρα ειναι προγραμματισμενη να αλλαχθει με μια H80i. Οπως επισης να ντυθουν με φιμε ζελατινα ολα τα πλεξι. ( απλα δεν τις βρισκω στο σπιτι μετα απο μετακομιση )

Σας ευχαριστουμε ολους για τα καλα σας λογια. Τωρα μενει να βρεθει χρονος για να συνεχισουμε με καποιο update. :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο παίδες, δυνατή αρχή :T:

Θα μου επιτρέψετε όμως να πω ότι το διάφανο πάνω plexi δε μ αρέσει :p

Ένα άσπρο π.χ. θα ήταν πιστεύω πολύ καλύτερο. Τώρα δεν ξέρω με το φιμέ φιλμ πως θα φαίνεται (για το γούστο μου σίγουρα καλύτερα αν είναι αρκετά σκούρο).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.