Jump to content



Γνώμες για αγορά gaming monitor


SpirosKGR

Recommended Posts

Και 40fps να βγαζει το game παλι λιγοτερο tearring θα βλεπεις με τοσα hz σε συγκριση με πριν.

Στα 200-300 ευρω ή IPS 60αρι μπορεις να παρεις ή TN 120αρι, απ'την στιγμη που καποιος δηλωνει οτι θελει την οθονη για hardcore gaming τοτε ολα τα ωφελη ενος IPS πανελ θυσιαζονται στον βωμο του refresh rate και του ghosting, επισης σε αντιθεση με εσενα τυχαινει να χρησιμοποιω 60αρι IPS panel ( τηλεοραση but still ) και 120αρι TN καθημερινα οποτε η αποψη μου ειναι αυτοματα πιο αντικειμενικη. (ουγκ!)

Μπορω να σου πω λοιπον οτι δεν εχει να ζηλεψει πολλα πραγματα το TN μου απο την IPS οσον αφορα την ποιοτητα εικονας, ειδικα το μαυρο που με καιει αρκετα οταν δινω λεφτα σε LCD ειναι ιδιο και χειροτερο λογω IPS glow, με αυτη την λογικη, αμα ηθελα μια οθονη στην οποια δεν προκειται να παιξω shooter θα προτιμουσα να παρω VA 60αρι και οχι IPS.

Το καταλαβαινω οτι καποιος θυσιαζει την ποιοτητα για πιο γρηγορο panel...αυτο που δεν καταλαβα ειναι που λες οτι η αποψη σου ειναι πιο αντικειμενικη...εχω μια VA τηλεοραση για ταινιες...ενα ips μονιτορ και ενα tn μονιτορ...οποτε πως λες οτι εισαι πιο αντικειμενικος...επισης δεν του ειπα παρε ενα ips μονιτορ ειπα να μην παρει tn εγω προσωπικα θα επαιρνα αυτη [ame=http://www.youtube.com/watch?v=by1wAlyNsyA]Samsung S27C750P Review 1920x1080 72hz Semi Glossy A-MVA - YouTube[/ame] γιατι και εμενα με νοιαζει πολυ η αντιθεση και το μαυρο...

Οσο για το ips glow θα ειναι πολυ εμφανες μονο εαν κοιτα απο πολυ πλαγια και ιδιατερα αν ξαπλωσει και δει καμια ταινια...στο tn monitor αμα ξαπλωσεις η κοιταξεις απο διπλα απλα δεν βλεπεις τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κάτι στα 200-250 ευρώ max υπάρχει κάποιο gaming monitor/tv sta 120hz που να αξίζει τελικά;

ψάχνω και δεν μπορώ να βρω ή να καταλάβω τις διαφορές σε λίγο θα έρθει και η κάρτα και θα είναι κρίμα να μην την δω απευθείας τι κάνει σε ενα καλό monotor

αυτή τη στιγμή έχω το lg Flatron m228wd δεν μπορώ να πως πως με απογοήτευσε όλα αυτά τα χρόνια απλά πλέον πιστεύω πως πέρασε η μπογία του!

Οποτε θέλω πάλι κάτι καλό και ποιοτικό χωρίς να δώσω μια περιουσία!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κάτι στα 200-250 ευρώ max υπάρχει κάποιο gaming monitor/tv sta 120hz που να αξίζει τελικά;

ψάχνω και δεν μπορώ να βρω ή να καταλάβω τις διαφορές σε λίγο θα έρθει και η κάρτα και θα είναι κρίμα να μην την δω απευθείας τι κάνει σε ενα καλό monotor

αυτή τη στιγμή έχω το lg Flatron m228wd δεν μπορώ να πως πως με απογοήτευσε όλα αυτά τα χρόνια απλά πλέον πιστεύω πως πέρασε η μπογία του!

Οποτε θέλω πάλι κάτι καλό και ποιοτικό χωρίς να δώσω μια περιουσία!

Φιλε μου μην αγορασεις ΤΝ.

Παρε ενα 2412. Κανει τα παντα, ειναι 1200p, και ειναι σε καλη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μην αγορασεις ΤΝ.

Παρε ενα 2412. Κανει τα παντα, ειναι 1200p, και ειναι σε καλη τιμη.

Περιφερειακά & Οθόνες :: Περιφερειακά Η/Υ :: Οθόνες :: Dell UltraSharp U2412M 24" LED Monitor Rev A00 - E-Gate | Computer Store

αυτό εδώ λές να φανταστώ έ;

είναι κρίμα έβαλα την 780 πάνω και δεν εχω οθόνη τώρα να την δω τι κάνει!!

δώσε μου και κάποιες άλλες εναλακτικές μιας και το 1200p Ουτε καν το ειχα προσέξει έχει και 3 χρόνια εγγυηση

η dell έχει όμως zero pixel;

οπως βλέπω είναι και 8ms αποκριση ενώ αυτή http://www.public.gr/product/sound-and-vision/tv/monitor-tv/lg-24ma53d-monitor-tv-238/prod4100087pp/

δεν ξερω αν ειναι 1200p αλλα έχει 8ms απόκριση σαν την lg Που έχω τόσα χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Περιφερειακά & Οθόνες :: Περιφερειακά Η/Υ :: Οθόνες :: Dell UltraSharp U2412M 24" LED Monitor Rev A00 - E-Gate | Computer Store

αυτό εδώ λές να φανταστώ έ;

είναι κρίμα έβαλα την 780 πάνω και δεν εχω οθόνη τώρα να την δω τι κάνει!!

δώσε μου και κάποιες άλλες εναλακτικές μιας και το 1200p Ουτε καν το ειχα προσέξει έχει και 3 χρόνια εγγυηση

η dell έχει όμως zero pixel;

οπως βλέπω είναι και 8ms αποκριση ενώ αυτή LG 24MA53D Monitor TV 23.8" | Monitor TV στο Public.gr

δεν ξερω αν ειναι 1200p αλλα έχει 8ms απόκριση σαν την lg Που έχω τόσα χρόνια

Nαι αυτη λεω.. ειχα τρεις 2412 και ηταν κομπλε.. all around που λενε και 1200ρ.

Το λινκ απο το e-gate εχει Α00 revision ειναι παλια! Εγω ειχα Α04 να φανταστεις.

Απο τα πιο γρηγορα πανελ ειναι. Γκουγκλαρε το να δεις κανενα review.

Msystems.gr - Προϊόντα - Dell U2412M Ultrasharp 24¨ Wide LED IPS

Link to comment
Share on other sites

Για allaround χρηση(κυριως δουλεια γραφειου,gaming,λιγο image editing,καμια ταινια που και που) με εμφαση στη ποιοτητα απεικονισης στα 200-300€ παλι την dell προτεινετε ή υπαρχει και τιποτα καλυτερο;

Link to comment
Share on other sites

Nαι αυτη λεω.. ειχα τρεις 2412 και ηταν κομπλε.. all around που λενε και 1200ρ.

Το λινκ απο το e-gate εχει Α00 revision ειναι παλια! Εγω ειχα Α04 να φανταστεις.

Απο τα πιο γρηγορα πανελ ειναι. Γκουγκλαρε το να δεις κανενα review.

Msystems.gr - Προϊόντα - Dell U2412M Ultrasharp 24¨ Wide LED IPS

Αυτό τι ακριβώς είναι 1 Bright or 6 Dark Sub-Pixels Warranty Replacement;

είδα και κάποια reviews δε λένε και διθυράμβους συμπαθητικό και τίμιο για τα χρήματά του αλλά πιστεύω λόγω 8 ms θα είναι αργό εκτός και αν έτσι είναι τα Ips δεν το γνωρίζω αυτό αλλά είδα και Ips με 2ms γι αυτό λέω όπως και κάποια samsung με αντοιστοιχη τεχνολογια με ips πάλι στα 2 ms δεν ξέρω αν έχει τόση σημασία αλλα πρέπει να πέζει ρόλο πχ σε παιχνίδια fps που παίζω κυρίως που εχουν ταχυστα γραφικά και αποτομες κινήσεις και πολύ γρήγορες ταυτοχρονα.Επίσης η οθόνη θα είναι στο γραφείο μηπως ειναι πολλές οι 24 ίντσες;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.